بازار کار در پرتغال

با توجه به بررسی نیروی کار اروپا  تهیه شده است، نرخ فعالیت (73.4 درصد) و اشتغال (65.8 درصد) کشور پرتقال جزو آمارهای بالاتر از متوسط در منطقه اقتصادی اروپا می باشد (71.3 درصد و 64.8 درصد). مشارکت زنان پرتغالی در بازار کار هنوز هم بسیار بالا است و (68.9 درصد) در مقایسه با میانگین منطقه اقتصادی اروپا (از 64.5 درصد) است.

پیدا کردن کار حقوقی در این کشور و دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار مشکل است، کار حسابداری و کار رشته IT در جزو مشاغلی است که نسبت به دیگر مشاغل دارای فراوانی بیشتری می باشد. شرایط کار مهندسی و کار فنی در پرتغال نسبت به دیگر رشته ها مناسب تر می باشد. به طور کلی دانشجویان پس از اخذ پذیرش و اقامت تحصیلی میتوانند اجازه کار تمام وقت یا اجازه کار نیمه وقت را در کنار تحصیل خود داشته باشند.

تا آنجا که اشکالات جدید به سازمان کار مربوط می شود، کار پاره وقت هنوز در این کشور محدود است (تنها 11. 2 درصد از کل افراد به کارهای پاره وقت اشتغال دارند)، و این آمار بخصوص شامل زن ها میگردد (15.8 درصد) در مقایسه با میانگین 31.2 درصد اشتغال زنان کمتر در سطح اتحادیه اروپا ثبت شده است.
تعدادی از آژانس های اشتغال موقت فعال در بازار حدود 250 است.

بیکاری در پرتغال
در پایان ماه فوریه سال 2010، 561315 نفر به عنوان بیکار در پرتغال در مراکز کار ثبت نام کرده اند (تا 19.6 درصد در مقایسه با فوریه 2009)، و در این بین 47.3 درصد مردان و 52.7 درصد زنان بودند. حدود 7.1 درصد از این افراد اتباع خارجی بیکار بودند. با توجه به آمار و ارقام موجود برای سرزمین اصلی پرتغال، 5290 شهروندان اتحادیه اروپا (به ویژه از رومانی، بلغارستان، اسپانیا و فرانسه) بودند، در حالی که 8613 از کشورهای شرق اروپا (به ویژه اوکراین، 5978 بیکار، 1722 بیکار از مولداوی بودند.

◀️ تجزیه و تحلیل بخشی از نیروی کار شاغل در پایان سه ماهه دوم سال 2009 نشان می دهد اشتغال این افراد در بخش های: کشاورزی، جنگلداری و شیلات 11.5 درصد از جمعیت شاغل؛ و در صنعت، ساختمان تجارت، ادارات برق و آب 27.7 درصد، 60.8 درصد در بخش خدمات حضور داشتند.

◀️ بخش سوم همچنان از اهمیت بیشتری برخوردار است، به ویژه بخش عمده فروشی و خرده فروشی (15 درصد از کل اشتغال) و بخش هتل ها (5.6 درصد)، در حالی که گردشگری به وضوح نیروی محرکه اقتصاد و بازار کار باقی مانده در این کشور است. انواع خدمات گردشگری ارائه شده به طور قابل توجهی در مناطق مختلف کشور وجود دارد، ماجراجویی و گردشگری در طبیعت، گردشگری فرهنگی، گردشگری روستایی و مسکونی و گردشگری آبگرم این صنعت را متنوع کرده است.
استقرار فعالیت جدید ارتباطات و خدمات مراکز پشتیبانی و حضور تعدادی از شرکت های چند ملیتی در پرتغال جزو این موارد می باشد.

◀️ خدمات عمومی بخش قابل توجهی از مشاغل موجود می باشند و (20.7 درصد، از جمله مدیریت عمومی، دفاع، امنیت اجتماعی، آموزش، بهداشت و کار حمایت اجتماعی) می باشند، اگر چه ایجاد مشاغل خاص در سال های آینده پیش بینی می گردد.

مشاغل در پرتغال
علاوه بر این، با وجود بحران موثر در زمینه اشتغال، بخش ساختمان و کارهای عمومی با 9.8 درصد از اشتغال همراه با یک سری از سرمایه گذاری در بخش عمومی می باشد، برای مثال نوسازی ساختمان های مدارس و بهبود امکانات جامعه و انرژی و زیرساخت های حمل و نقل از جمله موارد مهمی می باشد.

اگر چه صنعت ساخت و ساز (16.6 درصد) یکی از پویاترین بخشهای اقتصادی پرتغال نیست، اما برخی از بخش های صنعتی میزان قابل توجهی از نظر اشتغال ایفا میکنند (با توجه به کمیت و مهارت های مورد نیاز)، از نظر سهم خود میتواند ثروت را در کشور ایجاد کند، به ویژه به دلیل موارد صادرات کننده که عبارتند از:
◀️ فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعداد زیادی از شرکت های کوچک و متوسط در حال توسعه نرم افزارهایی برای کاربردهای خاص، برای مثال، در فن آوری های برش و نوآوری در دیگر کارها.
◀️ بخش قالب در منطقه مرکزی، کاملا خودکار و انعطاف پذیر است و با توجه به فرآیندهای تولیدات دسته ای کوچک؛ در علوم زیستی، صنعت داروسازی و بخش بیوتکنولوژی ککه از علوم در حال ظهور هستند.
◀️ دسته خودروسازی (با حضور شرکت هایی مانند فولکس واگن و شرکت های تولید جزء)
◀️ لوازم تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (قطعات الکترونیکی برای اتومبیل، مصرف کم لوازم الکترونیکی، ارتباطات از راه دور).
◀️ شرکت های مواد شیمیایی (پالایشگاه های نفت، پلاستیک، کود، محصولات بهداشتی، آفت کش ها، رنگ ها و آلی و مواد شیمیایی غیر آلی).

با این حال، در وضعیت اقتصادی کنونی، حتی این مناطق پویا تر از فعالیت های است که با  برخی از مشکلات در رابطه با ایجاد مشاغل در حال کاهش هستند می باشد. در ماه های اخیر تعدادی از موانعی جمعی همچنان به صورت قابل توجهی، به خصوص در فعالیت های که بیشتر به سمت صادرات متمرکز شده اند وجود داشته است. هنوز هم تهدیدی در رابطه با تعطیلی برخی از کارخانه ها وجود دارد، به ویژه در صنایع نساجی، کفش و صنایع برق و تجهیزات الکترونیکی وجود دارد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش