هزینه‌ تحصیل در آلمان چقدر است؟

در سال ۲۰۱۴ دانشگاه‌های آلمانی شهریه‌ی مقطع تحصیلی کارشناسی را در تمامی دانشگاه‌های عمومی ۱۶ ایالت این کشور لغو نمودند. این موضوع به این معنی است که تمامی دانشجویان داخلی و بین المللی مقطع کارشناسی در این کشور بدون پرداخت شهریه مشغول تحصیل خود هستند و تنها مبلغ بسیار اندکی بابت هزینه‌ی اداری از آن‌ها اخذ می‌گردد.

با این این اخبار خوب ممکن است دوام چندانی نداشته باشد کما این که در دسامبر ۲۰۱۶ اعلام گردید که دانشجویان دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ واقاع در جنوب غربی آلمان مجددا بایستی شهریه پرداخت نمایند و این موضوع از پاییز سال ۲۰۱۷ آغاز می‌گردد.  البته احتمال این که ایالت‌های دیگر آلمان نیز به پیروی از این ایالت از سال‌های آتی اقدام به اخذ شهریه نمایند وجود دارد.

با این حال در حال حاضر مطالع در آلمان به علت پایین بودن مبلغ شهریه گزینه‌ای جذاب برای داشجویان به شمار می‌آید که همین موضوع باعث گردیده این کشور به چهارمین کشور پرطرفدار به منظور ادامه‌ی تحصیل در سطح بین المللی تبدیل گردد (بعد از ایلات متحده‌ی آمریکا، انگلیس و استرالیا).هزینه‌ی زندگی در آلمان

اگر چه بسیاری از دانشجویان می‌توانند در آلمان به صورت رایگان به تحصیل بپردازند با این مخارج زندگی غیرقابل اجتناب است. هزینه‌ی زندگی در این کشور در مقایسه با سیاری از کشورها بالا می‌باشد به عنوان مثال مخارج زندگی در شهر مونیخ به عنوان یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان برابر با ۱۰،۸۰۰ یورو (معادل با ۱۱،۶۴۵ دلار) در سال می‌باشد. هزینه‌ی زندگی به طور متوسط در کشور آلمان حدود ۹،۶۰۰ یورو (معادل ۱۰،۳۵۰ دلار) در سال است.

اجاره‌ی خانه بیش‌ترین مبلغ را شامل می‌گردد به طوری که اگر شما در یک آپارتمان مشترک زندگی کنید اجاره‌ی متوسط ۲۹۸ یورو (معادل ۳۲۰ دلار) در ماه و چنانچه در یک اقامتگاه دانشجویی ساکن شوید هزینه‌ای برابر با ۲۳۰ یورو (معادل با ۲۶۰ دلار) در ماه برایتان تمام می‌گردد.

 

 • بر اساس اطلاعات به دست آمده از پایگاه DAAD دیگر هزینه‌ها به صورت متوسط در هر ماه عبارت‌اند از:
 • غذا: ۱۶۵ یورو (معادل با ۱۸۰ دلار)
 • لباس و پوشاک:  ۵۲ یورو (معادل با ۵۶ دلار)
 • حمل و نقل:  ۸۲ یورو (معادل با ۹۰ دلار)
 • تلفن، اینترنت و تلویزیون:‌ ۳۳ یورو (معادل با ۳۶ دلار)
 • کار/لوازم تحصیلی:  ۳۰ یورو (معادل با ۳۳ دلار)
 • فعالیت‌های اوقات فراغت:  ۶۸ یورو (معادل با ۷۳ دلار)

 به منظور یافتن مخارج دقیق برای زندگی در هر شهر و منطقه‌ی کشور آلمان وب‌سایت نامبو بسیار مفید می‌باشد.
 

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا معاف از پرداخت هزینه‌ی صدور ویزا هستند با این حال دانشجویان سایر کشور بایستی مبلغی در حدود ۶۰ یورو (معادل با ۶۵ دلار) برای دریافت ویزای دانشجویی پرداخت نمایند.

به منظور احراز شرایط دریافت ویزا شما باید قادر باشید تا اثبات نمایید که توانایی پرداخت ۸۷۰۰ یورو (معادل با ۹۳۹۰ دلار) در سال و یا ۷۲۵ یورو (معادل با ۷۸۰ دلار) در ماه را به منظور تامین مخارج زندگی دارا می‌باشید.

شما همچنین نیازمند خدمات بیمه سلامت به عنوان یکی از پیش شرطهای ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان می‌باشید. تمامی دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا دارای ملاحظات و تخفیف‌های خاص خود می‌باشند با این حال سایر دانشجویان بایستی مبلغی در حدود ۸۰ یورو (معادل با ۸۶ دلار) در ماه را بابت این موضوع پرداخت نمایید.

هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی

اگرچه تحصیل در دانشگاه‌های عمومی کشور آلمان رایگان است با این حال مبلغی در حدود ۳۰۰ یورو (معادل با ۳۲۰ دلار) در هر ترم به عنوان هزینه‌ی ثبت نام و انجام امور اداری از دانشجویان دریافت می‌گردد.

همچنین بعضی از هزینه‌های دیگر همانند مخارجی تحت عنوان "Semesterticket" که منظور پوشش حمل و نقل به مدت ۶ ماه می‌باشد نیز ممکن است اخذ گردد. مقدار مبلغ این نوع هزینه بسته به نوع و میزان امکانت لحاظ گردیده و درخواستی متفاوت است.

با این حال بر اساس نوع استاندارد انتخابی، می‌تواند برای ۴ ترم تا سقف ۵۰۰ یورو (معادل با ۵۴۰ دلار) برایتان خرج بردارد.
اغلب دانشگاه‌های آلمان عمومی هستند. دانشگا‌ه‌های خصوصی موجود در این کشور معمولا وابسته به شریه هستند و میزان شهریه‌ی آن‌ها می‌تواند تا ۲۰،۰۰۰ یورو (معادل ۲۱،۶۵۰ دلار) در سال هم برسد. 

هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  در کشور آلمان چنا‌چه به صورت بدون وقفه و بالافاصله بعد از مقطع کارشناسی صورت پذیرد معمولا رایگان است. همانند قبل در اینجا هم مبلغ اندکی بابت هزینه‌ی ثبت نام و انجام امور اداری از دانشجویان دریافت می‌گردد.
مقدار مبلغ شهریه‌ی برای ان دسته از دانشجویانی که با وقفه بین دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد روبرو هستند متغیر است و در حدود ۵،۰۰۰ یورو (معادل با ۵۴،۰۰۰ دلار) در سال برای دانشگاه‌های دولتی و ۳۰،۰۰ یورو (معادل با ۳۲،۴۱۰ دلار) در سال برای دانشگاه‌های خصوصی است.
به عنوان مثال دانشگاه بسیار معتبر و دارای رتبه‌بندی جهانی هیدلبرگ برای مقطع کارشناسی ارشد مبلغی در حدود ۲،۵۰۰ یورو (معادل با ۲،۷۰۰ دلار) در هر ترم به عنوان شهریه از دانشجویان دارای وقفه تحصیلی دریافت می‌کند.
در تمامی دانشگاه‌های آلمان مقطع تحصیلی دکتری حداقل در ۶ ترم اول تحصیل رایگان است. همانند مقاطع قبلی این مقطع نیز دارای برخی هزینه‌های مشخص برای امور اداری و سایر امور وابسته می‌باشد که مبلغ آن کمتر از ۳۰۰ یورو (یا ۳۲۰ دلار) می‌باشد.

➕ بیشتر بخوانید


هزینه‌ تحصیل در ژاپن چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در هلند چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کانادا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آمریکا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در انگلستان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کشورهای اروپایی چقدر است؟

3 دیدگاه

 • جاوید احمدی
  1397-01-17 19:34:08
  من ترم آخر کارشناسی عمران هستم و میخواستم ببینم چطور میتونم برای ارشد تو آلمان پذیرش بگیرم .ممنون
  • مسعود
   1397-01-20 16:16:21
   باید ابتدا استاد مناسب را پیدا کنید. بعد از اون کافیه باهاش مکاتبه کنید در مورد پذیرش. اگر فاند داشته باشه که باهاتون صحت میکنه. اگر نداشته باشه بهتون میگه باید از سازمانهایی مثل دااد یا هامبولتز فاند خودتونو تامین کنید.
 • فریبا تهرانی
  1397-02-02 02:28:44
  سلام پسرم 17ساله است و سال یازدهم دبیرستان آیا برای سال دوازدهم میتواند از یکی از مدارس دولتی آلمان پذیرش تحصیلی بگیرد ؟ در حال حاضر ایران هستیم و اقامت هیچ کشور دیگری را نداریم . آیلتس 6 دارد و در رشته ریاضی با معدل بیست تا کنون . اگر چنین مدارسی وجود دارد و امکان ویزا با این شرایط برایش فراهم میشود لطفا سایت آنها را معرفی کنید
  • مسعود
   1397-03-22 00:32:20
   سلام بنده از شرایط اخذ پذیرش در دبیرستان آگاهی ندارم.
 • آرش
  1397-02-18 06:28:54
  من ترم آخر كارشناسي معماري هستم و قصد ادامه تحصيل در آلمان رو دارم. توي متن بالا جايي نوشته شده بود كه اگر بلافاصله در مقطع كارشناسي ارشد پذيرش بشي هزينه اي بابت تحصيل نميخواد پرداخت كني. شرايط اين فرايند چجوريه؟ و چطور ميشه به اين مهم دست يافت؟؟
  • مسعود
   1397-03-22 00:30:11
   سلام عبارت فوق زمانی صادق است که شما مقطع کارشناسی خود را در آلمان گذرانده باشید.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش