نکات ضروری درباره مصاحبه اسکایپ

وقتی برای گرفتن پذیرش با استادی تماس می گیرید یا در دانشگاهی Application Form پر می کنید، احتمال زیادی وجود دارد که استاد یا تیمی از کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظر بخواهند در یک مصاحبه آنلاین از طریق اسکایپ شما را بیشتر ارزیابی کنند و صحت ادعاهای موجود در CV و SOP شما را بررسی کنند. سرنوست اپلای و گرفتن پذیرش شما به شدت به این مصاحبه اسکایپ گره خورده و در صورتی که بخواهید شانس گرفتن پذیرش خودتان را بالا ببرید، باید توانید به خوبی از پس آن بر بیایید.

محیط اطراف خود را ترسیم کنید
این نکته ای است که بسیاری از مردم در هنگام مصاحبه ویدیویی فراموش میکنند، اما اگر در پس زمینه تصویر شما پوستری پاره شده از یک گروه موسیقی یا لباسهای نامناسب و یا یک تخت نامرتب باشد، بهتر است زمان مصاحبه را تغییر دهید. این به این دلیل نیست که مصاحبه کنندگان از این نوع فضاهای سنگین متفر باشند، بلکه شما در نظر آنها فردی تنبل و بی ادعا تلقی میشوید که ممکن است احساس خوبی را نسبت به شما به دست نیاورند.

 ظاهر مناسب و آراسته داشته باشید
باید به عنوان یک مصاحبه شونده در حالت رخ به رخ قرار بگیرید و باید خودتان را در شرایط مناسب کار یا موقعتی را که برای آن درخواست میکنید قرار دهید.
از آنجا که شما شخصا در آنجا حضور ندارید، ظاهرتان باید یک احساس خوب را برا طرف مقابلتان ایجاد کند که این نقش مهمی در موفقیت شما دارد. پس ابتدا تلاش کنید که حتما یک دوش بگیرید، دندانهایتان را بشویید، موهایتان را شانه بزنید و لباسهای مناسب بپوشید.

خودتان را آشنا به مسائل نشان دهید
اگر شما تازه با اسکایپ و تماسهای ویدیویی جدید میخواهید مصاحبه ای را انجام دهید، بهتر است نحوه کار با آن را بدانید. اگر در حین مصاحبه نتوانید مشکلات را رفع کنید مجبور به قطع ناگهانی آن میشوید.

یک تماس امتحانی نیز میتواند به شما در این زمینه کمک کند. آخرین چیزی که میخواهید این است که یک ساعت قبل از مصاحبه آماده شوید تا ببینید که آیا سیستم شما به درستی کار میکند و یا اینکه پهنای باند اینترنت شما مشکلی نداشته باشد. بنابراین از صحت و درستی تجهیزات و همچنین برنامه تماس ویدیویی خود پیش از مصاحبه اطمینان حاصل کنید.

وب کم خود را امتحان کنید
موقعیت دوربین شما برای انجام مصاحبه بسیار مهم است. خیلی مهم است که مصاحبه گر چهره شما را به خوبی ببیند و اینطور نباشد که دوربین نسبت به چهره شما بسیار دور باشد و نتواند چیزی را ببیند. قبل از انجام مصاحبه دوبین خود را امتحان کنید و موقعیت آن را طوری که چهره شما را به خوبی بگیرد مشخص کنید. این به مصاحبه گر این اجازه را میدهد که حرکات دست شما را ببیند و آنها را برای سنجش زبان بدن شما در نظر بگیرد.

به دوربین نگاه کنید نه به خودتان
نکاتی که در اینجا گفته میشود بیهوده نیست، سعی نکنید که در طول مصاحبه به چهره خودتان در صفحه پایین گوشه سمت راست نگاه کنید (یا به تصویر خودتان در صفحه کامپیوتر). مصاحبه گر احتمالا حرکات غیرمنتظره چشم را در نظر میگیرند و به شما هشدار میدهد و تصوری که از شما در ذهن آنها نقش میبندد بدین گونه خواهد بود:
الف) کسی که خود رابسیار دوست دارد
ب) کسی که مثل مرده عجیب و تغییر ناپذیر و ربات مانند است.

همچنین نباید سعی کنید که به فردی که بر روی صفحه نمایش میبینید، مستقیم نگاه کنید، اگرچه این کار طبیعی به نظر میرسد اما به نظر مصاحبه گر اینطور می آید که شما در حال تماشای چیز دیگری هستید. در عوض، در هنگام انجام مصاحبه اسکایپ باید بیشتر به دوربین یا وب کم خود تمرکز داشته باشید زیرا این تنها راه رسیدن تماس چشمی شما با مصاحبه گر است حتی اگر تماس مستقیم چشمی نداشته باشید.

درست نشتن
شما در منزل هستید، هیچکس به مدت یک ساعت برای انجام یک مصاحبه 10 دقیقه ای سفر نمیکند، شما فقط یک فنجان چای دارید، راحت، خوشحال و تنها کمی احساس  عصبی بودن دارید. باید به شما بگوییم هنگامی که شما در حال مصاحبه هستید، احتمالا وضعیت بدنی خود را کاملا فراموش میکنید؛ به خصوص اینکه چطور نشسته اید- اما این یکی از مهمترین جنبه ها برای نشان دادن زبان بدن است -. سعی نکنید که بیش از حد به عقب بروید یا از بازوهایتان استفاده کنید و یا روی میزتان بچرخید. صاف و با اعتماد به نفس بنشینید.

واضح صحبت کنید
برای اطمینان یافتن ازینکه هیچ کدام از پاسخهایتان اشتباه نیستند، کلمات خود را به روشنی بیان کنید. همچنین مطمئن باشید که شما با صدای بلند صحبت میکنید، اما نه خیلی بلند- شما نمیخواهید که این احساس را به مصاحبه گر بدهید که انگار در حال فریاد کشیدن هستید -.

علاوه براین، به جای استفاده از ارتباطات کلامی برای نشان دادن شور و شوق خود، در یک مصاحبه اسکایپ، باید بیشتر روی ذهنیت کلامی و خودتان تمرکز کنید. اگر شما درباره این قضیه هیجان زده هستید، صدایتان این هیجان را نشان میدهد. اگر شما خوشحال هستید که آنها را ملاقات میکنید این را بیان کنید. به این دلیل که در مصاحبه ویدیویی خیلی از نشانه های غیرکلامی شما، مانند علامت های صورت و حرکات دست، از دید مصاحبه گر شما گم میشود، به دلیل کیفیت پایین ویدیو و یا اینکه بسیاری از حرکات شما از شات بریده میشوند.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

اینجا در خصوص ژورنال توضیح میدین؟
1 ماه پیش

#ژورنال شناسی 
در خصوص ژورنال های مهندسی نرم افزار  کسی ژورنال خوب سراغ داره؟
1 ماه پیش