تاثیر نمره GRE در جبران معدل پایین برای اپلای

در میان افرادی که در مسیر اپلای هستند، بسیار شنیده می شود که نمره GRE بالا می‌تواند روش مناسبی برای جبران معدل پایین در دوره کارشناسی باشد. اما سوال این است که چه نمره GRE می‌تواند پوشش‌دهنده معدل پایین در مقطع کارشناسی باشد؟ و چه معدلی در کارشناسی، نیازمند به جبران شدن با یک نمره GRE خوب است؟

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

تاثیر معدل دوره کارشناسی بر اپلای
این که چرا در اپلای، معدل کارشناسی به مراتب بیشتر از معدل ارشد اهمیت دارد، دقیقاً مشخص نیست. بعضی معتقدند که دلیل این امر نحوه و شرایط ارزیابی تحصیلی در دوره های کارشناسی است. از آن جا دوره کارشناسی دوره تحصیلی طولانی‌تری نسبت به دوره کارشناسی‌ارشد است،  معدل بالا در این دوره، نشان‌دهنده استمرار فرد در موفقیت تحصیلی است. دیدگاه دیگر این است که چون متوسط معدل کارشناسی‌ارشد عموماً برای متقاضیان اپلای بالاتر از متوسط معدل کارشناسی است، پس با توجه به تعداد زیاد افرادی که برای دریافت پذیرش با یکدیگر رقابت می‌کنند، عملاً این رقابت به جایی که تفاوت معدل وجود دارد، یعنی دوره کارشناسی کشیده می‌شود.

بی آن که دلیل آن دقیقا مشخص باشد، به خوبی می‌دانیم که معدل کارشناسی از مهمترین معیارها برای ارزیابی در اپلای است. ولی از آن جا که معمولاً دانشجویان در دوره کارشناسی (یا حداقل در مدت زمان زیادی از این دوره) هنوز تصمیمی برای اپلای ندارند، پس ممکن است به بالا بودن معدل خود نیز توجهی نداشته و در نتیجه معدل پایینی در دوره کارشناسی به دست آورده باشند. این دسته از متقاضیان اپلای، زمانی که تصمیم به اپلای می‌گیرند با واقعیت تلخ پایین بودن معدلشان روبرو می‌شوند. مشکلی که عملاً قابل تغییر یا اصلاح نیست.

اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید که نگران معدل پایین خود در دوره کارشناسی هستید، اولین توصیه‌ای که برای این شما داریم این است که ناامید نشوید. راه‌هایی برای جبران وجود دارد و ما در بسیاری از موارد شاهد بوده‌ایم که افرادی با معدل پایین در دوره کارشناسی موفق به دریافت پذیرش در بهترین دانشگاه ها شده‌اند.

از سویی دیگر، علاوه بر معدل کارشناسی، موارد زیاد دیگری وجود دارد که در بررسی پرونده شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. رزومه علمی قوی، یک انگیزه‌نامه (SOP) خوب، دریافت نمره‌های مناسب از آزمون‌های آیلتس و تافل iBT و از همه مهمتر جلب نظر استادها نیز هر یک به نوبه خود تاثیراتی گاه بیشتر از معدل کارشناسی بر نتیجه اپلای شما دارند.
 
راهنمای جامع آزمون GRE: هزینه /ثبت نام /منابع
معرفی بهترین منابع برای آزمون جی آر ای (GRE)


تاثیر آزمون GRE بر معدل پایین
آزمون GRE (Graduate Record Examination) دو نوع دارد: GRE General و GRE Subject. نمره آزمون GRE General برای دریافت پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و PhD در تقریبا تمامی دانشگاه‌های ایالات متحده الزامی است. نمره این آزمون برای بسیاری از دانشگاه‌ها (و نه همه آن‌ها) در سایر کشورها نیز  مورد نیاز می‌باشد. نمره آزمون GRE Subject نیز فقط برای اپلای در مقاطع ارشد و دکترا در رشته‌های علوم پایه در آمریکا لازم است. یعنی متقاضیان این رشته‌ها در آمریکا باید علاوه بر نمره GRE General، نمره GRE Subject را نیز داشته باشند.

در نتیجه وقتی در مورد تاثیر GRE برای جبران معدل کارشناسی صحبت می‌کنیم، منظور ما تاثیر نمرهGRE General است و معمولاً نمره  GRE Subjectنمی‌تواند پوشش دهنده معدل کارشناسی باشد. همانطور که می‌دانید، آزمون GRE General از سه بخش Verbal Reasoning (درک واژگان)، Quantitative Reasoning (ریاضیات) و Analytical Writing (نوشتار تحلیلی) تشکیل می‌شود. نمره بخش‌های Verbal و Quantitative از ۱۳۰ تا ۱۷۰ محاسبه  و نمره بخش Analytical Writing از ۱ تا ۶ تعیین می‌گردد.

هر چه بیشتر با آزمون GRE General آشنا شوید، بیشتر مشاهده می‌کنید که دریافت نمره بالا در این آزمون کار دشواریست. هر چند متقاضیان ایرانی در بخش Quantitative به طور معمول موفق هستند. اما دریافت نمره مناسب در بخش Verbal برای ایرانیان به سادگی میسر نیست. برای بسیاری از متقاضیان اپلای، دریافت نمره مناسب در بخش Verbal  آزمون GRE General نیازمند به ۶ تا ۸ ماه مطالعه منظم است.

بنابراین تنها افرادی می‌توانند نمره مناسبی را در آزمون GRE به دست بیاورند که از بهره هوشی بسیار بالایی برخوردار باشند، یا این که بسیار سخت‌کوش و باپشتکار باشند. مواردی که ابزاری مناسب را برای مقایسه متقاضیان اپلای (Applicantها) به دست دانشگاه‌ها و استادها می‌دهد تا بتوانند در میان انبوهی از گزینه‌ها، افرادی را با شانس موفقیت بیشتر در دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب کنند.

حالا شاید برایتان بیشتر مشخص شده باشد که چرا نمره GRE General می‌تواند جبران کننده معدل کارشناسی باشد. نمره GRE کمک می‌کند تا برای قیاس بین شما و سایر متقاضیان اپلای یک ابزار سنجش کمی و نسبتاً سرراست وجود داشته باشد. به همین دلیل در برخی دانشگاه‌ها، نمره این آزمون برای دریافت کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

➕ بیشتر بخوانید

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش