کشف سیاره‌ای که فاقد ابر است!

گروهی از اخترشناسان از کشورهای ایرلند، هلند، انگلیس و آمریکا دریافتند که اتمسفر سیاره فراخورشیدی WASP-96b ابر ندارد. ستارۀ WASP-96b در فاصله ۹۸۰ سال نوری از زمین و در صورت فلکی ققنوس قرار دارد. این سیاره در سال ۲۰۱۳ توسط کول هلیر از دانشگاه کیل و همکارانش کشف شد؛ آنان برای این کار از داده‌های کاوشگر WASP بهره جستند.
 این سیاره جرمی مشابه زحل دارد و ۲۰ درصد از مشتری بزرگتر است. WASP-96b به دور ستاره‌ای خورشید مانند با قدمت ۸ میلیارد سال می چرخد که WASP-96 نام دارد. دمای این ستاره به ۱۰۲۷ درجه سلسیوس می رسد. «نیکولای نیکولوف» اخترشناس دانشگاه اکستر با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا توانست اتمسفر WASP-96b را به هنگام عبور آن از مقابل ستاره‌اش مشاهده نماید. این کار به محققان اجازه داد تا کاهش نور ستاره را که در اثر سیاره و اتمسفر آن به وجود آمده بود، اندازه‌گیری کنند. سپس شرایط برای تعیین ترکیبات اتمسفری سیاره فراهم شد. طیف WASP-96b ردپای کامل سدیم را نشان می دهد. سدیم فقط می تواند در اتمسفری فاقد ابر وجود داشته باشد.

دکتر نیکولوف بیان کرد: «ما بیش از ۲۰ طیف‌ عبوری این سیاره را مورد بررسی قرار دادیم. WASP-96b تنها سیارۀ فراخورشیدی است که ظاهرا به طور کامل عاری از ابر است و نشانه‌هایی از سدیم دارد. یافته‌های جدید این امکان را به اخترشناسان خواهد داد تا به شکل دقیق‌تری اتمسفر سایر سیاره‌های فراخورشیدی را مورد شناسایی قرار بدهند.» «جاناتان جی. فورتنی» اخترشناس در دانشگاه کالیفرنیا بیان کرد: «پیش‌بینی این سخت است که کدام یک از این اتمسفرهای داغ دارای ابرهای ضخیم خواهند بود. با بررسی دامنه کامل اتمسفرهای احتمالی، ما درک بهتری از این ابرها و ترکیبات آنها بدست خواهیم آورد.»
تجزیه و تحلیل WASP-96b حاکی از آن است که اتمسفر آن حاوی غلظت‌های سدیم مشابه با آنچه در منظومه شمسی خودمان یافت می شود، است. دانشمندان امیدوارند در طول عبورهای بعدی بتوانند مقدار آب، مونو اکسیدکربن و دی‌اکسیدکربن را در اتمسفر زحل داغ اندازه بگیرند. دکتر «ارنست دموجی» از دانشگاه شهر دوبلین و یکی از اعضای تیم تحقیق در پایان خاطر نشان کرد: « WASP-96b یک فرصت منحصربفرد در اختیار ما می گذارد تا فراوانی سایر مولکول‌ها از قبیل آب، مونو اکسیدکربن و دی‌اکسیدکربن را در مشاهدات آینده تعیین کنیم.» نتایج این پژوهش در مجله معتبر Nature منتشر شده است.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش