راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت نهم)

◼️ منابع مالی

منابع مالی موجود در دانشگاه ها به دو گروه کلی تقسیم می شود:1 منابعی که به ازای کار دانشجویی مثل کار تحقیقاتی یا تدریس پرداخت می شود.2.منابعی که به عنوان جایزه و بدون نیاز به کار دانشجویی پرداخت می شود و عموما به دانشجویان ممتاز تعلق میگیرد. در ادامه ابتدا منابع گروه اول و سپس منابع گروه دوم معرفی میشود.

⚫️ RA یا Research Assistantship 
این نوع کمک هزینه معمولا از طرف استاد به دانشجویان دکترا یا فوق لیسانی داده می شود.اساتید از سازمان ها یا شرکت های مختلف جهت انجام پروژه های تحقیقاتی بودجه می گیرند و برای انجام پروژه ها دانشجویان را استخدام می کنند و به آنها RA  می پردازند.از آنجا که این کمک هزینه از طرف اساتید به دانشجوها تعلق می گیرد، تماس گرفتن با اساتید معمولا نقش مهمی در گرفتن RA  دارد.
توجه داشته باشید که روال کلی این است که شما از استاد راهنمای خودتان RA دریافت کنید. به عبارت دیگر چندان مرسوم نیست که شما از استاد دیگری غیر از استاد راهنمای خودتان RA  بگیرید. در نتیجه اگر استاد راهنمای شما فاقد نداشته باشد احتمال RA  بسیار کم خواهد بود و در این صورت باید به فکر منابع مالی دیگر مانند TA باشید.
دانشجویان در اغلب کشورها فقط مجازند که حداکثر 20 ساعت در هفته ( اصطلاحا استخدام 50% ) کار کنند. به همین دلیل در طول سال تحصیلی شما حداکثر میتوانید 20 ساعت در هفته به عنوان RA یا TA نیز فعالیت کنید.اگر استاد راهنمای شما مایل باشد که در تابستان شما را به صورت تمام وقت استخدام نماید، دو برابر حالت 50% حقوق دریافت خواهید کرد.
👈 میزان حقوق RA  در همه ی دانشگاه ها یکسان نیست. در کشور آمریکا، دانشجویانی که استخدام 50%  هستن معمولا بین 1200 الی 2200 دلار در ماه حقوق دریافت مینند و شهریه دانشگاه را نیز نمیپردازند.

⚫️TA یا Teaching Assistantship 
TA  یکی دیگر از انواع کمک هزینه هاست که از طرف دانشکده به دانشجویان پرداخت میشود.تصحیح اوراق امتحانات، برگزاری کلاس های حل تمرین، و رائه آزمایشگاه ها از جمله وظایفی است که به TA ها ممکن است محول شود.
ساعات کاری TA  مشابه RA  در طول سال تحصیلی حداکثر 20 ساعت در هفته است. معمولا برای گرفتن TA لازم است که شما تسلط کافی به زبان کشور مقصد داشته باشید. در امریکا معمولا از TA ها میواهند که یکی از امتحانات گفتاری انگلیسی مثل TSE یا بخش گفتاری امتحان TOEFL ibT  راگذرانده باشند و حد نصاب لازم را کسب کرده باشند.
میزان حقTA معمولا مشابه RA  است، اما RA  در مقایسه با TA کمک هزینه بهتری محسوب میشود، چرا که شما به هر حال باید برروی پروژه تحقیقات خودتان کارکنید. در نتیجه اگر TA  باشید، مسئوولیت های شما و حجم کاری شما معمولا بیشتر میشود.در حالی که وقتی RA  باشید به ازای کاری که برروی پروژ تحقیقاتی خود انجام می دهید حقوق دریافت میکنید و مسئوولیت شما معمولا کمتر است و فرصت بیشتری برای انجام پروژه تان دارید.
در اغلب دانشگاه ها شما باید هر ترم برای گرفتن TA  اقدام کنید. تخصیص TA  معمولا بر اساس اولویت انجام می شود و دانشجویان سالهای بالاتر اغلب اولویت بالاتری دارند. اما احتمال دریافت TA  برای دانشجویان سال های اول نیز کم نیست.

RA یا TA  اغلب فقط به دانشجویان کارشاسی ارشد یا دکترا تعلق می گیرد و دانشجویان دکترا معمولا شانس بالاتری برای دریافت این کمک هزینه ها دارند. برخی از دانشگاه ها به شما اجازه می دهند که مستقیما از کارشناسی برای دکترا اقدام نمایید. توصیه می شود در صورتی که دانشگاه به شما چنین اجازه ای می دهد، مستقیما برای دکترا اقدام کنید تا شانس گرفتن فاند را بالا ببرید. بر خلاف تصور(حداقل در امریکا) احتمال گرفتن پذیرش دکترا در بسیاری از دانشگاه ها بیشتر از احتمال گرفتن پذیرش کارشاسی ارشد است.در نتیجه اگر بتوانید مستقیما برای دکترا اقدام کنید هم احتمال گرفتن و پذیرش و هم احتمال گرفتن فاند خود را بیشتر خواهید کرد.

⚫️ Award
 این جوایر اغلب توسط دانشکده یا دانشگاه و نه از طرف استاد به دانشجویان تخصیص داده میشود.این نوع کمک هزینه در بسیاری از موارد تحت عنوان Scholarship یا Fellowship  به دانشجویان ممتازتعلق میگیرد.نحوه تخصیص و مبلغ این نوع کمک هزینه ها ثابت نیست و میتواند کاملا متغیر باشد. علاوه بر این دو نوع جایزه گاهی دانشگاه ها کمک هزینه ای به نام Tuition Waiver  نیز به دانشجویان تخصیص می دهند.این نوع جایزه دانشجو را از پرداخت شهریه دانشگاه معاف میکند. اما حقوق یا مبلغ خاصی به داشجو نمیپردازد.
اگر شرایط و سوابق تحصیلی شما خوب است، ممکن است همزمان با دریافت پذیرش یکی از این نوع جوایز را نیز دریافت کنید.احتمال دریافت این جوایز پس از شروع تحصیل نیز وجود دارد. برخی از دانشگا ها تقاضا نامه ها یا فرم های خاصی دارند که شما میتوانید همراه با سایر فرم های مربوط به پذیرش پر کنید و این نوع کمک های مالی را در خواست نمایید. همچنین توجه داشته باشید که گاهی موسسات و ارگان های غیر دانشگاهی کمک های مالی از این نوع را به دانشجویان ارائه می دهند. موقع درخواست به این مساله توجه داشته باشید و چنانچه اطلاعیه های مربوط به کمک های مالی را در سایت دانشگاه ها و یا در سایر وب سایت ها دیدید که شرایط لازم آنها را داشتید، برایشان اقدام نمایید.

◼️ منابع مالی خارج از دانشگاه
کار آموزی و وام های تحصیلی مهم ترین منابع مالی خارج از دانشگاه محسوب می شوند. همچنین برخی کشرها به دانشجویان اجازه می دهند که خارج از دانشگاه کار کنند. اگرچه قوانین کار خارج از دانشگاه در کشوذهای مختلف متفاوت است. اما اغلب کشورها به دانشجویان اجازه می دهند که در طول تابستان در صنعت به کارآموزی (internship)  بپردازند.

⚫️ Internship  یا کارآموزی
Internship  یا کارآموزی میتواند یکی از منابع درآمد در دوران دانشجویی باشد. گذراندن دوره internship  هم از نظر مالی و هم از نظر کسب تجربه کاری توصیه میشود. حقوقی که دانشجویان در طول این دوره میگیرند معمولا بیشتر از حقوقی است که از دانشگاه دریافت میکنند. همچنین گذراندن internship  در شرکت های خوب شانس شما را برای یافتن کار مناسب بعد از فارغ التحصیلی افزایش می دهد. دانشجویان معمولا این دور را در طول تابستان می گذرانند، اما این امکان وجود دارد که در طول سال تحصیلی نیز به internship  بروید. محدودیتی در تعداد دوره های internship  ای که در طول تحصیل میگذرانید وجود ندارد ولی لازم است که با استاد راهنمای خودتان هماهنگ کنید و موافقت ایشان را جلب نمایید. در برخی رشته ها حقوقی که در طول تابستان برای یک دوره کارآموزی دریافت میکنید ممکن است معادل یا حتی بیشتر از حقوق دانشجویی در 9 ماه دیگر سال باشد. Internship  علاوه بر ایجاد درآمد نکته بسیار مثبتی در رزومه شما نیز خواهد بود و افرادی که در طول تحصیل به internship  در شرکتهای معتبر می روند معمولا پس از فارغ التحصیلی راحت تر کار پیدا میکنند. بسیاری از این دانشجویان نیز از همان شرکت هایی که در آنها internship  را میگذرانند، پیشنهاد کار دریافت می کنند.

 روش اقدام برای internship 
اقدام برای internship  ساده است و معمولا تنها به ارسال رزومه برای شرکت ها محدود می شود. بسیاری از شرکت ها از طریق وب سایت هایشان اقدام به جمع آوری رزومه می کنند و می توانید رزومه خود را از همین طریق بفرستید. اگر دوست یا آشنایانی در شرکت ها دارید، حتما با آنها تماس بگیرید و از آنها بخواهید که رزومه ی شما را برای بخش های که به دنبال intern  هستند بفرستند. معمولا ارسال رزومه از طریق افراد موثرتر از ارسال رزومه در وب سایت هاست. برای گرفتن اینترنشیپ در تابستان آینده عموما باید رزومه خود را ماه نوامبر یا حداکثر دسامبر برای شرکت ها ارسال کنید. اغلب شرکت ها تا ماه مارس اینترن های خود را بریا تابستان انتخاب کرده اند و به همین خاطر ارسال به موقع رزومه بسیار مهم است.
به از ارسال رزومه و در صورتی که رزومه شما انتخاب شود برای شما مصاحبه تلفنی یا حضوری می گذارند و در صورتی که مصاحبه ها موفقیت آمیز باشد پیشنهاد کار برای شما ارسال می شود.

⚫️ وام های تحصیلی
وام های تحصیلی معمولا وام هایی با بهره پایین هستند که از طرف بانک ها یا سایر موسسات مالی به دانشجویان تعلق می گیرد. این وام ها معمولا هزینه های زدگی را پوشش نمیدهند و تنها برای پرداخت شهریه و سایر هزینه های دانشگاه مستقیما به حساب داشنگاه واریز می شوند. دانشجوین در زمان تحصیل نیاز به پرداخت اقساط این وام ها ندارند و شروع پرداخت قسط ها معمولا پس از فارغ تحصیلی یا پس از پیدا کردن شغل است.
از آنجا که در اغلب کشورها دریافت وام نیاز به سابقه اعتباری دارد. دریافت وام برای دانشجویان خارجی معمولا دشوار است و در اغلب موارد شخصی که ساکن آن کشور است باید به عنوان ضامن یا اصطلاحا cosigner  تعهد نامه بازپرداخت وام را امضا نماید.


◼️ رزومه ( Resume) یا سی وی (CV )
یکی از مهمترین مدارک موردنیاز پذیرش، سی وی است. سی وی در واقع مجموعه ای از قابلیت ها، تجربیات، تحصیلات و افتخارات شماست که خود شما تهیه میکنید. نوشتن سی وی هنری است که به مرور زمان و پس از تجربه و بررسی سی وی های دیگران به مرور فرا میگیرید.
یکی از نکات که باید در نوشتن سی وی خیلی به آن توجه کرد این است که نوشتن سی وی باید بر اساس نیاز مکانی باشد که میخواهیم سی وی را برایش بفرستیم. مثلا سی وی ما هنگام اقدام برای یک تقاضای کاری با زمان اقدام برای گرفتن پذیرش و یا حتی برای برگزاری کارگاه آموزشی متفاوت است.
توضیح:                                                                           
رزومه و سی وی در خیلی از موارد باهم متفاوت نیستند اما بعضی اوقات و در یک سری کشورها تفاوت هایی دارند. اگرچه در این تاپیک در زمینه تفاوت ان دو بحث شده است. اما در این قسمت ما هردوی رزومه و سی وی را سی وی خطاب میکنیم و فرقی برای آنها قایل نیستیم و به این دلیل که اولا در بسیاری از کشوررها و دانشگاه ها(به عقیده ی نگارنده بیشتر از 95 درصد موارد) کسی به تفاوت این دو آگاهی نداشته و یا اهمیتی نمیدهد و ثانیا تمام موضوعات برای نوشتن هردو مشابه و یکسان است و ثالثا جدا خوانده شدن این دو باعث سردرگمی خواننده و جلوگیری از تمرکز بر مسایل اساسی و اصلی در سی وی می شود.
 
⏬ بخش های سی وی

سی وی شامل سه قسمت اصلی است:
1.   مشخصات فردی مانند نام و نام خانوادگی، آدرس و شماره تلفن و ایمیل، وگاهی جنسیت و ملیت، تاریخ تولد و غیره
2.   سوابق اصلی و مهم که شامل سوابق تحصیلی و سوابق کاری است.
3.   تمام موارد دیگر که ارزش ذکر کردن در سی وی را دارد. شامل مهارت ها، قابلیت ها، افتخارات، تجارت و تمام چیزهایی که به قبول شدن شما کمک میکند.

به طور کلی هرچه از گروه یک به سمت آخر ی وی پیش می رویم نوشتن و انتخاب و شکل بندی آن پیچیده تر می شود.به طور مثال شکی در این نیست که نام چگونه نوشته می شود. در کجا قرار میگیرد، اما همین مساله در مورد مثلا عضویت در یک تیم ورزشی و یا برنده شدن در یک مسابقه یا گذراندن یک دوره آموزشی خارج از مدرسه یا دانشگاه بسیار پیچیده است به طوری که نمیدانیم در کجای سی وی آن را ذکر کنیم، نمیدانیم که چگونه آن را مطرح کنیم و حتی نمیدانیم آیا ذکر آن درون سی وی درست و سودمند است یا خیر.

اینکه چطور موارد مختلف را در سی وی پشت سر هم قرار دهیم خیلی پیچیده نیست، و به غیر از موارد خاص که فرد افتخار و قابلیت بسیار خاصی دارد، در بقیه ی موارد سوابق تحصیلی و کاری 90 درصد اثرگذاری سی وی را بر عهده دارند. پس تمام ریزه کاری ها و قضایای دیگر در مورد سی وی تنها 10درصد در سرنوشت فرد تاثیر دارند. اما نباید به هیچ وجه فراموش کرد که همان 90 درصد را اگر به طور غلط و اشتباه ارائه کنیم می تواند  عواقب ناخوشایندی داشته باشد.

⏬ نکات مهم برای نوشتن سی وی

هرگز طولانی ننویسید: یکی از مهم ترین اشتباهاتی که داشنجویان میکنند این است که مطالب داخل سی وی را آن قدر طولانی و زیاد نمینویسند که کسی رغبت به خواندن آن نمیکند یا این که مطالب غیر مهم موارد مهم کمرنگ و از دید خواننده دور میکنند.
⏪ هرگز در نوشتن سی وی عجله نکنید و به طرز نگارش خود دقت کنید.
⏪ همیشه عقیده ی دیگران را در مورد سی وی خودتان بپرسید ( مخصوصا افراد با تجربه) زیرا بدون شک مواردی پیش خواهد آمد که موضوعی برای شما به شدت پر اهمیت است اما برای خواننده نه تنها اهمیتی ندارد بلکه احساس منفی ایجاد میکند.
⏪ همیشه ابتدا از اول سی وی شروع به نوشتن نکنید. گاهی اوقات برای اینکه در اولین بار سی وی خود را بنویسید نیاز به مرور گذشته دارید و نگارش متعارف سی وی حواس شما را پرت میکند، برای همین در اولین بار برای نوشتن سی وی از طوفان مغزی استفاده کنید و هر چیز جذابی در مورد خودتان (مخصوصا کاری و درسی) را یاد داشت کنید و پس از آن با استفاده از یک نمونه ی خوب سی وی خودتان را بنویسید.
⏪ نمونه های بسیار زیاد  و مختلفی برای سی وی وجود دارد، می توان گفت که تفاوت چندانی با همدیگر ندارند و اگر به استخوان بندی سی وی مسلط باشید می توانید نمونه ی خودتان را ایجاد کنید( از نظر ظاهری) اما پیش از آن سعی کنید از نمونه های موجود استفاده کنید.
⚫️ یکی از نمونه های بسیار پر کاربرد در سی  وی یورو پس Euro Pass  می باشد. این نمونه توسط اتحادیه ی اروپا و برای یکسان سازی سی وی های مختلف ساخته شده است و از چند سال پیش تا کنون به مرور در اروپا متداول شده است. به طوری که در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها و اغلب مراکز کاری تنها این شکل از سی وی را قبول میکنند و طور کلی در باقی مراکز نیز چشمانشان به همین سی وی عادت کرده است. به این دلیل استفاده کردن از مدلی بسیار متفاوت از این نمونه کمی اشتباه و پرهزینه است. این مدل در حال حاضر نیز در حال پیشرفت است و نسبت به گذشته بسیار بیشتر استفاده می شود. اگرچه در نگاه اول کااملا سی وی کاری به نظر می آید، اما بسیاری از دانشگاه ها دقیقا همین سی وی را درخواست میکنند.
⚫️ نمونه های بسیار زیاد دیگری هستند که معمولا در کشورهای دیگر به خصوص در آمریکا و کانادا کاربرد دارند اما نگارنده به شخصه نمونه آماده به استفاده ای به خوبی یورور پس نیافته است. پس توصیه میشود که ابتدا سی وی خود را به شکل یورو پس بنویسید و سپس به هر شکلی که میخواهید به راحتی تبدیل کنید.

⏪ هرگز فکر نکنید سی وی شما نسخه نهایی دارد. شما باید به مرور زمان آن را ویرایش کنید. معمولا پس از اینکه مدتی با استفاده از سی وی خود با اساتید و یا افراد مرتبط در ارتباط بودید سری به سی وی خود بزنید و سعی کنید ایرادهای آن را برطرف کنید.
⏪ به قالب بندی و علائم سجاوندی در سی وی توجه کنید. مناسب نبودن قالب، گرامر یا نحوه نوشتار سی وی میتواند به راحتی به عنوان کم دقتی صاحب آن تلقی شود.
 
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت اول)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت دوم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت سوم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت چهارم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت پنجم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت ششم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت هفتم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت هشتم)

ایـن مطلــــب ادامــــــه دارد...

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش