افزایش ۲ تا ۳ برابری هزینه غذای دانشگاه‌ها

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: اصل سفر و حضور ما در دانشگاه‌ها دیدن مشکلات است و متناسب با بودجه و اعتباری که می‌گیریم، تلاش داریم مشکلات را حل کنیم.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر عباس شیراوژن در نشست دو روزه «مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور»اظهار داشت: پیشنهاد بنده این است که مسئله‌ ها و مطالبات صنفی را باید با دید جامع ، همه جانبه و چند بعدی نگاه کرد و صرفا از یک زاویه نباید به موضوعات پرداخت٬ زمانی که از زوایای مختلف به یک پدیده نگاه می‌کنیم آسیب‌ها٬ آفت‌ها و دلایل را بهتر تشخیص می‌هیم.

وی اضافه کرد: در اهدافی که برای شوراهای صنفی نوشته شده است٬ برخی بندها جدی‌تر گرفته شده و برخی بندها مغفول مانده است به عنوان مثال در بندی که آگاه سازی دانشجویان نسبت به حقوق و تکالیف خودشان را مورد توجه قرار می‌دهد هم حقوق و هم تکالیف باید دیده شوند.

شیراوژن گفت: اعضای شورای صنفی ارتباط خود را با دانشجویان بعد از انتخاب شدن حفظ کنند و دغدغه ها و مشکلات را با سرعت و دقت منتقل کنند. شما باید در انتقال اطلاعات و پاسخ های دریافت شده در این نشست و سایر برنامه‌ها نیز با دانشجویان موفق تر عمل کنید.

وی با تاکید بر همدلی که یکی از اهداف شوراهای صنفی است اظهار داشت: بحث دیگر همدلی است٬ در بند آخر آیین‌نامه شورای صنفی٬ برای همفکری و همدلی با مسوولان دانشگاهی هدف گذاری شده است که باید به این بند نیز فکر کرد، گاهی این همدلی کم دیده می‌شود. شما نباید تصورتان این باشد که مسئولان در طرف مقابل شورای صنفی هستند. این که وضعیت دانشگاه و رضایت‌ مندی دانشجویان بیشتر شود، هدف مشترک شما و مسئولان دانشگاهی است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر موضوع خلاقیت٬ یادآور شد: ممکن است مسئولان نسبت به یک موضوع تنها از یک زاویه نگاه کنند، در حالی که شما راه حل کم هزینه‌تر و بهتری سراغ دارید و این برای مسوولان بسیار کمک کننده است؛ ما منتظر ایده‌های نو از طرف شما هستیم.

وی خطاب به اعضای شورای صنفی گفت: نکته بعدی این است که تلاش کنید و مراقب این ماجرا باشید که به یک تشکل و مجموعه سیاسی تبدیل نشوید. باید مراقب باشید مورد سوء استفاده جریان‌های سیاسی قرار نگیرید و شان استقلالی خود را حفظ کنید. مراقب باشید کنش های شما به ضد خود تبدیل نشود.

شیراوژن با بیان این‌که در حفظ ارتباط خود با دانشجویان صرفا به فضای مجازی تکیه نکنید و حضوری و میدانی در کنار دانشجویان باشید و مشکلات شان را شناسایی کنید، خاطرنشان کرد: تکیه صرف بر فضای مجازی موجب می‌شود که اگر در فضای مجازی مشکلی به شما منتقل نشود از پیگیری مشکلات دانشجویان عقب بمانید. ارتباط خود با بدنه دانشجویی را بدون نگاه به رقابت‌های انتخاباتی حفظ و تقویت کنید.

وی افزود: تاکید صرف بر ناداشته‌های دانشجویان و کمبود امکاناتی که علی‌رغم تلاش مسئولان همچنان حل نشده است و ایجاد فاصله میان انتظارات و واقعیت‌ها موجب افسردگی دانشجویان می شود. اگر تلاش کنیم نکات مثبت را ببینیم و تقویت کنیم و همزمان به دنبال راه حل‌ برای مشکلات باشیم، بهتر است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: مدیران فعلی در دانشگاه‌ها خودشان زمانی دانشجو بودند٬ مشکلات را می‌دانند و نسبت به این فضا دور نیستند اما در جایگاه مسئولیت می‌بینند رفع این مشکلات راحت نیست و به دنبال راه حل‌ها هستند.

وی گفت: ما باید تجربیات نو و کم هزینه را با هم به اشتراک بگذاریم تا دیگران هم استفاده کنند و همه با هم در رفع این مشکلات کمک کنیم. ما باید در این فرصت‌هایی که وجود دارد، دانش مدیریتی خود را افزایش دهیم زیرا شما در حوزه‌های مدیریتی در آینده مسئولیت خواهید داشت.

شیراوژن اظهار داشت: در بحث اقناع مدیران صرفا تحت فشار گذاشتن کار را پیش نمی‌ برد، اقناع افراد و اثرگذاری بر تصمیمشان نیازمند ادبیات و روش های خاص خود است، باید به مدیران راهکار بدهیم، بن‌بست ایجاد نکنیم و به دنبال ایجاد فشار نباشیم. در مواجهه با مسئولان، سوال و پرسش داشته باشید اما قضاوت نکنید و گزاره‌های اخلاقی را رعایت کنید، هر چه اخلاقی‌تر و پژوهش محورتر رفتار کنید، نتیجه‌گیری سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که مراقب باشید حریت خود را حفظ کنید، گفت: مراقب باشید که حریت و آزادگی شما از بین نرود. از فرصت های در دسترس برای حل مشکلات شخصی استفاده نکنید.

وی در خصوص مشکلات خوابگاهی و سفرهای معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای شناسایی مشکلات گفت: اصل سفر و حضور ما در دانشگاه‌ها دیدن مشکلات است و متناسب با بودجه و اعتباری که می‌گیریم، تلاش داریم مشکلات را حل کنیم. در این میان هزینه غذای دانشگاه‌ها افزایش دو تا ۳ برابری پیدا کرده است و ما مطالبات پیمانکاران غذا در دانشگاه‌ها را داریم.

شیراوژن اظهار داشت: در این میان برای رفع مشکلات خوابگاهی تلاش بسیاری شده است تهیه خوابگاه گاه از طریق وام انجام می‌شود که اقساط را دانشگاه و سود و کارمزد را صندوق رفاه پرداخت می‌کند و یا خرید از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها است که به دلیل شیوع کرونا درآمد بیمارستان‌های دولتی کم شده است و در این میان دانشجویان نیز مشکل‌دارتر می‌شوند.

وی یادآور شد: اجاره خوابگاه هم راه خوبی است که این موضوع هم شرایط خاص خود را دارد و بسیاری از دانشگاه‌ها به دنبال اجاره بوده و هستند. مشکل دیگر ساختمان‌های خصوصی است که به دلیل شرایط کرونا تغییر کاربری داده‌اند و مشتری دانشجویی برای این خوابگاه‌ها به دلیل امکان تعطیلی دوباره دانشگاه به صرفه نیست.

معاون وزیر بهداشت در خصوص اختصاص دادن غذا برای روزهای تعطیل گفت: تاکید ما بر دادن غذا در روزهای تعطیل و جمعه است و در آیین‌نامه جدید علی‌رغم بار مالی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

وی گفت: امیدواریم که بتوانیم با همکاری همه دستگاه‌های همکار و همراه ، دانشگاه های علوم پزشکی و نهادهای دانشجویی به ویژه شوراهای صنفی دانشجویی بهتر از گذشته خدمتگزار دانشجویان باشیم.
 
۲۵ درصد دانشجویان در رشته‌های مهندسی تحصیل می‌کنند
آموزش دانشجویان دکتری و ارشد از ۲۰ فروردین حضوری می شود

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش