آزاد سازی مدرک: از صفر تا صد

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های فعلی دانشجویان مشغول تحصیل (!) و فارغ التحصیل که قصد خروج از کشور را دارند، آزاد سازی مدرک تحصیلی مقاطع مختلفی است که به پایان رسانده‌اند. همان‌طور که می‌دانیم در کشور ما تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی اگر چه در ظاهر رایگان است با این حال در باطن آن فارغ التحصیلان باید برای دریافت مدارک تحصیلی خود هزینه‌ی آن را پرداخت نمایند. با این حال روش‌هایی وجود دارد که ظاهرا می‌توان بدون پرداخت هزینه‌ی تحصیل صاحب مدرک تحصیلی گردید اما این روش‌ها نیز رایگان و بدون هزینه نیستند و نیازمند یکی از ارزشمندترین دارایی‌های انسان یعنی زمان هستند! در ادامه این مطلب با شما در مورد انواع این روش‌ها و کلیت این مسیر به گفتگو خواهیم نشست. در اینفوگرافی زیر به صورت خلاصه و فشرده کلیات آزاد سازی مدرک تحصیلی به تصویر کشیده است.

 
همان‌طور که در اینفوگرافی فوق مشاهده نمودید به صورت کلی و ایده‌آل سه روش پیش پای دانشجویان فارغ التحصیل به منظور دست یافتن به اصل مدرک تحصیلی (و نه گواهی موقت) خود می‌باشد. در ادامه به توضیح در مورد هر یک از این مسیرها و پیش‌نیازها و شرایط هر یک خواهیم پرداخت.
 

۱- سپری کردن دوره تعهد

در نظام آموزشی ایران قانونی وجود دارد که بیان می‌دارد دانشجوياني که در حین تحصیل از آموزش رايگان استفاده مي‎نمايند مکلف هستند تا برابر مدتی معین در ايران خدمت نمايند. این قانون بدین معنا می‌باشد چنان‌چه شما مقطع تحصیلی خود را در دوره‌ی روزانه به اتمام رسانده‌اید در بدو ثبت نام در مقطع مورد نظر برگه‌ی تعهد خدمت را امضا نموده‌اید و در نتیجه مشمول قانون فوق می‌گردید.
 

۱-۱- شرایط
دو عامل اصلی بر مدت زمان تعهد خدمت برای فارغ التحصیلان موثر است که این دو عامل عبارت‌اند از:
 • نوع سهیمه‎ی ورود به دانشگاه (منطقه ۳،۲،۱، شاهد، رزمندگان، آزاد)
 • مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)
هر کدام از موارد فوق تاثیر مشخصی بر مدت زمان تعهد خدمت ایفا می‌نماید. البته عامل دیگری هم در این زمینه وجود دارد و آن هم این موضوع است که مدرک تحصیلی را کدام وزارت خانه صادر کرده است. وزارت علوم و وزارت بهداشت دو متولی اصلی صدور مدرک در کشور هستند که البته در این بخش نیز دارای تفاوت‌های قانونی هستند. به عنوان مثال وزارت بهداشت برای برخی رشته‌های شبانه نیز تعهد خدمت را منظور می‌نماید.

یک سری از موارد مهم در این زمینه قابل توجه می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:
 • ارایه‎ی سابقه بیمه لازم نیست.
 • دوره‎ی سربازی جزو سابقه‎ی کار حساب می‎شود.
 • می‎تواند در موسسات خصوصی یا دولتی صورت پذیرفته باشد.
 • انجام کار در ایران به شرطی مورد تایید است که هم‌زمان با دوره‎ی دانشجویی نباشد.

۱-۱-۱- وزارت علوم
شرایط اعلام شده از طرف وزارت علوم به قرار زیر است:
 

۲-۱-۱- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شرایط اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به قرار زیر است:
الف) پذیرفته شدگان سهميه منطقه یک /آزاد/ شاهد ـ رزمندگان ـ نهادها ـ نهضت سواد آموزی ـ رزمنده جدید برابر مدت تحصيل خود متعهد خدمت در هر منطقه از کشور می‌باشند.
ب) پذیرفته شدگان سهميه عشایر و بومی همانند منطقه محروم به ميزان دو برابر مدت تحصيل متعهد خدمت می باشند. که یک برابر آن را به علت استفاده از سهميه قبولی منطقه ای می‌بایست حتما در منطقه مورد پذیرش انجام دهند.
پ) پذیرفته شدگان سهميه عشایر و بومی همانند مناطق محروم به ميزان دو برابر مدت تحصيل متعهد خدمت می باشند.
ت) پذیرفته شدگان سهميه استانداری‌ها به ميزان  ٣برابر مدت تحصيل متعهد خدمت به استان مورد متعهد خود می باشند که تعهدات آنها مطابق بامتن سند محضریشان می‌باشد. این سهميه مخصوص استان‌های محروم کشور مندرج در دفترچه کنکور سراسری می‌باشد.
ث) پذیرفته شدگان دوره های شبانه که سهميه ثبت نامی آنان منطقه آزاد، منطقه یک، شاهد، رزمندگان ، نهادها، آزمون داخلی می باشد بعلت پرداخت شهریه‌ی تحصيلی تعهد آموزش رایگان ندارند.
تذکر: در بعضی موارد از پذیرفته شدگان دوره‌های شبانه اسناد محضری اخذ شده که تعهدات آنان مطابق متن سند محضریشان می‌باشد.
ج) پذیرفته شدگان دوره های شبانه با سهميه ثبت نامی منطقه ٢و ٣ متعهد خدمت به ميزان یک برابر مدت تحصيل در هر نقطه از کشور می باشند (مانند سهيمه‌های آزاد دوره روزانه).
چ) سهميه ٢٠ درصد آزاد منفک از مناطق یا کد صفر : به استناد دستورالعمل شماره ١/۵٠٢۵ مورخ ٧۶/٣/۶ سازمان سنجش آموزش کشور ارسالی به کليه دانشکده‌ها و دانشگاههای علوم پزشکی ارسال شده است مانند سهميه آزاد یا منطقه یک محسوب شده و برابر مدت تحصيل در هر نقطه از کشور متعهد خدمت می‌باشند.
 

۲- پرداخت هزینه‌ی تحصیل
پس از واریز مبلغ مشخص شده به حساب سیبای وزارت علوم (شماره حساب: 2172019006002) و گذشت حدود چند هفته اصل مدارک تحصیلی قابل اخذ خواهد بود.

۱-۲- شرایط

چهارعامل اصلی بر میزان مبلغ هزینه‌ی تحصیل برای فارغ التحصیلان موثر است که این عوامل عبارت‌اند از:
 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه‎ی کار (هر چه بیش‎تر هزینه کم‎تر)
  مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)
 • گروه تحصیلی (فني و مهندسي، علوم پايه، علوم انساني، كشاورزي، هنر، دا‌مپزشكي)
۱-۱-۲- وزارت علوم
شما می‌توانید جزییات دقیق مربوط به هزینه‌ی دریافت مدارک تحصیلی صادر شده توسط وزارت علوم را از طریق این فایل ملاحظه بفرمایید.

۲-۱-۲- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
شما می‌توانید جزییات دقیق مربوط به هزینه‌ی دریافت مدارک تحصیلی صادر شده توسط وزارت بهداشت را از طریق این فایل ملاحظه بفرمایید.
 
    تذکر: 
مطابق بخش‌نامه جدید به تمامی مبالغ اعلام شده قبلی در فایل فوق از ابتدای سال ۹۶ به بعد به میزان ۱۰ درصد افزوده گردیده است.
 
 

۳- ثبت درخواست کاریابی

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این صورت است که با ثبت نام در موسسه‎ کاریابی و عدم یافتن فرصت شغلی متناسب پس از گذشت زمان مشخص شده می‌توان اصل مدرک تحصیلی خود را دریافت نمود.
 

۱-۳- مدارک

مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی یا ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان‌ها:
۱- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی 
۲- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دایم (برای آقایان)
۳- اصل و کپی گواهی موقت فارغ التحصیلی عکس دار از دانشگاه مربوطه 
 

۲-۳- شرایط

شرایط لغو تعهد به صورت زیر می‌باشد:
۱- سپری شدن حداقل یک سال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی مندرج در گواهی موقت . 
۲- سپری شدن حداقل یک سال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دایم (پزشکی یا غیر پزشکی) 
۳- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت ۶ ماه پس از تاریخ ثبت نام.
۴- سپری شدن حداقل ۶ ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی صورت پذیرفته باشد). 
 

۳-۳- مراحل

مراحل لغو تعهد عبارت است از:
۱- ارایه درخواست متقاضی به موسسه کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کننده متقاضی به همراه مدارک فوق. 
۲- اعلام نتیجه کاریابی متقاضی با لحاظ شرایط فوق توسط موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر 
۳- بررسی و کنترل مدارک و شرایط توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر و اعلام نتیجه به اداره کل مرکز استان 
۴- انجام مکاتبه نهایی لغو تعهد توسط اداره کل استان به دانشگاه محل تحصیل متقاضی.
 
    نکات مهم: 
۱- ارایه‌ی مدارک فوق توسط متقاضی در کلیه مراحل الزامی است. 
۲- حضور شخص متقاضی در کلیه مراحل الزامی است. 
۳- فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی (به غیر از دامپزشکی) مشمول مفاد این آیین نامه نمی‌باشند. 
۴- موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی از کارجویان بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت فارغ التحصیلان، نمی‌باشند.
 
 
    ضمیمه: 
آخرین بخشنامه مربوط به لغو تعهد خدمت از طریق کاریابی مورخ ۱۳۹۶/۳/۲۱ ابلاغ شده به ادارات کاریابی و تعاون (امکان بزرگنمایی تصویر با کلیک وجود دارد.)
 

95 دیدگاه

 • سحر
  1396-12-26 18:50:25
  سلام من در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ در مقطع ارشد فارغ‌التحصیل شدم. مقطع ارشد ورودی ۹۴ و مقطع کارشناسی ورودی بهمن ۸۸ بودم. هنوز (۱۳۹۶/۱۲/۲۵) مراحل فارغ‌التحصیلی و اخذ مدرک موقت رو انجام ندادم. قصد دارم مدرکم رو در اداره کاریابی بزارم تا بعد از شش ماه در صورت پیدا نشدن کار مدرکم آزاد بشه. با توجه به مطالبی که شما گفتید و مطالبی که در بخشنامه ابلاغی تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ نوشته شده (لینک http://mad.saorg.ir/EDUS/FileBakhshnameh/AmozeshRayegan/TaahodRayegan.rar) یکسری مطالب شفاف نیست برام: ۱- در بخشنامه جدید وزارت علوم نوشته شده (( دانش‌آموختگان از زمان دانش‌آموختگی تنها ۶ ماه فرصت دارند در در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند، ولی شما در مطلبتون ذکر کردید که یکسال باید از تاریخ دانش‌آموختگی گذشته باشه. اگر از حالتی که در بخشنامه وزارت علوم آمده درست برداشت کرده باشم (تنها ۶ ماه فرصت)، این بخش‌نامه برای من که قبل از تاریخ ابلاغ اون فارغ‌التحصیل شدم هم اجرایی می‌شه یا اینکه ن ؟ ممنون می‌شم راهنمایی بفرمایید
  • مسعود صادقی
   1397-01-11 19:25:19
   درود متاسفانه گویا در بخشنامه جدید اینطور که شما میفرمایید اعلام شده است. معنای آن هم کاملا روشن است افرادی که ادامه تحصیل می‌دهند عملا در آزا دسازی مدارک مقاطع پایین‌تر دچار مشکل خواهند شد چون از بازه ۶ ماه عبور کرده‌اند! متاسفانه بخشنامه شفاف نیست و مشخص نیست چرا چنین چیزی اصلا تصویب شده و این آیا عطف به ماسبق نیز می‌باشد یا خیر! به هر حال بهترین کار سوال از دانشگاه محل تحصیل و یا روابط عمومی وزارت علوم می‌باشد.
 • فرشاد
  1397-02-04 20:11:58
  با سلام.برای آزادکردن مدرک کارشناسیم 2سال پیش اقدام کردم اما چون تا6ماه سپری بشه من برای ارشد نوبت دوم قبول شدم و گفتند چون دانشجو هستی بعد از اتمام در س اقدام کن.آیا باتوجه با اتمام درسم میتوانم الان اقدام کنم؟آیا باید ثبت نام کنم یا همون مراحلی که دوسال پیش گذروندم کافیست؟لطف کنید راهنماییم کنید
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:28:55
   با سلام همانطور که در بالا اشاره شده است شما بایستی برای آزاد کردن مدرک بعد از اتمام تحصیلتون از یکی موارد فوق ۱) اداره کاریابی، ۲) پرداخت هزینه و ۳) انجام تعهد خدمت به پیش بروید. اگر قصد اقدام از طریق کاریابی را دارید با آنها تماس بگیرید شما را کاملا در جریان روند انجام امور قرار می‌دهند.
 • پریسا
  1397-02-05 05:16:32
  سلام. من مهر 96 ازمقطع دکترا فارغ التحصیل شدم و مدرک موقت رو دریافت کردم و در حال حاضر قصد دارم برای آزاد کردن دانشنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کنم. آیا این امکان وجود داره که بتونم از سابقه کار تمام وقت حین تحصیل دکترا برای آزادسازی مدارک مقاطع پایینتر استفاده کنم؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ،آیا میتونم هزینه مقطع کارشناسی رو پرداخت کنم و این سابقه کار رو برای مقطع ارشد استفاده کنم؟ ممنون میشم از پاسخگوییتون
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:33:28
   با توجه به آیین نامه جدید متاسفانه در آزاد کردن مدرک مقاطع پایین‌تر دچار مشکل میشوید چون مطابق قوانین جدید حداکثر تا ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی و یا تا ۶ ماه بعد از گرفتن کارت پایان خدمت امکان آزاد سازی مدرک از طریق کاریابی وجود دارد!
 • مرجان
  1397-02-08 19:26:51
  ...: سلام. یه سوال درباره آزادسازی مدرک دارم من سال ۹۴ ارشدمو گرفتم، اون زمان برای گرفتن نامه عدم کاریابی اقدام نکردم و رفتم سرکار. الان اگر درخواست بیمه بیکاری بدم و تا یه سال دیگه کار پیدا نشه برام (با توجه به اینکه سابقه کار دارم ۱ سال بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره) در این صورت میتونم مدرکمو آزاد کنم؟ یا با توجه به قوانین جدید چون زمانش گذشته دیگه فایده ای نداره؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:33:54
   با توجه به آیین نامه جدید متاسفانه در آزاد کردن مدرک مقاطع پایین‌تر دچار مشکل میشوید چون مطابق قوانین جدید حداکثر تا ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی و یا تا ۶ ماه بعد از گرفتن کارت پایان خدمت امکان آزاد سازی مدرک از طریق کاریابی وجود دارد!
 • حسین
  1397-02-08 22:18:58
  سلام خسته نباشید من کارشناسی رو ازاد خوندم بعد اتمام دوسال کار کردم بعد وارد ارشد سراسری شدم ایا از این دوسال سابقه قبل از ارشد میتونم برلی ارشد استفاده کنم؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:42:14
   سلام تعهد خدمت بعد از اتمام مقطع تحصیلی محسابه می‌گردد. با این حال ممکن است تغییراتی داده شده باشد. این را می‌توانید از دانشگاه خود یا وزارت علوم سوال نمایید.
 • ثمین
  1397-02-28 03:32:42
  با سلام من مدرک کارشناسیم وزارت علوم و مدرک ارشدم وزارت بهداشته چه کار باید انجام بدم؟ ممنون
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:35:54
   اگر ۶ ماه از فراغت از تحصیلتون در مقطع ارشد نگذشته می‌توانید با کاریابی مدرک را آزاد نمایید.
 • محمد رضا به سحر
  1397-02-31 18:09:10
  با سلام شما تا تاریخ 1397/2/19 فرصت دارید به کاریابی مراجعه کنید اما برای آزاد سازی مدرک خود باید تا تاریخ 1397/8/19 صبر کنید. این رو هم بگم که کاریابی ها برای انجام این کار و صدور گواهی عدم کاریابی از شما مبلغی را مطالبه می کنند بر طبق ان چه که بنده اطلاع دارم. امیدوارم مشکلتان با این توضیحات حل شود.
 • شبنم
  1397-03-02 14:06:08
  سلام من کارشناسی دوره روزانه بودم و 9 سال تعهد خدمت در مدرک موقتم قید شده. در حال حاضر بیشتر از 9 سال از تاریخ اخذ مدرک می گذرد و من تنها 8 سال سابقه کار و بیمه دارم. آیا میتونم اصل مدرکم در یافت کنم؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:36:58
   مقدار تعهد خدمت مشخص است. با این حال امکان پرداخت هزینه کسری تعهد خدمت وجود دارد. با این حال باز هم قوانین ممکن است تغییر کنند. برای اطلاع دقیق از وزارت علوم جویا شوید.
 • شادی خانم
  1397-03-02 16:03:37
  اینجور که مشخصه دوستانی که بلافاصله پس از اتمام مقطع قبلی تو مقطع بدی قبول میشن که مشکلی ندارن اما اونایی که یک سال یا بیشتر پشت کنکور میمونن و بلافاصله قبول نمیشن باید تو همون سالها سریعا واسه مقطعی که گذروندن از طریق عدم کاریابی اقدام کنن وگرنه بعدا به مشکل میخورن یعنی فرضا مدرک ارشدشون رایگان آزاد میشه بعده ها!!! اما قبل از آزادسازی مدرک ارشدشون اول حتما باید لیسانسشونو آزاد کنن که اونم یا باید پول بدن یا با سابقه کار آزادش کنن البته نمیدونم این قانون قبلا هم به همین شکل بوده یا نه!!! من مدارکم رو با سابقه کار آزاد کردم
 • فرنوش
  1397-03-08 13:24:48
  مدت زمان اقدام برای آزاد سازی مدرک( پر کردن فرم درخواست در سایت portal.saorg) از طریق پرداخت هزینه تا زمان دریافت اون چقدره؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:38:27
   سلام متاسفانه بنده در جریان نیستم.
 • ابوالفضل
  1397-03-09 23:23:04
  سلام. بنده روزانه درس خوندم همه کارای ازاد سازی مدرکم انجام دادم نامه از اداره کل کار و تعاون استان گرفتم بردم دانشگاه ک مدرکمو بگیرم ولی بهم گفتن ما نمی تونیم برات کاری کنیم.مسول اموزش گفت باید بری سامانه سخا وزارت علوم ثبت نام کنی و اونا کاراتو درست می کنن بعد مدرکتو میگیری .گفت این شیوه تازه ایجاد شده. کلا گیج شدم اصلا.شما در این مورد میدونید
  • مسعود صادقی
   1397-03-21 23:38:11
   سلام متاسفانه قوانین حساب و کتابشون مشخص نیست و دایم در حال تغییر هستند!
 • غزال
  1397-03-23 14:33:46
  سلام وقت بخیر، من دو سال سابقه کار و یک سال بیمه خودم رد کردم. شما اطلاعی دارید که آیا سابقه بیمه ای که خودم رد کردم هم جز سوابق محسوب میشه؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-31 21:33:29
   سلام اگر قصدتون آزاد کردن مدرکتون است بهترین محل برای دریافت پاسختون ادارات کایابی می‌باشند. می‌تونید سوالتون را تلفنی جواب جویا بشین. موفق باشید.
 • محسن
  1397-03-28 14:20:11
  باسلام و خسته نباشید برای ازادسازی مدرک از طریق درخواست کاریابی حتما باید به وزارت کار مراجعه کنیم یا میشه به اداره کارو تعاون شهر محل سکونت مراجعه کنیم باتشکر
  • مسعود صادقی
   1397-03-31 21:38:42
   سلام نیازی به مراجعه به وزارت نیست. در هر شهر می‌توانید به ادارات کاریابی یا کار و تعاون مراجعه کنید. موفق باشید.
 • محسن
  1397-03-28 14:20:11
  باسلام و خسته نباشید برای ازادسازی مدرک از طریق درخواست کاریابی حتما باید به وزارت کار مراجعه کنیم یا میشه به اداره کارو تعاون شهر محل سکونت مراجعه کنیم باتشکر
 • سارا
  1397-03-31 18:03:44
  سلام، من در دانشگاه دولتی رشته مهندسی میخونم، الان ترم 14 هستم و 134 واحد پاس کردم از 142 واحد. من دیگه نیازی به مدرک کارشناسیم ندارم و میخوام مدرک کاردانی بگیرم و اونو آزاد کنم، الان من باید کل هزینه این سالها رو بدم یا هزینه 75 واحدی که تعداد واحد گذرونده واسه کاردانی هستش؟
  • مسعود صادقی
   1397-03-31 21:41:05
   با سلام به صورت مرسوم شما برای هر مقطع بایستی هزینه صرف شده برای پس کردن واحدهای همان مقطع را بپردازید. با این حال می‌توانید این موضوع را از آموزش کل دانشگاه جویا شوید تا اط آخرین آینن نامه مطمئن گردید. موفق باشید.
 • مسعود
  1397-04-02 13:54:27
  با سلام. بنده پس از پایان ارشد، قبل از رفتن به سربازی سابقه بیمه دارم آیا برای آزادسازی مدرک مورد قبول قرار می گیرد؟ با شکر
  • مسعود صادقی
   1397-04-05 04:40:29
   سلام پس از تحصیل سابقه کار لحاظ می‌گردد. با این حال برای اطمینان بیشتر از دانشگاه محل تحصیل خود سوال بفرمایید.
 • فرین
  1397-04-04 05:21:59
  سلام .من سال ۹۴ از کارشناسی رشته رادیولوژی فارغ التحصیل شدم. یک سال طرح رفتم و بعد به دلیل قبولی در ازمون ارشد دانشگاه ازاد انقطاع طرح زدم. الان یک سال از طرحم مونده و برای فارغ التحصیلی از دانشگاه ارشدم ، نیاز به مدرک کارشناسیم دارم. مبشه لطفا راهنمایی بفرمایید چی کار باید بکنم و در صورت گذاشتن وثیقه ، چه مبلغی باید پرداخت کنم؟؟؟ ممنون از اطلاعات مفیدتون
  • مسعود صادقی
   1397-04-05 04:47:33
   با سلام هدف این مطالب آشنایی شما دوستان با کلیات می‌باشد. چنانچه دچار مشکل در جزییاتی هستید که در مطلب ارایه نشده لطفا با دانشگاه محل اخذ مدرک خود ماکتبه نمایید تا شما را با آخرین تغییرات آیین نامه‌ای آشنا نمایند. موفق باشید.
 • نرگس
  1397-04-06 20:31:12
  با سلام و سپاس، لطفا ادرس دسترسی به آیین نامه جدید مرتبط با لغو تعهد رایگان را هم بفرمایید. متاسفانه دانشگاه من برای دادن دانشنامه از من سوابق بیمه می خواهد در حالی که حدود 10 سال از زمان فارغ التحصیلی من گذشته و من 3 سال کار بدون بیمه (با قرارداد) و 5 سال کار با بیمه دارم ولی مجموع تعهد کارشناسی و کارشناسی ارشدم 7 سال و نیم هس. متشکرم
 • نیک
  1397-04-12 18:06:56
  سلام من برای دوره کارشناسی (81-85) 8 سال و برای ارشد (85-87) دو سال تعهد خدمت داشتم. 16 ماه سربازی و 6 سال سابقه بیمه دارم. برای آزاد کردن اصل دانشنامه هام باید مبلغ با ازاء باقیمانده تعهدم پرداخت کنم؟ می ئونید چجوری حساب میشه؟
  • مسعود صادقی
   1397-04-14 00:24:56
   درود بر شما بله مقداری که کار کردید را حساب می‌کنند و مابقی را به صورت ریالی دریافت می‌کنند. شرایط پرداخت و نحوه محاسبه را از دانشگاه محل تحصیل یا وزارت سوال کنید. موفق باشید.
 • الهه
  1397-04-19 13:57:59
  سلام من ورودى ٩٢ ارشد دولتي هستم كه به محض فارغ التحصيلى ، در مقطع كارشناسى ارشد ورودى ٩٦ پذيرفته شدم و اصلا دوره ى فراغت از تحصيل نداشتم بعد از فارغ التحصيل شدن از دوره ى ارشد (خرداد ٩٨) شرايط آزاد كردن مدرك من به چه صورتى ميشه؟ خيلى ممنون
  • مسعود صادقی
   1397-04-20 16:23:39
   سلام الهه جان ببینید مطابق مصوبه جدید بعد از فارغ التحصیلی ۶ ماه فرصت دارید مدرک مقطعی که فارع التحصیل شده اید را آزاد کنید.
 • فاطمه علی اکبری
  1397-04-20 14:30:26
  سلام من مدرک موقت کارشناسیم سال 96 گرفتم و مهر پارسال کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم ثبت نام کردم و دانشگاه ترم یک انتخاب واحد برام انجام داده ولی من انصراف دادم و اصلا نرفتم.19 ماهه که در شرکت خصوصی مشغول به کارم.الان برای گرفتن مدرک موقت کارشناسیم باید هزینه ای پرداخت کنم؟من حتی کپی از مدرکم ندارم که برای لغو آموزش رایگانم تو سایت اقدامی کنم لطفا راهنماییم کنید
  • مسعود صادقی
   1397-04-20 16:21:01
   ببنید فاطمه جان مطابق مصوبه جدید وزارت شما ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارید مدرک مقطعی که فارغ التحصیل شدید را آزاد کنید. به اولین پیام دوستان در همین تاپیک مراجعه کنید.
 • سینا
  1397-04-22 01:05:12
  سلام بنده ۵ ماه پیش خدمت سربازیم تموم شد و بلافاصله دکتری قبول شدم. بعد از اتمام خدمتم درخواست کار در کاریابی دادم برای ازاد شدن مدرکم. با توجه به اینکه یک ترم از تحصیل در دکتری میگذره اگر الان از دکتری انصراف بدم با نامه عدم کار از کاریابی میتونم مدرکمو ازاد کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  • مسعود صادقی
   1397-04-22 02:38:18
   سلام مطابق مصوبه جدید وزارت شما حداکثر ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی یا اتمام خدمت فرصت دارید مدرک مقطعی که فارغ التحصیل شدید را آزاد کنید. به اولین پیام در همین تاپیک مراجعه کنید.
 • سینا
  1397-04-25 00:33:52
  ممنون از پاسختون. درسته من بعد از یکماه از ترخیصم از سربازی درخواست کار دادم دفتر کاریابی.تاریخ ترخیصم ۱/۱۱/۹۶ بود و من ۱/۱۲/۹۶ درخواست کار دادم.و از تاریخ ۱۲/۱۲/۹۶مشغول تحصیل دکتری شدم. سوال اصلیم اینه که با توجه به اینکه درخواست کار دادم و بعد از درخواستم مشغول تحصیل در دکتری شدم ایا الان که میخام انصراف بدم نمیگن که تو دکتری خوندی و این مدت شاغل بودی؟
 • پویا
  1397-04-30 16:43:41
  سلام من ورودی کارشناسی ۹۱ هستم (دانشگاه دولتی) و شهریور ۹۵ فارغ التحصیل شدم پارسال ارشد دولتی قبول شدم و مهر ۹۷ دانشگاه رفتم و در حال حاضر دانشجوی ارشدم با توجه به شرایطم و قوانین جدید میتونم برای ازادسازی لیسانسم از طریق کاریابی اقدام کنم ؟ ممنون
  • مسعود صادقی
   1397-04-30 20:14:04
   سلام مطابق بخشنامه سال گذشته وزارت علوم تنها ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی و یا ۶ ماه پس از اتمام سربازی در هر مقطع امکان آزاد سازی آن از طریق کاریابی وجود دارد با این حال خرید ان در هر زمانی پس از اتمام تحصیل ممکن است.
 • کاروان
  1397-04-31 01:41:31
  سلام ببخشید یه سوال من در یک ساختمان مشغول به کارم که بیمه برام رد نمیشه ولی بیمه حوادث ساختمان برام رد میشه و کارم مرتبط با شغلم نیست آیا میتوانم مدرکمو آزاد کنم؟ ینی این بیمه مشکلی پیش نمیاره
  • مسعود صادقی
   1397-04-31 17:44:30
   سلام کارون جان منظور بیمه همان بیمه‌ای است که اداره کار و امور اجتماعی برای کارفرمایان و شاغلین تعیین نموده است.
 • فرهانه
  1397-05-02 18:14:08
  با سلام من تاریخ (14/4/95) از مقطع ارشد مهندسی برق فارغ التحصیل شدم. از تاریخ (1/6/95) تا تاریخ (1/2/96) یعنی به مدت هفت ماه در یک شرکت خصوصی بدون بیمه مشغول بکار بودم. سوال من اینه که میتونم از این هفت ماه که بدون بیمه بوده استفاده کنم برای آزاد کردن مدرکم و جزیی از تعهدم به حساب میاد یا نه ؟ (دوره تعهدم برای ارشد دو سال است) و سوال بعدی من اینه که با توجه به اینکه بیشتر از شش ماه از فارغ التحصیلی من از ارشد و همچنین کارشناسی گذشته با توجه به قانون جدیدکه من نمیتوانم از طریق کاریابی مدرکم رو آزاد کنم ، چطور میتوانم برای ازادسازی مدرکم اقدام کنم ؟ (دوره کارشناسی ورودی 88 و فارغ التحصیل 92 هستم و دو سال تعهد خدمت دارم برای کارشناسی )
  • مسعود صادقی
   1397-05-03 22:06:49
   سلام ببیند فرهانه جان متاسفانه تا انجاک ه ما اطلاع داریم آخرین موضوع در این مورد همان قانون مضحکی هست که اشاره شد (حداکثر ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی می‌توان مدر کدوره قبل را از طریق کاریابی آزاد نمود). برای وزارت علوم اثبات این که شما کار کرده‌اید رد شدن بیمه شما می‌باشد در غیر این صورت چطور می‌توان اثبات کرد که شما واقعا در جایی مشغول به کار بوده‌اید؟
 • محمود قربانی
  1397-05-04 12:02:22
  با سلام من کارشناسی ارشد هستم یکبار برای ازاد شازی مدرک کارشناسی اقدام کردم و حتی نامه اداره کار استان رو برای دانشگاه گرفتم، اما نامه رو تحویل ندادم صبر کردم سال بعد رفتم که نامه ازاد سازی مدرک ارشد رو بگیرم ولی بهم گفتن ما فقط یکبار نامه می دیم، دیگه نمی تونیم نامه بدیم، آیا همچین قانونی وجود داره؟ ممنون میشم اگه جواب رو به ایمیلم ارسال کنید با تشکر
  • مسعود صادقی
   1397-05-06 19:50:10
   سلام محمود جان بنده از قوانین اداره کار اطلاعی ندارم. ولی اصولا با شما دشمنی ندارند که بخواهند از روی لج نامه ندهند.
 • مرجان
  1397-05-05 18:35:41
  سلام. من سال 92 لیسانسمو از دانشگاه دولتی دوره روزانه گرفتم و بلافاصله ارشد قبول شدم در دانشگاه دولتی ولی شبانه. 94 مدرک فوقمو گرفتم و تا الآن کار پیدا نکردم و به کاریابی ها هم مراجعه نکردم. ممکنه بگید چطور باید مدرکمو آزاد کنم ؟
  • مسعود صادقی
   1397-05-06 19:51:35
   سلام مرجان جان با توجه با قانونی که در اولین کامنت هم در موردش صبحت شده شما حداکثر تا ۶ ماه پس از فراغت از تحصیل می‌توانید با استفاده از قانون کاریابی مدرک خودتان را آزاد کنید در غیر این صورت یا بایستی تعهد خدمت خود را به انجام برسانید و یا این که مدرک مورد نظر را خریداری نمایید. موفق باشید.
 • مهرداد
  1397-05-11 18:16:18
  سلام دوست عزیز . من بخشنامه رو به صورت کامل خوندم . نوشته دانش آموختگان از تاریخ دانش آموختگی تنها 6 ماه فرصت دارند تا در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند . بعدش نوشته : فرصت مذکور برای دانش آموختگان در صورتی که بلافاصله در مقطع تحصیلی بالاتر دوره روزانه قبول شوند بعد از فراغت از تحصیل در مقطع بالاتر محاسبه می شود . تشکر از سایت خوبتون
 • محمد رضا
  1397-05-12 00:33:00
  با سلام میگم من راهنمایی خیلی ضروری داشتم می خواستم ببینم هزینه آزاد سازی مدرک من چقدر میشه .من سربازی رفتم ولی به علت کسری یک ماه به دانشگاه بدهکار شدم و باید هزینه اش رو بپردازم. الان هزینه هر ترم من سال ۹۱ حدود نهصدو خورده ای بوده.و هزینه هر واحد هم ۸۰ تومن بوده . اون وقت دانشگاه برام یه ترمی رو که ۱۷ واحد داشتم بدهکارم کرده و میگه ۱۲۰۰۰۰۰باید به حساب وزارت علوم بدم.حالا اون جمله که میگه درصورتی که دانشجو در هر نمیسال بیش از حد نصاب نیز واحد اخد نموده باشد همان هزینه نیمسال تحصیلی به حساب بدهی وی منظور میشود یعنی چی!؟ خواهشا کمکم کنید
 • محمد رضا
  1397-05-12 00:33:37
  با سلام میگم من راهنمایی خیلی ضروری داشتم می خواستم ببینم هزینه آزاد سازی مدرک من چقدر میشه .من سربازی رفتم ولی به علت کسری یک ماه به دانشگاه بدهکار شدم و باید هزینه اش رو بپردازم. الان هزینه هر ترم من سال ۹۱ حدود نهصدو خورده ای بوده.و هزینه هر واحد هم ۸۰ تومن بوده . اون وقت دانشگاه برام یه ترمی رو که ۱۷ واحد داشتم بدهکارم کرده و میگه ۱۲۰۰۰۰۰باید به حساب وزارت علوم بدم.حالا اون جمله که میگه درصورتی که دانشجو در هر نمیسال بیش از حد نصاب نیز واحد اخد نموده باشد همان هزینه نیمسال تحصیلی به حساب بدهی وی منظور میشود یعنی چی!؟ خواهشا کمکم کنید
 • سیما
  1397-05-14 08:57:43
  با سلام. جسارتا اول تاپیک عکس گذاشتین برای انجام تعهد خدمت نیازی به ارائه سوابق بیمه نیست، ولی بین سوال جوابا به چند نفر گفته بودین بدون بیمه سابقه کار محسوب نمیشه، بنده الان توی ی شرکت معتبر با داشتن اساسنامه و روزنامه رسمی و مهر معتبر و پروانه کسب مشغول به کار بودم... تمامی اینا سندی دال بر اشتغال کار و انجام تعهد خدمت بنده محسوب نمیشه؟
 • شاهین
  1397-05-15 18:18:01
  با سلام. برای آزاد کردن مدرک کارشناسی از دانشگاه غیرانتفاعی باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟ آیا هیچ راهی برای دور زدن این قانون و دریافت موقتی اصل مدرک برای ترجمه و سپس برگردندن اون به دانشگاه وجود نداره؟
 • احمد
  1397-05-16 13:20:48
  سلام آیا ممکنه مقطع کارشناسی را با مجموع سابقه بیمه و پرداخت هزینه آزاد کرد و مدرک بالاتر رو با نامه عدم کاریابی؟
 • m.n
  1397-05-17 14:52:21
  سلام دوستان برا من یه مشکلی پیش اومده لطفا راهنمایم کنید، من مهر97 فارغ‌التحصیل شدم دی ماه مدارکمو گذاشتم تو اداره کار (چون شهرستانمون کاریابی نداره) بهم گفتن اسمم تو سیستمشون ثبت شده دیگه من به این امید تا شش ماه بعدش صبر کردم حالا رفتم دنبال کاراش میگن گویا یه فرمی رو به صورت آنلاین باید پر میکردن که نکردن اون موقع حتی به یکی از کارمنداشوت من گفتم جهت آزاد سازی مدارکم اینا گفتن همچین موردی برا ما پیش نیومده و گفتن ما بهت نامه میدیدم حالا که دارم پیگیری میکنم میگن کاری از دست ما بر نمیاد به نظر شما من چیکار کنم. من تو دوران کارشناسی هم حین تحصیل تو یه کاریابی ثبت نام کرده بودم آیا از طریق اون میشه کاری کرد، لطفا هر کی میتونه راهنماییم کنه (ایدی تلگرام Again@)
 • زهره
  1397-05-24 02:59:30
  این چه قانون ظالمانه ایه که تصویب کردن! ملت به دیوان عدالت اداری شکایت کنید!!! اینا فقط دنبال چاپیدن بقیه هستن. من فارغ التحصیل 89 هستم زمان ما قانون این بود که هر زمان که اراده کنید به کاریابی مراجعه کنید و 6 ماه کار پیدا نشود، بعد از آن می توان لغو تعهد کرد. قانون جدید که " تنها تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت مراجعه به کاریابی ها هست" و سال 96 تصویب شده برای منی که سالها قبل فارغ التحصیل شده ام که نمی تونه معنی پیدا کنه. من که نمیتونم به گذشته برگردم. ملت زیر بار پول دادن نرید. به این قانون شکایت کنید. من هم در حال تنظیم دادخواست به این قانون نابرابر و ظالمانه هستم. اگر همه پیگیر بشن قطعا وزارت علوم رویه اش را تغییر خواهد داد.
 • آذرشب
  1397-05-27 23:30:48
  سوال موضوع:تعهد در آموزش و پرورش داستان 25 سال تعهد برای 6 سال درس در آموزش و پرورش؟؟؟؟؟ 1- بنده سال 81-83 کاردانی تربیت معلم خوندم که تعهد آن می شود 2/5 برابر یعنی 5 سال تا 88/7/1 2- با شروع کارشناسی در سال 86، قبل از اتمام تعهد کاردانی یعنی قبل از 88/7/1، دوباره 5 سال تعهد ریز نمرات گرفتند 3- برای ارشد هم همینطور 10 سال تعهد گرفتند 5 سال هم ضمن خدمت و...
 • نفس
  1397-05-28 05:02:22
  با سلام ممنون از مطلبتون: من یک ترم دیگه در رشته پرستاری فارغ التحصیل میشم، شما مطمئنید که ثبت درخواست کاریابی برای رشته های پرستاری نیست؟ میشه لطف کنید لینک این آیین نامه رو برام بفرستید لطفا
 • سیدعلیرضا
  1397-05-30 14:27:04
  به نام خدا. با سلام. ورودی 90 بودم و شهریور 94 مدرک گواهی موقت ار گرفتم.برج 6 سال 95 سربازی رفتم و برج 1 سال 97 تموم کردم.الان باید به کاریابی مراجعه کنم؟ باتشکر.
  • سلام شما بعد از انجام خدمتتون ۶ ماه فرصت دارید به کاریابی مراجعه کنید و در صورت تاخیر فرصتون میسوزه.
 • امیر حسین
  1397-05-30 22:55:08
  سلام ببخشید معیار برای این 6 ماه که گفته شده تاریخ فارغ‌التحصیل هستش یا تاریخ صدور مدرک موقت؟
 • رویا
  1397-06-02 10:42:58
  من دو سال سابق کار دارم میتونم مدرک ارشدمو ازاد کنم, ایا لیسانسمم آزاد میشه وقتی مدرک بالاتر رو ازاد کردیم؟
 • احمدرضا
  1397-06-03 10:45:16
  سلام.من سال ۹۵فارغ التحصیل شدم الان هم خدمتم تمام شد برای آزاد کردن مدرک باید پول بدم؟باید چیکار کنم؟ دانشگاه غیر انتفاعی بودم
 • شیدا
  1397-06-03 17:06:17
  سلام واقعا این چه قانون ظالمانه ایه ما از کجا میدونستیم فقط شش ماه وقت داریم واقعا زیر بار این پول نرید فقط برای چاپیدن مردمه رفتم یه اداره کار میگه فلان تومن بده به من ، من برات آزادش میکنم دقیقا الان ینی چی؟چون میدونن ما کارمون گیره باید رشوه بدیم بهشون
 • مهدی
  1397-06-05 09:30:28
  سلام و احترام من 2 سوال داشتم از حضورتون 1- من فارغ التحصیل 23 بهمن 96 ارشد هستم، متوجه نشدم حداکثر تا 6 ماه بعد مدرکم میتونم از طریق کاریابی اقدام کنم یا تا یکسال فرصت هست؟ 2- حین تحصیل در دکتری روزانه میتونم مدرک ارشدمو از طریق کاریابی ازاد کنم؟
 • مهدی حسینی
  1397-06-05 12:46:41
  باسلام آیا بعد از لغو تعهد به خدمت(از طریق اداره ی کاریابی) در صورت یافتن کار امکان شاغل شدن هست؟
 • مهدی حسینی
  1397-06-05 12:52:48
  با سلام اگه در خواست کار دادیم و از شانس بد کار پیدا شد چی؟
 • مریم سلیمانی
  1397-06-06 12:11:49
  سلام و عرض ادب من 22 سال پیش دانشجوی مقطع کاردانی بودم وسپس کارشناسی ناپیوسته قبول شدم و در حال حاضر کارشناس ارشد هستم، می خوام اقدام کنم دانشنامه هام رو یکی یکی بگیرم، برای دانشنامه کاردانی نیاز به گواهی موقت پایان دوره هست که من ندارم، ایا امکانش هست این گواهی در دانشگاه مقطع بعد من یعنی کارشناسی باشه؟ راهنمایی بفرمایید چیکار کنم؟ سپاسگزارم
 • مریم
  1397-06-08 05:34:17
  با سلام میخواستم بدونم وقتی ب اداره ی کاریابی مراجعه میکنیم ارائه ی مدرک موقت الزامیه؟ چون من تا مورک موقتمو از دانشگاه بگیرم شش ماه فرصتی ک بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارم تموم میشهااما الآن ک تو این فرصت شش ماه هستم میتونم در یک اداره ی کاریابی ثبت نام کنم و بعد مدرکمو بگیرم یا نه؟
 • بهناز
  1397-06-10 10:27:31
  سلام من دانشجوی ارشد شبانه هستم. می خواستم بدونم امکان آزادسازی مدرک با سابقه کار در صورت شبانه بودن دوره ارشد وجود داره یا نه؟
 • بیتا
  1397-06-12 09:50:12
  سلام خسته نباشین خواهش میکنم ب سوالم جواب بدین واقعا سردرگمم من این ترم کارشناسی علوم آزمایشگاهیم از دانشگاه آزاد تموم میشه میخوام برای خارج اقدام کنم برای ارشد طرحم مونده دانشگاه برام ریزنمره و مدرکمو میده که بتونم اقدام کنم؟همچین قانونی هس؟
 • بنیامین
  1397-06-19 09:56:45
  سلام ببخشید من شدیدا نیاز به کمک دارم من ۱۹ سالمه، معاف ازخدمتم از دانشکده فنی حرفه ای امام خمینی علی اباد در مقطع کاردانی رشته معماری فارغ التحصیل شدم میخاستم بپرسم اگه بخام مدرکمو از طریق خرید آزاد کنم باید دوبرابر مدت تحصیلم بدم؟
 • علیرضا خاتمی
  1397-06-23 18:04:08
  با سلام و خسته نباشید مقطع کارشناسی من از سال 88 تا 92 بود. مقطع کارشناسی ارشد هم از سال 93 تا 95 بود. به موازات مقطع کارشناسی ارشد از سال 93 تا 95 کار کردم و بیمه برام ردشده است. پس از مقطع ارشد نیز در سال 96 به مدت 8 ماه در شرکت دیگری برام سابقه بیمه رد شده است. مجموع کل سابقه بیمه 3 سال است. اما تمام این سوابق بیمه قبل از اعزام به خدمت سربازی بوده. و تاریخ اتمام سربازی شهریور 97 می باشد. با شرایط موجود آیا بیمه من مورد قبول هست و نمی توانم از کاریابی استفاده نمایم و یا اینکه امور دانشجویان کار به موازات تحصیل و قبل از اعزام را بهمراه سابقه بیمه حساب نمی کند و من می توان از طریق موسسه کاریابی جهت آزاد کردن مدارکم استفاده کنم ؟ با تشکر فراوان.
 • مینو
  1397-07-05 09:28:40
  سلام من دانشجوی دکتری هستم ورودی ۹۴، کارشناسی ورودی ۸۲ بودم و ارشد ورودی ۸۶ در مجموع ۱۱ سال تعهد خدمت دارم، الان میخوام بدونم با توجه به اینکه دانشجوی دکتری هستم میتونم با خرید سنوات مدرکمو آزاد کنم؟
 • سحر
  1397-07-06 14:02:34
  سلام من میخوام مدرک لیسانسمو با پرداخت هزینه آزاد کنم. در راهنمای سامانه سجاد خوندم که باید اطلاعات هر نیم سال تحصیلیو(واحدهای گذرانده) دقیق وارد کنیم. یعنی باید برم دانشگاه و ازشون پرینت واحدهای گذراندرو بگیرم؟ فکر میکردم با وارد کردن شماره دانشجویی در سیستم خود سیستم تمام اطلاعاتو بیاره
 • کیمیا استیری
  1397-07-08 08:26:59
  سلام من میخام مدرک لیسانسم رو آزاد کنم فارغ التحصیل 91 هستم بعد از دوره لیسانس به مدت 18 ماه توی یک شرکت کار کردم و سابقه بیمه هم دارم بعد ک به دلایلی از شرکت اومدم بیرون درخواست بیمه بیکاری دادم و به مدت یکسال هم بیمه بیکاری برام رد شده...حالا میخوام ببینم با وجود این بیمه بیکاری میتونم نامه به عدم کاریابی ک اداره کار میده برسم و ازین راه برای آزادسازی مدرکم استفاده کنم؟؟؟البته دوره بیمه بیکاری مربوط به سال 92 و 93 هست..و بنده از مهر 94 هم دوباره مشغول خوندن ارشد بودم تا بهمن 96 ک البته ارشدم چون شبانه بود مشکلی ندارم ولی الان گیر مدرک لیسانس هستم...هم پولشو ندارم بخرم هم اینکه گواهی موقتم تاریخ اعتبارش تموم شده و توی آزمونی قبول شدم ک اون سازمان میگه اعتبار مدرکت تموم شده و قبول نمیکنه گواهی موقت رو!!!
 • فرزانه
  1397-07-14 07:06:17
  سلام وقت بخیر. من نزدیک یک ماه دیگه میتونم برم مدرکمو آزاد کنم فقط سوالی که داشتم اینه که من زمانی که دانشجو بودم مبلغی رو وام گرفتم که فعلا تسویه کامل نکردم آیا برای آزاد کردن مدرک باید تسویه وام بطور کامل انجام بشه؟
 • فرزانه
  1397-07-14 07:09:46
  سلام وقت بخیر. من انشالله یک ماه دیگه میتونم برم مدرکمو آزاد کنم، من که زمانی که دانشجو بودم مبلغی رو وام گرفتم که فعلا بطور کامل تسویه نکردم فقط سوالی که داشتم اینه که آیا برای آزاد کردن مدرکباید وام بطور کامل تسویه بشه؟
 • سامان سیناوند
  1397-07-30 10:40:27
  سلام، من سال 92 از دانشگاه روزانه فارغ التحصیل شدم، امسال یعنی سال 97 دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم، و برای ثبت نام اصل مدرک موقت رو دادم، الان برای انصراف گفتن باید هزینه ترم + خسارت که حدود 7 تومن میشه بدم، میتونم برم اصل مدرک م رو از کارشناسی بگیرم و بیخیال مدرک موقت بشم؟ اینم بگم دیگه قصد تحصیل ندارم و اگه گفتن مدرک موقت بگم گم شده و اینا .... اگه راهی هست ممنون میشم با کمترین هزینه به مدرک لیسانسم برسم
 • پریسا زارع
  1397-08-06 07:31:09
  سلام من سال 95 ارشدم رو تموم کردم. در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم. ولی میخوام مدرک ارشد رو آزاد کنم. در روند آزاد سازی مشکلی پیش نمی آید با توجه به اینکه در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل هستم؟
 • آرزو میم
  1397-08-18 00:19:12
  سلام. من مدرک لیسانسم رو از دانشگاه آزاد گرفتم و برای آزاد کردن اون مسئله ای ندارم. الان جایی شاغل هستم که هیچ ارتباطی به مدرکم نداره و میخواد که منو بیمه کنه. من برام سواله که اگر امسال که برای ارشد کنکور میدم دانشگاه سراسری قبول بشم، به خاطر بیمه ای که الان از طرف کارم برام رد میشه، دیگه نمیتونم از طریق روش کاریابی برای آزاد کردن مدرک ارشدم استفاده کنم؟
 • پرديس موسوي
  1397-08-24 15:12:26
  سلام من مشكل دارم سال ٨٩-٩١ كارداني سراسري بودم بعدش كارشناسي غير انتقائي و الان ترم اخر ارشد ازاد هستم براي خارج از كشور اقدام كردم اصل مدرك كارشناسيم درگير اصل مدرك كاردانيم شده من بايد چه كار كنم؟
 • ناشناس
  1397-08-28 14:46:04
  سلام وقت به خیر من 26.6.92 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شدم. اما صدور گواهینامه موقت 17.7.97 میباشد. برای آزاد سازی مدرک تاریخ فارغ التحصیلی مهم یا تاریخ صدور؟
 • زهرا
  1397-09-16 07:06:42
  سلام دوستان-من دی ماه نود 96 در مقطع ارشد دفاع کردم و حدودا بهار 97 بود که دنبال کارای فارغ التحصیلیم رفتم ولی هنوزم به طور کامل انجام ندادم . و مدرک موقتمو نگرفتم برای ارشد .بهار 97 برای کاریابی هم اقدام کردم.الان میخواستم ببینم من فارغ التحصیل محسوب شدم یا خیر؟؟؟ چون هنوز به طور کامل کارای اداریمو انجام ندادم و مدرک موقتمو هم نگرفتم.و الان من چند ماهه سرکار میرم برام سه ماه بیمه رد کردن.از اونجایی که میگن سابقه کار قبل فارغ التحصیلی ملاک نیست میخواستم بدونم امیدی هست وقتی این سه ماه بیمه تموم شه برای عدم کاریابی اقدام کنم؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید
 • ملیحه
  1397-09-20 18:51:07
  سلام من ورودی ۹۲ لیسانس دانشگاه دولتی هستم و ورودی ۹۶ ارشد دولتی از هشت ترم لیسانس سه ترمشو تهران مهمان بودم و پول دادم، اگه بخوام مدرک لیسانسمو آزاد کنم باید پول پنج ترم باقیمونده رو بدم یا دوباره کل هشت ترم رو؟
 • ابوالفضل
  1397-09-22 06:48:29
  سلام وقت بخیر من 96/05/29 فارغ التحصیل شدم و کارت معافیتم 97/02/16 صادر شده. یعنی قبل از تصویب و ابلاغ این بخشنامه مبهم! با این حساب 6 ماه بیشتر از روی کارتم گذشته. الان من میتونم اقدام کنم یا نه؟؟؟ ممنونم
 • شهراز
  1397-09-26 11:25:24
  سلام وقتتون بخیر، من ترم آخر مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم در یک دانشگاه دولتی.میخواستم بدون که اگر من بخوام مدرکمو آزاد کنم، فقط پول ترم های گذرونده شده مقطع فعلیم(کارشناسی) رو باید بدم یا برای کاردانی هم باید هزینه ای پرداخت کنم؟
 • mohammad
  1397-10-05 13:43:23
  سلام. من 20/4/96 فارغ التحصیل شدم و کارت پایان خدمتم 5/10/96 صادر شد و 7/7/97 گواهی موقتم رو به اداره کاریابی بردم( یعنی تقریبا 9 ماه بعد از تاریخ پایان خدمت و تقریبا یک سال بعد از فارغ التحصیلی) اما اداره کاربابی ایرادی نگرفت و گفت مشکلی پیش نمیاد اما ظاهرا طبق بخشنامه جدید به مشکل میخورم. لطفا راهنمایی کنید
 • محیا
  1397-10-05 14:54:04
  سلام ببخشید چرا بعضی مسئولین میگن که تاریخ فارغ التحصیلی درج شده در مدرک موقت مهمه نه تاریخ صدور کارت موقت. اما با عکسی ک شما گذاشتید حرف اونها اشتباس درسته؟؟
 • هاتف
  1397-10-16 15:02:05
  با سلام و خسته نباشید من قبل از دوره کارشناسی دو سال خدمت سربازی را طی کرده ام. آیا این دوره رو با توجه به اینکه قبل از کارشناسی سپری کرده ام برای ازاد کردن مدرکم محاسبه میکنند یا نه؟ ممنون
 • فائزه
  1397-10-22 06:56:20
  با سلام من 4 سال سابقه بیمه دارم، اما دو سالش حین تحصیل ارشد بوده، اما از طرفی ارشد من روزانه نبوده و دانشگاه غیرانتفاعی خوندم، میخواستم ببینم میتونم با سابقه کارم مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم؟
 • صبا
  1397-10-23 18:47:23
  سلام وقت بخیر. من ورودی ۹۲ کارشناسی روزانه هستم. شهریور ۹۷ درسم تموم شد و مهر ۹۷ ارشد روزانه رو شروع کردم. با توجه به این ایین نامه من میتونم مدرک کارشناسیم رو ازاد کنم ؟
 • Narges
  1397-11-04 13:09:18
  سلام و خسته نباشید,من کارشناسی خوندم و الانم دو سال از فارغ التحصیلیمو بیکاریم میگذره.و کاریابیم ثبت نام کردم.اگه الان بتونم مدرک کارشناییمو آزاد کنم,و بعد از آزاد کردنش ارشد رو بخونم,من باید مدرک آزاد کرده امو تسلیم دانشگاه ارشدم بکنم یا نه,منظورم اینه که اگه زمانی بخوام برم کشورای همجوار و مجبور شم مدرک ببرم اونموقع من دوباره باید ارشدمو آزاد کنم یا همون مدرک آزاد شده کارشناسی دستم هست؟؟؟
 • مهری
  1397-11-06 08:50:57
  سلام. وقت بخیر در صورتی که من با رتبه کنکور منطقه دو به دانشگاه رفته باشم ولی بتوانم ثابت کنم که با رتبه منطقه یک هم میتوانستم همین رشته را در دانشگاه بخوانم. آیا میزان سوابق کاری برای آزادسازی مدرک تغییر میکند؟ و از هشت سال به چهار سال تقلیل پیدا میکند؟ سپاس فراوان
 • نيلوفر
  1397-11-07 10:00:23
  سلام من بهمن 93در مقطع كارشناسي رشته آماروكاربردها وارد دانشگاه شدم و ترم هفت به دليل سه ترم مشروطي درخواست مدرك كارداني دادم كه بهمن ماه 97به من گواهي نامه موقت كارداني دادند خواستم بدونم اگر بخوام كارداني به كارشناسيم رو توي دانشگاه آزاد در رشته ي ديگري بگيرم بايد هزينه اي غير از شهريه دانشگاه پرداخت كنم؟
 • انتظار
  1397-11-07 13:07:39
  باسلام.فراموش کردن کد رهگیری لغوتعهدسامانه سجاد
 • Pinar
  1397-12-10 17:55:51
  سلام، دوستان با توجه به بخش دوم بخشنامه، اگه کسی به محض فارغ التحصیلی اقدام کنه، مدرکش 6 ماه طول میکشه تا ازاد بشه یا یه سال؟!
 • سارا سهرابی
  1397-12-11 11:43:38
  سلام ، من۶ مرداد مدرکم صادر شده اما بدلیل اشتباهی که شرکت کاریابی کرده تاریخ شروع رو از ۲ مرداد ثبت سیستم شده، نامه عدم کاریابی ای رو که از شرکت کاریابی گرفتم (مدت زمانش ۶ ماه و ۱۵ روز بعد )رو بردم اداره کار و تعاون اجتماعی، اونجا گفتن به مشکل ممکنه بخوری و مدرکتو آزاد نکنن، به من گفتن برو باهاتون تماس میگیریم . از یه ماه کمتره اما تماس نگرفتن من چیکار کنم؟ به نظرتون به مشکل برمیخورم؟؟؟؟؟؟؟؟ مدرکم آزاد نمیشه؟؟؟؟؟
 • کریمی
  1397-12-17 09:53:37
  سلام من کاردانی و کارشناسی رو دانشگاه آزاد درس خوندم و اصل مدارک رو هم دارم.ولی ارشد رو دانشگاه علوم پزشکی ایران(وزارت بهداشت) درخوندنم..مدت 6 ترم ارشد مت طول کشید..وروردی سال 93 هستم و فارغالتحصیل 96.. هنوز مدرک موقت هم نگرفتم ..واسه آزاد سازی مدرکم باید چیکار کنم؟ با تشکر
 • رستگار
  1397-12-21 09:26:07
  سلام من برای ازاد سازی مدرک اقدام کردم ،ولی دانشگاه الزهرا لحظه تحویل دادن دانشنامه برای دانشنامه ۲۰۰۰۰ تومن وبرای ریزنمرات ۲۰۰۰۰تومن گرفت میخواستم ببینم این هزینه ها که گرفتن قانونیه؟!و همه دانشگاه ها میگیرن؟
 • احمد
  1397-12-25 15:22:33
  سلام. من دانشجوی ترم 4 دکترا هستم. می خوام انصراف بدم و برای ادامه تحصیل به خارج برم. مدارک کارشناسی و ارشد من آزاد نیستن. برای آزادسازی این مدارک چه کاری باید انجام بدم؟ نامه اداره رفاه رو برای مقاطع لیسانس و ارشد گرفتم. هزینه این 4 ترم دکترا رو باید پرداخت کنم؟ اگه نتونم از نامه اداره رفاه استفاده کنم، امکانش هست با پرداخت هزینه کارشناسی و ارشد رو آزاد و ترجمه کنم و هزینه انصراف از دکترا رو پرداخت نکنم؟ با تشکر
 • نیوشا
  1398-01-17 09:49:42
  با سلام من 1 سال و دو ماه سابقه بیمه دارم مدرک کارشناسی هم آزاد شده است هزینه آزاد کردن مدرک ارشد(ورودی 93) بابت این سابقه بیمه کم خواهد شد؟چقدر؟
 • فروغ
  1398-01-18 16:04:40
  با سلام. بنده دانشجوی کاردانی(بهمن 85 تا اردیبهشت 88) و کارشناسی ناپیوسته (بهمن 89 تا بهمن 91) زیرگروه هنر بودم. در هر مقطع تعهد 2سال خدمت ذکر شده. به مدت 4سال و 10 ماه سابقه بیمه و کار (در 2 شرکت) را دارم. برای آزادکردن مدارک کاردانی و کارشناسی باید چه اقداماتی انجام بدم؟ و اینکه فاصله کاردانی و کارشناسی بنده 1.5سال بوده و در این فاصله برای موسسه کاریابی اقدامی انجام نشده بود آیا برای مقطع کاردانی مشکلی ایجاد می شود؟(ورودی رشته بنده تنها در 1 نیمسال و آن هم در بهمن ماه انجام می گرفت)
 • Shahab
  1398-02-23 02:42:36
  سلام من الان دانشجو دکتری دولتی هستم ولی میخوام مدارک ارشد و کاردانیمو با پرداخت هزینه ازاد کنم. این امکان برام هست؟ گواهی موقت های مقاطع قبلی رو در اختیار دارم بخاطر اینکه الان دانشجوام بهم میدن اصل مدارکو؟
  • کارشناس ویکی گرام
   1398-02-23 12:37:44
   سلام دوست عزیز بله امکانش هست باید به قسمت دانش آموختگان دانشگاهتون مراجعه کنید.
 • بهشتی
  1398-02-25 13:40:25
  سلام من هم ارشد و هم کارشناسی دولتی بوده و دوسال سابقه بیمه دارم باتوجه به این که اول باید کارشناسی آزاد کنم بعد ارشدم رو میتونم کارشناسی با پرداخت هزینه ازاد کنم و ارشد را از طریق سابقه بیمه ازاد کنم ؟
 • کاوه
  1398-02-25 19:45:36
  سلام من به تازگی فارغ التحصیل شدن در مقطع ارشد .سابقه بیمه اگر بعد از فراغت از تحصیل در مقطع ارشد داشته باشیم مانع ازاد سازی از طریق کاریابی میشه ؟ یا کلا سابقه بیمه از دوره های قبل از شروع تحصیل در مقطع ارشد نباید داشته باشیم؟کلا نباید از بدو تولد سابقه کاری داشته باشیم یعنی ؟!!!!
 • رویا
  1398-02-27 23:08:42
  سلام,من فارغ التحصیل پرستاری دیماه 97 دانشگاه ازادم , یک ماه از شروع طرحم گذشته ولی نمیخوام ادامه ش بدم میخوام یه کار جدید شرو کنم و از پرستاری متنفرم,راهی میشناسین ک بدون اتمام طرح بتونم لیسانس پرستاری رو بگیرم و خلاص شم؟ لاقل چار سال درس خوندنم ب فنا نره...میشه بگید راه خریدی چیزی هس؟؟
 • مهسا خ
  1398-03-02 12:17:04
  سلام، من سال 90 فارغ التحصیل کارشناسی شدم و سال 93 هم ارشد فارغ التحصیل شدم و چهار سال هم سابقه کار دارم از 93 تا الان می خواستم ببینم آیا من میتونم مدرک کارشناسی را با پرداخت هزینه آزاد کنم و بعد مدرک ارشدم را با سابقه کار آزاد کنم؟ ممنون
  • سلام زمان آزادسازی مدرک آخرین مقطع تحصیلیتون میتونید سابقه کارتون را اعلام کنید و مدارک بیمتون را نشون بدید تا براتون محاسبه بشه.
 • فاطمه
  1398-03-08 13:56:56
  سلام بعد از گرفتن نامه از کاریابی چه مدت طول میکشه تا در اداره کار نامه ایی که باید به دانشگاه بدمو بهم بدن؟؟؟
  • سلام روند آزاد سازی مدرک بعد از اداره کار شامل ارسال نامه اداره کار به وزارت علوم (سامانه آنلاین) و جواب اونا و مجددا زدن مهر تایید حدودا کمتر از یکماه میکشه.
 • سعید نصرتی
  1398-03-19 21:44:20
  سلام. من فارغ التحصیل مدیریت اجرایی مقطع کارشناسی ارشد هستم و الان هم در حال انجام خدمت سربازی به عنوان سرباز نخبه. خواستم بدونم بدون اینکه خدمتمو تموم کنم و کارت پایان خدمت داشته باشم میتونم مدرکمو آزاد کنم؟
 • حجت
  1398-03-22 00:52:01
  سلام من فارغ التحصیل ۹۴دمهندسی دانشگاه دولتی روزا نه ام سال۹۷کنکور تجربی دادم و پرستاری قبول شدم الان برای ثبت نامم میگن اصل دیپلم و اصل مدرک پیش دانشگاهی رو باید بیاری ولی دانشگاه اولی اینارو نمیده و میگه یا باید ۸سال تعهد خدمات رو انجام بدید یا پولشو بدی ....کسی راهکاری داره ک من بتونم بدون هزینه مدارکم رو بگیرم ؟؟
 • محمدی
  1398-04-14 12:52:33
  با سلام.بنده مهر 92 مشغول تحصیل در مقطع ارشد شدم.در ترم 1 بیمه کاری برام رد شد.سال 94 تحصیلم تمام شد.داشگاه اون ی ترم بیمه رو چون هم زمان با تحصیل بوده را قبول نمیکنه و بعد از اتمام تحصیل حدود 8 ماه بیمه نداشتم.می توانم از نامه کاریابی مهر 94 استفاده کنم؟با توجه به اینکه 6ماه بعدش بیمه نداشتم.
 • علی
  1398-04-25 18:58:51
  سلام من لیسانسم نوبت دوم بود و با دانشگاه کاملا تسویه کردم. سال 90 ارشد روزانه قبول شدم و بنا به دلایلی سال 92 انصراف دادم و بلافاصله در یک شرکت خصوصی مشغول کار شدم و پنج سال بیمه رد شده. الان دوباره میخوام کنکور ارشد بدم میگن باید هزینه آموزش رایگان دو سال ارشدت رو پرداخت کنی تا مدرک لیسانس رو بهت بدیم. در واقع مدرک لیسانسم رو بلوکه کردن نمیدن در حالی که لیسانسم پولی بود و تسویه شده. با سابقه کار میشه کاری کرد که هزینه آموزش رایگان ارشد انصرافی رو نداد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
 • مهلا
  1398-05-07 21:40:46
  سلام. وقت شما بخیر. من دانشجوی دوره دکتری روزانه هستم. دوره ارشد هم همین دانشگاهی که الان هستم دوره ی روزانه بودم و بلافاصله بدون کنکور و از طریق استعداد درخشان وارد دکتری شدم. مدرک ارشدم در گرو دانشگاه هست. آیا باید صبر کنم تا فارغ التحصیل بشم و بعد مدرکم آزاد بشه ؟ اگر انصراف بدم آیا باعث آزاد سازی مدرکم میشه ؟ یا اینکه اصلا می تونم بخرمش در حالیکه دانشجوی دکترا هستم؟ به نظر شما هزینه انصراف بیشتره یا خرید مدرک ؟ چون هیچ اطلاعی از هزینه ها ندارم. خواهش می کنم جواب بدید واقعا برام حیاتی هست جواب این سوال. ممنون
 • پیمان
  1398-05-14 21:49:33
  کارت پایان خدمت من 10 ماه بعد از پایان خدمتم صادر شده. این چه قانونی هستش که معیارش صدور کارت هستش نه پایان خدمت!؟
 • مهرنوش
  1398-05-22 11:19:27
  سلام وقتتون بخیر. من بهمن پارسال از رساله دکتریم دفاع کردم و الان به آزادسازی مدرکم احتیاج دارم. می خواستم بدونم در صورتی که بیمه برام رد بشه دفاتر کاریابی بیمه رو چک می کنن و بعد نامه لغو تعهد میدن؟چون من شاغل هستم در حال حاضر اما میخوام تعهدم رو از این طریق لغو کنم.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#بورس های تحصیلی ایران
2 روز پیش

سلام خسته نباشید ببخشید من دیپلم طراحی صفحات وب دارم و دانشجو رشته مهندسی نرم افزار هستم کاردانیم رو تموم کردم با معدل 17 زبان تا حدودی بلدم اما مدرک ندارم برای کارشناسی می تونم بورس بشم حالا چه ژاپن چه آلمان یا انگلستان یا کشور های دیگه فرقی نداره ممنون میشم راهنماییم کنید
4 هفته پیش

سلام وقت بخیر
من 38 سالم هست و کارشناسی برق دارم. حدود 12 سال سابقه کار مرتبط دارم. ازدواج کردم و یک فرزند دارم.
 برای تحصیل در مقطع ارشد و ثبت نام بورسیه آیا با توجه به اینکه مدت زپان زیادی از دوره فارغ التحصیلی من میگذره میشه اقدام کرد و امیدی هست؟ و باتوجه به هزینه کمک تحصیلی که در بورسیه ها در نظر گرفته میشه آیا هزینه های زندگی با خانواده را کفاف میده؟
4 هفته پیش