روش‌های اخذ تابعیت در امارات

یکی از مهمترین سوالاتی که باید به آن بپردازیم این است که آیا اصلا اخذ اقامت امارات و تابعیت آن امکان پذیر می باشد یا خیر؟ مهمترین نکته ای که در این مبحث می بایست بدان اشاره نمود این است که کشور امارات تابعیت دوگانه را نمی پذیرد و شخص برای اینکه بتواند تابعیت و پاسپورت اقامت را به دست آورد، باید تابعیت کشور قبلی خود را ترک نماید. تابعیت و اقامت در امارات متحده عربی ممکن است به یکی از طرق زیر امکان پذیر باشد:

از طریق تولد در خاک امارات
کشور امارات از دسته کشور هایی می باشد که متقاضیان اخذ تابعیت و اقامت امارات باید حتما از پدر اماراتی باشند و در صورتی که شما از مادری اماراتی و پدری خارجی باشید طبق شرایطی خاص می توانید اقامت این کشور را بدست آورید. اگر فردی از مادری اماراتی باشد و پدری خارجی، می تواند بعد از اتمام ۱۸ سالگی درخواست تابعیت این کشور را نمایند. تولد در سرزمین امارات متحده عربی باعث اخذ تابعیت این کشور نمی‌گردد مگر آنکه پدر و مادر طفل نامعلوم باشند.

از طریق اعمال اصل خون
الف: هر طفلی که بعد از ژانویه 1972 از پدر اماراتی در هر کجای دنیا متولد گردد تبعه امارات محسوب می‌گردد. البته کسانی که در خارج از امارات متولد گردند باید به‌طور قانونی و بر اساس ازدواج مرد اماراتی به دنیا آمده باشند.
ب: طفلی که از مادر اماراتی و پدر نامعلوم در هر کجای دنیا متولد گردد اماراتی محسوب می‌گردد.

از طریق ازدواج
اقامت امارات از طریق ازدواج یکی از راه های ورود به این کشور می باشد. متقاضیان می توانند با ازدواج با تبعه این کشور اقامت دائم این کشور را بدست آورند. شاید تنها روشی که در امارات به پاسپورت و شهروندی ختم گردد ازدواج در امارات می باشد که آن هم شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.

هرگاه زن خارجی با مرد اماراتی ازدواج کند تابعیت و اقامت در امارات متحده عربی را کسب خواهد نمود مشروط بر اینکه وی سه سال بعد از تقاضا در امارات اقامت نموده و تابعیت قبلی خود را نیز ترک نماید و از وزارت کشور خود مدرکی دال بر ترک تابعیت اخذ نماید. لازم به ذکر است که مرد خارجی که با زن اماراتی ازدواج کند نمی‌تواند از طریق ازدواج تابعیت و اقامت در امارات متحده عربی را کسب کند.


از طریق تقاضا
افراد زیر می‌توانند تابعیت و اقامت در امارات متحده عربی را تحت شرایط زیر کسب نمایند:
◾️ شهروندان قطر، عمان و بحرین به شرط سه سال اقامت در امارات.
◾️ شهروندان کشورهای عربی به شرط هفت سال اقامت.
◾️ افراد دیگر به شرط اقامت به مدت 30 سال در امارات.

قانون تابعیت مضاعف در امارات متحده عربی
تابعیت مضاعف به معنای داشتن دو یا چند تابعیت برای شخص است. لذا در حالی که شخص تابع دولتی است، دولت یا دولت های دیگری نیز او را تابع خود می دانند. درنتیجه شخصی که بیش از یک تابعیت دارد، دارای یک وضعیت غیرعادی است؛ چرا که تابعیت منشاء حقوقی تکالیف فرد در برابر آن کشور است. در مقررات مربوط به تابعیت در امارات، تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نشده است.

ترک تابعیت
ترک تابعیت و اقامت در امارات متحده عربی ممکن است به صورت اختیاری یا اجباری باشد. ترک تابعیت اختیاری در قانون امارات اجازه داده شده است.

سلب تابعیت
در موارد زیر ممکن است تابعیت اتباع اماراتی سلب گردد:
◾️ هرگاه شخصی تابعیت کشور دیگری را دریافت کرده باشد.
◾️ هرگاه تبعه اماراتی بدون اجازه دولت به استخدام نیروهای مسلح کشور دیگری درآید.
◾️ هرگاه شخصی تابعیت و اقامت در امارات متحده عربی را بر اساس خدعه و نیرنگ دریافت کرده باشد.
◾️ هرگاه شخصی در کشور مرتکب جنایت مهمی شود.
◾️ هرگاه تبعه امارات بیش از چهار سال در خارج از کشور اقامت گزیند.
◾️ هرگاه تبعه علیه امنیت کشور اقدام کرده باشد.

از آنجائیکه دسترسی به کشور امارات برای ایرانیان ساده تر می باشد، بسیاری از متقاضیان به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می باشند اما همان طور که در بالا بدان اشاره شد اقامت امارات به راحتی در این کشور به دست نمی آید مگر اینکه شخص ۳۰ سال در امارات زندگی نماید. 

➕ بیشتر بخوانید:


مشاغل مورد نیاز امارات در سال 2019
دریافت مجوز ورود به امارات در 15 ثانیه
سرمایه گذاران حوزه املاک در امارات اقامت دائم می گیرند!


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش