راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت هشتم)


◼️ تماس با اساتید

تماس گرفتن با اساتید یکی از عوامل موثر در گرفتن پذیرش در مقاطع بالاتر از کارشناسی( Graduat Level) و همچنین دریافت بورس های تحصیلی (Fund) به خصوص RA: Reseaarch Assistantship  است.معمولا نام استادها در وب سایت دانشکده ها وجود دارد و بسیاری از اساتید دارای صفحات وب بر روی وب سایت دانشگاه هستند. برای تماس گرفتن با اساتید به وب سایت هایشان مراجعه کنید. به اساتیدی که زمینه کاریشان موردعلاقه ی شماست ایمیل بزنید و خلاصه ای از سوابق تحقیقاتی خود را در حد چند جمله بیان کنید و بپرسید که آیا موقعیت خالی برای گرفتن دانشجوی جدید دارند یا خیر. شانس شما در گرفتن پذیرش معمولا وقتی بیشتر می شود که شما تجربه انجام پروژه ای مرتبط با زمینه کاری استاد را داشته باشید.


علاوه بر وب سایت دانشگاه ها شما از طریق موتورهای جستجو مثل Google یا Microsoft Acadeic Search  نیز میتوانید اساتید را پیدا کنید. در بسیاری از مواقع موتورهای جستجو وب سایتهای استادهایی را می یابند که در جستجوی صفحه به صفحه وب سایت دانشگاه ها ممکن است به چشم نیایند.برای جستجو از کلید واژه های مربوط به رشته مورد علاقه تان استفاده کنید. مثلا genetic engineering  و برای اینکه جستجو را به دانشگاه ها محدود کنید، از امکان advanced search  سایت گوگل و قسمت مربوط به domain  استفاده کنید.اگر در باکس مربوط بنویسید  edu. دامنه جستجو محدود به دانشگاه های با این پسوند domain خواهد شد. اغلب دانشگاه های امریکا از این پسوند در domain  وب سایت هایشان استفاده میکنند. در این حالت در search bar  این عبارت را می بینید:engineering sit:.edu gentic .در مورد کشورهای دیگر هم میتوانید جستجو را محدود به آن کشور کنید مثلا برای کانادا میتوانید در قسمت domain عبارت .ca  راوارد کنید.

این روش جستجو در اغلب مواقع نتایج مربوط به وب سایتهای اساتید را به شما خواهد داد. این روش به خصوص برای بین رشته ای ها مفید است.چون بعضا  یک زمینه تحقیقاتی در دپارتمان های مختلف دنبال میشود و شما ممکن است وب سایت همه دپارتمان ها را چک نکرده باشید. در صورتی که از این روش جستجو استفاده کنید. پیشنهاد می شود که نتایج جستجو را تا صفحات 40-30 دنبال کنید.

از آنجا که تعداد اساتید زید است و تماس با آنها وقت زیادی میگیرد. بهتر است که با اساتیدی که فاند دارند تماس بگیرید. اما یافتن این مساله ساده نیست. اگر دوستانی در دانشگاه مقصد دارید با دوستانتان تماس بگیرید و بپرسید که کدام  یک از اساتید فاند هستند. تقریبا تمام اساتیدی که به دنبال دانشجوی جدید هستند فاند هم دارند. سعی کنید تمرکز خود را بر روی این اساتید قرار دهید، اما اگر نتوانستید از داشتن فاند استاد اطلاع پیدا کنید، میتوانید با اساتید تماس بگیرید و ببینید که آیا مایل به گرفتن دانشجوی جدید هستند یا خیر. با پرسیدن این سوال اساتید معمولا به شما خواهند گفت که آیا امکان دادن فاند به شما را دارند یا خیر.


در متن ایمیل هایی که می زنید، حتما از تجربیات تحقیقاتی خود که مرتبط با زمینه تحقیقاتی استاد است بنویسید. توصیه می شود که اگر وقت دارید نگاهی به مقالات اخیر استاد هم بیندازد و در ایمیل بگویید که با چه قسمت هایی ازکار آشنا هستید. در صورتی که ایده ای برای ادامه کار یا بهبود آن داشته باشید شانس گرفتن پذیرش شما بالاتر خواهد رفت، یا حتی اگر یک سوال خوب در مورد کار بپرسید، اما در مورد سوال کردن زیاده روی نکنید و سوال های متدوال نپرسید.

اگر پذیرش گرفته اید، اما فاند ندارید و با اساتید برای گرفتن فاند مکاتبه میکنید حتما در متن ایمیل بنویسید که پذیرش گرفته اید.ضمنا حتما رزومه تان را هم به ایمیل پیوست کنید.

در تماس با اساتید این نکات را به خاطر داشته باشید:
 
 به اساتیدی که واقعا به زمینه کاریشان علاقمند هستید ایمیل بزنید و از فرستادن ایمیل به اساتیدی که زمینه کاریشان هیچ ربطی به هم ندارد خود داری کنید. اساتید یک دانشکده با هم ارتباط دارند و ممکن است متوجه بشوند که شما به همه ایمیل زده اید و فقط هدفتان این است که به هر قیمتی که شده است پذیرش بگیرید.
 
 
 اساتید در فصل پذیرش تعداد بسیار زیادی ایمیل از دانشجوها دریافت میکنند و معمولا فرصت کافی برای خواندن همه ایمیل ها را ندارند و حتی اساتیدی که به دنبال دانشجو هستند ترجیح می دهند بیشتر از یک دقیقه برای خواندن ایمیل شما وقت نگذارند. در نتیجه ایمیل را طوری بنویسید که استاد بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن با تجربیات شما آشنا بشود.
 
 
سعی کنید در Subject  ایمیل به طور صریح به موضوع استاد اشاره کنید و تنها به گفتن این که به زمینه کاری استاد علاقه مند هستید اکتفا کنید. برای مثال فرض کنید که استاد مورد نظر در زمینه Operating Systems  کار میکند. Interested in doing research on Operating Systems  میتواند subject  خوبی باشد.در حالی که PhD Student یا Interested in your field of research  یا عنوانی کلی ای مثل این ها،مناسب نیست.اگر subject  ای که برای ایمیل خود انتخاب کرده اید را بدون تغییر میتوانید به اساتید مختلف ارسال کنید، بدانید که احتمالا subject  خوبی انتخاب نکرده اید.
 
 
 برای نوشتن ایمیل، از ساختارهای نگارش نامه رسمی استفاده کنید که شمال چهار بخش: 1.معرفی خود.2.بیان علاقه مندی و تجربیات 3. بیان درخواست خود از استاد 4.تشکر و قدردانی از استاد.
 
 
 دریافت نکردن پاسخ از اساتید امر کاملا طبیعی است. در صورت عدم دریافت پاسخ به هیچ وجه دلسرد نشوید و با پشت کار به مکاتبات خود ادامه دهید.
 

زمان مناسب برای مکاتبه با اساتید

در اغلب دانشگاه ها دانشجویان حداق شش ماه قبل از شروع سال تحصیلی جدید انتخاب شده اند.در نتیجه بازه زمان 6الی 12 ماه قبل از شروع سال تحصیلی جدید بهترین زمان مکاتبه با اساتید است. اما به طور قطع نمی توان گفت که چه زمانی در این بازه شش ماهه بهترین زمان است.


برخی معتقدند که اگر تماس با اساتید را قبل از هرماه شروع کنید شانس این اساتید ایمیل شما را پاسخ دهند بیشتر است، چرا که ترافیک ایمیل در مهر و آبان بیشتر میشود.

آنچه که مسلم است، این است که برای گرفتن پذیرش، تماس با اساتید بسیار مهم است و شما حتی اگر جوابی از اساتید دریافت نکنید، شانس گرفتن پذیرش و فاند خود را با تماس گرفتن با اساتید بالا خواهید برد.

◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت اول)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت دوم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت سوم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت چهارم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت پنجم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت ششم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت هفتم)



ایـن مطلــــب ادامــــــه دارد...
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش