تحصیل و تحقیقات در آلمان(قسمت ششم)

چگونگی درخواست پذیرش

هر دانشجوی خارجی می بایست برای ورود با دانشگاه های آلمان درخواست پذیرش بدهد. این درخواست البته برای دانشجویان ورودی جدید، متقاضیان برای فوق لیسانس و یا دکترا می باشد. قبل از اعطای پذیرش بررسی می شود که آیا یک دانشجو شرایط و صلاحیت های تحصیل در رشته مورد نظر را دارد یا خیر. از جمله این شرایط نمرات در دوران دبیرستان و دانشگاه می باشند. در بسیاری از رشته ها دانش زبان آلمانی نیز ملاک و معیار قرار می گیرد. قبل از درخواست هر پذیرشی متقاضی می بایست به طور کامل از شرایط و مدارک لازم اطلاع پیدا کند.
تا چند سال پیش علاقه مندان قادر بودند مدارک خود را برای تقاضای پذیرش مستقیما به اداره بین الملل  International Office  دانشگاه مربوطه بفرستند. هم اکنون این کار بر عهده  Uni assist  می باشد. بیش از 200 دانشگاه وابسته به این مؤسسه در برلین هستند.

👇 پس از ارسال مدارک به اداره بین الملل دانشگاه مورد علاقه خود یکی از جواب های پذیرش را دریافت می کنید:
⏪ جواب رد: شما واجد شرایط مورد نیاز نمی باشید. شاید گذراندن یک دوره زبان آلمانی، درخواست بذیرش از دانشگاهی دیگر یا در رشته ای دیگر، بی فایده نباشد.
تأیید دریافت درخواست
صدورپذیرش مشروط یا قطعی
تعداد متقاضی در رشته هایی ویژه، بیش از ظرفیت پذیرش است. متقاضیان آلمانی و کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا با شیوه های گزینشی برای این رشته ها انتخاب میشوند. برای این منظور معدل داوطلب مهم است. انتخاب داوطلبان از دیگر کشورها در این گونه رشته های دانشگاهی با روش های گزینشی صورت نمی گیرد. ولی در رشته هایی مانند پزشکی یا روانشناسی، سهمیه مشخصی برای داوطلبان این کشورها در هر نیمسال تحصیلی در نظر گرفته می شود. در این جا هم معدل داوطلبان تعیین کنند هاست.

مهلت و روند رسیدگی به پرونده ها در تمامی دانشگاه ها یکسان نیست. به بعضی از درخواستها به محض دریافت رسیدگی شده و به بعضی دیگر پس از به پایان رسیدن مُهلت درخواست برای هر ترم. به همین جهت گاهی چند ماه پس از ارسال، از نتیجه درخواستتان با خبر می شوید. از طریق Uni assist از ماه می سال ۲۰۰۴ به دانشجویان خارجی این امکان داده شده است که درخواست خود برای دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان را همزمان برای چندین مرکز آموزش عالی در آلمان ارسال کنند. برای ارزیابی مشترک مدارک، ارگانی تشکیل شده که به آن UniAssist  می گویند. اگر دانشگاه مورد نظر شما عضو این ارگان باشد، میتوانید مدارک خود را به این مؤسسه بفرستید.
 
این مؤسسه مدارک متقاضیان را بررسی کرده و در صورت کامل بودن مدارک و برآورده بودن شرایط برای دریافت پذیرش ، این مدارک را به دانشگاههای منتخب متقاضی می فرستد. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان، تحویل درخواست نامه ی کامل و بی عیب و نقص و همه ی مدارک مورد نیاز، نخستین شرط است. اسیست مرکزی است که به همین منظور تأسیس شده است؛ پل میان متقاضی و دانشگاه.

بسیاری از برنامه های تحصیلی در مراکز آموزش عالی آلمان دارای ظرفیت پذیرش محدود می باشند. بدین ترتیب که برای همه متقاضیان در یک رشته در دانشگاه مورد نظر امکان صدور پذیرش نمی باشد. بسیاری از داوطلبان بدین ترتیب در گرفتن پذیرش موفق نمی شوند. اما یونی اسیست این امکان را به شما می دهد تا با ارسال یک سری مدارک تقاضای خود را برای دانشگاه های مختلف بدهید. این مؤسسه پس از دریافت ترجمه مدارک شما و فرم های درخواست بورس، مدارک شما را پس از بررسی به تمامی دانشگاه های مورد نظر شما از طریق پست الکترونیک ارسال می کنند. درخواست پذیرش از طریق یونی اسیست صرفه جویی در وقت و هزینه را در پی دارد.
پس از فرستادن مدارک نامه ای ظرف دوهفته به شما ارسال می شود مبنی بر اینکه یونی اسیست مدارک شما را بررسی و به دانشگاه های مربوطه ارسال کرده است. البته این مؤسسه این امکان را به شما می دهد تا نواقص مدارکتان را برطرف کرده و از طریق پست الکترونیک در اختیار آنها قرار دهید.
برای اولین درخواست یونی اسیست مبلغ 50 یورو را از شما طلب خواهد کرد، برای درخواست های بعدی هرکدام مبلغ 15 یورو می بایست به حساب این مؤسسه واریز شود. به عنوان مثال شما به عنوان درخواست کننده از ایران در صورت تمایل به درخواست پذیرش برای سه رشته یا دانشگاه می بایست 85 یورو هزینه کنید.

توصیه می شود قبل از هر اقدامی به وب سایت اسیست مراجعه و در مورد نحوه ارسال مدارک تمامی اطلاعات را بدست آورند.

یک سال تحصیلی در مراکز آموزش عالی به دو نیم سال تحصیلی تقسیم میگردد: نیم سال تحصیلی تابستانی و نیمسال تحصیلی زمستانی. نیمسال تابستانی معمولاً از ابتدای آوریل آغاز شده و تا سی ام ماه سپتامبر به طول می انجامد و نیمسال زمستانی از ابتدای ماه اُکتبر تا پایان ماه مارس. در برخی از مراکز آموزش عالی حرفه ای Fachhochschule ، نیمسال تحصیلی یک ماه زودتر آغاز و یک ماه زودتر هم به پایان می رسد.

معمولاً بیش از یک سوم از یک سال تحصیلی، از تعطیلات بین دو نیمسال تحصیلی تشکیل شده است. این تعطیلات به معنی تعطیلات کلاس های دانشگاهی است و دانشجویان مشغول گذراندن امتحان های خود و یا به پایان رساندن پروژه های دانشگاهی هستند که تا زمان مشخصی می بایست تحویل داده شوند. به این پروژه های دانشگاهی به اصطلاح Hausarbeit گفته می شود که به معنی «کار خانه » است. این تکلیف کاری کتبی است که توسط دانشجو در موضوعی که از سوی استاد تعیین شده، نوشته می شود. از سوی دیگر در بسیاری از رشته ها، دانشجویان میبایست در تعطیلات خود در دوره های آموزشی شرکت کنند که بدون گذراندن آن ها به دانشجو مدرک فار غ التحصیلی داده نمی شود. به این ترتیب تعطیلات میان ترم نه به معنای فراغت از تحصیل بلکه به معنای تعطیل بودن کلاس های درسی است.
 
تعطیلات بین دو ترم  Semesterferien ، در پایان ترم زمستانی از اوایل ماه فوریه آغاز میشود و تا اوایل ماه آوریل ادامه دارد. تعطیلات در پایان ترم تابستانی بیش از دو ماه است و از اواسط ماه ژوئیه آغاز و تا اواسط ماه اکتبر ادامه دارد. این تعطیلات غالبا با تعطیلات تابستانی در دانشگاه های ایران هم زمان است.

امتحانات پایانی در هر ترم گاهی در قالب نگارش مقاله ای علمی صورت می گیرد. بسیاری از دانشجویان در طول تعطیلات بین دو ترم با تعیین موضوع و یافتن منابع علمی مورد نیاز به نوشتن مقاله ی علمی مشغول می شوند. ممکن است در یک ترم تحصیلی نوشتن یک و یا چند مقاله ی علمی در برنامه درسی یک دانشجو منظور شده باشد. این امر بستگی به تصمیم استاد، دانشجو و نوع واحدهای تحصیلی دانشجو دارد.
 
ترم زمستان و ترم تابستان

بسته به اینکه متقاضی برای ترم تابستان و یا زمستان برای پذیرش تقاضا می دهد، برای ارسال مدارک و درخواست پذیرش دو مهلت وجود دارد: 15 ژانویه (برای ترم تابستان) و 15 ژوئیه (برای ترم زمستان). دوره ترم زمستان دردانشگاه ها از اکتبر تا مارس می باشد. این دوره در دانشگاه های  FHs  بین ماه های سپتامبر و فوریه می باشد. اطلاعات دقیق در خصوص مهلت ارسال مدارک و نحوه آن را می بایست در وب سایت دانشگاه مورد نظر خود و با مکاتبه با اداره بین الملل دانشگاه کسب کنید.

ترم تابستانی در دانشگاه ها از ماه آوریل تا سپتامبر به طول می انجامد. این زمان ها بسته به دانشگاه مورد نظر قابل تغییر می باشد. این ترم در دانشگاه های FHs  ازمارس تا آگوست می باشد.
 
نام نویسی (Einschreibung)

در بیشتر مراکز آموزش عالی، داوطلب می تواند بلافاصله پس از احراز شرایط مورد نیاز، نام نویسی کند. ثبت نام دانشجویان دریک زمان مشخص پیش از شروع نیمسال تحصیلی، در دفترامور دانشجویی  Studentensekretariat دانشگاه مربوطه صورت میگیرد. مدارک زیر به هنگام نام نویسی در مراکز آموزش عالی مورد نیاز است:

⏪ فرم درخواست نامنویسی و پاسپورت
⏪ ترجمه مدارک تحصیلی، تایید شده توسط سفارت آلمان
⏪ جواب پذیرش Zulassungsbescheid  از دفتر روابط بین الملل دانشگاه مربوطه
⏪ در صورت لزوم تأییدیه ی داشتن معلومات کافی در زبان آلمانی برای دانشجویان رشته های
بی نالمللی تأییدیه ای برای زبان انگلیسی 
⏪ تأییدیه ی بیمه ی درمانی


با ارائه ی این مدارک نام نویسی با موفقیت به پایان می رسد. در پایان می باید مبلغی به عنوان عوارض دانشجویی Semesterbeitrag  پرداخت شود. پس از گذراندن این مرحله ها، داوطلب به طور رسمی دانشجوی مرکز آموزشی مربوطه محسوب می شود و کارت دانشجویی دریافت می کند.
 
ویزای دانشجویی

صدور پذیرش دانشجویی به معنای صدور اجازه ی تحصیل در آلمان نیست. همه ی متقاضیان تحصیل در آلمان به روادید دانشجویی احتیاج دارند. برای دریافت روادید، باید پذیرش دانشجویی ضمیمه ی فرم درخواست روادید دانشجویی شود.
اگرچه دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا برای ورود به آلمان و تحصیل تنها نیاز به کارت شناسایی و شناسنامه بوده و پس از ورود از اداره مربوطه گواهی اقامت می گیرند، دیگر دانشجویان می بایست دارای یک ویزا و اجازه اقامت Visum oder Aufenthaltserlaubnis در آلمان باشند.

توجه داشته باشید با دریافت هرگونه ویزای دیگر به غیر از ویزای دانشجویی امکان تحصیل در آلمان وجود نخواهد داشت. ویزاهای دیگر ازجمله ویزای توریستی و یا ویزای شنگن قابل تبدیل به ویزای دانشجویی درآلمان نیستند.
 
درخواست ویزای دانشجویی در سفارت آلمان

درخواست روادید دانشجویی برای دانشجویان که تبعه ایرانی هستند در سفارت آلمان در تهران صورت می گیرد. برای این کار دانشجویان برنامه ریزی زمانی دقیقی را داشته باشند.

👇دو نکته بسیار حائز اهمیت است:
گرفتن وقت برای مصاحبه ویزا از طریق سیستم آنلاین بر روی وب سایت سفارت در تهران انجام میگیرد. معمولا به علت متقاضیان درخواست روادید گرفتن وقت از طریق این سیستم باید از چند ماه قبل صورت گیرد، در غیر اینصورت دانشجویان با مشکل وقت مصاحبه مواجه می شوند.

نکته دیگر زمان لازم برای صدور ویزای دانشجویی می باشد. در حالت عادی صدور ویزای بلند مدت دانشجویی 6 تا 8 هفته به طول می انجامد. در خواست برای روادید فقط برای فراگیری زبان در آلمان معمولا از سوی سفارت آلمان مورد قبول واقع نمی شود. : روادید دانشجویی معمولا به مدت سه ماه اعتبار دارد . پس از ورود به آلمان دانشجویان می بایست به اداره اتباع خارجی خود را معرفی و نسبت به تمدید اقامت خود اقدام کنند. برای دریافت روادید دانشجویی به پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاهای آلمان یا مدرک پذیرش در کالج نیاز دارد و افزون بر آن به مدرکی که نشان دهد، اقامت دانشجو در آلمان از لحاظ مالی تأمین می شود.
 
از جمله مدارک مورد نیازبرای درخواست ویزا گذرنامه معتبر، پذیرش، مدرک دیپلم و قبولی در کنکور، مدارک دیگر دانشگاهی (در صورت وجود)، گواهی پشتیبانی مالی و غیره می باشد. تمامی اطلاعات مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی و مدارک لازم برای آن را در وب سایت سفارت آلمان در تهران می بینید. در ادامه شما را با برخی نکات آشنا می کنیم..
 
مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی

بخش ویزا به همراه بخش فرهنگی سفارت سرویس جدیدی را برای درخواست کنندگان ویزای دانشجویی ارائه می کند. دانشجویان می توانند برای چک کردن مدارک خود و حصول اطمینان از کامل بودن آنها با بخش فرهنگی سفارت تماس حاصل نمایند. همچنین چک لیست هایی در وب سایت سفارت آلمان آورده شده است که متقاضیان را در فراهم آوردن تمامی مدارک لازم کمک می کند. جهت تسهیل در امر تحویل مدارک و انجام مصاحبه چیدمان مدارک باید بصورتی باشد که در چک لیست ها آمده است .

👇 ارائه ی مدارک زیر به منظور درخواست روادید برای متقاضیان تحصیل در آلمان ضروری است:

🔹 فرم پرشده ی درخواست روادید (این فرم را از سفارت آلمان در ایران بخواهید)
🔹 پذیرش از دانشگاه یا کالج مورد نظر
🔹 گذرنامه ی معتبر به همراه دو نسخه رونوشت از صفحه های دوم و سوم آن
🔹 عکس رنگی پاسپورتی
🔹 شناسنامه و دو نسخه رونوشت شناسنامه
🔹 مدرک دیپلم دبیرستان، پیش دانشگاهیو گواهی قبولی در کنکور
🔹 مدارک تحصیلات دانشگاهی متقاضی
🔹 گواهی پشتیبانی مالی (از سوی شخصی که مقیم آلمان است ویا یک حساب بانکی با
۸۰ 4۰ یورو موجودی در آلمان)
🔹 مدرکی در مورد سوابق شغلی
🔹 هزینه ی صدور روادید
🔹 و غیره...


برای کسب اطلاعات بروز شده در خصوص مدارک به سایت سفارت آلمان، بخش ویزا مراجعه کنید.

این مطلب ادامه دارد...
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش