فرم CV، SOP و SRI چیست؟

Curriculum Vitae - CV
رزومۀ تحصیلی/کاری برای مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری الزامی است. داشتن یک CV خوب می‌تواند کمک زیادی برای اخذ پذیرش به خصوص در مقطع دکتری نماید. برای تحصیل در مقطع دکتری شما نیاز به داشتن یک استاد راهنما دارید که موضوع تحقیقاتی مشترکی با شما داشته باشد و شما را به عنوان دانشجوی دکتری بپذیرد. داشتن یک قالب استاندارد و نحوۀ نگارشCV بسیار مهم است. تأثیری که رزومۀ شما در انتخاب شدن شما توسط استاد دارد بسیار زیاد خواهد بود و نحوۀ تنظیم آن نیاز به مشاوره و راهنمایی دقیق دارد.

Statement of Purpose - SoP
نامۀ SoP معمولاً برای مقطع دکتری الزامی است. در برخی دانشگاه‍‌ها برای مقطع فوق‌لیسانس نیز این نامه درخواست می‌شود. محتویات این نامه بسیار حائز اهمیت است، به خصوص برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری. داشتن یک برنامه برای دورۀ دکتری و ارائۀ سوابق تحصیلی و تحقیقاتی، الزامی و بسیار تأثیرگذار است. این نامه باید با دقت زیاد تنظیم شود و شامل تمامی موارد لازم برای قانع کردن کمیتۀ صدور پذیرش باشد.

Statement of Research Interest - SRI
نامۀ SRI فقط برای دورۀ دکتری الزامی است. شما به‌عنوان محقق برای آنکه نظر استاد دانشگاه را جلب نمایید باید زمینۀ تحقیقاتی موردنظر خود را در قالب یک نامه با محتوای دقیق علمی و برنامه‌ریزی‌شده ارائه دهید. این نامه باید طوری نوشته شود که اغراق‌آمیز نباشد، به‌صورت واقع‌گرایانه به توانمندی‌های شما اشاره کند و به‌صورت تخصصی صرفاً به توضیح حوزۀفعالیت‌های تحقیقاتی شما بپردازد. در این نامه جزئیات زمینۀ تحقیقاتی مورد علاقه باید ذکر شود به قسمی که یک طرح علمی قوی برای رسالۀ دکتری ارائه دهد.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها


#بورس تحصیلی

با سلام میخواستم بدونم شرایط پذیرش مقطع دکترا در کشور آلمان و ایتالیا چجوریه ؟

رشته من مهندسی عمران هست و در مقطع ارشد هم گرایش ژئوتکنیک خوندم  و برای مقطع دکترا هم میخام پی سازی یا ژئو تکنیک بخونم

4 هفته پیش

سلام و عرض ادب..
دوستان ایا مدارک دانشگاه علمی کاربردی جهت ادامه تحصیل معتبر و قابل پذیرش نیست؟؟
1 ماه پیش