راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت دهم)

◼️ توصیه نامه
توصیه نامه یا همان recommendation letter  و یا letter of recommendation  یکی از موارد بسیار مهم در روند گرفتن پذیرش می باشد و اگرچه در نگاه اول ممکن است کم اهمیت به نظر برشد، اما می تواند یکی از عوامل بسیار مهم و موثر در فرآیند پذیرش باشد.

توصیه نامه نامه ای است که فردی با صلاحیت (معمولا استاد دانشگاه) که قبلا با شما در امور تحصیلی یا حرفه ای کار کرده است، می نویسد و با ذکر خصوصیات خوبتان شما را به اصطلاح ((توصیه)) می کند. شهرت نویسنده در اهمیت واعتبار توصیه نامه تاثیر بسزایی دارد واگر استادی داشته اید که در رشته خودش شهرت جهانی دارد. توصیه نامه خوب او میتواند کلید پذیرش شما باشد. طبیعتا دسترسی به چنین افرادی در اغلب مواقع ساده نیست. به همین خاطر گرفتن توصیه نامه از چنین اشخاصی تنها برای عده ی محدودی از دانشجویان ممکن است و اغلب دانشجویانی که به دنبال پذیرش هستند از استادان خود که احتمالا در سطح جهانی مشهور نیستند توصیه نامه میگیرند و بسیاری از این افراد با همین توصیه نامه ها میتوانند پذیرش بگیرند.


⚫️ گرفتن توصیه نامه
در بعضی مواقع وقتی که از استادی درخواست توصیه نامه میکنید، استاد از شما می خواهد که خود متنی برای توصیه نامه آماده کنید و استاد تنها آن را برای شما امضا میکند و شما آن را همراه با باقی مدارک می فرستید. در این صورت حتما با روش نوشتن توصیه نامه آشنایی پیدا کنید. برای این کار می توانید چند توصیه نامه را که به وفور در اینترنت یافت می شوند بخوانید و مشابه آن هارا به زبان خود بنویسید.

اگرچه دو حالت فوق کم نیستند، اما در اغلب اوقات گرفتن توصیه نامه بین این دو حالت می باشد. به این ترتیب که مثلا شما نامه را به خودتان می نویسید اما استادتان تغییرش می دهد و آن را در پاکت نامه میگذارد و در آن را می چسباند ( یا به اصطلاح seal  میکند) و به شما تحویل می دهد تا همراه با بقیه مدارک خود بفرستید.

برای گرفتن توصیه نامه از استادهایی که خودشان نامه مینوسیند، حتما با استاد صحبت کنید و بپرسید که آیا ایشان مایل است توصیه نامه خوبی برای شما بنویسید یا خیر. توصیه نامه متوسط یا بد میتواند تاثیر منفی زیادی در پرونده پذیرش شما داشته باشد. به همین خاطر مهم است که تنها از استادهایی که برای شما توصیه نامه خوبی مینوسیند درخواست کنید. توصیه کلی این است که به سراغ استادهایی نروید که نتوانسته اند نمره خوبی در درس هایش بگیرید.

⚫️ نکات مهم در توصیه نامه
هرگز نمونه آماده را عینا کپی نکنید. استادهایی که قرار است این نامه را بخوانند به راحتی متوجه خواهند شد که این متن را شما ننوشته اید. آنها همیشه با تعداد زیادی از این نامه سروکار دارند.

یک اشتباه در نوشتن توصیه نامه، طولانی نوشتن آن است. توصیه نامه معمولا بیشتر از این صفحه نیست.

توصیه نامه برای گرفتن پذیرش معمولا از استادان دانشگاه گرفته می شود. هرچه استاد سابقه کاری بیشتری با شما داشته باشد بهتر است، مثلا استاد راهنما بهتر از استادی است که تنها ییک بار با او درس داشته اید.

از بین استادان خود سعی کنید افرادی که از نظر رتبه علمی، از نظر سطح تحصیلات، و از نظر موقعیت در دانشگاه وضعیت بهتری دارند را انتخاب کنید، اما همان طور که قبلا اشاره شد، مطمئن شوید که استاد توصیه نامه خوبی برای شما خواهند نوشت.

توصیه نامه خوب از استادی غیر مشهور، بسیار بهتر از توصیه نامه متوسط از استادی مشهور است.

در موارد خاص میتوانید از افرادی خارج از دانشگاه نیر توصیه بگیرید، اما این گزینه را به عنوان گزینه آخر در نظر بگیرید و از افرادی که از نظر علمی شناخته شده باشند درخواست توصیه نامه کنید.◼️ Statement of Purpose
Statement of Purpose(به اختصارSOP)  یکی از مدارک مهم برای گرفتن پذیرش است که به دقت خوانده می شود. این نامه که توسط متقاضی نوشته می شود با نام های مختلفی در دانشگاه های مختلف دیده می شود که همگی آنها تقریبا یک مفهوم را می رسانند. از جمله سایر نام های این نامه می توان به Personal Statement، Statement of Objectives ، Application Essay ، Goals Statement ، اشاره کرد. به هر حال در این جزوه سعی شده معمول ترین نام که همان SOP  باشد به کار گرفته باشد.

SOP فرصتی است که دانشگاه ها به متقاضیان می دهند تا در کنار سایر مدارک، بتوانند با بیان خود در مورد ویژگی های شخصتی، گذشته، علایق، موفقیت ها، دلایل ادامه تحصیل و اهداف آکادمیک خود بنویسند و بدین ترتیب مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن، صرفا یک سری عدد و رقم و کاغذ نباشد، بلکه فرد بتواند اهداف خود را از ادامه تحصیل به بهترین نحو بیان کرده و کمیته پذیرش را مجاب نماید که وی را از بین صدها متقاضی انتخاب کنند. تجربه نشان داده که یک SOP خوب و تاثیر گذار می تواند برگ برنده ای در درخواست پذیرش شما باشد.
 

نکته  مهم در نوشتن SOP  این است که هیچ فرمت مشخص و ثابتی برای آن وجود ندارد. در واقع SOP  هر شخص منحصر به فرد بوده و ساختار و شیوه نگارش منحصر به فرد مشخص، آن را تاثیرگذار و جذاب جلوه می دهد. بنابراین سعی کنید در نوشتن SOP  به هیچ وجه از SOP  دیگران کپی نکنید. البته خواندن انواع SOP  برای گرفتن ایده و آشنایی با شیوه های نوشتن آن مفید است.
 

اگر داشنگاه مورد نظر شما فرمت یا محدودیتی برای SOP  تعیین کرده، حتما بر اساس آن عمل کنید. در غیر این صورت معمولا یک SOP  در حدود دو صفحه می باشد. بعضی دانشگاه ها از شما SOP  نمی خواهند، در عوض سوالاتی را در فرم های خود دارند که باید به آنها پاسخ دهید. در این موارد می توانید با مراجعه به SOP ، متناسب با هر سوال بخشی از SOP  را کپی کرده و با اندکی تغییرات جواب سوال مربوطه را بدهید.


اگر فرمت مشخصی برای نوشتن SOP  وجود ندارد، برای پیروی از شیوه های نگارش صحیح یک ESSy  ضروری است. SOP  باید عاری از اشتباهات نگارشی و گرامری و روند نوشته آن روان و منسجم باشد. سعی کنید قبل از ارسال SOP خود چندین بار آن را از نظر مناسب بودن گرامر و شیوه های نگارشی توسط یک فرد مسلط به زبان انگلیسی، اصلاح کنید. نوشتن یک SOP  خوب از زمان شروع به نوشتن آن تا زمان نهایی شدن آن ممکن است حتی یک ماه طول بکشد. سعی کند حداقل یک هفته در مورد اینکه به چه نکاتی در SOP  اشاره کنید فقط فکر کنید. سعی نکنید یک شبه SOP بنویسید

👇در نوشتن SOP خود به نکات زیر توجه کنید:

🔹 SOP باید طوری نوشته شود که خواننده پس از مطالعه آن بتواند پاسخ سوالاتی مثل دلایل ادامه تحصیل شما، ارتباط بین گذشته شما و موفقیت آینده در دوره مورد نظر، زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه شما، دلایل انتخاب آن رشته و آن دانشگاه، و اهداف و برنامه های شما بعد از اتمام تحصیل را پیدا کرده باشد.

🔹  کلی گویی نکنید. هر توصیفی لاید با ارائه دلیل و مدرک باشد. مثلا اینکه خود را دانشجوی خوب و موفقی بدانید، بدون ذکر اینکه چرا اینطور فکر میکنید و به این نتیجه رسیدید، می تواند SOP  شما را به یک SOP  بد تبدیل کند.

🔹 کپی برداری نکنید.

🔹 به نقاط ضعف رزومه خود اشاره نکنید و از آوردن دلیل و توجیه برای ا« ها خودداری کنید. کلا هر جمله ای که بار منفی دارد را کنار بگذارید. بهتر است نقاط قوت خود را پررنگ تر نشان دهید البته در حدی که اغراق آمیز نباشد. 

🔹 SOP  را با رزومه یکی نگیرید. نباید در SOP همه سوابق و موفقیت هایتان را فهرست کنید. با این حال بسط دادن یک یا دو مورد خوب از بین آنها در SOP لازم است.

🔹 در SOP  به طور کوتاه به ابعاد غیر علمی شخصیت خود مثل علاقه به کار تیمی، دوستانه بودن، شیوه شما در رویارویی با مشکلات، احساس مسئولیت، وظیفه شناسی و غیره هم اشاره کنید، چون SOP فرصتی است تا شما علاوه بر توانایی های علمی ویژگی های شخصیتی خود را هم نشان دهید

🔹 یک ساختار پیشنهادی( و البته نه لزوما ضروری) برای SOP به این شکل است که ابتدا به معرفی خودتان پرداخته و از گذشته خود، دلایل علاقه مندی به رشته تان و سوابق و موفقیت های دانشگاهی و شغلی می گویید، سپس اهداف تحصیلی و شغلی خود و دلایلتان برای ادامه تحصیل را مورد بحث قرار می دهید، و در آخر به دلایل انتخاب دانشگاه موردنظرتان می پردازید. می توانید به زمینه های تحقیقاتی (Interests Research   )مورد علاقه تان در بخش سوابق دانشگاهی بپردازید و یا بخشی جدا برای آن در نظر بگیرید. 


◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت اول)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت دوم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت سوم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت چهارم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت پنجم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت ششم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت هفتم)
◼️ راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت هشتم)
◼️راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت نهم)

ایـن مطلــــب ادامــــــه دارد...

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش