وضعیت آموزش دانشگاهها در سال جدید مشخص شد/ تاکید بر حضوری بودن امتحانات

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه‌ریزی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که امتحانات پایان ترم به صورت حضوری برگزار شود.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر علی خاکی‌صدیق در نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که امروز چهارشنبه با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: با توجه به اپیدمی سویه امیکرون وقفه جدی در دانشگاه‌ها اتفاق افتاد که امیدواریم در سال آتی کلاس‌های دانشگاه‌ها را به صورت حضوری برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که امتحانات پایان ترم به صورت حضوری برگزار شود؛ در این راستا می‌توان بازه امتحانات را طولانی کنیم و یا به با بهره‌مندی از امکانات سایر دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و مؤسسات دیگر هماهنگی انجام گیرد که دانشجویان غیر بومی در نزدیک ترین محل زندگی امتحان دهند.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه حضور اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها همواره مورد تأکید وزیر علوم بوده است اظهار داشت: باید برای این موضوع برنامه داشته باشیم تا شاهد حضور همه اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها باشیم.

وی در خصوص کلاس‌های عملی و برگزاری کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: مقرر شده بخش عمده‌ای از این کارگاه‌ها و کلاس‌ها را به صورت حضوری در این ترم برگزار کنیم. البته می‌توان این امر را به صورت فشرده نیز برگزار کرد.

دکتر خاکی‌صدیق با بیان اینکه نتایج ارزیابی عملکرد آموزش الکترونیکی و دسته‌بندی دانشگاه‌ها انجام شده است و به زودی اعلام خواهد شد، بیان کرد: با توجه به مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، مبنای پذیرش دانشجویان الکترونیکی در سال‌های بعد این ارزیابی خواهد بود.

وی با اشاره به گزارش عملکرد آموزشی دانشگاه‌ها در دوران همه‌گیری کرونا عنوان کرد: تعداد کلاس‌های برخط در مقاطع مختلف تحصیلی در چهار نیم سال اخیر نشان از افزایش این کلاس‌ها دارد و خوشبختانه دانشجویان بیشتر توانستند از این نوع آموزش بهره مند شوند.

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، دانشجویانی که به دلایل متأثر از بیماری کرونا نیمسال تحصیلی خود را با مجوز دانشگاه حذف کرده‌اند نیز روندی کاهشی داشته است؛ البته با انجام واکسیناسیون انتظار داریم که این آمار کمتر شود.

وی افزود: ورود به بحث آموزش الکترونیکی همواره دشوار بود چرا که بسیاری از دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم را نداشتند که البته با تلاش‌های اعضای هیئت علمی برای برگزاری کلاس‌ها و کارشناسان دانشگاه‌ها در حوزه آموزش و IT توانستند شرایطی فراهم کنند که کلاس‌ها به صورت برخط برگزار شود.

دکتر خاکی صدیق در پایان سخنان خود با بیان اینکه برگشت به آموزش حضوری پیچیدگی‌های خاص خود را دارد اظهار امیدواری کرد با همت رؤسای دانشگاه‌ها و تلاش اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها، ازسرگیری آموزش حضوری موفقیت‌آمیز باشد؛ البته منظور بازگشت به آموزش حضوری همانند سال ۱۳۹۸ نیست بلکه بازگشت به آموزش به صورت ترکیبی و با کیفیت بالاتر است.
 
۲۵ درصد دانشجویان در رشته‌های مهندسی تحصیل می‌کنند
آموزش دانشجویان دکتری و ارشد از ۲۰ فروردین حضوری می شود

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش