ساختار پذیرش دانشجو باید اصلاح شود/ ورود واحدهای مهارتی به دوره لیسانس

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: باید اصلاحی در ساختار پذیرش دانشجو و روش‌های پذیرش انجام شود و فعالیت استادان باید در جهت رفع مشکلات کشور باشد.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بسیج اساتید، قاسم عمو عابدینی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، معاونین این سازمان و مسئولین بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران بزرگ مذاکره و گفتگو کرد.

عمو عابدینی افزود: معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محور مهمی در مباحث دانشگاه است. معتقدم اگر قرار است تحولی در آموزش عالی کشور اتفاق بیفتد در این مجموعه معاونت خواهد بود. لذا مجموعه کارهای انجام شده و بحث‌هایی که در حکم بنده آمد باعث شده در این موضوع عمیق شویم.

وی سپس به برخی سوابق اجرایی گذشته خود و برنامه‌های انجام شده در راستای تحول دانشگاه اشاره کرده و افزود: در موضوع طرح تحولی که آقای رئیس جمهور ارائه کردند در ابتدا و در پیش نویس‌های اولیه از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران نظرسنجی کردیم.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: این طرح در چندین نسخه تصحیح شد و نهایتاً به بخش‌های مختلف ابلاغ شد. با کنار هم قرار دادن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب، طرح تحول ارائه شده از سوی دولت سیزدهم و نظرات دکتر زلفی‌گل دیدیم در چند بخش مشکلات جدی وجود دارد که باید رفع شود و لازم است ریل‌گذاری‌ها را تغییر داده و یا اصلاح کنیم. یکی از مشکلات بحث آموزش عالی است که ۸ بند دارد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که ظرفیت‌های زیادی در کشور ایجاد شده است. اما متأسفانه برخی‌ها به بیراهه رفته است و تداخل دارد این رو لازم است جایی آمایش صورت گیرد و آن هم مربوط به ابلاغیه‌هایی است که باید در وزارت علوم در دوره‌های قبلی اجرا می‌شده و به نتیجه نرسیده است. یکی از این مشکلات بحث اشتغال فارغ التحصیلان است در این خصوص باید بررسی شود که برای توانمندی فارغ‌التحصیلان چه مباحثی لازم است پیگیری شود.

عمو عابدینی همچنین عنوان کرد: یکی از مشکلات بحث تعداد واحدهای تئوری در دانشگاه است. ما محاسبه کردیم که ۱۴۰ واحد در دوره لیسانس باید طی شود از این تعداد ۱۲۰ واحد تئوری است و این تعداد واحد ارائه شده قادر نیست توانمندسازی لازم را در دانشجویان برای اشتغال ایجاد کند. لازم است ارائه واحدها به سمت مهارت افزایی پیش برود. ما در مجموعه نظام آموزش عالی به صورت جزیره‌ای فعالیت‌هایی را شاهدیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه‌ای و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و غیره را داریم که با دانشگاه‌های اصلی و مادر هیچ‌گونه ارتباط مؤثری ندارند. بنابراین لازم است یک نظام مهارتی همان‌گونه که رهبر فرمودند در سراسر کشور تشکیل شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: قوی‌ترین، مطمئن‌ترین و کارشناس‌ترین مجموعه برای همکاری با معاونت آموزش بسیج اساتید است. این مجموعه اگر بحثی ارائه دهند اتقان بیشتری دارد بنابراین باید به مسائل ورود کند.

عمو عابدینی افزود: همچنین باید ارتباط دانشجویان با استادان صنعت افزایش یابد و کارورزی و کارآموزی از ترم‌های نخست صورت گیرد. این کار اگر شکل نگیرد اصل نظام مهارتی ما شکل نخواهد گرفت و خروجی‌ها همواره همین خواهد بود که دانشجویان در مباحث تئوری توانمند هستند اما مهارتی برای اشتغال ندارند. همچنین باید اصلاحی در ساختار پذیرش دانشجو و روش‌های پذیرش انجام شود و فعالیت استادان باید در جهت رفع مشکلات کشور باشد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از نظرات استادان و نخبگان برای برنامه ریزی‌های انجام شده در این معاونت بیان کرد: ما می‌خواهیم برنامه‌ها و طرح‌هایمان را با نظرسنجی استادان بررسی کنیم تا بتوانیم نظام آموزشی را احیا و بازسازی یا به صورت نوین مطرح کنیم.

وی افزود: پذیرش دانشجوی دکتری و ارشد به دو صورت می‌تواند انجام شود یکی اینکه به صورت حاکمیتی باشد، مانند فناوری‌های خط شکن که لازم است دانشجویان مستعد در این مسیر وارد شده و کادر سازی صورت گیرد. یکی مربوط به دانشگاه صنعتی است که باید با صنعت قرارداد بسته شود و عنوان مورد نیاز صنعت در دفترچه پذیرش سازمان سنجش آورده شود. باید برای یک کد، پروژه معرفی شود در این صورت است که دانشجو هم ارتباط با صنعت دارد و هم حقوق خواهد داشت. در طرح تحول باید استاد محوری شکل بگیرد. در حوزه گسترش و برنامه‌ریزی شوراهای تحولی شکل گرفته. این شورا تلاش می‌کند تمام کشور را معطوف به خود کند. باید دانشگاه‌ها مأموریت گرا شوند.

عمو عابدینی همچنین به موضوع علوم انسانی و اسلامی سازی آن اشاره کرده و افزود: برای اولین بار در طول تاریخ آموزش عالی در شورای عالی برنامه ریزی کمیسیونی به نام علوم انسانی اسلامی را شکل داده‌ایم.

وی گفت: ما با مبانی که رهبری داشتند در گام دوم و طرح تحول، کارگروه‌هایی را شکل داده‌ایم. همچنین شورای توسعه و برنامه ریزی را مجزا کرده‌ایم. در این کارگروه‌ها به حضور استادان نخبه بسیجی در سراسر کشور نیازمندیم. همچنین از این میان از افراد دارای سابقه مدیریت هم در کمیسیون استفاده می‌کنیم و اسامی این کارگروه‌ها را به بسیج اساتید ارائه خواهیم کرد. خداوند امروز به ما توفیق داده که بتوانیم کاری انجام دهیم، منشأ تحول از همین‌جاست.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم اقدامات را با نظر جمعی استادان و نخبگان دلسوز نظام انجام دهیم. اکنون فرصتی برای تحول نظام آموزشی کشور در حوزه‌هایی که گفته شد حاصل شده و از اساتید دانشگاه برای ارائه نظرهایشان در موضوعات مطرح شده دعوت می‌کنیم. همچنین همه افراد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افرادی معتقد، قوی و دلسوز و انقلابی هستند و در سایر زمینه‌ها استادان می‌توانند طرح‌ها و نظراتشان را به این عزیزان ارائه کنند
 
تغییر نظام پذیرش دانشجوی دکتری تا پایان سال
مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۲ لازم الاجرا است

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش