بهره‌برداری از بزرگ‌ترین رادیوتلسکوپ جهان در آفریقای جنوبی

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین رادیوتلسکوپ جهان در آفریقای جنوبی رسما آغاز شد. پژوهشگران می‌توانند با این رادیوتلسکوپ جزئیات بیشتری از کهکشان راه شیری را رصد کنند.

دیوید مابوزه، معاون رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی، تأسیسات بزرگ‌ترین رادیوتلسکوپ جهان را در "صحرای کارو" واقع در ایالت کاپ شمالی در این کشور افتتاح کرد.

تأسیسات این رادیوتلسکوپ را "مرکات" نامگذاری کرده‌اند. با آن می‌توان تصاویری واضح از اجرامی به دست آورد که هزاران سال نوری از زمین فاصله دارند.

مابوزه در سخنرانی خود گفت: «این مهم‌ترین پروژه‌ای است که می‌تواند به پیشرفت کشور ما کمک کند. ما از آن بسیار خواهیم آموخت».

پروژه‌ی یاد شده در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و ۲۸۰ میلیون یورو هزینه برداشت. "مرکات" از ۶۴ آنتن بشقاب‌مانند تشکیل شده که قطر آنها ۵ /۱۳ متر است. جاستین یوناس، مدیر فنی این پروژه معتقد است: «این تاسیسات گام غول‌آسایی برای پژوهش کیهان است».

محل این تأسیسات به دقت انتخاب شده است. در صحرای کارو جمعیت اندکی ساکن است و پرتوهای مختل‌کننده‌ی زمینی بسیار ناچیز است.

قرار است "مرکات" از میلیون‌ها کهکشان عکس‌برداری کند و رازهایی را بگشاید که تا کنون حل‌ناشدنی به نظر می‌رسیدند. این رادیوتلکسوپ امواج رادیویی را از فضا می‌گیرد و سپس کامپیوترها این سیگنال‌ها را به تصاویر تبدیل می‌کنند.

این رادیوتلکسوپ همچنین قادر است از مرکز کهکشان راه شیری که ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد تصویربرداری کند. دستیابی تصویری به چنین نقطه‌ای در فضا برای تلکسوپ‌های دیگر ممکن نیست، زیرا در آن ناحیه همواره ابرهای گاز و غبار وجود دارد.

تا پیش از بهره‌برداری از "مرکات" بزرگ‌ترین رادیوتلسکوپ‌های جهان در پورتوریکو و چین بودند.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش