بورس تحصیلی ۱۰۰ دانشجوی مستعد جهان اسلام در علوم پایه

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: قرار است به ۱۰۰ نفر دانشجوی مستعد جهان اسلام در مقاطع ارشد و دکتری در رشته های علوم پایه بورس تحصیلی اعطا شود.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرنگار مهر، سعداله نصیری قیداری امروز در مراسم افتتاحیه سال بین المللی علوم پایه که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۲۲ به عنوان سال علوم پایه، ضمن اشاره به اینکه فعالیت‌های ما در حوزه علوم پایه تا حدی اهمیت این حوزه علمی را درک کرده است، ادامه داد: ولی ما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

دبیر ستاد ملی سال بین المللی علوم پایه به اقدامات این ستاد اشاره کرد و گفت: لازم است هر سال تلاش کنیم که جامعه به اهمیت علوم پایه پی ببرد؛ دانشگاه‌ها نیز در این زمینه برنامه‌هایی دارند، از جمله دانشگاه شهید بهشتی که پایلوت طرحی به نام طرح توانش را اجرایی کرده که براساس آن مهارت آموزی حین تحصیل به دانشجویان ارائه می‌شود و امیدواریم وزارت علوم برای توسعه این طرح، حمایت‌های لازم را داشته باشد.

نصیری قیداری ضمن بیان اینکه شیوه نامه تشکیل ستادهای استانی در شورای سیاستگذاری علوم پایه به تصویب رسیده است، گفت: باید به صورت مویرگی در همه استان‌ها به این حوزه توجه شود؛ تاکنون ریاست این برنامه‌های ملی در استان‌ها بر عهده استانداران بوده است که به دلیل مشغله زیاد آنها، روسای دانشگاه‌های مادر استان‌ها مسئول برگزاری برنامه‌های این سال بین المللی شدند.

وی در ادامه ارسال نامه به روسای دانشگاه‌ها برای معرفی اساتید ممتاز را جمله اقدامات این ستاد دانست و گفت: در جلسه امروز به صورت نمادین از استادان ممتاز تقدیر خواهد شد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی از ارسال نامه‌ای به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای طرح موضوع سال جهانی علوم پایه در نقشه جامع علمی کشور خبر داد و گفت: همچنین مقرر شد تا ۱۰۰ نفر ظرفیت جذب پسا دکتری یا فرصت مطالعاتی در علوم پایه به دانش آموختگان دکتری یا هیات علمی کشورهای همسایه و اسلامی اختصاص یابد تا زیر نظر اساتید برجسته کشور پژوهش‌هایی را در دستور کار قرار دهند. در همین راستا به ازای هر نفر، ۵۰ میلیون تومان به دانشگاه‌های میزبان کمک مالی خواهد شد.

دبیر ستاد ملی سال بین المللی علوم پایه افزود: همچنین قرار است به ۱۰۰ نفر دانشجوی مستعد جهان اسلام در مقاطع ارشد و دکتری در رشته‌های علوم پایه بورس تحصیلی اعطا شود.

نصیری قیداری با اعلام اینکه در ستاد ملی سال جهانی علوم پایه مصوب شد که ۵۰ طرح ملی در حوزه علوم پایه تعیین و در استان‌ها اجرایی شود، گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ۳ پروژه در استان تهران و بقیه استان‌ها یک پروژه واگذار خواهد شد و تا ۳ میلیارد تومان کمک مالی در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه بیان کرد: همچنین به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شده است که روز تولد ابوریحان بیرونی" (۱۳ اسفند) به عنوان روز علوم پایه در تقویم سالیانه کشور تصویب شود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: در جلسات برگزار شده در ستاد، پیشنهاد کلید زدن پروژه خانه علم و احتمالاً بعد از آن شهر علم و پروژه ثبت تاریخ شفاهی علم در ایران ارائه شد و پیشنهاد شد که از دانشمندان برجسته و برندگان نوبل در همایش‌های ملی و بین المللی گسترش برنامه‌های ترویج علم و … دعوت شوند تا به سخنرانی بپردازند.
 
۲۵ درصد دانشجویان در رشته‌های مهندسی تحصیل می‌کنند
آموزش دانشجویان دکتری و ارشد از ۲۰ فروردین حضوری می شود

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش