راهنمای جامع آزمون GMAT: هزینه /ثبت نام /منابع

GMAT (آزمون پذیرش فارغ التحصیلان مدیریت) برای ارزیابی دانشجویانی که قصد پیوستن به برنامه MBA (کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی) یا دوره های کارشناسی ارشد در دوره های مرتبط با امور مالی را دارند طراحی شده است. این آزمون مهارت های نوشتاری، تحلیلی، کلامی، استدلال کمی و خواندن داوطلب را در زبان استاندارد نوشتاری انگلیسی آزمایش می کند.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد GMAT بدانید:
◾️الزامات واجد شرایط بودن GMAT
◾️الگوی آزمون GMAT
◾️ثبت نام GMAT
◾️آماده سازی GMAT
◾️تاریخ های امتحان GMAT
◾️برنامه درسی GMAT
◾️نمرات GMAT
◾️هزینه های آزمون GMAT

بیش از 1500 مدرسه کسب و کار فارغ التحصیل در سراسر جهان برای پذیرش به نمرات GMAT نیاز دارند. این یک امتحان کامپیوتری است. با این حال، در برخی از نقاط دورافتاده، سیستم مبتنی بر کاغذ همچنان دنبال می شود. GMAC (شورای پذیرش مدیریت فارغ التحصیل) مسئول طراحی و اداره GMAT است. این نوع مهارت‌های اندازه‌گیری شده توسط GMAT و روش‌هایی را که می‌توان برای اندازه‌گیری آن‌ها اقتباس کرد، تعیین می‌کند. فرمت GMAT و الگوی کاغذ سوال GMAT را تعیین می کند.

آزمون تطبیقی ​​کامپیوتر
GMAT یک آزمون تطبیقی ​​کامپیوتری است. آزمون تطبیقی ​​کامپیوتری به این معنی است که سؤالات از قبل تعیین شده نیستند. آزمون سطح داوطلب را ارزیابی می کند و سپس سؤال را پیش روی او قرار می دهد.

به عنوان مثال، اولین سوالی که پیش روی شما قرار می گیرد، سطح متوسطی خواهد داشت. اگر به آن پاسخ صحیح دهید، سؤال بعدی کمی دشوارتر خواهد بود. اگر پاسخ شما اشتباه باشد، سوال از سختی کمتری برخوردار خواهد بود. همین الگوریتم برای سوال دوم و سوم و به همین ترتیب تنظیم شده است.

از آنجایی که این یک آزمون تطبیقی ​​کامپیوتری است و پاسخ شما تعیین کننده سطح سوال بعدی است، اجازه ندارید به سوالی که یک بار پاسخ داده اید برگردید. فقط تعداد پاسخ های صحیح نشان دهنده امتیاز شما نیست. سوالات سخت امتیاز بیشتری نسبت به سوالات ساده تر در GMAT دارند.

ارزیابی اجرایی
ارزیابی GMAT یک آزمون توسط GMAC برای برنامه های EMBA است. EMBA مخفف Executive MBA است. EMBA یک برنامه کوتاه مدت برای متخصصانی است که می خواهند مهارت های مدیریتی و رهبری خود را بهبود بخشند اما نمی خواهند مسیر شغلی خود را زیاد تغییر دهند. امتحان EA آزمون mini-GMAT نامیده می شود. آزمون EA بیشتر بر استدلال یکپارچه متمرکز است، که برای داوطلبان با تجربه مناسب تر است. همچنین باید به برخی از بایدها و نبایدها قبل و در روز آزمون GMAT توجه کنید.

GRE در مقابل GMAT
در حالی که GRE یک امتحان رایج برای آزمون فارغ التحصیلی است، GMAT وزن بیشتری دارد و بر توانایی های مدیریتی داوطلبان متمرکز است. فارغ التحصیلانی که می خواهند در هر برنامه MBA یا مدیریت تحصیل کنند، بیشتر GMAT می گیرند.

همانطور که از شرکت کنندگان در آزمون، GRE دارای سطح بالاتری از زبان انگلیسی و GMAT دارای سطح بالاتری از مشکلات کمی در مقایسه با یکدیگر است. با این حال، برای هر دو موضوع، توانایی‌های تفسیر از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند و قبل از تصمیم‌گیری در مورد یکی، باید با مؤسسه‌ای که درخواست می‌کنید بررسی کنید.

واجد شرایط بودن GMAT
همانطور که از نام آن پیداست، GMAT برای فارغ التحصیلانی است که مایلند تحصیلات تکمیلی خود را در مدارس مدیریت یا مدارس B در سراسر جهان دنبال کنند. بنابراین، شرط حداقل سن وجود دارد. اما با داشتن نامه والدین یا قیم، داوطلبان زیر 18 سال نیز می توانند در آزمون حاضر شوند. 

هیچ معیار ثابتی توسط GMAC، شورای پذیرش مدیریت فارغ التحصیل که شورای مدیریت GMAT است، وجود ندارد. معیارهای نمره نیز توسط دانشگاه ها و مدارسی که به GMAT به عنوان شرط پذیرش نیاز دارند تعیین می شود. هر ساله هزاران دانش آموز در بیش از 100 کشور برای آزمون GMAT شرکت می کنند. تا آنجا که به واجد شرایط بودن GMAT مربوط می شود، در اینجا چیزی است که باید قبل از رزرو برای GMAT در نظر داشته باشید:

معیارهای سنی:
نامزدهایی که برای GMAT ظاهر می شوند باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. هیچ محدودیت سنی برای آزمون GMAT وجود ندارد. با این حال، کودکان 13 تا 17 ساله نیز می توانند برای GMAT شرکت کنند.

اگر نامزدی زیر 17 سال سن داشته باشد و بخواهد در آزمون GMAT شرکت کند، باید رضایت نامه ای از قیم قانونی یا والدینش ارائه کند.

زبان مورد نیاز:
از آنجایی که امتحان به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، برای تکمیل امتحان خود باید درک درستی از زبان داشته باشد. زبان در GMAT، انگلیسی، اغلب برای بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون کمی سخت تر در نظر گرفته می شود، بنابراین اگر کسی امتحان GMAT را در نظر می گیرد، درک زبان انگلیسی ضروری است. درک مقدماتی و مهارت های گرامر برای GMAT ضروری است.

صلاحیت ها:
همانطور که از نام آن پیداست، GMAT یک آزمون استعداد مدیریت "فارغ التحصیل" است، بنابراین دانش آموزان به عنوان یک قاعده باید مدرک لیسانس داشته باشند. مدرک می تواند در هر تخصص یا رشته ای از یک موسسه معتبر باشد. هیچ محدودیتی در زمینه تحصیلی برای GMAT وجود ندارد و لازم نیست برای شرکت در GMAT دانشجوی مدیریت باشید. با این حال، دانشگاه/مدرسه ای که برای آن درخواست می دهید، دوره های خاصی را بر اساس الزامات خود درخواست می کند.

محدودیتی برای چند بار حضور داوطلب در آزمون GMAT وجود دارد. پس از شرکت در آزمون GMAT، باید 16 روز بین دو تلاش استراحت داشته باشید. یک نفر می تواند تنها 5 بار در سال و در مجموع 8 بار برای GMAT ظاهر شود. همیشه توصیه می شود که در امتحان با آمادگی کافی و زمانی که فرد احساس می کند برای آزمون آماده است شرکت کند.
 
دوره های آنلاین رایگان British council برای آمادگی آزمون آیلتس
مزایا و معایب شرکت در آزمون تافل برای درخواست دانشگاه خارج از کشور

راهنمای-جامع-آزمون-gmat-هزینه-ثبت-نام-منابع
چه کسانی نمی توانند تحت شرایط GMAT در آزمون حضور یابند؟
هر کسی که شرایط بالا را برآورده کند، واجد شرایط حضور در GMAT است. طبق وب سایت رسمی GMAT، هر فردی با هر پیشینه تحصیلی، ملیت، مذهب، سن، جنسیت، نژاد می تواند بدون هیچ گونه تبعیض در آزمون حاضر شود. در مراکز آزمون نیز امکانات ویژه ای برای داوطلبان دارای توانایی های متفاوت وجود دارد. برای این کار باید گواهینامه های پزشکی ارائه شود و GMAC آنها را مخفی نگه داشته است.

به خاطر داشته باشید که حضور دانش‌آموزان در GMAT برای شرکت در یک مدرسه بازرگانی اجباری نیست. آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها شرط پذیرش در نظر گرفته می شود، اما نه همه. به عنوان مثال، می توان MBA را در فرانسه بدون GMAT و بسیاری از کشورهای دیگر دنبال کرد

تاریخ های امتحان GMAT
داوطلبان می توانند در تمام طول سال برای GMAT حضور پیدا کنند، اگرچه همیشه توصیه می شود که در دسترس بودن مرکز آزمون و تعطیلات منطقه ای را بررسی کنید. پس از حضور در GMAT، باید برای یک دوره 16 روزه منتظر بمانید تا دوباره آماده شوید. 

ثبت نام GMAT
در طول سال هر زمانی که بخواهید می توانید برای آزمون GMAT ثبت نام کنید. با این حال، برای اطمینان از دریافت تاریخ مورد نظر، ممکن است بخواهید به محض اینکه تصمیم به حضور در امتحانات گرفتید، در GMAT ثبت نام کنید. به طور کلی، ثبت نام برای GMAT به صورت آنلاین توسط داوطلب برای تاریخ و زمان مناسب و مناسب برای او انجام می شود. 

هزینه های آزمون GMAT
داوطلبان باید برای حضور در آزمون هزینه ثبت نام بپردازند. هزینه های GMAT ممکن است بسته به کشور و منطقه ای که از آن درخواست می کنید متفاوت باشد، اما به طور کلی، حدود 250 تا 280 دلار است. با این حال، از آنجایی که هزینه ها از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است، بهتر است ابتدا در وب سایت رسمی بررسی کنید.

الگوی آزمون GMAT
GMAT شامل چهار موضوع است و آزمون به مدت سه ساعت و نیم برگزار می شود. شرکت کنندگان در آزمون GMAT در موضوعات زیر ارزیابی می شوند:

◾️ارزیابی نگارش تحلیلی
◾️کمیت
◾️کلامی
◾️استدلال یکپارچه

مدت زمان امتحان حدود 3.5 ساعت است. زمان نگارش تحلیلی و استدلال تلفیقی 30 دقیقه است، در حالی که بخش های کلامی و کمی به ترتیب 65 و 62 دقیقه است. 

برنامه درسی GMAT
هر چهار رشته GMAT دارای دوره ها و رشته های تحصیلی تخصصی خود هستند. اگرچه هیچ برنامه درسی ثابتی وجود ندارد، اما همیشه می توان همه زمینه های یک موضوع را پوشش داد. مواد آزمون GMAT متعددی به صورت آنلاین و آفلاین موجود است که بخش بزرگی از برنامه درسی را پوشش می دهد و انواع سؤالات و راه حل های ممکن را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. 

آماده سازی GMAT
منابع برای آماده سازی موجود برای آزمون GMAT بسیار زیاد است، چه آنلاین و چه آفلاین. برخی از بهترین کتاب‌های آماده‌سازی GMAT و منابع آنلاین وجود دارد که می‌توان به طور متوسط ​​100 ساعت برای مطالعه در نظر گرفت تا GMAT در بین 15٪ داوطلبان برتر شرکت کننده در آزمون امتیاز بگیرد. قبل از امتحان رسمی GMAT می توانید چند نمونه سوال GMAT را امتحان کنید.

به طور خلاصه، میزان آمادگی مناسب و روش درست آمادگی برای کسب نمره خوب در آزمون GMAT ضروری است. برای Verbal، داوطلبان باید درک مطلب را از متون مختلف تمرین کنند، گرامر انگلیسی و توانایی های خواندن را درک کنند و روی آن کار کنند. به طور مشابه، شما باید در زمینه های مختلف ریاضیات برای تجزیه و تحلیل کمی کار کنید. 

نمرات GMAT
دو نوع امتیاز GMAT وجود دارد که در مورد آنها خواهید شنید. نمرات غیررسمی نمراتی هستند که پس از اتمام آزمون خود در مرکز مشاهده خواهید کرد. اینها فقط برای مرجع نامزد هستند و نباید در جایی به طور رسمی استفاده شوند. مقیاس نمره آزمون GMAT بین 200 تا 800 است و در مضرب های 10 مانند 710، 720 و غیره قرار می گیرند. نمرات رسمی، نتایج GMAT در عرض سه هفته پس از امتحان منتشر می شود و می توان از آن برای مقاصد پذیرش استفاده کرد. 

نمرات آزمون GMAT به مدت پنج سال معتبر است. آنها برای گزارش دهی تا 10 سال در دسترس هستند. با این حال، نمرات بیش از 10 سال در دسترس نیستند. دامنه نمره GMAT از 200 تا 800 متغیر است. 800 بالاترین نمره GMAT است. امتیاز GMAT در افزایش 10 است، به عنوان مثال - 700، 710، 720 و غیره. میانگین نمره برای بخش های کمی و کلامی GMAT به ترتیب 39 و 27 است. حدود 70 درصد از شرکت کنندگان در آزمون در محدوده 400 و 600 نمره می گیرند. مدارس بازرگانی و برنامه های MBA بیشترین توجه را به مقیاس ترکیبی 200-800 می دهند، جایی که میانگین امتیاز 552 است.

نمرات مقاله به شرح زیر است:

Score

 Essay Quality

6

Outstanding

5

Strong

4

Adequate

3

Limited

2

Flawed

1

Weak

این نمرات ایده آل GMAT به شرح زیر است:

GMAT Scores Total Scores Subjects Scores in each Subject
Top Scores (in top 10%) 710-800 Quantitative 51+
Verbal 40+
Integrated Reasoning 8
Essay 6
 Competitive (in top 25%)  650-700 Quantitative 48-50
Verbal 35-39
Integrated Reasoning 7
Essay 5.5
 Average (in top 50%)  550- 640 Quantitative 38-47
Verbal 28-34
Integrated Reasoning 43621
Essay 4.5-5
Below Average Less than 550 Quantitative Less than 37
Verbal Less than 27
Integrated Reasoning Less than 4
Essay Less than 4
 
4 سیستم عامل آنلاین آموزش آیلتس: بهترین نمرات آزمون انگلیسی را برای پذیرش دانشگاه دریافت کنید

نتایج GMAT
دو نوع از نتایج GMAT وجود دارد.
نمرات غیر رسمی
نمرات رسمی

نمرات غیر رسمی
پس از اتمام امتحان، می توانید نمرات غیر رسمی را در خود مرکز مشاهده کنید. نتیجه سه بخش به نام‌های استدلال کمی، استدلال کلامی و استدلال تلفیقی را نشان می‌دهد. این به شما این موضوع را می دهد که آیا برای مدرسه ای که برای آن درخواست داده اید نمره کافی کسب کرده اید یا می خواهید دوباره در امتحان شرکت کنید. در صورت قبولی، پرینت نمرات غیر رسمی به شما داده می شود. با این حال، شما نمی توانید از آن برای مقاصد پذیرش استفاده کنید.

نمرات رسمی
نمرات رسمی ظرف سه هفته پس از اتمام امتحان اعلام می شود. این نتیجه نمرات شما را در هر چهار بخش، این بار شامل نوشتن تحلیلی نیز خواهد داشت. پس از در دسترس بودن نمرات، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد. نمرات شما به پنج (5) موسسه انتخابی شما که در زمان ثبت نام انتخاب کرده بودید ارسال می شود.

بورسیه های GMAT برای مدارس B
به خاطر داشته باشید که شرکت در آزمون GMAT تنها معیاری نیست که برای گرفتن بورسیه باید رعایت کنید. بسیاری از الزامات دیگر وجود دارد. بورسیه ها عمدتا مبتنی بر شایستگی یا نیاز (برای نامزدهایی با مشکلات مالی) هستند. همه بورسیه ها برای همه مدارس B اعمال نمی شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی موجود و معیار واجد شرایط بودن، با مؤسسه ای که برای آن درخواست می دهید، تماس بگیرید.

برترین مدارس کسب و کار با بورسیه تحصیلی GMAT

University/B-School

Scholarships

 Stanford Graduate School of Business 

 The Stanford Reliance Dhirubhai Fellowship

Haas School of Business

 Dr. Tahir Fellowships

Booth School of Business

 The Zonis Fellowship

 Akhtarali H. Tobaccowala Fellowship

Harvard Business School

 Horace W. Goldsmith Fellowship

 The Robert S. Kaplan Life Sciences Fellowship

 HBS Fellowship Programs

Wharton School of Business

 Emerging Economy Fellowships

 Social Impact Fellowship

 Joseph Wharton Fellowship


امیدواریم تمامی ابهامات و ابهامات شما در مورد آزمون GMAT را برطرف کرده باشیم. با این حال، اگر سؤال دیگری در مورد آزمون، دانشگاه‌های GMAT یا هر جنبه دیگری از آزمون دارید، در زیر بپرسید.
 
معرفی بهترین منابع برای آزمون آیلتس (IELTS)
معرفی بهترین منابع برای آزمون تافل (TOEFL)
معرفی بهترین منابع برای آزمون جی آر ای (GRE) 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش