ساختار سمینار کارشناسی ارشد

گزارش سمینار دارای قالب خاصی است که باید آن را رعایت کرد. این گزارش معمولا شامل 3 فصل است که محتوای آن به شکل زیر است: 

فصل اول
فصل اول تقریبا همان بخش های پروپوزال است که می تواند با یک مقدار توضیحات بیشتر بیاید. بنابراین فصل 1 شامل بیان مسئله، اهمیت و مشکلات- اهداف-فرضیات یا سوالات تحقیق و روش تحقیق بصورت کلی می باشد. 

فصل دوم 
سوابق یا پیشینه در فصل دوم آورده می شود.فصل دوم شامل پیش زمینه و سوابق است. منظور از پیش زمینه آوردن تمام تعاریف- دسته بندی ها و اصطلاحاتی است که مستقیما با موضوع پروپوزال ارتباط دارند نه مواردی که کلی هستند و از موضوع دور هستند. نباید خیلی طولانی باشد و نه خیلی هم مختصر. بعد از پیش زمینه باید سوابق تحقیق آورده شود. کارهای پیشینی که دقیقا مربوط به موضوع هست باید آورده شود. در واقع همان سوابقی که در پروپوزال می نویسند و آنجا بین 1 تا 2 صفحه است در سمینار بصورت مبسوط تر آورده می شود. 

در سوابق باید مشخص کنید چه کاری و در کجا انجام شده- چه روشی استفاده شده-محدودیت های احتمالی چه بوده- نتایج چه بوده. معمولا باید بین 10 الی 15 کار توضیح داده شود. این کارها بویژه در رشته های فنی و مهندسی باید بیشتر از 5 سال اخیر باشند و از مراجع معتبر باشند.در انتهای فصل باید کارهای انجام شده با هم مقایسه شوند بر اساس یکسری شاخص که این شاخص ها بستگی به نوع تحقیق و ذوق نویسنده دارد. ( بنابراین تعداد صفحات این فصل می تواند متغیر و بین 20 تا 30 صفحه باشد)

فصل سوم
فصل سوم روش تحقیق است و مراحل تحقیق را تا آنجا که پیش رفته اید توضیح می دهید. البته این فصل را برخی از سمینار حذف کرده اند که بستگی به نظر استاد راهنما- قواعد دانشگاه، دانشکده و گروه دارد. 

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

اینجا در خصوص ژورنال توضیح میدین؟
2 ماه پیش

#ژورنال شناسی 
در خصوص ژورنال های مهندسی نرم افزار  کسی ژورنال خوب سراغ داره؟
2 ماه پیش