ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

در سالهای اخیر سیل دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در کشور آلمان فزاینده بوده است به نحوی که به طوری که تعداد دانشجویان بین المللی فعلی این کشور از مقدار برنامه ریزی شده در سال ۲۰۲۰ عبور کرده است.
تعداد دانشجویان بین المللی نام نویسی شده در کشور آلمان در سال ۲۰۱۶ برابر با ۳۵۸،۸۹۵ نفر بوده است. از علل این موضوع می‌توان به اعتبار دانشگاههای آلمانی، امکان تحصیل رایگان سطح زندگی بالا و اقتصاد استاندارد این کشور است.
در حالی که اغلب برنامه‌های تحصیلی این کشور به زبان آلمانی می‌باشد با این حال تعداد مناسبی دوره‌های تحصیلی در این کشور وجود دارد که به زبان انگلیسی برگزار می‌گردند و البته تعداد این دوره‌ها هر ساله در حال افزایش است.
 

چطور در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنیم؟

ممکن است دانشجویانی بین المللی که توانایی صحبت به زبان آلمانی را دارا نمی‌باشند برایشان دشوار باشد تا اطلاعات صحیح را در مورد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان به ویژه در مقطع کارشناسی را کسب نمایند.
اگر چه بسیاری از دانشجویان جذب دوره‌های تحصیلی رایگان و بدون پرداخت شهریه این کشور می‌گردند با این حال یافتن دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاههای دولتی این کشور چندان کار راحتی نیست که علت این موضوع نیز
کاملا روشن است: اغلب دوره‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاههای آلمانی به زبان آلمانی برگزار می‌گردد.

موسسه بین الملی تبادل آکادمیک آلمان موسوم به دآآد در حال حاضر در حدود ۱۰۷ برنامه تحصیلی ارایه می‌نماید که در مقطع کارشناسی و کاملا به زبان انگلیسی ارایه می‌گردند و بسیاری از آنها به صورت بین المللی هستند که از میان آنها ۵۴ مورد
بدون نیاز به پرداخت شهریه هستند.

اگرچه در دانشگاههای خصوصی پرداخت شهریه برای شرکت در برنامه‌ّای تحصیلی انگلیسی الزامی می‌باشد اما همچنان این موضوع فاجعه محسوب نمی‌شود چرا که میزان شهریه دریافتی این دانشگاهها از بسیاری از دانشگاههای معتبر سراسر جهان پایین‌تر است.

دیگر پایگاهی که می‌توان در ان به جستجوی دوره‌های تحصیلی در کشور آلمان پرداخت پایگاه Study-in.de است. در حال حاضر جستجو در این پایگاه بیش از ۲۱۶ مورد برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی را ارایه می‌نماید. همانند مورد قبل در اینجا نیز برخی از نتایج مربوط به موسسات و دانشگاههای خصوصی هستند که در ازای ثبت نام از شما شهریه دریافت می‌نمایند. شهریه بسیاری از این مراکز معمولا کمتر از ۱۰،۰۰۰ یورو (۱۱،۹۴۰ دلار) در هر ترم می‌باشد.
به عنوان مثال دانشگاه خصوصی یاکوب شهر برمن که دوره کارشناسی را برای رشته‌های ریاضی و روان شناسی به زبان انگلیسی ارایه می‌نماید دارای شهریه‌ای معادل ۲۰،۰۰۰ یورو (۲۳،۸۸۰ دلار) در سال می‌باشد.
توجه به این نکته ضروری است که ارایه برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی رایج‌تر می‌باشد به عنوان مثال مواردی همچون مدیریت و رشته‌های مهندسی از این دست موارد می‌باشند.
 

دیگر گزینه‌های ادامه تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی

چندین راه جایگزین برای این موضوع وجود دارد. به عنوان مثال مدرسه اروپایی ESCP یک سری برنامه تحصیلی برای پایتختهای سه کشور (لندن، پاریس/مادرید، برلین) در رشته مدیریت در مطع کارشناسی با شهریه‌ای برابر با ۱۳،۶۰۰ یورو (۱۶،۲۵۰ دلار) در سال برای دانشجویان اروپایی و ۱۸،۰۰۰ یورو (۲۱،۵۰۰ دلار) برای دانشجویان غیراروپایی ارایه می‌کند.
این مدرسه همچنین برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت به زبان انگلیسی را در ۵ مرکز خود (برلین، لندن، مادرید، پاریس، تورین و ورشو) ارایه می‌کند.

برای یافتن امکان ادامه تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی بهتر است قدری دید خود را از دانشگاههای معروف این کشور دورتر کنید. به عنوان مثال دانشگاه علوم کاربردی آلمان (Fachhochschulen) که امکان تربیت فارغ التحصیلان ماهر را فراهم می‌کند. این مورد می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که در جستجوی اموختن مهارت عملی در راستای آموخته‌های خود هستند.
 

دانشگاههای آلمانی که دوره‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برگزار می‌نمایند:

در حال حاضر دانشگاههای معتبر آلمانی در این زمینه محدود است. در ادامه لیستی از این دانشگاهها ارایه گردیده است. با این حال به خاطر داشته باشید که این لیست ۱۰۰ درصد کامل نیست و بهترین کار جستجوی برنامه‌ی تحصیلی انگلیسی در پایگاههایی همچون دآآد می‌باشد.

دانشگاه فرایبورگ (Universität Freiburg)
دانشگاه فرایبورگ یکی از معدود دانشگاههای آلمانی است که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارایه می‌کند. این دانشگاه دارای اعتبار جهانی و رتبه ۱۷۱ در نظام رتبه‌بندی QS می‌باشد.

دانشگاه جرج آگوست گوتینگن (Georg-August-Universität Göttingen)
این دانشگاه دارای رتبه ۱۸۱ در نظام رتبه بندی QS می‌باشد. این دانشگاه برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم اکوسیستم مولکولی به زبان انگلیسی ارایه می‌نماید. همچنین برنامه‌های تحصیلی دیگری در مقاطع تحصیلات تکمیلی هب زبان انگلیسی در این مرکز ارایه می‌گردد.

دانشگاه لایپزیک (Universitat Leipzig)
شما می‌توانید در مقطع کارشناسی رشته مطالعات آمریکا و یا مطالعات فیزیک بین المللی به زبان انگلیسی در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازید. رتبه فعلی جهانی این دانشگاه بین ۵۰۱-۵۵۱ در نظام رتبه‌بندی QS می‌باشد.

دانشگاه ژولیوس-مکسیمیلیانوس ورتزبرگ (Julius-Maximilians-Universität Würzburg)
نه تنها زبان انگلیسی بلکه امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان مسلط به زبان چینی نیز به منظور ادامه تحصیل در رشته‌ای مانند چین مدرن در مقطع کارشناسی در این دانشگاه وجود دارد. رتبه بندی جهانی این دانشگاه ۴۸۱-۴۹۰ در نظام رتبه‌بندی QS می‌باشد.

دانشگاه علوم کاربردی برلین (BAU International Berlin)
تمامی برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌گردد. با این حال شما مستلزم به پرداخت مبلغی در حدود ۷،۲۰۰ یورو (۸،۶۰۰ دلار) به عنوان شهریه می‌باشید. برنامه‌های تحصیلی ارایه شده در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و در رشته‌های مدیریت بازرگانی، طراحی و گرافیک، ارتباطات بصری، تولید محصول و طراحی داخلی می‌باشد.
 

لیست دانشگاههای آلمانی که اقدام به ارایه برنامه‌های تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی می‌نمایند:

دانشگاه هیدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه مونیخ (Ludwig-Maximilians-Universität München) - برنامه تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی
دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی
دانشگاه فرایبورگ (Universität Freiburg) - برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه کارلسروهه (Karlsruhe Institute of Technology) - برنامه تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی
دانشگاه برلین (Humboldt-Universität zu Berlin) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه گوتینگن (Georg-August-Universität Göttingen) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه آخن (RWTH Aachen University) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه بن (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg) - برنامه تحصیلی دو زبانه بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
موسسه اروپایی ای‌اس‌سی‌پی (ESCP Europe) - برنامه تحصیلی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در رشته‌های مدیریت و تجارت
دانشگاه نورنبرگ (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg) - طیفی از برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت کامل و یا جزیی به زبان انگلیسی

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش