آزمون تافل iBT چیست؟

اگر شما هم یکی از متقاضیان اپلای در مراحل ابتدایی درخواست پذیرش هستید، و به تازگی با آزمون‌های زبان مثل IELTS و TOEFL iBT آشنا شده‌اید. و اگر تافل iBT را انتخاب کرده‌اید تا دریافت نمره مناسب از این آزمون، به مراحل بعدی اپلای قدم بگذارید، با ما در ادامه این مقاله همراه شوید.

TOEFL مختصر شده عبارت Test of English as a Foreign Language می‌باشد، به معنی”آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی”. این آزمون برای غیر انگلیسی زبانان طراحی شده است تا تسلط آن‌ها به زبان انگلیسی را در چهار مهارت خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن مورد ارزیابی قرار دهد.

آزمون تافل از سال ۱۹۶۳ توسط موسسه ETS برگزار می‌شود واز سوی اکثر دانشگاه‏ها و موسسات پژوهشی در جهان، به عنوان معیاری دقیق برای سنجش سطح زبان متقاضیان، مورد تایید می‌باشد. به عنوان مثال در ایران نیز نمره آزمون تافل iBT یکی از آزمون‌های زبانی است که برای ورود به دوره دکتری توسط دانشگاه‌ها به عنوان معیاری برای سنجش سطح زبان متقاضیان، مورد تایید می‌باشد.

آزمون تافل iBT چگونه برگزار می شود؟
تا سال ۱۹۹۸ آزمون تافل بصورت کاغذی (PBT) برگزار می‌شد. روش برگزاری Paper Based TOEFL مشابه با کنکور بود. از سال ۱۹۹۸ موسسه ETS نوع کامپیوتری تافل را ارائه نمود که CBT نام گرفت. البته عمر این نوع آزمون کوتاه بود و در سال ۲۰۰۶ این آزمون با نوع اینترنتی آن یعنی internet Based TOEFL یا iBT جایگزین شد.

در ایران نیز، چند سالیست که آزمون تافل فقط به صورت اینترنتی و تقریبا هر هفته توسط مراکز برگزاری آزمون (یا Centerها) و تحت نظارت مستقیم موسسه ETS برگزار می‌شود. هزینه شرکت در این آزمون ۲۱۵ دلار است و نتیجه آن به مدت ۲ سال اعتبار دارد.

آزمون تافل iBT از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟
تافل iBT، از چهار بخش Reading، Listening، Speaking و Writing تشکیل شده است که هر یک ۳۰ نمره دارد و در نتیجه، این آزمون از ۱۲۰ نمره می‌باشد. مدت زمان این آزمون حدود ۴ ساعت است.

آزمون تافل iBT با بخش Reading آغاز می‌شود که این بخش حاوی ۳۶ الی ۵۶ سوال است که در حدود ۶۰ الی ۸۰ دقیقه فرصت دارید تا به سوالات آن پاسخ دهید. برای کسب نتیجه مطلوب از این بخش، می توانید مقاله تکنیک‌های Reading آزمون تافل را مطالعه نمایید.

بخش Listening آزمون تافل اینترنتی شامل ۳۴ الی ۵۱ سوال است که مدت پاسخگویی به آن‌ها ۶۰ الی ۹۰ دقیقه است. در این بخش شما شنونده مکالمات بلندِ درسی و مکالمات کوتاه در محیط دانشگاه هستید. در زمان پخش متون، لازم است از نکات مهم و جزئیات آن، یادداشت برداری (Note Taking) کنید. مطالعه مقاله چگونه از بخش Listening آزمون تافل iBT نمره دلخواه را کسب نماییم؟ می‌تواند برای موفقیت شما در این بخش مفید باشد.

بخش Speaking آزمون تافل به شش قسمت تقسیم می‌شود که در مدت ۲۰ دقیقه به سوالاتی که از طریق هدست برای شما پخش می‌شود، پاسخ می‌دهید.

بخش Writing آزمون تافل دو قسمتی بوده و ۵۰ دقیقه برای این بخش، زمان اختصاص داده می شود. قسمت اول که به آن تلکیف تلفیقی (Integrated) گفته می شود، متنی کوتاه را می‌خوانید و سپس به یک سخنرانی در همین زمینه گوش داده و بر اساس متن و سخنرانی، به سوالات مطرح شده در مدت ۲۰ دقیقه پاسخ می‌دهید. در قسمت دوم که به آن تکلیف مستقل (independent) می‌گویند، یک سوال کلی که در واقع موضوعی برای نوشتن یک انشاء یا Essay است، ارائه می شود که حدود ۳۰ دقیقه فرصت دارید تا متنی در مورد آن بنویسید.

چه نمره‌ای از آزمون تافل iBT برای اپلای مناسب است؟
تعیین نمره آزمون تافل iBT به موسسه و یا دانشگاهی که برای آن اپلای می‌نمایید، وابسته است. بنابراین پیش از هر چیز به سایت دانشگاه یا موسسه مقصد مراجعه نمایید و الزامات (Requirements) آن دانشگاه یا موسسه را بررسی نمایید. اما به طور کلی داشتن نمره کلی ۷۹ تا ۱۰۵ همراه با نمره ۲۰ تا ۲۵  برای بخش Speaking برای اپلای در بیشتر دانشگاه های معتبر دنیا، مورد نیاز است.

گزارش یا ریپورت نمره آزمون تافل iBT چیست؟
گزارش (Report) نمره تافل iBT، به صورت پستی و مطابق درخواست شما، توسط موسسه ETS به دانشگاه مورد نظر انجام می‌شود.
انجام ریپورت نمره یا Score Report هم با تعیین ۴ دانشگاه مقصد در هنگام ثبت نام (یا تا ۱۰ شب قبل از برگزاری آزمون) به صورت رایگان قابل انجام است. پرداخت مبلغ ۲۰ دلار با ویزا و یا مستر کارت پس از برگزاری آزمون، امکان پذیر می‌باشد.

مراکز برگزاری آزمون تافل iBT در چه شهرهایی قرار دارند؟
آزمون تافل iBT تقریباً هر هفته (بیش از ۵۰ بار در سال) در تهران، شیراز، تبریز، مشهد، کرمان، آمل، ارومیه، جیرفت و زنجان برگزار می‌شود. هرچند هر سال شاهد اضافه شدن یا کم شدن شهرهایی از این فهرست هستیم.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

در اینصورت مشکلی نیست.
مدارک مورد نظرتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید. از همون طریق می تونیم با هم در ارتباط باشیم.

4 هفته پیش

#مهاجرت

خانم بانی، دانشگاه مقصد موافقت کرده که فعلا ترجمه غیررسمی ریزنمرات و گواهی موقت رو براشون ارسال کنم. و نهایتا ۴ روز دیگه وقت دارم. میتونید کمک کنید؟ میشه یه شماره تماس به من بدین؟

4 هفته پیش

سلام دوست عزیز
ترجمه رسمی مدارک باید حتما توسط مترجم های رسمی انجام بشه و نه مترجم های عادی. با توجه به فوریتی که دارید برای مدارک رسمی باید بگم متاسفانه در هیچ دارالترجمه ای در زمان فعلی این امکان براتون وجود نخواهد داشت اما در مورد توصیه نامه و انگیزه نامه می تونیم در خدمتتون باشیم.

4 هفته پیش

#مهاجرت

سلام. کسی کار ترجمه آلمانی دانشنامه و ریزنمرات ارشد رو میتونه قبول کنه؟ کارم فوریه یکی دو روزه میخوام. و همینطور برای تهیه توصیه نامه و انگیزه نامه...؟

4 هفته پیش

#مهاجرت 

دوست عزیز اولا که قبل از سوالتون باید هشتک مناسب رو انتخاب می کردید که اینجا هشت مهاجرت مناسب این سوالتون بود
نکته بعدی اینه که رزومه شما بسیار خوب هست و حتما می تونید از بورس های تحصیلی بر مبنای رزومه و علایقتون استفاده کنید. 
پیشنهاد من این است که از قسمت بورس نامه یعنی لینک زیر بورس های تحصیلی مورد نظرتون رو پیگیری کنید و یا با روش پیدا کردن استاد راهنمای مناسب سعی کنید استاد راهمایی 
پیدا کنید که بورس داشته باشه و بتونه بهتون کمک کنه


موفق باشید

4 هفته پیش

سلام

R.. M:
هجدهمین دوره جشنواره خوارزمی رتبه سوم رو کسب کردم و در سال ۹۶ از سمت وزارت علوم و وزارت اموزش و پرورش به عنوان پژوهشگر برتر ایران شناخته شدم و همچنین امسال هم پژوهشگربرتر ایران انتخاب شدم و دوگواهینامه ملی تجاری سازی محصولات دانش بنیان دارم و یک گواهینامه بین المللی تولیدات دانش بنیان محصولات روز کشاورزی وچند اختراع در زمینه پزشکی و دندان پزشکی و کشاورزی دارم وعضو بنیاد ملی نخبگان هستم و دیپلم تجربی دارم و ۱۸ سالمه
میتونم بورسیه بگیرم،کسی میتونه راهنماییم کنه

4 هفته پیش