نکاتی مهم که برای اپلای باید در نظر داشته باشید

◀️ با صرف وقت و انرژی کافی نسبت به کسب تمامی اطلاعات دربارۀ دانشگاه و برنامه‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، اقدام نمایید. این یک نقطۀ شروع و حیاتی است، و هرگز به‌صورت کورکورانه و سطحی با آن برخورد نکنید! وب‌سایت دانشگاه بهترین و مطمئن‌ترین مرجعی است که باید به دقت آن را مطالعه کرده و به این اطمینان رسید که «این دانشگاه و این برنامۀ تحصیلی همان چیزی است که من می‌خواهم».

◀️ حتماً سعی کنید که با پرس و جو (ایمیلی یا تلفنی) از کارکنان دفتر پذیرش بین‌الملل دانشگاه، مدیران گروه، اساتید، و دانشجویان بیشترین اطلاعات را کسب نمایید و قبل از هر اقدامی، برای تمامی سوالات و ابهاماتی که دارید پاسخی روشن و قاطع بیابید.

◀️ همۀ تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید! سعی کنید که تعدادی دانشگاه مناسب را به قصد ادامه تحصیل انتخاب نمایید. مطمئن شوید که همۀ این دانشگاه‌ها برای شما مناسب هستند و شما در سطحی قرار دارید که بتوانید از آن‌ها پذیرش بگیرید.

◀️ تا حد ممکن از گزینۀ اپلای آنلاین استفاده کنید. این گزینه چارچوب مشخصی از مواردی که برای اپلای ضروری هستند را ارائه می‌دهد و شما می‌توانید تمامی آیتم‌ها را تکمیل کنید. این به این خاطر است که بعضاً دوستان فقط از طریق استاد برای گرفتن پذیرش اقدام می‌کنند که در نوع خود می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود؛ یک مثال ساده این است که ممکن است مشکلاتی دربارۀ رجیستر شدن اطلاعات شما در سامانۀ پذیرش دانشگاه به‌وجود آید. فراموش نکنید که اساتید پرمشغله هستند و دفاتر مشخص دانشگاه‌ها نسبت به نادیده گرفتن قوانین پذیرش دانشجو حساسیت زیادی نشان می‌دهند!

◀️ صادق باشید! کسانی که درخواست شما را بررسی می‌کنند، بسیار باتجربه هستند؛ و بنابراین از مبالغه و دروغ بپرهیزید!

◀️ یکی از ملزومات اپلای داشتن توصیه نامه یا همان Recommendation letter است. از اساتیدی بخواهید این نامه را برای شما بنویسند که شما را به خوبی می‌شناسند، و می‌توانند جزئیات و مستندات دقیقی از توانمندی‌های شما ارائه دهند و در نهایت وقت کافی برای نوشتن این نامه صرف می‌کنند.

◀️ از دیگر ملزومات اپلای، نوشتن SOP یا Statements of Purpose است. این نامه باید با دقت بالایی نوشته شود؛ چرا که طلایی‌ترین موقعیتی است که شما می‌توانید دربارۀ دانش، توانمندی‌ها، و انگیزۀ خود از اقدام برای گرفتن پذیرش در آن رشته سخن بگویید. تیم داوران به محتوای این نامه بسیار دقت می‌کنند، پس از کپی-پیست‌های کورکورانه به شدت بپرهیزید.

◀️ اگر لازم است که قبل از پذیرش یا بعد از پیوستن به دانشگاه در آزمون خاصی شرکت نمایید، مطمئن شوید که از آمادگی‌های لازم برخوردارید.

◀️ اگر مستندات اضافه‌ای دارید (علاوه بر مدارکی که دانشگاه از شما درخواست کرده است) که بیانگر شایستگی‌ها و توامندی‌های شما است، حتماً از آن‌ها استفاده کنید! تا جایی که امکان دارد، سعی کنید که بهترین (و البته صادقانه‌ترین) تصویر از خودتان را به نمایش بگذارید.

◀️ مراقب تاریخ‌های مهم ثبت‌نام یا همان Deadline باشید و تلاش کنید که زودتر از تاریخ پایانی، همۀ مدارک خواسته‌شده را به دست دانشگاه برسانید.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش