معدل (GPA (Grade Point Average چیست؟ / نحوه محاسبه

GPA یا همان Grade Point Average، معدل تحصیلی در آمریکا است که در بازۀ 0 تا 4 می‌باشد که شیوه‌ای برای ارزش‌یابی تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌های آن کشور است. در آمریکا برای نشان دادن بازدۀ یک دانش‌آموز یا دانشجو، یا حروف به کار می‌روند (مانند F ،D ،C ،B ،A که A بهترین نمره و F نشانهٔ افتادن می‌باشد) و یا با نمرات نشان داده می‌شود (به این صورت که A=90-100 ،B=80-89 ،C=70-79 ،D=60-69 ،E=0-59). محاسبۀ GPA در دانشگاه‌ها به این صورت است که در پایان ترم تحصیلی، نمره‌ای که در هر کلاس به‌دست آمده را در مقیاس حروف قرار می‌دهند و سپس حروف را براساس روابطی مشخص در مقیاس 0 تا 4 قرار می‌دهند.

برای اینکه بدانید مقیاس نمرۀ ایران در بازۀ 0-4 به چه صورت است، می‌توانید از اینجا با انتخاب کشور Iran آن را مشاهده نمایید که در تصویر زیر قرار داده شده است:

Grade Point Average-wikigeram

برای محاسبۀ GPA نمرات خود می‌توانید از دو راه استفاده کنید، راه اول، این تصویر می‌باشد که مقیاس آن مقداری با تصویر بالا تفاوت دارد:

Grade Point Average
راه دوم، استفاده از سایت WES است که به‌صورت آنلاین GPA نمرات شما را محاسبه می‌کند و مقیاس آن همان تصویر اول می‌باشد.

➕ بیشتر بخوانید:
دو تاریخ مهم در فرآیند اپلای دانشگاه‌های آمریکا
مدارک مورد نیاز برای اپلای از دانشگاه‌های خارجی
بهترین رشته‌های تحصیلی برای اپلای در خارج کدامند؟
 

1 دیدگاه

  • مهران
    1398-02-24 13:07:19
    داداش لینک فایل اکسل رو نذاشتی

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش