چند نکته درباره نحوه ی تدوین یک مقاله کامل و جامع

کارگاه مقاله نویسی :
 نحوه نگارش دیسکاشن نکته ای
در این مبحث مربوط به نحوه نگارش دیسکاشن نکته ای در مورد مقایسه نتایج کار خود با نتایج کارهای مشابه آورده می شود.
این بحث را با مثالی توضیح می دهیم. فرض کنید که یک مطالعه توصیفی داشتید و به این نتیجه رسیدید که میزان فراوانی کبد چرب در ایران ۳۰ درصد است. در این حالت برای مقایسه نتایج کار خود با دیگران در بخش دیسکاشن باید بطور مثال ذکر شود که طبق مطالعات انجام شده میزان فراوانی کبد چرب در ایران در محدوده ۲۲ تا 40 درصد گزارش شده است و از ذکر کردن موردی نتایج کارهای انجام شده خودداری شود. در بخش منابع می توان بصورت مورد کارهایی که انجام شده را ذکر نمود.
 آیا استفاده از اشکال و تصاویر سایر مقالات سرقت ادبی است؟
یکی از سوالاتی که از پرسیده  می‌شود استفاده از اشکال و تصاویر سایر مقالات در مقاله هاست.
در حالتی که از  اشکال و جداول سایر مقالات استفاده کنیم مصداق سرقت ادبی است حتی اگرو به آن ارجاع بدهیم و این کار عواقب بسیار سنگینی دارد. راهکار آن این است که تصاویر و اشکال را خودتان طراحی کنید و بکشید. اگر مجبور باشید از تصویر خاصی در مقاله خود استفاده کنید بعضی افراد با نویسنده مسئول و یا نویسنده اول مقاله مذکور مکاتبه می کند و از ایشان اجازه می گیرد ولی این راه اشتباه است و باید از ناشر آن مقاله اجازه بگیرید، چون زمانی که مقاله در مجله ای چاپ می شود همه حقوق متعلق به مجله خواهد شد و باید از ناشر اجازه گرفت.
 اهمیت ترتیب اسامی در مقاله
در این بخش می خواهیم در مورد اهمیت ترتیب اسامی در مقاله صحبت کنیم. در ایتدا بایستی ذکر شود که اهمیت ترتیب نام نفرات در مقاله در ایران با سایر کشورها متفاوت است.
در ابتدا اهمیت ترتیب اسامی در بقیه کشورها ذکر می شود. این بخش بیشتر برای افرادی مفید است که به دنبال apply هستند. این افراد باید بدانند که اسم آنها در کجای مقاله باشد تا امتیاز بیشتری برای آنها داشته باشد. با ذکر یک مثال این بخش توضیح داده خواهد شد. فرض کنید دانشجویی است که در دانشگاه کپنهاگ در حال تحصیل است و روی پایان نامه خود در حال تحقیق می باشد. برای این فرد ترتیب اسامی به این شکل است فردی که کار را انجام داده به عنوان نویسنده اول است و فرد مشاوری که معمولا استاد راهنما جهت مشاوره به دانشجو معرفی می کند به عنوان نویسنده دوم می باشد و استاد راهنما به عنوان نویسنده آخر در مقاله ذکر می شود. در این حالت نویسنده مسئول برتری خاصی نسبت به بقیه نویسنده ها ندارد و تنها مکاتبات با مجله به عهده اوست.
اگر تعداد نفرات بیشتری در تهیه مقاله شریک بودند کماکان استاد راهنما که ایده اصلی پروژه متعلق به ایشان است به عنوان نفر آخر در مقاله ذکر می شود.
اهمیت ترتیب اسامی در ایران به این صورت است که معمولا نویسنده اول و نویسنده مسئول امتیاز برابری دارد. اگر تعداد نویسنده ها زیاد باشد امتیاز مربوط به هر نویسنده طبق فرمول خاصی محاسبه می شود. 
 نحوه تدوین مقالات مروری
یکی از سوالاتی که پرسیده می شود این است که آیا در حالتی که ما هیچ مقاله ای نداریم می توانیم مقاله مروری بنویسیم؟
مقالات مروری یا review papers به دو دسته تقسیم می شوند expert reviews و systematic reviews. به دسته اول critical reviews یا narrative reviews نیز می‌گویند، به دسته دوم مقالات مروری نظام‌مند و یا مقالات مروری ساختارمند نیز می‌گویند. دسته اول توسط افرادی نگاشته می شود که چندین مقاله اصلی دارند.اگر بخواهید از این دست مقاله را بنویسید باید با استادی کار کنید که چندین مقاله در زمینه مورد نظر شما دارد و نام ایشان به عنوان مسئول مقاله ذکر شود و در ضمن باید در مقاله شما به این مقالات ارجاع داده شود. دسته دوم توسط افرادی نگاشته می شود که معمولا مقاله ای در زمینه مذکور ندارند. باید به این نکته توجه خاص شود که مجلات اشتیاق زیادی برای چاپ این دسته از مقالات دارند. به ندرت پیش می‌آید که مقاله systematic reviews درست نگاشته شود و رد شود.
 آیا فقط مقالات ISI دارای Impact factor هستند؟
یکی از سوالات زیادی که پرسیده می شود این است که آیا فقط مقالات ISI دارای Impact factor هستند و یا مجلاتی که scopusهستند نیز می توانند Impact factor داشته باشند؟
واژه Impact factor برای اولین بار توسط شخصی به نام گارفیلد که در موسسه ISI کار می کرد مطرح شد و این واژه را به این صورت تعریف کرد که Impact factor برای یک مجله در طی یک دوره دو ساله برابر است با نسبت تعداد ارجاعاتی که به آن مجله داده می شود به تعداد مقالاتی که آن مجله چاپ می کند. پس از این تعریف آقای گارفیلد آن را به عنوان یک trade name ثبت تجاری کرد در نتیجه هیچ موسسه و یا شرکت دیگری به لحاظ قانونی حق استفاده از این واژه را ندارد، ولی موسسه های دیگر بصورت تعریفی می توانند از آن استفاده نمایند.
حال این سوال مطرح می شود که آیا Impact factor ذکر شده در سایت ISI با Situation document per 2 years که همان Impact factor در سایت ISI است برای یک مجله در دو سامانه یکسان است؟ همانطوری که مشاهده می شود این اعداد در این دو سامانه یکسان نیست. علت این است که هر سامانه ای که می خواهد ارجاعات را محاسبه کند فقط ارجاعاتی را نظر می گیرد که در آن سامانه ثبت شده باشند، با توجه به اینکه تعداد مجلات بیشتری را در scopus داریم در نتیجه تعداد ارجاعات آن می تواند بیشتر می باشد.
 نحوه‌ دیسکاشن نویسی
یکی از مباحثی مورد سوال بحث دیسکاشن است. در مقایسه با متریال متد که ساده ترین قسمت در بخش نگارشی مقاله است دیسکاشن یکی از سخت ترین قسمت ها است.
دیسکاشن نویسی اصول و روالی دارد که در این بخش به آنها اشاره می شود. 
در پاراگراف اول باید یافته های اصلی و مهم مقاله و پژوهش ذکر شود. در پاراگراف دوم دیسکاشن نقاط قوت و ضعف کار خود را ذکر نمایید. در ادامه طی سه تا چهار پاراگراف نتایج کار خود را با نتایج سه تا چهار مقاله و یا کار پژوهشی دیگر مقایسه کنید.
از بین سه تا چهار مقاله ای که برای مقایسه با مقاله خود انتخاب کردید در ابتدا شبیه ترین مقاله به مقاله خود را انتخاب کنید (مقاله ای که نتایج آن نزدیکی بیشتری با نتایج مقاله شما دارد).
ممکن است یکی از مقالاتی که انتخاب کردید نتایج متفاوتی و یا حتی متناقضی با نتایج مقاله شما داشته باشد در این حالت آن مقاله در آخرین بخش از مقایسه نتایج مقالات آورده شود. در این قسمت باید چرایی تشابه و دلایل تفاوت نتایج مقاله شما با مقالات دیگر ذکر شود. 
در پاراگراف آخر کاربردهای نتایج و یافته های مقاله خود را ذکر کنید.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

در اینصورت مشکلی نیست.
مدارک مورد نظرتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید. از همون طریق می تونیم با هم در ارتباط باشیم.

4 هفته پیش

#مهاجرت

خانم بانی، دانشگاه مقصد موافقت کرده که فعلا ترجمه غیررسمی ریزنمرات و گواهی موقت رو براشون ارسال کنم. و نهایتا ۴ روز دیگه وقت دارم. میتونید کمک کنید؟ میشه یه شماره تماس به من بدین؟

4 هفته پیش

سلام دوست عزیز
ترجمه رسمی مدارک باید حتما توسط مترجم های رسمی انجام بشه و نه مترجم های عادی. با توجه به فوریتی که دارید برای مدارک رسمی باید بگم متاسفانه در هیچ دارالترجمه ای در زمان فعلی این امکان براتون وجود نخواهد داشت اما در مورد توصیه نامه و انگیزه نامه می تونیم در خدمتتون باشیم.

4 هفته پیش

#مهاجرت

سلام. کسی کار ترجمه آلمانی دانشنامه و ریزنمرات ارشد رو میتونه قبول کنه؟ کارم فوریه یکی دو روزه میخوام. و همینطور برای تهیه توصیه نامه و انگیزه نامه...؟

4 هفته پیش

#مهاجرت 

دوست عزیز اولا که قبل از سوالتون باید هشتک مناسب رو انتخاب می کردید که اینجا هشت مهاجرت مناسب این سوالتون بود
نکته بعدی اینه که رزومه شما بسیار خوب هست و حتما می تونید از بورس های تحصیلی بر مبنای رزومه و علایقتون استفاده کنید. 
پیشنهاد من این است که از قسمت بورس نامه یعنی لینک زیر بورس های تحصیلی مورد نظرتون رو پیگیری کنید و یا با روش پیدا کردن استاد راهنمای مناسب سعی کنید استاد راهمایی 
پیدا کنید که بورس داشته باشه و بتونه بهتون کمک کنه


موفق باشید

4 هفته پیش

سلام

R.. M:
هجدهمین دوره جشنواره خوارزمی رتبه سوم رو کسب کردم و در سال ۹۶ از سمت وزارت علوم و وزارت اموزش و پرورش به عنوان پژوهشگر برتر ایران شناخته شدم و همچنین امسال هم پژوهشگربرتر ایران انتخاب شدم و دوگواهینامه ملی تجاری سازی محصولات دانش بنیان دارم و یک گواهینامه بین المللی تولیدات دانش بنیان محصولات روز کشاورزی وچند اختراع در زمینه پزشکی و دندان پزشکی و کشاورزی دارم وعضو بنیاد ملی نخبگان هستم و دیپلم تجربی دارم و ۱۸ سالمه
میتونم بورسیه بگیرم،کسی میتونه راهنماییم کنه

4 هفته پیش