اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

اکسپرس اینتری کانادا چیست؟ اکسپرس اینتری یک روش برای ارائه درخواست ویزا و مهاجرت به کانادا است. Express Entry که به خلاصه EE هم گفته می‌شود،‌ از سال ۲۰۱۵ برای بررسی پرونده‌های علاقمندان مهاجرت به کانادا در چهار دسته نیروی متخصص فدرال، تجربه فدرال، تجربه کانادایی و بخشی از برنامه‌های پذیرش استانی ایجاد شده است.

اداره مهاجرت کانادا می‌گوید با استفاده از برنامه جدید اکسپرس اینتری در مدت زمان ۶ ماه یا کمتر از آن، تمام پروسه مهاجرت به کانادا، از ارائه درخواست تا گرفتن ویزای کانادا به اتمام خواهد رسید. قبل از ایجاد این برنامه، مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها طولانی‌تر می‌شد و حتی در مواردی که امتیاز فرد متقاضی کم بود، این مدت زمان از ماه‌ها به سال‌ها می‌رسید.

قبل از هر چیز بهتر است که بدانید آیا برای ویزای تخصصی کانادا واجد شرایط هستید یا خیر. برای اطمینان از این موضوع از ابزار رایگان واجدین شرایط در وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا استفاده کنید. برای آشنایی بهتر و مشاهده جزئیات امتیاز دهی برای واجدین شرایط، صفحه فاکتورهای انتخاب وب‌سایت را مشاهده کنید. اگر ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز این روش امتیازدهی، که FSW نام دارد، را کسب کنید می‌توانید وارد مراحل بعدی شوید.
مراحل درخواست از طریق اکسپرس اینتری

اولین مرحله برای ارائه درخواست از طریق اکسپرس اینتری، ایجاد پروفایل به صورت آنلاین و رایگان در وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است. به این مرحله Expression of Interest می‌گویند. رزومه‌ها یا همان پروفایل‌‌های متقاضیان مهاجرت اقتصادی که با روش اکسپرس اینتری درخواست خود را ارائه می‌کنند، در بانک اطلاعات متقاضیان که EOI Pool نام دارد ذخیره می‌شود. امتیاز متقاضیان در این بانک بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت زبانی و از ۱۲۰۰ محاسبه می‌شود. سیستم امتیازبندی جدید یا Comprehensive Ranking اخیرا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ تغییراتی کرده است که بر اساس آن، داشتن خواهر یا برادری که اقامت دائم کانادا را داشته باشند و همین‌طور مهارت بالا در زبان فرانسوی امتیاز محسوب می‌شود. اگر امتیاز کسب شده در این مرحله بالای ۴۱۵ باشد، می‌توان گفت که شانس متقاضی برای گرفتن دعوت‌نامه شانس خوبی است.
پس از اینکه پروفایل متقاضی در EOI Pool ثبت شد، کارفرماهای کانادایی، دولت فدرال و دولت استان‌ها به جز کبک، می‌توانند از بین افراد واجد شرایط برای افرادی دعوت‌نامه یا ITA ارسال کنند. بسته به رشته تحصیلی متقاضی و امتیاز او، شانس ارسال دعوت‌نامه بیشتر می‌شود و به محض دریافت دعوت‌نامه، ۶۰۰ امتیاز به امتیازهای قبلی متقاضی اضافه‌ می‌شود. حداکثر زمانی که یک پروفایل می‌تواند در Pool بماند و شانس خود را برای دریافت دعوت‌نامه امتحان کند، ۱۲ ماه است. پس از گذشت این ‌مدت زمان، مجددا باید در این سیستم ثبت‌نام کند.

پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضی ۹۰ روز فرصت دارد که تقاضای خود را به‌صورت آنلاین ثبت کند. در غیر این‌صورت دعوت‌نامه او لغو می‌شود و مجددا باید در Pool منتظر دعوت‌نامه دیگری باشد. به همین خاطر بهتر است که پس از ایجاد پروفایل برای جمع‌آوری مدارک مورد نیاز خود اقدام نمائید.
انک کار کانادا یا Job Bank سیستمی برای ثبت‌نام و نگهداری پروفایل افرادی است که از کارفرمای کانادایی یا برنامه استانی دعوت‌نامه ندارند. این افراد با ثبت رایگان رزومه خود در این سیستم، فرصت پیشنهاد کاری از کارفرماهای کانادایی را پیدا می‌‌کنند. با تغییرات جدید، ثبت درخواست کار در بانک کار کانادا اختیاری شده است.

اینکه تمام اطلاعات وارد شده در پروفایل متقاضی صحیح باشد به عهده خود او است و در صورتی که اطلاعات غلط، به عمد یا غیر عمد، در این سیستم ثبت شود، تا ۵ سال اجازه درخواست هر نوع ویزا از شخص گرفته می‌شود.

نحوه امتیاز دهی در سیستم اکسپرس اینتری
برای محاسبه دقیق امتیازتان در سیستم اکسپرس انتری، از ابزار رایگان CRS Tool در وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا استفاده کنید. لازم است که سوالات را یکی پس از دیگری کاملا صادقانه و دقیق پاسخ دهید. این سوالات درباره سن شما و همسرتان و همچنین مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مدرک زبان معتبر هر دوی شما هستند و جالب است که بدانید اگر شما در پاسخ به سوال «آیا مدرک آزمون معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی شما کمتر از ۲ سال گذشته گرفته شده است؟»، خیر باشد، سوالات بعدی نمایش داده نمی‌شوند و سیستم به شما می‌گوید که نمی‌توانید در این برنامه شرکت کنید. اگر تا انتها پیش بروید و به تمام سوالات پاسخ دهید، در نهایت مجموع امتیازات شما با جزئیات نمایش داده می‌شود.
روش اکسپرس انتری برای مهاجرت تخصصی به بعضی استان‌های کانادا هم کاربرد دارد. اما برای مهاجرت تخصصی به استان کبک، نمی‌توان از این روش استفاده کرد.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش