در کدام کشورها می‌توانید به زبان انگلیسی ادامه‌ی تحصیل دهید؟ (قسمت اول)

اگر شما بخواهید تحصیل خود به زبان انگلیسی ادامه دهید قاعدتا باید در ابتدا به کشورهای انگلیسی زبان مانند بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، ایرلند، استرالیا، نیوزلاند و یا آفریقای جنوبی بیاندیشید. متاسفانه بسیاری از این کشورها دارای هزینه­‌های تحصیل بالا برای دانشجویان به خصوص دانشجویان بین‌­المللی هستند. اگر شما نگران مخارج هستید و یا به زبان ساده‌­تر خواهان ادامه تحصیل در جایی متفاوت­‌تر می‌­باشید خواندن این دست نوشته را تا آخر ادامه دهید.

 

اروپا

 

اروپا یکی از بهترین مناطق برای یافتن برنامه‌­ها و دوره­‌های تحصیلی به زبان انگلیسی است حتی اگر کشور و یا کشورهای مورد نظر انگلیسی زبان نباشند! اگر شما شهروند اتحادیه‌ی اروپا باشید شما به راحتی می­‌توانید حق تحصیل رایگان به صورت کاملا انگلیسی در حدود نیمی از کشورهای اروپایی مانند دانمارک، اتریش، نروژ و یونان را کسب نمایید. 

در دیگر کشورها مانند فرانسه، حداقل مبلغ شهریه برابر ۱۸۰ یورو (معادل ۲۰۰ دلار) در سال صرف نظر از ملیت است.

 

alemanha icon آلمان 

حدود ۷۰ درصد جمعیت آلمان توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارا می­‌باشند و دوره­‌های تحصیلی زیادی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این کشور به زبان انگلیسی برگزار می‌­گردد. یافتن دوره‌های مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی قدری مشکل­تر است. در دانشگاه‌­های دولتی و عمومی آلمان برای مقطع کارشناسی هیچ شهریه­ای دریافت نمی‌­گردد (به جز دانشگاه­‌های موجود در ایالت بادن-وورتمبرگ که در آن دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا بایستی مبلغی در حدود ۳۰۰۰ یورو (معادل ۳۵۳۰ دلار) بابت شهریه در سال بپردازند). چنان‌چه شما مقع کارشناسی خود را در آلمان طی کرده باشید مقطع کارشناسی ارشد بدون شهریه خواهد بود. دوره‌­های دکتری تخصصی معمولا یا رایگان و یا با هزینه­‌ی بسیار کم برگزار می­‌گردند. شهریه‌­ی دریافتی دانشگاه­‌های خصوصی آلمان از میانگین بین‌المللی پایین‌­تر است.
 

holanda, holland, netherland icon هلند

برای ادامه­‌ی تحصیل به زبان انگلیسی در کشور هلند جای هیچ گونه نگرانی در زمینه­‌ی برقراری ارتباط با اهالی محلی وجود ندارد چرا که بیش از ۹۰ درصد ساکنان این کشور توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارا می‌­باشند. نکته‌ی قابل ذکر دیگر تعداد فراوان دوره­‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور است که تعداد آن­ها به بیش از ۱۷۰۰ مورد ‌می‌رسد که اغلب آن­ها در مقطع کارشناسی ارشد ارایه می‌گردند. آژانس ملی مطالعه در هلند یک سامانه­‌ی جستجو و یافتن دوره­‌های تحصیلی را برقرار کرده است که می‌­توان از آن برای یافتن دوره‌­ی مناسب استفاده نمود.

اگر چه دانشگاه­‌های این کشور فاقد شهریه نیستند، با این حال میزان مبلغ شهریه‌­ی دریافتی این دانشگاه­‌ها حداقل برای اعضای اتحادیه‌ی اروپا بسیار کم­تر از مبلغ دریافتی توسط دانشگاه‌­های کشورهای انگلیسی زبان است. این مبلغ برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا برابر با ۲۰۰۶ یورو و برای دانشجویان خارج از اتحادیه حداقل برابر با ۸۰۰۰ یورو (معادل ۹۴۰۰ دلار) در سال می‌­باشد.
 

Austria free icon اتریش

تحصیل در اتریش غالبا به زبان رسمی کشور (زبان آلمانی) صورت می‌­پذیرد، با این حال بیش از ۲۳۰ برنامه‌­ی تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور دایر است. بیش از ۷۳ درصد از مردم این کشور توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارا می‌­باشند. آموزش عالی در دانشجویان اتریشی و عضو اتحادیه اروپا رایگان است. دانشجویان خارج از اتحادیه­‌ی اروپا برای هر ترم بایستی مبلغ ۷۲۶ یورو (معادل ۸۸۵ دلار) بپردازند.
 

greece icon یونان

بیش از نیمی از مردم یونان توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارا می‌­باشند. اگر چه غالب دانشگاه‌ها و دوره­‌های تحصیلی این کشور به زبان یونانی برگزار می­‌گردد، با این حال برنامه‌­ها و دوره‌­های تحصیلی ویژه‌­ای به زبان انگلیسی در هر دو سطح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این کشور برگزار می‌­گردد. همانند موارد قبلی دانشجویان یونانی و یا عضو اتحادیه اروپا معاف از پرداخت شهریه هستند و دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا بایستی مبلغی در حدود ۱۵۰۰ یورو (معادل ۱۷۷۰ دلار) را در هر سال به عنوان شهریه بپردازند.
 

Denmark free icon دانمارک

اگر چه اکثر دانشگاه‌ها و دوره­های تحصیلی این کشور به زبان دانمارکی برگزار می‌­گردد، ، با این حال بیش از ۷۰۰ برنامه­‌ی تحصیلی بین‌­المللی در مقاطع مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور دایر است. بیش از ۸۶ درصد از مردم دانمارک توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارا می­‌باشند. حضور در تمامی مقاطع تحصیلی برای دانشجویان دانمارک، کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، اتحادیه اقتصادی اروپا و سویيس رایگان است. با این حال دیگر دانشجویان بایستی هر ساله مبلغی بین ۶۰۰۰-۱۶۰۰۰ یورو (معادل ۷۰۷۰-۱۸۸۵۰ دلار) را بابت شهریه بپردازند.
 

Sweden free icon سوئد

کشور اروپایی دیگری که دارای بیش از ۹۰۰ برنامه‌­ی تحصیلی به زبان انگلیسی می‌­باشد، سوئد است. میزان شهریه­‌ی دانشگاه‌های سوئدی برای دانشجویان سوئدی و کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا برابر با صفر می‌­باشد. دانشجویان سایر کشورها ملزم به پرداخت شهریه سالانه می‌­باشند که مقدار عددی آن برای هر دانشگاه متغیر است و چیزی در حدود ۸۰۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰۰ کرون سوئد (معادل ۹۸۳۰-۲۳۳۵۰ دلار) می­‌باشد.
 

Finland free icon فنلاند

فنلاند کشور اروپایی دیگری است که در آن ادامه‌ی تحصیل به زبان انگلیسی میسر است. موسسات  و دانشگاه­‌های فنلاندی بیش از ۴۰۰ دوره‌­ی تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می‌­نمایند و همانند موارد قبل دانشجویان فنلاندی و یا کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا معاف از پرداخت شهریه می‌­باشند. سایر دانشجویان موظف به پرداخت مبلغی در حدود ۵۰۰۰-۲۰۰۰۰ یورو (معادل ۵۹۰۰-۲۳۵۰۰ دلار) به عنوان شهریه در سال می‌­باشند.

بیش از ۷۰ درصد از مردم این کشور توانایی صحبت یه زبان انگلیسی را دارا می‌­باشند. دوره‌­های انگلیسی برای علوم کاربردی و پلی تکنیک متداول‌تر است و تعداد دوره‌­های انگلیسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌­های عمومی محدود می‌­باشد.
 

Norway free icon نروژ

تنها کشور اسکاندیناوی که ادامه­‌ی تحصیل در دانشگاه­‌های آن برای تمامی دانشجویان (عضو و غیرعضو اتحادیه‌ی اروپا) رایگان می‌­باشد کشور نروژ می‌­باشد. این کشور دارای دوره‌­های متنوع و وسیعی به زبان انگلیسی می‌­باشد که عمدتا در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می­‌شوند. اغلب مردم این کشور با زبان انگلیسی آشنا هستند. درد دانشگاهی مانند اسلو که بهترین دانشگاه این کشور محسوب می‌­گردد دوره­‌های زیادی به زبان انگلیسی وجود دارد و شما نیاز دارید تا هزینه‌­ای تا سقف ۶۰۰ کرون (معادل ۷۵ دلار) را در وجه سازمان رفاه دانشجویی در هر ترم واریز نمایید.

 


 

22 دیدگاه

 • Reyhane
  1397-02-15 00:52:43
  سلام من ۱۷ سالمه و رشته گرافیک میخونم...میخواستم بدونم کدوم کشور برای مقطع لیسانس برای تحصیل به زبان انگلیسی خوبه و ارزونه؟ و اینکه اگه بخوام بورسیه بگیرم شرایطش چطوریه؟
  • مسعود
   1397-03-22 00:28:23
   سلام در مورد هزینه تحصیل در کشورهای مختلف و همچنین بورسیه‌های موجود برای کشورهای سراسر جهان مفصل در مقالات مختلف صحبت شده است. مقالات بخش مهاجرت را مطالعه کنید.
 • مریم
  1397-03-31 23:06:35
  سلام میشه بگین بدون گرفتن اقامت،هزینه تحصیل دکتری حقوق در کشور ایتالیا چقدر هست؟ و شرایتشون چیه؟
  • مسعود
   1397-04-05 04:38:57
   سلام سعی میشه در این مورد هم مطلبی قرار داده بشه.
 • سارا
  1397-04-21 16:58:18
  میخواستم بدونم من ۳۳سالمه حتما باید. مدرک زبان داشته باشم قبولم کنن یه کشوری تا برم درس بخونم یا میشه رفت اونجا زبان خوند. بعد دانشگاه رفت
  • مسعود
   1397-04-22 02:36:11
   سلام این موضوع به دانشگاه محل تحصیل بستگی داره. بعضی دانشگاهها دوره‌‌های زبان آموزی دارن و میشه بدون مدرک زبان هم ثبت نام کرد با این حال اکثر دانشگاهها در شرایط ثبت نام مدرک زبان را از شما طلب می‌کنند.
 • رامین
  1397-04-25 02:55:40
  سلام. من ۱۷ سالمه و دانش آموز رشته علوم انسانی ام. میخواستم بدونم تحصیل برای کارشناسی بهتره یا ارشد؟
  • مسعود
   1397-04-26 19:35:28
   رامین جان سلام ببینید به صورت معمول برای ادامه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی بایستی ابتدا در مقطع کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد شرکت کنید. البته هستند رشته‌‌هایی که این دو مقطع را پیوسته ارایه می‌کنند.
 • پوريا
  1397-05-01 19:19:13
  سلام من ٢٢ سالم هست و ميخواهم به يك كشور اروپايي بروم كه در آنجا تدريس كنم و همان جا شاغل شوم ديدم كهكسور نروژ خيلي كم خرج هست و دانشگاه آن تغريبا رايگان است رشتم هم برق هست ميشه راهنماييم كنيد كه كدوم كشور دانشگاهش رايگان هيت وميشه كار كرد و خرج را دررورد من ديدم نروژ از همه كمتر هست
 • پوريا
  1397-05-01 19:29:29
  يك سوال ديگر هم دارم اينكه در نروژ دانشگاه هايش خابگاه دارند؟؟
  • سمانه بانی
   1397-05-02 14:41:46
   سلام پوریا جان همونطوری که میدونی مسئله تدریس با تحصیل کاملا متفاوت هست. بر فرض ادامه تحصیل باید بگم که بهتره اول دانشگاه های مناسب رو برحسب گرایش ارشدی که مدنظرت هست مشخص و لیست کنی و بعد از بین کشورهای مختلف انتخاب کنی چون ممکنه تحصیل در دو دانشگاه از نظر هزینه مشابه باشه اما رنکینگ دو دانشگاه کاملا متفاوت. غیر از نروژ کشورهای دیگه ای هم هستن که تحصیلات تقریبا رایگان رو ارائه میدن البته این نکته رو در نظر داشته باش که هزینه اقامت و مخارج زندگی رو خواهی داشت که بسته به سبک زندگی متفاوت هست. شرایط اسکان دانشجویی تقریبا در تمام کشورهای اروپایی وجود دارده که باز بسته به دانشگاه کمی تفاوت داره. برای تدریس و در واقع اشتغال، شرایط فرق می کنه. اگر باز هم سوالی بود ما همراه شما هستیم. موفق باشی
 • ریحانه
  1397-05-07 18:30:58
  سلام من پزشک عمومی هستم و قصد دارم به همراه همسرم ک ایشون ارشد برق هستن برای ادامه تحصیل و زندگی به المان بریم میخاستم بدونم بهتره ما از طریق بورس برای تخصص پزشکی اقدام کنیم؟ واینکه اونجا میشه از همون ابتدا محل زندگی و شغل مشخصی داشت ک سردر گم نباشیم و مشکل مالی برای امرارمعاش نداشته باشیم؟
  • سمانه بانی
   1397-05-09 14:17:50
   سلام ریحانه جان مهمترین مورد شرط سنی و مدرک زبان آلمانی است. حداکثر 50 سال و داشتن مدرک زبان آلمانی C1 برای کار کردن شما بعنوان پزشک در کشور آلمان ضروری است البته در صورت داشتن این شرایط هم باید در امتحان ارزش مساوی در کشور آلمان شرکت کنید که نوعی معادلسازی سطح دانش پزشکی شما با پزشکان فارغ التحصیل از آلمان بحساب می آید. در صورت عبور از این شرایط و اشتغال، حدود 50000 یورو در سال درآمد خواهید داشت که بسته به سبک زندگی و شهری در آلمان که برای زندگی انتخاب می کنید باید مدیریت و بررسی بشه. با توجه به اینکه اطلاعات دقیقتری از شما نداریم در همین حد می تونیم راهنمایی کنیم در صورت تمایل اطلاعات دقیقتر ارائه کنید. ممنون از همراهی شما
 • فريبا
  1397-06-01 22:32:24
  سلام، من ٢٣ سالمه و ارشد مديريت مالى دارم، ميخوام يه ليسانس ديگه تو يه كشورى كه دانشگاه رايگان داره بگيرم، به نظر شما من چه كشورى ميتونم برم؟!
  • سمانه بانی
   1397-06-02 06:37:35
   سلام فریبا جان معمولا تحصیل در دانشگاه های آلمان و اتریش هم کیفیت بالا و هم به نسبت هزینه مناسبی دارد. در واقع تحصیلات رایگان بمعنای واقعی وجود ندارد چون حتی اگر شهریه دانشگاه هم نباشد (که احتمال آن در شرایط موجود بسیار پایین است) شما باید برای مسکن و مخارج زندگی هزینه کنید. در صورتی که رشته مورد علاقه برای تحصیل را انتخاب کنید بهتر می توانیم شما را راهنمایی کنیم.
 • Maral
  1397-06-08 04:32:31
  سلام. من دکترای فیزیک حالت جامد دارم و همسرم ارشد برق داره و یه پسر کوچیک هم دارم. به نظر شما کشور آلمان برای اقامت و از نظر شغلی برای ما مناسبه؟ و اینکه آیا بهترین راه گرفتن ویزا ادامه تحصیل من در پست داک هست؟ مدرک زبان هم حتما هردومون باید بگیریم؟
 • Maral
  1397-06-08 04:35:44
  سلام من ۳۴ سالمه و دکترای فیزیک دارم و همسرم ارشد برق داره و یه بچه هم داریم. آیا آلمان برای اقامت و کار برای ما مناسبه؟ و آیا بهترین راه اخذ ویزا ادامه تحصیل من در دوره پست داک خواهد بود؟
  • سمانه بانی
   1397-06-08 14:23:58
   سلام مارال جان همونطور که خودتون هم اشاره کردید، بهترین و سریعترین روش اخذ اقامت هر کشور از راه مهاجرت تحصیلی هست. کشور آلمان بله کشور مناسبی هست و برای فرزندتون هم آینده خوبی در راه خواهد بود. در ضمن همسرتون هم می تونن توی خود کشور آلمان برای کار اقدام کنن. در مورد مدرک زبان باید بگم که برای تحصیل در مقاطع بلاتر از لیسانس تسلط به زبان انگلیسی الزامی هست و باید مدرک آیلتس داشته باشید و اما برای شرایط کار مسئله فرق می کنه و قاعدتا تسلط به زبان آلمانی ضروری و باعث افزایش شانس پیدا کردن کار خواهد شد. توصیه می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به کشور آلمان و یا سایر کشورها، به صفحه راهنمای مهاجرت در همین سایت مراجعه و اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • فرنوش
  1397-06-08 11:20:28
  سلام من کارشناسی ارشد اموزش زبان انگلیسی دارم .میخواستم بپرسم برای دکتری کدوم کشور خوب و ارزونه؟ اگر بخوام بورسیه بگیرم چطوریه؟
  • سمانه بانی
   1397-06-08 14:40:13
   سلام فرنوش جان کشورهایی مثل انگلیس، هلند و ترکیه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری بسیار مناسبند و اگر بتونید بورس بگیرید که تقریبا هزینه ای هم لازم نیست بپردازید. در صورتی که تمایل و امکان پرداخت هزینه دارید با آیدی تلگرام wikiapplyservice@ در ارتباط باشید تا کارشناسان ما شرایط شما رو دقیق بررسی و براتون اقدام کنن. موفق باشید
 • هادی
  1397-08-19 17:54:25
  سلام من ارشد راه و ترابری هستم میخواستم ببینم میشه دوره دکتری رو‌رفت نروژ؟بعدا شرایط نروژ از لحاظ علمی و هزینه زندگی چطور هستش؟ممنون
  • سمانه بانی
   1397-08-20 07:45:34
   سلام هادی جان لطفا به لینکی که براتون میفرستم برید. توی این لینک یکسری اطلاعات کلی در مورد کشور نروژ رو میتونید کسب کنید اگر باز هم سوالی بود از ما بپرسید. https://wikigeram.com/migration/Norway/%D9%86%D8%B1%D9%88%DA%98
 • دانیال
  1397-09-06 10:27:47
  من ۲۴سالمه لیسانس عمران با معدل ۱۴/۶۱ هستم ، چطور میتونم بورس کارشناسی ارشد ادبیات زبان انگلیسی کشور سوئد رو بگیرم؟؟؟
  • سمانه بانی
   1397-09-07 05:50:36
   سلام لطفا به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ پیام بدید.
 • محمدرضا
  1397-09-21 14:53:10
  سلام ۴۰سالمه با۲تابچه ۹ساله و۴ساله ارشدحسابداری دارم کارمندرسمی تامین اجتماعی ۱۸سال سابقه کار برای ادامه تحصیل درمقطع دکتری وبعداقامت دراتحادیه اروپا کدام کشورمقرون بصرفه برای تحصیل خود و آینده خوب برای فررندانم میباشد باتشکر
  • سمانه بانی
   1397-09-21 16:36:42
   سلام دوست عزیز با توجه به مجموع شرایطی که مدنظرتون هست و مطرح کردید، اتریش میتونه گزینه بسیار مناسبی باشه.
 • سارا
  1397-09-24 08:17:48
  سلام من دانشجوی فوق لیسانس اقتصاد انرژی هستم.میخوام برای دکتری اپلای کنم کدوم‌کشور تو این رشته دانشگاه بهتر با هزینه کمتر داره،؟
  • سمانه بانی
   1397-09-24 08:29:19
   سلام سارا جان لطفا برای دریافت مشاوره اطلاعات کاملتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید.
 • طنین
  1397-10-14 13:18:58
  سلام من 16 سالمه و علاقه به تحصیل در رشته گرافیک دارم میتونید درباره بورسیه هم توضیح بدین؟
  • سمانه بانی
   1397-10-15 09:27:29
   سلام طنین جان بله حتما سعی می کنیم مطالبی بذاریم.
 • مهدیه
  1398-05-30 18:43:08
  سلام .من ۱۸ سالمه و مدرک دیپلم عمومی زبان و مدرک تدریس دارم .میخواستم بدونم اگه تو دانشگاه هم رشته ی زبان انگلیسی رو ادامه بدم و بخوام بورس بشم .. بعد از تحصیل توی همون کشور امکان کار هست یا نه؟ اصدلا میشه توی کشور های اروپایی شغلی در مورد زبان انگلیسی پیدا کرد یا نه به درد نمیخوره؟
  • سمانه بانی
   1398-05-31 11:12:51
   سلام مهدیه جان توی کشورهای غیرانگلیسی زبان می تونید کار کنید. البته گاها حتی برخی از شرکت های کشورهای انگلیسی زبان هم پذیرش دارن
 • Ramin
  1398-07-23 19:12:02
  سلام خسته نباشید من دانش آموز پایه دوازدهم در رشته انسانی هستم. میخواستم بدونم برای بورسیه در رشته زبان حتما باید فارغ التحصیل بشم و مدرک آیلتس یا تافل بگیرم. یا نه اصلا بعد از رتبه خوب در کنکور میشه بورسیه تحصیلی گرفت؟ کدوم کشور برای بورسیه مناسب تر هست برا من؟
  • سمانه بانی
   1398-07-24 11:44:54
   سلام رامین جان معمولا اخذ بورسیه از مقطع دیپلم براحتی نیست. اگر بتونید رزومه قوی در دوران کارشناسی بدست بیارید و برای ارشد اقدام کنید بهتره. معمولا فارغ التحصیلان زبان به مدرک زبان نیازی ندارند اما قطعی نمیشه گفت چون شرایط به زمان اقدام و دانشگاه بستگی داره. در مورد کشور هم بستگی به وضعیت بورس های اعلام شده داره.
 • Amin
  1398-11-11 14:44:46
  سلام من کارشناسی عمران دارم و۴۳سالمه میخوام دندانپزشکی بخونم کدوم کشور برای من خوبه از کجا اقدام بکنم
  • سمانه بانی
   1399-01-12 12:41:48
   سلام امین جان معمولا تحصیل رشته های گروه پزشکی در آلمان معمول و محبوب هست اما به دلیل سنتون شاید یکم شرایط سخت بشه مخصوصا برای ویزا و اینکه تسلط به زبان هم مهمه که اگر به انگلیسی تسلط دارید شاید دانشگاههای کانادا براتون مناسبتر باشه. در هر صورت اگر تمایل دارید از پیشنهادات کارشناسان اپلای ما بهره مند بشید لطفا با شماره 09216618489 در واتس اپ با ما در ارتباط باشید.
 • پگاه
  1399-01-11 22:18:19
  سلام من 18 سالمه رشته ی زیست جانوری می خونم می خواستم بدونم کلادر رشته های زیست شناسی مقطع کارشناسی ارشد میشه در دانشگاه های اتریش به زبان انگلیسی بورسیه گرفت یا حتما باید زبان المانی یاد گرفت واینکه اگه بورسیه ندن کدوم کشور از نظر هزینه کمتره
  • سمانه بانی
   1399-01-12 12:30:18
   سلام پگاه جان معمولا تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف به زبان انگلیسی هست و دانستن زبان کشور مقصد می تونه براتون امتیاز باشه و نه اجبار. معمولا دانشگاههای آلمان از نظر هزینه مناسب هستن.اگر تمایل دارید از راهنمایی کارشناسان اپلای ما بهره مند بشید لطفا از طریق شماره 09216618489 در واتس اپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید
 • حجت
  1399-01-23 08:25:33
  سلام من ۱۹سال سن دارم و امسال دیپلم تجربی میگیرم،اگه خواسته باشم با چند تا از دوستام توی یه کشور اروپایی ادامه تحصیل بدیم که دانشگاه اونحا رایگان و یا هزینه ناچیزی داشته باشه کدوم کشور پیدا میشه؟؟
  • سمانه بانی
   1399-01-24 13:46:43
   سلام حجت عزیز آلمان گزینه خوبیه اما بهرحال بدون هزینه نیست
 • حجت
  1399-01-23 21:19:07
  سلام خسته نباشید،من و دوستم دوازدهم تجربی هستیم وقصد داریم برای ادامه تحصیل بریم یکی از کشور های اروپایی،میخواستم بدونم اگه بخوایم رشته مهندسی بخونیم درساشون با ما فرقی نمیکنه؟چون میترسیم توی دانشگاه یه چیزی درس بدن که ما تا بحال نشنیده باشیم
  • سمانه بانی
   1399-01-24 13:48:16
   سلام حجت جان معمولا محتوای درسی در کل تقریبا یکی هست منظورتون رو از چیزی که نشنیده باشیم متوجه نمیشم البته دیپلم تجربی و ادامه تحصیل در مهندسی خب خودش چالش برانگیزه

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام. ببخشید با توجه به شرایط تحریم آیا امکان گرفتن بورسیه از امریکا هست؟
و سوال دوم اساتید هییت علمی که از امریکا دعوتنامه داشته باشند میتونن برن؟ 
3 روز پیش


#بورس تحصیلی

با سلام میخواستم بدونم شرایط پذیرش مقطع دکترا در کشور آلمان و ایتالیا چجوریه ؟

رشته من مهندسی عمران هست و در مقطع ارشد هم گرایش ژئوتکنیک خوندم  و برای مقطع دکترا هم میخام پی سازی یا ژئو تکنیک بخونم

1 ماه پیش