ایجاد گرایشهای ترکیبی مسئله محور/ حذف گروههای کم اقبال

رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت: تفکر ما در طرح تحول آموزشی این است که باید رشته ها و گرایش هایی را ایجاد کنیم که جامعه محور بوده و به حل مشکلات بیانجامد.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

حسن کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره طرح تحول آموزشی این دانشگاه، با بیان اینکه بررسی‌ها در این خصوص از مدت‌ها قبل در این دانشگاه آغاز شده، اظهار کرد: اخیراً معاون آموزشی وزارت علوم در یکی از نشست‌های تخصصی دانشگاه خواجه نصیر حضور داشت و خوشبختانه طرح ما مورد استقبال ایشان و سایر مسئولین ذیربط قرار گرفت.

کریمی افزود: تفکر ما در طرح تحول آموزشی این است که باید رشته‌ها و گرایش‌هایی را ایجاد کنیم که جامعه محور بوده و به حل مشکلات بیانجامد، بنابراین طبیعی است که اگر این موضوع را به عنوان اصل و محور بپذیریم، ضرورت ایجاب می‌کند که نسبت به یک سری رشته‌ها و گرایش‌های سنتی و قدیمی، بازنگری کنیم.

وی ادامه داد: در همین راستا اکنون با همکاری دانشکده‌های مختلف در حال پیشبرد چند کار بصورت همزمان در شورای برنامه ریزی آموزشی هستیم. ما در همه گروه‌های آموزشی هر یازده دانشکده دانشگاه خواجه نصیر در حال ارزیابی و امتیاز دهی هستیم تا گروه‌هایی را که از لحاظ اقبال عمومی دانشجو، اشتغال فارغ التحصیلان و برخی پارامترهای دیگر، کمترین امتیاز را دریافت می‌کنند مشخص کنیم.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: پس از احصاء این گروه‌ها، چند راه را بمنظور ترسیم نقشه راه تحول آموزشی دنبال خواهیم کرد؛ یا آن گروه را در گروه دیگری ادغام کنیم و یا اگر به این نتیجه برسیم که گروه از حیض انتفاع خارج است، برای آن دانشجو نگیریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه خواجه نصیر به واسطه دانشکده‌های مختلف در حال بررسی ایجاد گرایش‌های بین رشته‌ای است، گفت: بطور مثال به دنبال این هستیم که با ترکیب بین دانشکده کامپیوتر و مهندسی صنایع، مهندسی مواد و مهندسی برق، دانشکده هوا فضا و نقشه برداری و مهندسی صنایع و برخی دیگر از دانشکده‌ها، گرایش‌های کاربردی را ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر به نمونه عینی گرایش «متریونیک» اشاره کرد و افزود: امسال این گرایش جدید کارشناسی ارشد را از ترکیب دانشکده‌های مواد و الکترونیک ایجاد کردیم و با کسب مجوز از شورای گسترش، در دفترچه کنکور ارائه دادیم.

وی ادامه داد: در همین راستا اکنون بدنبال ایجاد گرایش «ساخت افزایشی» هستیم که چند دانشکده از جمله؛ دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده مواد و دانشکده هوا فضا را درگیر می‌کند.

وی افزود: دلیل این تصمیم هم این است که اکثر سازه‌ها و تجهیزات مورد استفاده امروزی، دیگر با روش سنتی کاهش (تراش با دستگاه تراش و تولید قطعه) ساخته نمی‌شود، بلکه در حال حاضر حاضر روش عکس آن مورد توجه است؛ به این ترتیب که از یک نانو ذره و افزایش آن ذره، قطعه مورد نظر تولید می‌شود.

کریمی گفت: بطور مختصر تفکر اصلی ما که در حال جایگزینی برای گروه‌هایی که با استقبال کمتری روبرو هستند این است که به سراغ گرایشهایی برویم که یک جامعه محور باشد، دو اینکه حل مسئله کند و سه با استقبال خوب دانشجویان مواجه شود.

وی با اشاره به حضور ۱۴ ساله خود در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در حوزه جذب گفت: ما در گذشته گروهی را با عنوان «مدیریت ساخت» در دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیر ایجاد کردیم، این گروه در ابتدا تقریباً نا آشنا بود، اما الان بهترین رتبه‌های ورودی دانشکده عمران ما در همین گرایش وارد می‌شوند.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه تحول آموزشی یک ضرورت است، گفت: باید بپذیریم که این نظام آموزش سنتی تا چند سال آینده جایگاه خود را بیش از پیش از دست خواهد داد. در حال حاضر شاهدیم که استقبال از رشته‌های مهندسی در کنکور سراسری به زیر ۱۰ درصد رسیده و این برای آینده کشور بسیار نگران کننده است.
 
برگزاری حضوری تمامی کلاس‌های دانشگاه امیرکبیر
کلاس‌های درس همه دانشگاه‌ها از شنبه به صورت حضوری برگزار می شود

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش