ظرفیت پزشکی براساس بومی گزینی و مناطق محروم افزایش می یابد

 دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: افزایش ظرفیت پزشکی باید براساس بومی گزینی و مناطق محروم صورت گیرد. در سالجاری ظرفیت دندانپزشکی به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرنگار مهر، منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه ۱۶۳ این ستاد در جمع خبرنگاران گفت: وزارت بهداشت باید ظرف مدت ۲ ماه نظرش را درباره افزایش ظرفیت پزشکی ارائه می‌داد که کمی بیشتر از ۲ ماه طول کشید، میزان افزایش ظرفیت باید با وزارت بهداشت یکی می‌شد که برخی از این اعداد با هم متناقض بودند. چون سیاستگذاری بدون عدد و رقم نمی‌شود.

وی افزود: کارگروه‌های دقیقی تشکیل شدند، یک تا سه جلسه کمیسیون آموزش موضوعات را دقیقاً بررسی کرد و با حضور معاون وزیر بهداشت، نمایندگان دستگاه‌های مختلف برای نهایی کردن اعداد و ارقام کارگروههایی تشکیل شدند، خوشبختانه جمع بندی ها آماده و به جلسه امروز ارائه شد.

کبگانیان اضافه کرد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پزشکی نهایی و هم اکنون این موضوع اجرایی شده است، ولی ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی به جلسه امروز موکول شده بود.

وی در خصوص سرانه دندانپزشکی در کشور گفت: بر اساس وضع موجود سرانه دندانپزشکی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۵ نفر دندانپزشک وجود دارد، در صورتی که در حداقل مطلوب باید ۷۰ نفر دندانپزشک برای ۱۰۰ هزار نفر وجود داشته باشد. اوضاع مناطق محروم از کلانشهرها بدتر است. در مقایسه با سایر کشورها نظیر کشورهای گروه ۲۰ در اواخر جدول قرار داریم، در میان کشورهای منطقه جزو ۵ کشور آخر هستیم و این در شأن جمهوری اسلامی نیست.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تصریح کرد: البته معیار ما مقایسه با کشورهای دیگر نیست. ما فکر می‌کنیم دندان سازها به عنوان دندانپزشک در نظر گرفته می‌شوند، توزیع دندانپزشک در کشور مناسب نیست. تعداد زیادی از استان‌ها در وضعیت قرمز و بدی قرار دارند و این هشداری است که عزیزان وزارت بهداشت باید برای آن چاره اندیشی کنند

کبگانیان افزود: یکی از فکرها و راه حل‌ها همین تصمیم امروز است. باید گام به گام این مشکل را به کمک مسئولان وزارت بهداشت حل کنیم.

وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که از سن چهل سالگی به بعد میزان پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد به همین دلیل به پزشک بیشتری نیاز داریم، چرا که کشور ما رو به پیری است و اخیراً موضوع جوانی جمعیت در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است. تا سال ۸۸ شاهد رشد پذیرش در رشته‌های دندانپزشکی بودیم، ولی این افزایش متوقف شد و از سال ۹۵ به شدت کاهش یافت. این امر سبب شده که بسیاری از دانش آموزان نخبه برای تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی به کشورهای همسایه مراجعه کنند که البته آموزش در آنها کیفیت خوبی ندارد.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور خاطر نشان کرد: برای افزایش ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی باید نسبت استاد به دانشجو نیز در نظر گرفته شود، خوشبختانه در جلسه عنوان شد که استاندارد وزارت بهداشت، نسبت استاد به دانشجو یک به ۱۰ است، وضع موجود نشان می‌دهد که نسبت استاد به دانشجو ۱ به ۵ است به همین دلیل می‌توان افزایش ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی را در دستور کار قرار داد.

وی یاد آور شد: در حال حاضر ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی یک هزار و هفتصد و پنجاه هزار نفر است، البته بحث پیشگیری و سلامت دهان و دندان از مواردی هستند که مورد تاکید قرار گرفتند و ما می‌دانیم که اقدامات پیشگیرانه در ۱۰ سال آینده خود را نشان می‌دهد.

کبگانیان افزود: اگر دولت در زمینه پیشگیری به صورت انقلابی عمل کند، مطمئن هستیم که ظرف مدت کوتاهی نتایج مناسبی به دست خواهد آمد.

وی در خصوص افزایش ظرفیت دانشجویان دندانپزشکی افزود: بر اساس مصوبه امروز که به اتفاق آرا تصویب شد، افزایش ظرفیت پزشکی باید براساس بومی گزینی و مناطق محروم صورت گیرد. در سالجاری ظرفیت دندانپزشکی به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، چون مسئولان وزارت بهداشت عنوان می‌کنند که زمان کمی دارند به همین دلیل در سال ۱۴۰۲ ظرفیت دندانپزشکی ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و در سال ۱۴۰۳ و در سال ۱۴۰۴، ۳۰ درصد افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

وی افزود: در سال ۱۴۰۴ این ظرفیت متوقف می‌شود و بازنگری‌های لازم صورت می‌گیرد و در صورت نیاز تصمیمات جدید اتخاذ خواهد شد.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت در ستاد نقشه جامع علمی کشور حق رأی دارد اما امروز حضور نداشت و معاون وی حضور داشت و تمامی اعداد با هماهنگی وزارت بهداشت نهایی شده است چراکه اعضای ستاد نقشه اعداد بالاتری را مد نظر داشتند. تصریح معاون آموزش وزارت بهداشت این بود که کمبود دندانپزشکی را پذیرفته اند و لازم است صورت گیرد اما امکاناتی نیاز دارند که باید فراهم شود.

وی افزود: خوشبختانه مسئولان سازمان مدیریت و برنامه در جلسه امروز حضور داشتند و راهکارهای اجرایی را در این زمینه ارائه دادند.
 
زمان بندی امتحانات دانشگاه های تهران اعلام شد
زمان اعلام نتایج اولیه آزمون ارشد اعلام شد/افزایش ظرفیت پذیرش داوطلب

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش