هزینه‌ تحصیل در کانادا چقدر است؟

کانادا یکی از مشهورترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان است. این کشور به ارایه‌ی طیف وسیعی از تجارب و فرصتهای مختلف در پهنه‌ی وسیع جغرافیایی و شهرهای چند فرهنگی خود معروف است.

خبر تقریبا خوب برای شما اگر قصد دارید در کانادا به مطالعه و یا ادامه تحصیل بپردازید این است که مقدار شهریه‌ی دریافتی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا، انگلیس و استرالیا) کمتر است. با این حال در مقایسه با سایر کشورها همچنان بالا است! وزارت آموزش کانادا (CMEC) ابزار آنلاینی بسیار خوب برای محاسبه سریع و آنلاین مقدار مخارج تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف کانادا ارایه کرده است که می‌تواند برای انجام براوردهای مالی پیش از سفر دانشجویان بسیار مفید باشد.
 

مقدار شهریه

دانشگاه‌های کانادایی هر یک دارای قوانین منحصر به فرد در این زمینه هستند و در نتیجه مقدار شهریه برای هر دانشگاه متغیر است. عوامل مختلفی همچون نوع دوره و رشته‌ی تحصیلی، مقطع تحصیلی و ملیت بر روی میزان شهریه اثر گذار است.

بر طبق گزارش اخیر اداره‌ی آمار کانادا، هزینه‌ی شهریه در کانادا به مقدار ۳/۱ درصد برای دانشجویان کانادایی مقطع کارشناسی در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ افزایش داشته است. در استان اُنتاریو، دانشجویان کانادایی بایستی برای تحصیل در مقطع کارشناسی مبلغ ۸،۴۵۴ دلار کانادا در سال بابت شهریه بپردازند. اگر شما شهروند کانادا باشید، شما می‌توانید انتظار پرداخت مبلغی در حدود ۶،۹۰۷ دلار کانادا را در سال برای مقطع کارشناسی داشته باشید.
 

 

مقدار شهریه در مقطع کارشناسی
بر طبق گزارش اداره‌ی آمار کانادا، در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ متوسط شهریه‌ی دریافتی برای دانشجویان بین‌المللی برابر با۲۰،۵۴۰  دلار آمریکا است. رشته‌های هنر و علوم انسانی به نسبت ارزان‌تر هستند در حالی که سایر زمینه‌ها همچون مهندسی و پزشکی دارای بالاترین مقدار شهریه هستند (به متوسط ۲۳،۳۴۰ دلار آمریکا در سال). مقدار شهریه برای رشته‌های تجارت و بازرگانی از مقدار متوسط کمتر است و برابر با ۲۰،۱۲۰ دلار آمریکا است.
 

مقدار شهریه در مقاطع تحصیلات تکمیلی
اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را داشته باشید، در مقایسه با مقطع کارشناسی به صورت عمومب میزان شهریه‌ی کمتری باید بپردازید. البته باز هم میزان آن به نوع رشته‌ای که قصد ادامه‌ی تحصیل در آن را دارید وابسته است. مطابق گزارش اداره‌ی آمار کانادا در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷متوسط شهریه در مقاطع تحصیلات تکمیلی برابر با ۱۳،۲۵۰ دلار است.

مدیریت اجرایی کسب و کار (EMBA) دارای بالاترین میزان شهریه است و به طور متوسط برایتان در حدود ۴۲،۴۴۰ دلار در سال آب می‌خورد. این در حالی است که خود رشته‌ی مدیریت کسب و کار (MBA) دارای شهریه‌ای به مراتب کمتر و معادل با ۲۳،۹۰۰ دلار در سال است.
 

مخارج زندگی در کانادا

اگر ویزای دانشجویی کانادا شما را متعد به داشتن حداقل ۸،۱۰۰ دلار می‌نماید (برای ایالت کبک این مبلغ به ۸،۹۰۰ دلار می‌رسد) با این حال برای تامین مخارج زندگی شما به پولی بیشتر از این نیاز دارید! مخارج زندگی شما به صورت خیلی زیادی به موقعیت و نوع زندگی شما وابسته است. مسلما زندگی در شهرهای بزرگتر پرهزینه‌تر خواهد بود.

دانشگاه مونترال تخمین می‌زند که مبلغ ۱۱،۷۱۶ دلار در سال تمامی مخارج زندگی یک فرد از قبیل مسکن، غذا، اقامت، کتاب، تامین وسایل تحصیلی، تلفن و سایر خرجهای متفرقه را پوشش می‌دهد. به صورت مشابهی دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور تخمین می‌زند که صرف نظر از مبلغ احباری بیمه سلامت مقدار  ۱۲،۰۶۶ دلار برای تامین مخارج سالانه یک دانشجو کافی است. مقدار مبلغ بیمه اجباری سلامت معادل ۶۷۲ دلار در سال است. در نظر گرفتن مبلغی مازاد بر مبالغ پیشنهادی فوق به منظور تامین مواردی همچون خرید پوشاک گرم برای زمستان منطقی به نظر می‌رسد.

به صورت کلی سه نوع محل برای اقامت دانشجویان وجود دارد که آنها عبارت‌اند از منازل شخصی، خوابگاههای دانشجویی و خوابگاههای خصوصی. مبلغ مورد نباز برای هر یک از این موارد کاملا متفاوت است با این حال به طور متوسط دانشجویان بایستی مبلغی در حدود ۴،۸۵۰ دلار در سال را بابت هزینه اسکان پرداخت نمایند.

هزینه‌ی استفاده از خوابگاههای خصوصی به بیش از ۶،۵۴۰ دلار در سال می‌رسد.خوابگاههای دانجویی به طور معمول ارزان‌تر هستند علاوه بر این که در برخی از دانشگاه‌ها امکان خرید وعده‌های غذایی از فروشگاه‌های داخل دانشگاه وجود دارد. در ادامه به صورت کلی مخارج متوسط مورد نیاز برای زندگی در کانادا آورده شده است:

   غذا خوردن در رستوران: ۱۲ دلار برای هر نفر
   بلیط یک سفره در سیستم حمل و نقل عمومی: ۲/۵ دلار
   یک قرص نان: ۲/۲ دلار
   بلیط سینما: ۱۰/۵ دلار
   شهریه‌ی ماهانه‌ی باشگاه ورزشی: ۴۰ دلار


 


ویزای دانشجویی

برای ادامه تحصیل در کانادا شما نیازمند داشتن اجازه نامه‌ی تحصیل کانادا هستید که این اجازه نامه یا همان ویزای تحصیلی تا پایان زمان اقامت شما در کانادا اعتبار دارد. اگر مدت دوره تحصیل یا اقامت شما کمتر از ۶ ماه است به چنین اجازه نامه‌ی تحصیل کانادایی نیاز ندارید. هزینه مورد نیاز برای گرفتن اجازه نامه‌ی تحصیلی در حدود ۱۲۰ دلار می‌باشد.

هزینه درخواست برای دانشگاه‌های این کشور متغیر است و به عوامی همچون اعتبار دانشگاه و کشور مبدا دانشجو بستگی دارد. به عنوان مثال دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان مقطع کارشناسی ساکن کانادا هزینه‌ای برابر با ۵۵ دلار و برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌ای به مقدار ۹۰ دلار دریافت می‌کند. اگر شما از کشورهای در حال توسعه باشید امکان نپرداختن مبلغ شهریه برایتان وجود دارد. 
 

کمک‌های مالی تحصیلی

در دانشگاه‌های کشور کانادا بورسیه‌ها و گرنت‌های متنوعی در مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد که برای دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، مناسب است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادایی بورسیه‌های تحصیلی مخصوص به خود دارند. نکته قابل توجه در مورد این بورسیه‌ها این موضوع است که به علت محدود بودن و رقابتی بودن آن‌ها بایستی هر چه سریع‌تر در گرفتن آن‌ها اقدام کرد.
 

مشاغل دانشجویی

اگر شما مایل به انجام کارهای پاره وقت در حین تحصیل به منظور تامین بخشی از مخارج تحصیلی خود باشید، شما می‌توانید در دانشگاه و یا خارج از آن به مدت ۲۰ ساعت در طول ترم و به صورت کاملا تمام وقت در زمان تعطیلات تابستانی و زمستانی بدون هیچ گونه نیاز به اجازه‌ نامه‌ای به کار بپردازید. 
برای این منظور داشتن برخی شرایط الزامی است:

   دانشجوی تمام وقت بودن
   داشتن اجازه نامه تحصیلی معتبر

   دانشجوی ثبت نام شده در مقطع تحصیلات تکمیلی بودن


برای این که بتوانید از خدمات و مزایای برنامه‌های دولتی استفاده نمایید نیازمند یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) از اداره خدمات کانادا هستید. اطلاعات بیش‌تر در این مورد را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

➕ بیشتر بخوانید


هزینه‌ تحصیل در هلند چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در ژاپن چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آلمان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آمریکا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در انگلستان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کشورهای اروپایی چقدر است؟

 

1 دیدگاه

 • نوشین راد
  1398-05-26 23:19:43
  سلام. من نوشین راد و 38ساله هستم و لیسانس رشته عکاسی و فوق لیسانس رشته پژوهش هنر هستم و قصد ادامه تحصیل در رشته عکاسی دارم اما از دوره فوق لیسانس,خواستم راهنماییم بفرمایید.
  • سمانه بانی
   1398-05-27 11:11:52
   سلام نوشین عزیز رزومه و درخواستتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید. ممنون از همراهی شما

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش