معرفی تمامی بورسیه‌های تحصیلی آلمان

کشور آلمان نه تنها به عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی شناخته‌ می‌‌گردد بلکه دارای اعتبار بسیار زیاد در سطح بین‌الملی است. بر اساس آخرین ربته‌بندی‌های معتبر دانشگاهی این کشور خانه‌ی بسیاری از دانشگا‌ههای معتبر بین‌المللی می‌باشد.
علاوه بر این تعداد زیادی برنامه‌ و دوره‌ی تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور ارایه می‌گردد که امکان ادامه‌ی تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی را نیز تسهیل نموده است.
◀️برای مشاهده جزییات دقیق هر بورسیه در وبسایت اصلی کافی است بر روی نام آن کلیک نمایید▶️
 

۱- بورسیه‌های دولتی

بورسیه‌ی دآآد (DAAD Scholarship)

سرویس تبادل آکادمیک آلمان بورسیه‌های بسیار زیادی برای دانشجویان بین‌المللی به منظور تحصیل در این کشور در سطوح مختلف را فراهم نموده است.
 

بورسیه‌ی ارسموس (Erasmus)

اراسموس بزرگ‌ترین حامی تامین کننده بورسیه‌ی تحصیل در اروپا است که توسط کمیسیون اروپا هدایت می‌گردد. این نهاد با تامین مخارج زندگی دانشجویانی که در برنامه‌ی تبادل به منظور مطالعه در اروپا شرکت کرده‌اند راه را برای ورود دانشجویان از نقاط مختلف دنیا باز نموده است.
 

۲- بورسیه‌های غیر دولتی

بنیاد آلفرد تاپفر (Alfred Töpfer Foundation)

این نهاد به ارایه‌ی بورسیه برای دانشجویان اروپایی (به غیر از آلمان) و همچنین کشورهای اسرائیل و ترکیه در رشته‌های مرتبط با فرهنگ، علوم اجتماعی، هنر، معماری، کشاورزی و جنگل‌داری می‌پردازد.
 

فلوشیپ پسادکترای انیشتن (Einstein International Postdoctoral Fellowship)

این فلوشیپ توسط بنیاد انیشتن به منظور انجام تحقیقات پسادکتری در دانشگاه برلین ارایه می‌گردد.
 

بورسیه‌ی هنریش بُل (Heinrich Böll Scholarships for International Students)

این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های معتبر آلمان ارایه می‌گردد.
 

فلوشیپ تحقیقاتی هامبولت برای محققین پسادکتری (Humboldt Research Fellowships for Postdoctoral Researchers)

این بورسیه پسادکتری برای دانشمندان و محققین در تمامی رشته‌ها و از همه‌ی کشورها ارایه می‌گردد. دانشجویان کشورهای در حال توسعه و کشورهای نوظهور می‌توانند از فلوشیپ جرج فاستر بهره‌مند گردند.
 

بورسیه‌ی کنراد-آدنار-استیفانگ (Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) Scholarships)

این بنیاد بورسیه‌های ماهانه‌ی مقاطع برای کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان بین المللی زیر ۳۰ سال که مقاطع تحصیلی خود را در کشور خود به اتمام رسانده‌اند، فراهم می‌کند.

برای دریافت این بورسیه باید اثبات نمایید که شما از حد میانگین بالاتر هستید، در امور داوطلبانه با منافع عمومی فعال هستید و همچنین به مسایل سیاسی علاقمند می‌باشید.
 

بورسیه‌ی علمی کرت هانسن (Kurt Hansen Science Scholarships)

این بورسیه توسط بنیاد بایر ایجاد گردیده است و برای افرادی که علاقمند هستند تا در رشته‌های علوم به عنوان مدرس فعالیت نمایند، دایر است.
 

فلوشیپ بین المللی ماری کوری (Marie Curie International Incoming Fellowships)

بورسیه‌ای تحقیقاتی پسادکتری برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه علاقمند به تحصیل در کشور آلمان می‌باشد که توسط کمیسیون اروپا بنا نهاده شده است.
 

بورسیه‌ی ماویستا (Mawista Scholarship )

این بورسیه برای افرادی که دارای فرزند هستند و همزمان قصد ادامه‌ی تحصیل در کشوری مانند آلمان را دارند مناسب است.
 

بورسیه‌ی تحصیلی داچلند (Deutschland Stipendium)

بورسیه‌ای به مقدار ۳۰۰ یورو در ماه برای دانشجویان علاقمند و با استعداد که در دانشگاه‌های آلمان ثبت نام نموده‌اند. ملیت و مسایل فردی در کسب این بورسیه بی‌تاثیر است.
 

موسسه‌ی هلمهولتز (The Helmholtz Association)

یک فلوشیپ سالیانه‌ی دکتری و پسا دکتری برای دانشجویان سراسر دنیا می‌باشد که به آن‌ها فرصت انجام تحقیقات و تحصیل در مرکز همهولتز را می‌دهد.
 


۳- بورسیه‌های مخصوص دانشگاهی

واحد تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی برمن (Bremen International Graduate School of Social Sciences)

ایجاد فرصت برای داوطلبان مقاطع پیش از دکتری، دکتری و پسادکتری در دانشگاه برمن
 

دی آر دی برای دانشجویان آفریقایی (DRD Scholarships for Sub-Saharan Africans)

این بورسیه مختص دانشجویان کشورهای آفریقایی می‌باشد.
 

واحد امور مالی و مدیریت فرانکفورت (Frankfurt School of Finance and Management)

۱۰ بورسیه‌ی تحصیلی شامل عدم پرداخت شهریه‌ را برای دانشجویان دکتری در دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی در فرنکفورت برای رشته‌‌های حسابداری، امور مالی، ریاضیات و مدیریت بازرگانی ارایه می‌کند.
 

بورسیه‌ی بنیاد فریاس (FRIAS Cofund Fellowship Programme)

دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی می‌توانند با کمک این بورسیه در دانشگاه فرایبورگ به انجام تحقیقات خود بپردازند.
 

بورسیه‌ی تحصیلی علوم کاربردی دانشگاهی هامبورگ (Hamburg University of Applied Sciences)

بورسیه‌‌ای برای دانشجویان بین‌المللی  در تمامی رشته‌‌ها (از جمله طراحی، سلامت عمومی و مدیریت عمومی) در مقطع کارشناسی ارشد است.
 

بورسیه‌ی بین‌المللی اچ اچ ال (HHL Scholarship)

این بورسیه امکان ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد را در واحد تحصیلات تکمیلی مدیریت اچ اچ ال در لایبزیگ مهیا می‌نماید.
 

فلوشیپ تحقیقاتی بین‌المللی دانشاه هامبولت (Humboldt University International Research Fellowships)

این فلوشیپ امکان ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ّای تاریخ، حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی، جغرافیا، اقتصاد و یا مطالعات منطقه‌ای را در دانشگاه هامبولت فراهم می‌کند.
 

کرسی بین‌المللی دکتری در واحد تحصیلات تکمیلی مطالعات اروپای شرق و جنوب شرقی (International Doctoral Positions at Graduate School of East and Southeast European Studies)

بورسیه‌ای برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه مونیخ و یا دانشگاه روزنبرگ به عنوان دستیار تحقیقاتی مطالعات شرق و جنوب شرقی اروپا می‌باشد.
 

فلوشیپ بین‌المللی دکتری در موسسه‌ی تحقیقاتی مکس پلانک (International PhD Fellowships at Max Planck Research School)

این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتری در زمینه‌ی تصویربرداری فوق سریع و دینامیک ساختاری است و محل آن دانشگاه هامبورگ می‌باشد. 
 

بورسیه‌ی ک‌آآد (KAAD Scholarships)

این بورسیه مختص کشورهای در حال توسعه (در قاره‌های آفریقا، آسیا، خاور میانه و آمریکای لاتین) به منظور تحصیل در مقاطع تحیلات تکمیلی می‌باشد. داوطلبان بایستی دارای مهارت در زبان آلمانی و عضوی از کلیسای کاتولیک باشند!
 

بورسیه‌ی MBA کوفی عنان (Kofi Annan MBA Scholarships)

این بورسیه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه متقاضی تحصیل در رشته‌ی MBA می‌باشد و مدت آن یک سال و تمام وقت است. محل برگزاری آن واحد اروپایی مدیریت و تکنولوژی در برلین می‌باشد.
 

بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه اولم (Ulm University Scholarships)

این بورسیه مختص فارغ التحصیلان خود دانشگاه است و تنها برای یک ترم ادامه می‌یابد.
 

بورسیه‌ی تشویقی دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg Merit Scholarships)

این بورسیه به تمامی دانشجویان بین‌المللی ممتاز در تمامی رشته‌ها و مقاطع آموزشی که برای مدت حداقل دو ترم به تحصیل مشغول بوده‌اند تعلق می‌گیرد.
 

بورسیه‌ی دانشگاه آخن (RWTH Aachen University scholarships)

این دانشگاه نیز به دانشجویان برگزیده بورسیه‌ی تحصیلی اعطا می‌نماید.

4 دیدگاه

 • حسین عربی
  1396-12-15 03:50:17
  با سلام بنده 50سال سن متاهل و دارای یک پسر14ساله هستم.دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک طراحی کاربردی هستم.امسال از یک شرکت بزرگ صنعتی(ماشین سازی اراک)بازنشسته می شوم.دوست دارم در کشور آلمان در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدهم.لطفا راهنمایی بفرمائید.دارای کارهای تحقیقاتی تو زمینه لیزرهای صنعتی هستم.با تشکر
  • مسعود صادقی
   1397-03-22 00:10:59
   با سلام به صورت معمول دانشگاهها سقف سنی ۴۵ سال را برای دوره دکتری در نظر می‌گیرند. با این حال باز هم مثل همیشه عرض می‌کنم که این همیشه استثنائاتی وجود دارد و این موضوع هم کاملا به رزومه شما، استاد راهنما و دانشگاه مربوطه بستگی دارد. باید جستجو نمایید و با اساتیدی که در زمینه تخصصی آنها دارای فعالیت بوده‌اید صحبت نمایید.
 • ریحانه
  1397-02-13 16:02:30
  سلام دوست عزیز در دوره های دکترا بازه های سنی معمول 45 سال هستند و بالاتر از اون برای درخواست دوره های دکترا ریسک هست چون سفارت ویزا رو صاد رنمیکنه برای مورد شما بهترین حالت کار و سرمایه گذاری هست
 • نورا مبین
  1397-03-03 18:42:24
  سلام من۲۰سالمه و دانشجوی داروسازی هستم و هدفم اینه که بتونمphdخودم رو تو آلمان بگیرم.میشه لطفا راهنماییم کنید و بگید که از الان باید چکار کنم و چه مهارت هایی رو کسب کنم و رزومه ها و مدارکی رو برا خودم جمع کنم؟؟؟؟؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-22 00:13:33
   سلام اگر شصخصا بخواهم نظر بدهم به شما توصیه میکنم زبان انگلیسی را اولویت شماره ۱ و تقویت رزومه را الویت شماره خود قرار دهید. سعی کنید منابع انگلیسی به خصوص تخصصی را مطالعه کنید. اگر قصد زندگی در کشور آلمان بعد از اتمام تحصیل را هم دارید که به جای انگلیسی می‌توانید آلمانی را از همین الان شروع نمایید. چه بسا داشتن مدرک آلمانی به علت بیشتر بودن تعداد دوره هایی که به زبان آلمانی درکشور آلمان برگزار می‌شوند، عملا شانس پذیرش بالاتری را هم برایتان فراهم نماید.
 • پوریا
  1398-03-12 15:10:00
  سلام من ۱۷ سالمه و ترم های کانون زبان ایران و تموم کردم و فک میکنم میتونم مدرک زبان بگیرم.میخواستم ببینم بورسیه تحصیلی آلمان برای کدوم رشته های مهندسی آسون تره؟و اینکه حداقل سن برای بورسیه شدن چقدر هست؟
  • سمانه بانی
   1398-03-18 14:30:53
   سلام پوریا جان بورسیه های تحصیلی در تمامی مقاطع وجود دارند، البته نه برای همه رشته ها! شرایط تمامی بورسیه ها تقریبا یکسانه و نمیشه گفت کدوم رشته. برای سطح کارشناسی هم در صورت اعلام بورس می تونید اقدام کنید یعنی حداقل سن 18 سال.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

اینجا در خصوص ژورنال توضیح میدین؟
2 ماه پیش

#ژورنال شناسی 
در خصوص ژورنال های مهندسی نرم افزار  کسی ژورنال خوب سراغ داره؟
2 ماه پیش