کاوشگر چینی بر نیمه پنهان ماه فرود آمد

رسانه‌های چینی می‌گویند کاوشگر این کشور به‌طور موفقیت‌آمیز بر «سمت پنهان ماه» فرود آماده‌است.

خبرگزاری دولتی شین‌هوا، خبر فرود موفقیت‌آمیز کاوشگر «چانگ‌ئی-۴» را ظهر روز پنج‌شنبه ۱۳ دی ماه منتشر کرده‌است.

شین‌هوا در خبر اولیه جزئیات بیشتری از این فرود منتشر نکرد جز این‌که یادآوری کرد این نخستین بار است که یک کاوشگر فضایی موفق می‌شود در نیمه پنهان یا نیمه دور ماه فرود آید.

روزنامه چاینا دیلی اما گزارش بلندتری از این فرود منتشر کرده و می‌گوید چانگ‌ئی-۴ در ساعت ۱۰:۲۶ دقیقه بر ماه فرود آمده‌است.

به گفته رسانه‌های چینی کاوشگر آن کشور پس از فرود تصویری نیز ارسال کرده‌است که با این حساب نخستین عکسی‌ست که از روی نیمه پنهان ماه ارسال می‌شود.

نیم‌کره‌‌ای از قمر زمین که به‌طور دائم از دید ما پنهان است را نیمه پنهان یا نیمه دور ماه می‌نامند.

البته از این بخش از کره ماه در سال ۱۹۵۹ توسط یک کاوشگر شوروی سابق برای نخستین‌بار عکس‌برداری شده بود و بعد هم گفته شد که فضانوردان آپولو-۸، فضاپیمای «ناسا» در ماموریتی که در سال ۱۹۶۸ انجام شده بود، با چشم خود آن سمت ماه را دیده‌اند.

تصویری که امروز «اداره ملی امور فضایی چین» منتشر کرده محلی را نشان می‌دهد که کاوشگر چانگ‌ئی-۴ بر آن فرود آمده‌است.

پیشتر گزارش شده بود که چانگ‌ئی-۴ در فاصله ۱۵ کیلومتری ماه قرار دارد. در آخرین روزهای سال ۲۰۱۸ این فضاپیما موفق شده بود وارد مدار قمر زمین شود.

کاوشگر چانگ‌ئی-۴ در ماه مارس سال پیش از مرکز فضایی شیچانگ در جنوب‌غربی چین به فضا فرستاده شده بود.

این کاوشگر در عین حال در برگیرنده یک ماه‌نورد است که قادر خواهد بود در سمت پنهان ماه حرکت کرده و از آن عکس بگیرد.

پیش از این چانگ‌ئی-۳ در دسامبر ۲۰۱۳ بر ماه فرود آمده بود که عملا نخستین کاوشگری بود که از سال ۱۹۷۶ به این سو بر ماه فرود می‌آمد. اما یک ماه بعد ماه‌نورد این کاوشگر با مشکلات فنی روبه‌رو شد.

نخستین نسل از فضاپیماهای چانگ‌ئی، به‌نام چانگ‌ئی-۱، یازده سال پیش به فضا ارسال شد. کاوشگری که تنها قرار بود کره ماه را دور بزند.

دولت چين در سال‌های گذشته بر تلاش‌های خود برای رقابت فضایی با ایالات متحده، روسیه و دیگر کشورهای پیش‌رو در این زمینه افزوده‌‌است.

آژانس فضایی آمریکا، «ناسا»، از سوی کنگره کشورش از همکاری با هم‌تای چینی خود به دلیل «مسائل امنیتی» منع شده‌است.

در حال حاضر ایالات متحده همچنان تنهان کشور جهان است که فضانوردانش بر ماه فرود آمده‌اند.

چانگ‌ئی نام ایزدبانوی ماه در اساطیر و افسانه‌های کهن چین است. در یکی از این افسانه‌ها زمین نخست ۱۰ خورشید داشت، اما هوئی کمانگر اسطوره‌ای، ۹ خورشید را هدف قرار می‌دهد و فقط یکی را «زنده» می‌گذارد. پس از آن خدایان به هوئی اکسیر زندگانی ابدی دادند، هوئی که عاشقانه همسر زیبایش «چانگ‌ئی» را دوست داشت اکسیر را در خانه پنهان کرد، چون نمی‌خواست بدون او به نامیرایی برسد. اما وقتی هوئی خانه نبود، چانگ‌ئی در پی نزاعی برای آن‌که دست فنگ‌منگ، شاگرد ناخلف هوئی به اکسیر نرسد، آن را می‌نوشد، به آسمان‌ها پرواز می‌کند و ساکن ماه می‌شود. هوئی به‌دست فنگ‌منگ کشته می‌شود.

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش