اعتراض در چارچوب قانون حق دانشجو است

جلسه فوق العاده شورای دانشگاه شهید بهشتی برای بررسی تحولات اخیر و تبیین شرایط موجود، به ریاست دکتر سعدالله نصیری، رئیس دانشگاه در تالار پروین اعتصامی مرکز همایش‌های بین‌المللی برگزار شد.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

دکتر نصیری قیداری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بررسی شرایط اجتماعی و سیاسی و تحلیل وضع موجود درخواست کرد اعضای هیات علمی به شایعات توجه نکنند.

وی با اشاره به ساختار عقلانی حاکم بر دانشگاه ها گفت: در دانشگاه به عنوان جایگاه تولید و نشر علم و دانش، سلسله مراتب فرماندهی و از بالا به پایین حاکم نیست، هر عضو دانشگاه خود باید چراغی بیفروزد. همه باید احساس کنیم که متعلق به خانواده بزرگ دانشگاه هستیم. اگر همکار و عضو هیات علمی عملکرد متفاوتی دارد باید با گفتگو و مذاکره موضوع را مدیریت کنیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی از بازداشت دو دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی در تحولات اخیر خبر داد و گفت: دو نفر از دانشجویان دانشگاه در اعتراضاتی که پس از فوت مرحوم مهسا امینی رخ داد در داخل شهر و بیرون از دانشگاه بازداشت شده‌اند که پیگیری‌های لازم برای آزادی ایشان صورت گرفته است و امیدوارم امروز این امر محقق شود.

وی با تاکید بر مدارا و پرهیز از خشونت در محیط دانشگاه تصریح کرد: تجمعاتی در دانشگاه توسط برخی دانشجویان شکل گرفت که با رایزنی های فراوان مانع از حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در صحن مقدس دانشگاه شدیم زیرا اعتقاد داریم که دانشجویان فرزندان ما هستند و صیانت و حفاظت از ایشان وظیفه ماست.

نصیری با اشاره به نقش موثر روسای دانشکده ها و پژوهشکده ها در مدیریت امور در شرایط حساس و بحرانی گفت: از روسای محترم  دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها درخواست دارم بیش از پیش باب گفتگو و مذاکره را با اعضای هیات علمی باز کنند تا جلوی سوء تفاهم‌ها گرفته شود.

رئیس دانشگاه با تاکید بر نقش دشمنان در بروز اغتشاشات اخیر بیان داشت: آمریکا و عربستان سعودی چرا امروز نسبت به موضوع فوت این دختر جوان حساس شده‌اند آن روز که بمب‌های شیمیایی بر سر این ملت فرو می ریخت چرا ساکت بودند؟  هیچ کس اطمینان ندارد که فوت مهسا امینی براثر ضرب و شتم باشد اگر احتمال فوت مرحوم مهسا امینی به دلیل ضرب و شتم هم وجود داشته باشد باید صبر کنیم تا طبق دستور رئیس جمهور از طریق مراجع مسئول بررسی شود و خاطی مجازات شود، هرچند که سوابق پزشکی ایشان نشان از وجود عمل جراحی در دوران کودکی دارد؛ تا به چیزی یقیین پیدا نکردیم مطلبی منتشر نکنیم.

نصیری به اهمیت عملکرد استادان دانشگاه در شرایط فعلی تاکید کرد و ادامه داد: همه باید یکپارچه دانشگاه را اداره کنیم؛ چرا به عنوان استاد دانشگاه متوجه جایگاه حساس خود نیستیم؟ نقش و جایگاه استادان بسیار مهم است و تاثیر عمیقی بر عملکرد و تصمیمات دانشجویان جوان دارد؛ اظهارنظرهای عجولانه برخی از استادان و صدور بیانیه‌های تند می‌تواند دانشجویان را به خطا بیاندازد زیرا دانشجو استاد خود را ملاک و الگوی رفتاری می‌داند.

وی با تقدیر از عملکرد حراست دانشگاه در طی تحولات اخیر گفت: نیروهای حراست دانشگاه دلسوزانه تلاش کردند تا آرامش را برقرار نمایند و به دور از خشونت اوضاع را مدیریت نمایند.

رئیس دانشگاه بر رعایت قوانین و ضوابط آموزشی تاکید کرد و خاطرنشان شد: طبق آیین نامه‌های آموزشی دانشجویی که سرکلاس نرود غیبت خواهد خورد و اگر این غیبت‌ها بیشتر از حد مجاز شود موجب حذف درس و محرومیت از امتحان خواهد شد.

نصیری با اشاره به لزوم ارتباط با خانواده‌های دانشجویان گفت: روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها باید با خانواده‌های دانشجویانی که قوانین دانشگاه را رعایت نمی‌کنند تماس بگیرند و ایشان را درجریان عملکرد فرزندانشان بگذارند تا جلوی اتفاق احتمالی گرفته شود. استادان نیز با انتقال تجربیات می توانند با راهنمایی ایشان بسیار موثر عمل نمایند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی به برگزاری جلسه با دبیران تشکل ها اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه به دبیران گفته شد که حق دانشجو اعتراض و تجمع است اما در چارچوب قانون و با کسب مجوزهای لازم؛ دانشجویان باید در فضای احترام و بلوغ سیاسی حرکت نمایند و تجمع بدون مجوز خلاف قانون است. دانشجویان باید بدانند که اینجا دانشگاه است و قوانین و قواعدی دارد که همه ملزم به رعایت آن هستیم.

نصیری در پایان سخنان خود با قدردانی از توجه و دقت‌نظر دانشجویان، استادان و کارمندان از روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها درخواست کرد بر عملکرد کارمندان در مواجه با دانشجویان نظارت بیشتری داشته باشند و در انجام وطایف خود دقت بیشتری مبذول نمایند.
 
برگزاری کلاس ها به شکل حضوری ادامه خواهد یافت
نیروی انتظامی بدون هماهنگی رئیس دانشگاه حق ورود ندارد

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش