ددلاین (Deadline) چیست؟/ نکاتی مهم پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها

به طور کلی تمامی دانشگاه های خارجی در زمانی معین اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که این زمان معین را deadline می نامند. بازه ی زمانی پذیرش دانشجویان در بیشتر رشته های دانشگاهی در حدود 3 الی 4 ماه می باشد که در طول این بازه ی زمانی افراد می بایست فرم درخواست نامه ی خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند.  گاهی اوقات دانشگاه ها deadline برای پذیرش دانشجویان ندارند و به این ترتیب هر زمان از سال اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

 deadline های عنوان شده در وبسایت های دانشگاه های کشور کانادا زمان پایان را نشان می دهند و نه زمان آغاز بازه ی زمانی پذیرش دانشجویان و افراد باید بدانند که اگر تا قبل از تاریخ اعلام شده اقدام به ارسال درخواست نامه و پرداخت هزینه نکنند امکان پذیرش در آن ترم را نخواهند داشت

در نظر داشته باشید که ترم تحصیلی یا برنامه تحصیلی (Program) به یک دوره آموزشی گفته می‌شود که برای رشته‌ای تحصیلی در ترمی خاص شروع می‌شود و انتظار می‌رود در زمانی مشخص نیز به پایان برسد. به عنوان مثال رشته Electronic Engineering در مقطع Ph.D برای ورودی فصل پاییز سال 2018 یک برنامه تحصیلی است. 

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یکسال برای ددلاین بعدی منتظر بمانید و این بدین معناست که یک ترم یا یکسال دیرتر تحصیل خود را آغاز می‌کنید. 
پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد، اما معمولا پس از مدتی (مثلا سه ماه بعد) بار دیگر صفحه مربوطه باز می‌شود و متقاضیان اپلای، قادر خواهند بود تا فرم اپلیکیشن را پر کنند. بنابراین برای جلوگیری از تاخیر در پر کردن فرم آنلاین اپلای، می‌بایست به تاریخ ددلاین توجه زیادی نمایید. 

نکاتی پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها
 هنگام پرکردن اپلیکیشن آنلاین، می‌بایست اطلاعات مهمی همچون نمره زبان (مثل نمره آزمون تافل iBT، IELTS، GRE General و یا GRE Subject) را در فرم آنلاین وارد کنید، بنابراین تا پیش از ددلاین دانشگاه، می‌بایست در آزمون مورد نظرتان شرکت کرده و نمره آزمون در اختیار شما باشد. عموما زمان مورد نیاز از تاریخ شرکت در آزمون تا دریافت نتایج برای آزمون‌های تافل iBT و GRE General بین 10 تا 12 روز، آزمون آیلتس 13 روز و GRE Subject حدود 50 روز می‌باشد.

 تقریبا تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تاکید دارند که همه مدارک از جمله Report نمره زبان، ریز نمرات (Official Transcripts) و دانشنامه رسمی تا پیش از تاریخ ددلاین می‌بایست به دانشگاه رسیده باشد.

ارسال مدارک با شرکت‌های پستی نظیر DHL و یا TNT بین 5 تا 10 روز به طول می‌انجامد، بنابراین جهت اطمینان از رسیدن مدارک تا پیش از ددلاین، این مسئله را در نظر بگیرید. اگرچه بسیاری از دانشگاه‌ها حتی تا یک ماه بعد از ددلاین نیز مدارک را می‌پذیرند و مشکلی در روند اپلای متقاضی پیش نمی‌آید، اما تاخیر در این کار نوعی ریسک محسوب شده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.

 تاریخ Deadline هر دانشگاه تا پایان آن روز محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر ددلاین دانشگاهی تاریخ 15 ژانویه باشد، این ددلاین در ساعت 24 روز 15 ژانویه و به وقت محلی ایالتی که دانشگاه در آنجا قرار دارد، به پایان می‌رسد. برای دانشگاه‌هایی که در آمریکای شمالی قرار دارند، این زمان در زودترین حالت برابر با ساعت 8:30 یا 11:30 صبح روز بعد (یعنی 16 ژانویه) به وقت تهران است.

رزومه یا CV و همچنین SOP شما می‌بایست پیش از رسیدن ددلاین آماده باشد، اما در مورد توصیه نامه شرایط کمی متفاوت است. هنگامی که شما در فرم اپلیکیشن آنلاین استادهایی را برای نوشتن Recommendation Letter (توصیه نامه) مشخص می‌کنید، فرم‌های مربوط به توصیه نامه معمولا بعد از Submit اپلیکیشن برای استادها ارسال می‌شود، بنابراین عملا برای پیگیری این نامه دو تا سه هفته بعد از ددلاین نیز وقت خواهید داشت.

مهم ترین ددلاین‌ها
ددلاین دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا برای ترم پاییز از ماه دسامبر (آذر) آغاز و تا پایان فوریه (نیمه اسفند) ادامه می‌یابند. به طور مثال ددلاین ترم پاییز 2017 از دسامبر 2016 تا فوریه 2017 خواهد بود. ددلاین‌های ترم پاییز از این نظر مهم هستند که در حدود 80 درصد پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در ترم پاییز انجام می‌شود. 

ددلاین‌های بسیاری از دانشگاه‌ها، پس از ماه دسامبر هر چند روز یک بار فرا می‌رسند (به طور معمول هر دو هفته) و با گذشت هر روز از اول دسامبر هر سال، تعداد دانشگاه‌های کمتری را برای انتخاب در آن سال خواهید داشت، بنابراین ددلاین 1 دسامبر را می‌توان نقطه آغاز زنجیره ددلاین‌های مهم دانشگاه‌ها دانست. در نتیجه چنانچه تاریخ اول دسامبر را برای ددلاین خود در نظر بگیرید و مدارک خود را تا آن زمان آماده کنید، دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.

➕ بیشتر بخوانید:
آخرین مهلت ثبت نام ۱۰ دانشگاه برتر کانادا
آخرین مهلت ثبت نام ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا

مهمترین ددلاین‌های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین سایت پرمحتوا ویکی گرام.

ببخشید در مورد بورسیه ها در قسمت شرایط  بعضی از بورسیه ها نوشته داشتن مدرک زبان ولی در بعضی ها نوشته مهارت داشتن در زبان.میخواستم بدونم بین این دو شرط تفاوتی وجود داره؟یعنی در همه ی بورسیه ها باید مدرک ربان فرستاده بشه یا نه؟

و اینکه برای پزشکان عمومی امکان تحصیل در مقطع Phd در خارج از کشور وجود داره؟ و اگر وجود داره نیازی به تطبیق مدارک هست یا فقط ارسال مدارک کافیه؟

تشکرفراوان
2 ماه پیش

سلام آیا در حال حاضر دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران وجود داره؟
2 ماه پیش

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
3 ماه پیش