آمادگی برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در ارمنستان

رئیس دانشگاه تهران برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور ارمنستان اعلام آمادگی کرد.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در دیدار با سفیر جمهوری ارمنستان در کشورمان که در محل سالن شورای دانشگاه برگزار شد، در پی مرور تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین مراکز علمی و دانشگاهی ایران و ارمنستان، اظهار داشت: لازم است رویکردی عملگرا نسبت به تفاهم‌نامه‌های بین دانشگاهی داشته باشیم و تفاهم‌نامه‌ها را از روی کاغذ به صحنه ساماندهی کارهای علمی مشترک بیاوریم.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره درخواست‌های کشورهای مختلف اعم از عراق، سوریه، قطر و لبنان برای ایجاد شعبه دانشگاه تهران در این کشورها، برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور ارمنستان اعلام آمادگی کرد.

وی گفت: اگر زمینه لازم فراهم شود، آمادگی داریم بستر فعالیت‌های علمی مشترک در ارمنستان را در قالب ایجاد شعبه دانشگاه تهران و یا برگزاری دوره‌های مشترک در رشته‌هایی که پیوندهای فرهنگی و اجتماعی بین دو کشور را ارتقا ببخشند، دنبال کنیم.

مقیمی از آموزش زبان فارسی و ایجاد کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های ارمنستان و تبادل استاد و دانشجو در زمینه‌های مختلف علمی به عنوان زمینه‌های اولویت‌دار و مورد علاقه دانشگاه تهران نام برد و گفت: دانشگاه تهران یک دانشگاه جامع و دارای سابقه تربیت نیروی متخصص در نزدیک به ۱۰۰۰ رشته است. همین سابقه، وضعیت ممتازی را به منظور توسعه همکاری‌های علمی برای این دانشگاه ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه دیپلماسی علمی می‌تواند تضمین‌کننده امنیت ملی پایدار کشورها باشد، افزود: توسعه روابط علمی می‌تواند دیپلماسی علمی را بین کشورها ارتقا دهد. ما فکر می‌کنیم که توسعه روابط علمی دانشگاهی بین ایران و ارمنستان می‌تواند تضمین‌کننده امنیت پایدار منطقه بدون دخالت بیگانگان باشد و زمینه را برای گفتگو و مفاهمه در منطقه فراهم کند.

رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ارمنستان می‌توانند با ساماندهی مطالعات صلح، به حل منازعات منطقه‌ای و همچنین ارتقا و تقویت روابط از منظر اجتماعی و قومیتی در منطقه کمک کنند.

وی یکی از معیارها و شاخصه‌های بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها را ایجاد تعاملات مستمر با دانشگاه‌های خارجی و تعریف فعالیت‌های مشترک علمی و تحقیقاتی با حضور دانشمندان و پژوهشگران کشورهای مختلف دانست و گفت: آمادگی داریم با تعریف کارهای مشترک علمی و تحقیقاتی، زمینه را برای محققان دانشگاه‌های ارمنستان جهت اجرای همکاری‌های مشترک در دانشگاه تهران ایجاد کنیم.

مقیمی همچنین با اعلام آمادگی دانشگاه تهران جهت میزبانی از رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور ارمنستان، گفت: دبیرخانه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران در دانشگاه تهران مستقر است. بر این اساس، دانشگاه تهران می‌تواند حلقه رابط بین دانشگاه‌های برتر ارمنستان و دانشگاه‌های برتر ایران باشد.

وی با یادآوری اینکه توسعه روابط همه‌جانبه با کشورهای همسایه از جمله جمهوری ارمنستان جزو اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، تاکید کرد: دانشگاه تهران نیز در راستای سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران، تلاش می‌کند تا روابط دو کشور دوست از طریق ارتقای روابط علمی ارتقا پیدا کند.

مقیمی با یادآوری توسعه برخی حوزه‌های علمی از جمله گردشگری و تجارت در دانشگاه تهران، ابراز امیدواری کرد: با استفاده از ظرفیت‌های دانشکده‌های «گردشگری» و «تجارت و مالیه» بتوانیم علاوه بر خدمات علمی متقابل بین دو کشور، روابط فرهنگی، گردشگری و تجاری دو کشور را در عرصه عمل ارتقا دهیم.

وی برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست‌های علمی با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی تعاملات تجاری بین ایران و ارمنستان» با حضور اساتید و کارشناسان دانشگاه‌های ارمنستان و ایران و اتاق بازرگانی دو کشور را یک گام علمی، کاربردی و عملیاتی برای ارتقای روابط تجاری دو کشور دانست و گفت: رئیس دانشکده تجارت و مالیه یا رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه تهران می‌توانند مسئولیت اجرای این نشست را برعهده داشته باشند.

آرسن آواکیان سفیر جمهوری ارمنستان در کشورمان، با اشاره به سابقه طولانی روابط ایران و ارمنستان، گفت: در این روابط همواره اهمیت ویژه‌ای برای روابط علمی و آموزشی قائل هستیم.

وی با ارائه درخواست تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور، خواستار امضای توافق‌نامه‌ای به منظور حمایت از راه‌اندازی دوره یا رشته زبان، ادبیات و فرهنگ ارمنی در دانشگاه تهران شد.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران با اذعان به اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بخصوص در زمینه نانوتکنولوژی شناخته شده است، از تبادل تجربه بین شرکت‌های دانش‌بنیان و اساتید فعال دانشگاه‌های ارمنستان و ایران در حوزه‌های دانش‌بنیان استقبال کرد.

بر طبق این گزارش، دکتر سید محمد مرندی معاون بین‌الملل دانشگاه تهران نیز در زمینه برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد دانشجویان کشور ارمنستان در دانشگاه تهران، برقراری و توسعه ارتباط بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های برتر ارمنستان را موجب گسترش تعامل نخبگان ایرانی و ارمنستانی و حاصل شدن فواید چندجانبه برای دو کشور دانست.
 

تقویم آموزشی نیم سال دوم دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد
نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه تهران اعلام شد/آغاز مصاحبه از سه‌شنبه


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش