آزاد سازی مدرک: از صفر تا صد

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های فعلی دانشجویان مشغول تحصیل (!) و فارغ التحصیل که قصد خروج از کشور را دارند، آزاد سازی مدرک تحصیلی مقاطع مختلفی است که به پایان رسانده‌اند. همان‌طور که می‌دانیم در کشور ما تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی اگر چه در ظاهر رایگان است با این حال در باطن آن فارغ التحصیلان باید برای دریافت مدارک تحصیلی خود هزینه‌ی آن را پرداخت نمایند. با این حال روش‌هایی وجود دارد که ظاهرا می‌توان بدون پرداخت هزینه‌ی تحصیل صاحب مدرک تحصیلی گردید اما این روش‌ها نیز رایگان و بدون هزینه نیستند و نیازمند یکی از ارزشمندترین دارایی‌های انسان یعنی زمان هستند! در ادامه این مطلب با شما در مورد انواع این روش‌ها و کلیت این مسیر به گفتگو خواهیم نشست. در اینفوگرافی زیر به صورت خلاصه و فشرده کلیات آزاد سازی مدرک تحصیلی به تصویر کشیده است.

 
همان‌طور که در اینفوگرافی فوق مشاهده نمودید به صورت کلی و ایده‌آل سه روش پیش پای دانشجویان فارغ التحصیل به منظور دست یافتن به اصل مدرک تحصیلی (و نه گواهی موقت) خود می‌باشد. در ادامه به توضیح در مورد هر یک از این مسیرها و پیش‌نیازها و شرایط هر یک خواهیم پرداخت.
 

۱- سپری کردن دوره تعهد

در نظام آموزشی ایران قانونی وجود دارد که بیان می‌دارد دانشجوياني که در حین تحصیل از آموزش رايگان استفاده مي‎نمايند مکلف هستند تا برابر مدتی معین در ايران خدمت نمايند. این قانون بدین معنا می‌باشد چنان‌چه شما مقطع تحصیلی خود را در دوره‌ی روزانه به اتمام رسانده‌اید در بدو ثبت نام در مقطع مورد نظر برگه‌ی تعهد خدمت را امضا نموده‌اید و در نتیجه مشمول قانون فوق می‌گردید.
 

۱-۱- شرایط
دو عامل اصلی بر مدت زمان تعهد خدمت برای فارغ التحصیلان موثر است که این دو عامل عبارت‌اند از:
 • نوع سهیمه‎ی ورود به دانشگاه (منطقه ۳،۲،۱، شاهد، رزمندگان، آزاد)
 • مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)
هر کدام از موارد فوق تاثیر مشخصی بر مدت زمان تعهد خدمت ایفا می‌نماید. البته عامل دیگری هم در این زمینه وجود دارد و آن هم این موضوع است که مدرک تحصیلی را کدام وزارت خانه صادر کرده است. وزارت علوم و وزارت بهداشت دو متولی اصلی صدور مدرک در کشور هستند که البته در این بخش نیز دارای تفاوت‌های قانونی هستند. به عنوان مثال وزارت بهداشت برای برخی رشته‌های شبانه نیز تعهد خدمت را منظور می‌نماید.

یک سری از موارد مهم در این زمینه قابل توجه می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:
 • ارایه‎ی سابقه بیمه لازم نیست.
 • دوره‎ی سربازی جزو سابقه‎ی کار حساب می‎شود.
 • می‎تواند در موسسات خصوصی یا دولتی صورت پذیرفته باشد.
 • انجام کار در ایران به شرطی مورد تایید است که هم‌زمان با دوره‎ی دانشجویی نباشد.

۱-۱-۱- وزارت علوم
شرایط اعلام شده از طرف وزارت علوم به قرار زیر است:
 

۲-۱-۱- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شرایط اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به قرار زیر است:
الف) پذیرفته شدگان سهميه منطقه یک /آزاد/ شاهد ـ رزمندگان ـ نهادها ـ نهضت سواد آموزی ـ رزمنده جدید برابر مدت تحصيل خود متعهد خدمت در هر منطقه از کشور می‌باشند.
ب) پذیرفته شدگان سهميه عشایر و بومی همانند منطقه محروم به ميزان دو برابر مدت تحصيل متعهد خدمت می باشند. که یک برابر آن را به علت استفاده از سهميه قبولی منطقه ای می‌بایست حتما در منطقه مورد پذیرش انجام دهند.
پ) پذیرفته شدگان سهميه عشایر و بومی همانند مناطق محروم به ميزان دو برابر مدت تحصيل متعهد خدمت می باشند.
ت) پذیرفته شدگان سهميه استانداری‌ها به ميزان  ٣برابر مدت تحصيل متعهد خدمت به استان مورد متعهد خود می باشند که تعهدات آنها مطابق بامتن سند محضریشان می‌باشد. این سهميه مخصوص استان‌های محروم کشور مندرج در دفترچه کنکور سراسری می‌باشد.
ث) پذیرفته شدگان دوره های شبانه که سهميه ثبت نامی آنان منطقه آزاد، منطقه یک، شاهد، رزمندگان ، نهادها، آزمون داخلی می باشد بعلت پرداخت شهریه‌ی تحصيلی تعهد آموزش رایگان ندارند.
تذکر: در بعضی موارد از پذیرفته شدگان دوره‌های شبانه اسناد محضری اخذ شده که تعهدات آنان مطابق متن سند محضریشان می‌باشد.
ج) پذیرفته شدگان دوره های شبانه با سهميه ثبت نامی منطقه ٢و ٣ متعهد خدمت به ميزان یک برابر مدت تحصيل در هر نقطه از کشور می باشند (مانند سهيمه‌های آزاد دوره روزانه).
چ) سهميه ٢٠ درصد آزاد منفک از مناطق یا کد صفر : به استناد دستورالعمل شماره ١/۵٠٢۵ مورخ ٧۶/٣/۶ سازمان سنجش آموزش کشور ارسالی به کليه دانشکده‌ها و دانشگاههای علوم پزشکی ارسال شده است مانند سهميه آزاد یا منطقه یک محسوب شده و برابر مدت تحصيل در هر نقطه از کشور متعهد خدمت می‌باشند.
 

۲- پرداخت هزینه‌ی تحصیل

پس از واریز مبلغ مشخص شده به حساب سیبای وزارت علوم (شماره حساب: 2172019006002) و گذشت حدود چند هفته اصل مدارک تحصیلی قابل اخذ خواهد بود.

۱-۲- شرایط

چهارعامل اصلی بر میزان مبلغ هزینه‌ی تحصیل برای فارغ التحصیلان موثر است که این عوامل عبارت‌اند از:
 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه‎ی کار (هر چه بیش‎تر هزینه کم‎تر)
  مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)
 • گروه تحصیلی (فني و مهندسي، علوم پايه، علوم انساني، كشاورزي، هنر، دا‌مپزشكي)
۱-۱-۲- وزارت علوم
شما می‌توانید جزییات دقیق مربوط به هزینه‌ی دریافت مدارک تحصیلی صادر شده توسط وزارت علوم را از طریق این فایل ملاحظه بفرمایید.

۲-۱-۲- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
شما می‌توانید جزییات دقیق مربوط به هزینه‌ی دریافت مدارک تحصیلی صادر شده توسط وزارت بهداشت را از طریق این فایل ملاحظه بفرمایید.

بیشتر بخوانید:
فرایند آزاد کردن مدارک تحصیلی وزارت بهداشت
 
    تذکر: 
مطابق بخش‌نامه جدید به تمامی مبالغ اعلام شده قبلی در فایل فوق از ابتدای سال ۹۶ به بعد به میزان ۱۰ درصد افزوده گردیده است.
 
 

۳- ثبت درخواست کاریابی

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این صورت است که با ثبت نام در موسسه‎ کاریابی و عدم یافتن فرصت شغلی متناسب پس از گذشت زمان مشخص شده می‌توان اصل مدرک تحصیلی خود را دریافت نمود.
 

۱-۳- مدارک

مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی یا ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان‌ها:
۱- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی 
۲- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دایم (برای آقایان)
۳- اصل و کپی گواهی موقت فارغ التحصیلی عکس دار از دانشگاه مربوطه 
 

۲-۳- شرایط

شرایط لغو تعهد به صورت زیر می‌باشد:
۱- سپری شدن حداقل یک سال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی مندرج در گواهی موقت
۲- سپری شدن حداقل یک سال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دایم (پزشکی یا غیر پزشکی) 
۳- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت ۶ ماه پس از تاریخ ثبت نام
۴- سپری شدن حداقل ۶ ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی صورت پذیرفته باشد)
۵- براساس آخرین مصوبه، سقف زمانی ۶ ماهه بعد از فراغت از تحصیل و یک ساله بعد از صدور کارت پایان خدمت، برای مراجعه به کاریابی ابطال شده‌است و دیگر در این زمینه محدودیت زمانی برای مراجعه به کاریابی وجود ندارد. 

۳-۳- مراحل

مراحل لغو تعهد عبارت است از:
۱- ارایه درخواست متقاضی به موسسه کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کننده متقاضی به همراه مدارک فوق. 
۲- اعلام نتیجه کاریابی متقاضی با لحاظ شرایط فوق توسط موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر 
۳- بررسی و کنترل مدارک و شرایط توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر و اعلام نتیجه به اداره کل مرکز استان 
۴- لغو تعهد توسط اداره کل استان و صدور نامه نهایی لغو تعهد دارای مهر برجسته
۵- ثبت درخواست لغو تعهد در سامانه سجاد
 
    نکات مهم: 
۱- حضور شخص متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.
۲- ارایه‌ی مدارک فوق توسط متقاضی در کلیه مراحل الزامی است. 
۳- فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی (به غیر از دامپزشکی) مشمول مفاد این آیین نامه نمی‌باشند. 
۴- موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی از کارجویان بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت فارغ التحصیلان، نمی‌باشند.
 


۴- سامانه سجاد
پس از دریافت نامه عدم کاریابی از موسسه کاریابی بایستی، نامه فوق را به همراه اصل و رونوشت مدارک شناسایی و تحصیلی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رجوع کنید. در آنجا پس از تایید تاریخ‌ها و نامه کاریابی شما به اداره کل استان ارجاع داده می‌شوید. گام بعدی رفتن به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه و گرفتن نامه نهایی عدم کاریابی دارای مهر برجسته اداره تعاون است. برای این منظور بهتر است همان مدارکی که با خود به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان خود برده‌اید را به همراه داشته باشید.
بعد از گرفتن نامه عدم کاریابی نهایی (دارای مهر برجسته)، نوبت به ثبت درخواست در سامانه سجاد می‌باشد. برای این منظور بایستی به آدرس رسمی سامانه سجاد رفته و از این آدرس اقدام به ساخت حساب کاربری نمایید. پس از ساخت حساب کاربری و ورود به سامانه نوبت به ایجاد درخواست می‌باشد. می‌توانید مطابق تصویر زیر از بخش خدمات در بالای صفحه وارد بخش لغو تهد رایگان شوید تا فرایند ثبت درخواست خود را آغاز نمایید. مراحل بعدی را مطابق تصاویر قرار داده شده دنبال نمایید.

۱- شروع فرایند لغو تعهد آموزش رایگان
لغوو تعهد تحصیلی
 
۲- ثبت درخواست لغو تعهد آموزش رایگان

۳- تعیین مقطع، وضعیت، رشته و گرایش تحصیلی (مقطع تحصیلی مورد نظر جهت آزاد سازی)
 
۴- تعیین وضعیت خدمت، تکمیل اطلاعات تحصیلی مقطع مورد نظر، تعیین روش لغو تهعد (کاریابی)، وارد کردن اطلاعات نامه وزارت کار و ضمیمه کردن اصل نامه در بخش مشخص شده (سایر مدارک)
دقت شود که هر گونه تناقضی در وارد کردن اطلاعات به خصوص در تاریخهای نامه وزارت کار، زمان فراغت از تحصیل و زمان صدور کارت پایان خدمت موجب می‌شود که از رفتن به مرحله بعد توسط سیستم ممانعت به عمل آید.
 
۵- تایید نهایی اطلاعات و ارسال درخوات در سامانه
پس ورود تمامی اطلاعات به صحفه تایید نهایی درخواست خواهید رفت که با تایید آن به شما کدی رهگیری داده می‌شود (یادداشت کردن آن لزومی ندارد). با کلیک روی سربرگ کارتابل در بالای صفحه در هر زمانی شما قادر هستید به صفحه پیگیری درخواست‌هایتان وارد شوید و آخرین وضعیت درخواست خود را دنبال کنید. پس از ارسال مدرک همانطور که از تصویر زیر مشخص است، وضعیت درخواست به صورت «در حال بررسی توسط دانشگاه» است. این مرحله معمولا چند روزی طول می‌کشد اما شما احتمالا می‌توانید با تماس گرفتن با بخش فارغ التحصیلان دانشگاه مورد نظرتان این فرایند تسریع کنید.
 
پس از تایید دانشگاه مطابق تصویر زیر، وضعیت درخواست شما به «بررسی توسط سازمان امور دانشجویان» تغییر می‌کند. این مرحله نیز چند روز طول می‌کشد.
 
پس از تاید سازمان امور دانشجویان وضعیت درخواست شما مطابق تصویر زیر به «تایید مدارک توسط سازمان امور دانشجویی و ارسال مدارک جهت مشاهده دانشگاه» تغییر می‌کند. از این مرحله به بعد شما می‌توانید با بخش فارغ التحصیلان دانشگاه مربوطه تماس بگیرید و ضمن اعلام موضوع تایید مدرک از آنها مدارک لازم برای دریافت مدرک را جویا شوید. البته برخی از دانشگاه فرایند دریافت مدرک را به صورت کاملا آنلاین و غیرحضوری انجام می‌دهند و شما می‌توانید به جای تماس گرفتن با دانشگاه به سایت دانشگاه و بخش فارغ التحصیلان مراجعه کنید تا با فرایند دریافت اصل مدرک (صدور دانشنامه) و احتمالا ریز نمرات توسط دانشگاه مورد نظر، آشنا شوید. این فرایند بسته به دانشگاه مورد نظر ممکن است تا ۱ ماه هم طول بکشد.
 
هر چند دیگر برای شما اهمیت خاصی ندارد اما در مرحله بعد نیز دانشگاه با تایید نهایی درخواست شما وضعیت نهایی درخواست شما در سامانه سجاد را مطابق شکل زیر به «خاتمه یافته است» تغییر می‌دهد. البته این به معنای خاتمه یافتن فرایند است و لزوما به این معنی نیست که مدرک تحصیلی شما در اختیارتان قرار دارد و فقط به معنی تمام شدن کار شما با سامانه سجاد است. همانطور که قبلا گفته شد فرایند صدور و گرفتن اصل مدرک تحصیلی بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت است.
 
    نکات مهم: 
۱- لغو تعهد مقاطع تحصیلی از پایین به بالا انجام می‌شود به این صورت: ۱- کارشناسی، ۲- کارشناسی ارشد و ۳- دکتری
۲- حضور شخص در زمان اخذ اصل مدرک و ریز نمرات الزامی است مگر آن که به شخصی دیگر وکالت داده باشد یا فرایند اخذ مدرک غیرحضوری باشد.
۳- امکان انجام لغو تعهد همزمان مقاطع تحصیلی وجود ندارد چرا که هر مقطع نیاز به ارایه مدرک تحصیلی صادر شده در مقطع قبلی است (این موضوع تنها برای مقطع کارشناسی صادق نیست)
 
 
    ضمیمه: 
بخشنامه مربوط به لغو تعهد خدمت از طریق کاریابی مورخ ۱۳۹۶/۳/۲۱ ابلاغ شده به ادارات کاریابی و تعاون (امکان بزرگنمایی تصویر با کلیک وجود دارد.)
به‌روزرسانی: براساس آخرین مصوبه، محدودیت زمانی موجود در بندهای ۶ و ۷ مصوبه زیر برای مراجعه به اداره کاریابی (بعد از صدور مدرک یا کارت پایان خدمت) برداشته شده‌است.
 

303 دیدگاه

 • سحر
  1396-12-26 18:50:25
  سلام من در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ در مقطع ارشد فارغ‌التحصیل شدم. مقطع ارشد ورودی ۹۴ و مقطع کارشناسی ورودی بهمن ۸۸ بودم. هنوز (۱۳۹۶/۱۲/۲۵) مراحل فارغ‌التحصیلی و اخذ مدرک موقت رو انجام ندادم. قصد دارم مدرکم رو در اداره کاریابی بزارم تا بعد از شش ماه در صورت پیدا نشدن کار مدرکم آزاد بشه. با توجه به مطالبی که شما گفتید و مطالبی که در بخشنامه ابلاغی تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ نوشته شده (لینک http://mad.saorg.ir/EDUS/FileBakhshnameh/AmozeshRayegan/TaahodRayegan.rar) یکسری مطالب شفاف نیست برام: ۱- در بخشنامه جدید وزارت علوم نوشته شده (( دانش‌آموختگان از زمان دانش‌آموختگی تنها ۶ ماه فرصت دارند در در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند، ولی شما در مطلبتون ذکر کردید که یکسال باید از تاریخ دانش‌آموختگی گذشته باشه. اگر از حالتی که در بخشنامه وزارت علوم آمده درست برداشت کرده باشم (تنها ۶ ماه فرصت)، این بخش‌نامه برای من که قبل از تاریخ ابلاغ اون فارغ‌التحصیل شدم هم اجرایی می‌شه یا اینکه ن ؟ ممنون می‌شم راهنمایی بفرمایید
  • مسعود
   1397-01-11 19:25:19
   درود متاسفانه گویا در بخشنامه جدید اینطور که شما میفرمایید اعلام شده است. معنای آن هم کاملا روشن است افرادی که ادامه تحصیل می‌دهند عملا در آزا دسازی مدارک مقاطع پایین‌تر دچار مشکل خواهند شد چون از بازه ۶ ماه عبور کرده‌اند! متاسفانه بخشنامه شفاف نیست و مشخص نیست چرا چنین چیزی اصلا تصویب شده و این آیا عطف به ماسبق نیز می‌باشد یا خیر! به هر حال بهترین کار سوال از دانشگاه محل تحصیل و یا روابط عمومی وزارت علوم می‌باشد.
 • فرشاد
  1397-02-04 20:11:58
  با سلام.برای آزادکردن مدرک کارشناسیم 2سال پیش اقدام کردم اما چون تا6ماه سپری بشه من برای ارشد نوبت دوم قبول شدم و گفتند چون دانشجو هستی بعد از اتمام در س اقدام کن.آیا باتوجه با اتمام درسم میتوانم الان اقدام کنم؟آیا باید ثبت نام کنم یا همون مراحلی که دوسال پیش گذروندم کافیست؟لطف کنید راهنماییم کنید
  • مسعود
   1397-03-21 23:28:55
   با سلام همانطور که در بالا اشاره شده است شما بایستی برای آزاد کردن مدرک بعد از اتمام تحصیلتون از یکی موارد فوق ۱) اداره کاریابی، ۲) پرداخت هزینه و ۳) انجام تعهد خدمت به پیش بروید. اگر قصد اقدام از طریق کاریابی را دارید با آنها تماس بگیرید شما را کاملا در جریان روند انجام امور قرار می‌دهند.
 • پریسا
  1397-02-05 05:16:32
  سلام. من مهر 96 ازمقطع دکترا فارغ التحصیل شدم و مدرک موقت رو دریافت کردم و در حال حاضر قصد دارم برای آزاد کردن دانشنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کنم. آیا این امکان وجود داره که بتونم از سابقه کار تمام وقت حین تحصیل دکترا برای آزادسازی مدارک مقاطع پایینتر استفاده کنم؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ،آیا میتونم هزینه مقطع کارشناسی رو پرداخت کنم و این سابقه کار رو برای مقطع ارشد استفاده کنم؟ ممنون میشم از پاسخگوییتون
  • مسعود
   1397-03-21 23:33:28
   با توجه به آیین نامه جدید متاسفانه در آزاد کردن مدرک مقاطع پایین‌تر دچار مشکل میشوید چون مطابق قوانین جدید حداکثر تا ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی و یا تا ۶ ماه بعد از گرفتن کارت پایان خدمت امکان آزاد سازی مدرک از طریق کاریابی وجود دارد!
 • مرجان
  1397-02-08 19:26:51
  ...: سلام. یه سوال درباره آزادسازی مدرک دارم من سال ۹۴ ارشدمو گرفتم، اون زمان برای گرفتن نامه عدم کاریابی اقدام نکردم و رفتم سرکار. الان اگر درخواست بیمه بیکاری بدم و تا یه سال دیگه کار پیدا نشه برام (با توجه به اینکه سابقه کار دارم ۱ سال بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره) در این صورت میتونم مدرکمو آزاد کنم؟ یا با توجه به قوانین جدید چون زمانش گذشته دیگه فایده ای نداره؟
  • مسعود
   1397-03-21 23:33:54
   با توجه به آیین نامه جدید متاسفانه در آزاد کردن مدرک مقاطع پایین‌تر دچار مشکل میشوید چون مطابق قوانین جدید حداکثر تا ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی و یا تا ۶ ماه بعد از گرفتن کارت پایان خدمت امکان آزاد سازی مدرک از طریق کاریابی وجود دارد!
 • حسین
  1397-02-08 22:18:58
  سلام خسته نباشید من کارشناسی رو ازاد خوندم بعد اتمام دوسال کار کردم بعد وارد ارشد سراسری شدم ایا از این دوسال سابقه قبل از ارشد میتونم برلی ارشد استفاده کنم؟
  • مسعود
   1397-03-21 23:42:14
   سلام تعهد خدمت بعد از اتمام مقطع تحصیلی محسابه می‌گردد. با این حال ممکن است تغییراتی داده شده باشد. این را می‌توانید از دانشگاه خود یا وزارت علوم سوال نمایید.
 • ثمین
  1397-02-28 03:32:42
  با سلام من مدرک کارشناسیم وزارت علوم و مدرک ارشدم وزارت بهداشته چه کار باید انجام بدم؟ ممنون
  • مسعود
   1397-03-21 23:35:54
   اگر ۶ ماه از فراغت از تحصیلتون در مقطع ارشد نگذشته می‌توانید با کاریابی مدرک را آزاد نمایید.
 • محمد رضا به سحر
  1397-02-31 18:09:10
  با سلام شما تا تاریخ 1397/2/19 فرصت دارید به کاریابی مراجعه کنید اما برای آزاد سازی مدرک خود باید تا تاریخ 1397/8/19 صبر کنید. این رو هم بگم که کاریابی ها برای انجام این کار و صدور گواهی عدم کاریابی از شما مبلغی را مطالبه می کنند بر طبق ان چه که بنده اطلاع دارم. امیدوارم مشکلتان با این توضیحات حل شود.
 • شبنم
  1397-03-02 14:06:08
  سلام من کارشناسی دوره روزانه بودم و 9 سال تعهد خدمت در مدرک موقتم قید شده. در حال حاضر بیشتر از 9 سال از تاریخ اخذ مدرک می گذرد و من تنها 8 سال سابقه کار و بیمه دارم. آیا میتونم اصل مدرکم در یافت کنم؟
  • مسعود
   1397-03-21 23:36:58
   مقدار تعهد خدمت مشخص است. با این حال امکان پرداخت هزینه کسری تعهد خدمت وجود دارد. با این حال باز هم قوانین ممکن است تغییر کنند. برای اطلاع دقیق از وزارت علوم جویا شوید.
 • شادی خانم
  1397-03-02 16:03:37
  اینجور که مشخصه دوستانی که بلافاصله پس از اتمام مقطع قبلی تو مقطع بدی قبول میشن که مشکلی ندارن اما اونایی که یک سال یا بیشتر پشت کنکور میمونن و بلافاصله قبول نمیشن باید تو همون سالها سریعا واسه مقطعی که گذروندن از طریق عدم کاریابی اقدام کنن وگرنه بعدا به مشکل میخورن یعنی فرضا مدرک ارشدشون رایگان آزاد میشه بعده ها!!! اما قبل از آزادسازی مدرک ارشدشون اول حتما باید لیسانسشونو آزاد کنن که اونم یا باید پول بدن یا با سابقه کار آزادش کنن البته نمیدونم این قانون قبلا هم به همین شکل بوده یا نه!!! من مدارکم رو با سابقه کار آزاد کردم
 • فرنوش
  1397-03-08 13:24:48
  مدت زمان اقدام برای آزاد سازی مدرک( پر کردن فرم درخواست در سایت portal.saorg) از طریق پرداخت هزینه تا زمان دریافت اون چقدره؟
  • مسعود
   1397-03-21 23:38:27
   سلام متاسفانه بنده در جریان نیستم.
 • ابوالفضل
  1397-03-09 23:23:04
  سلام. بنده روزانه درس خوندم همه کارای ازاد سازی مدرکم انجام دادم نامه از اداره کل کار و تعاون استان گرفتم بردم دانشگاه ک مدرکمو بگیرم ولی بهم گفتن ما نمی تونیم برات کاری کنیم.مسول اموزش گفت باید بری سامانه سخا وزارت علوم ثبت نام کنی و اونا کاراتو درست می کنن بعد مدرکتو میگیری .گفت این شیوه تازه ایجاد شده. کلا گیج شدم اصلا.شما در این مورد میدونید
  • مسعود
   1397-03-21 23:38:11
   سلام متاسفانه قوانین حساب و کتابشون مشخص نیست و دایم در حال تغییر هستند!
 • غزال
  1397-03-23 14:33:46
  سلام وقت بخیر، من دو سال سابقه کار و یک سال بیمه خودم رد کردم. شما اطلاعی دارید که آیا سابقه بیمه ای که خودم رد کردم هم جز سوابق محسوب میشه؟
  • مسعود
   1397-03-31 21:33:29
   سلام اگر قصدتون آزاد کردن مدرکتون است بهترین محل برای دریافت پاسختون ادارات کایابی می‌باشند. می‌تونید سوالتون را تلفنی جواب جویا بشین. موفق باشید.
 • محسن
  1397-03-28 14:20:11
  باسلام و خسته نباشید برای ازادسازی مدرک از طریق درخواست کاریابی حتما باید به وزارت کار مراجعه کنیم یا میشه به اداره کارو تعاون شهر محل سکونت مراجعه کنیم باتشکر
  • مسعود
   1397-03-31 21:38:42
   سلام نیازی به مراجعه به وزارت نیست. در هر شهر می‌توانید به ادارات کاریابی یا کار و تعاون مراجعه کنید. موفق باشید.
 • محسن
  1397-03-28 14:20:11
  باسلام و خسته نباشید برای ازادسازی مدرک از طریق درخواست کاریابی حتما باید به وزارت کار مراجعه کنیم یا میشه به اداره کارو تعاون شهر محل سکونت مراجعه کنیم باتشکر
 • سارا
  1397-03-31 18:03:44
  سلام، من در دانشگاه دولتی رشته مهندسی میخونم، الان ترم 14 هستم و 134 واحد پاس کردم از 142 واحد. من دیگه نیازی به مدرک کارشناسیم ندارم و میخوام مدرک کاردانی بگیرم و اونو آزاد کنم، الان من باید کل هزینه این سالها رو بدم یا هزینه 75 واحدی که تعداد واحد گذرونده واسه کاردانی هستش؟
  • مسعود
   1397-03-31 21:41:05
   با سلام به صورت مرسوم شما برای هر مقطع بایستی هزینه صرف شده برای پس کردن واحدهای همان مقطع را بپردازید. با این حال می‌توانید این موضوع را از آموزش کل دانشگاه جویا شوید تا اط آخرین آینن نامه مطمئن گردید. موفق باشید.
 • مسعود
  1397-04-02 13:54:27
  با سلام. بنده پس از پایان ارشد، قبل از رفتن به سربازی سابقه بیمه دارم آیا برای آزادسازی مدرک مورد قبول قرار می گیرد؟ با شکر
  • مسعود
   1397-04-05 04:40:29
   سلام پس از تحصیل سابقه کار لحاظ می‌گردد. با این حال برای اطمینان بیشتر از دانشگاه محل تحصیل خود سوال بفرمایید.
 • فرین
  1397-04-04 05:21:59
  سلام .من سال ۹۴ از کارشناسی رشته رادیولوژی فارغ التحصیل شدم. یک سال طرح رفتم و بعد به دلیل قبولی در ازمون ارشد دانشگاه ازاد انقطاع طرح زدم. الان یک سال از طرحم مونده و برای فارغ التحصیلی از دانشگاه ارشدم ، نیاز به مدرک کارشناسیم دارم. مبشه لطفا راهنمایی بفرمایید چی کار باید بکنم و در صورت گذاشتن وثیقه ، چه مبلغی باید پرداخت کنم؟؟؟ ممنون از اطلاعات مفیدتون
  • مسعود
   1397-04-05 04:47:33
   با سلام هدف این مطالب آشنایی شما دوستان با کلیات می‌باشد. چنانچه دچار مشکل در جزییاتی هستید که در مطلب ارایه نشده لطفا با دانشگاه محل اخذ مدرک خود ماکتبه نمایید تا شما را با آخرین تغییرات آیین نامه‌ای آشنا نمایند. موفق باشید.
 • نرگس
  1397-04-06 20:31:12
  با سلام و سپاس، لطفا ادرس دسترسی به آیین نامه جدید مرتبط با لغو تعهد رایگان را هم بفرمایید. متاسفانه دانشگاه من برای دادن دانشنامه از من سوابق بیمه می خواهد در حالی که حدود 10 سال از زمان فارغ التحصیلی من گذشته و من 3 سال کار بدون بیمه (با قرارداد) و 5 سال کار با بیمه دارم ولی مجموع تعهد کارشناسی و کارشناسی ارشدم 7 سال و نیم هس. متشکرم
  • مسعود
   1397-04-09 01:47:07
   https://portal.saorg.ir/cancel-free-education-pledge/
 • نیک
  1397-04-12 18:06:56
  سلام من برای دوره کارشناسی (81-85) 8 سال و برای ارشد (85-87) دو سال تعهد خدمت داشتم. 16 ماه سربازی و 6 سال سابقه بیمه دارم. برای آزاد کردن اصل دانشنامه هام باید مبلغ با ازاء باقیمانده تعهدم پرداخت کنم؟ می ئونید چجوری حساب میشه؟
  • مسعود
   1397-04-14 00:24:56
   درود بر شما بله مقداری که کار کردید را حساب می‌کنند و مابقی را به صورت ریالی دریافت می‌کنند. شرایط پرداخت و نحوه محاسبه را از دانشگاه محل تحصیل یا وزارت سوال کنید. موفق باشید.
 • الهه
  1397-04-19 13:57:59
  سلام من ورودى ٩٢ ارشد دولتي هستم كه به محض فارغ التحصيلى ، در مقطع كارشناسى ارشد ورودى ٩٦ پذيرفته شدم و اصلا دوره ى فراغت از تحصيل نداشتم بعد از فارغ التحصيل شدن از دوره ى ارشد (خرداد ٩٨) شرايط آزاد كردن مدرك من به چه صورتى ميشه؟ خيلى ممنون
  • مسعود
   1397-04-20 16:23:39
   سلام الهه جان ببینید مطابق مصوبه جدید بعد از فارغ التحصیلی ۶ ماه فرصت دارید مدرک مقطعی که فارع التحصیل شده اید را آزاد کنید.
 • فاطمه علی اکبری
  1397-04-20 14:30:26
  سلام من مدرک موقت کارشناسیم سال 96 گرفتم و مهر پارسال کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم ثبت نام کردم و دانشگاه ترم یک انتخاب واحد برام انجام داده ولی من انصراف دادم و اصلا نرفتم.19 ماهه که در شرکت خصوصی مشغول به کارم.الان برای گرفتن مدرک موقت کارشناسیم باید هزینه ای پرداخت کنم؟من حتی کپی از مدرکم ندارم که برای لغو آموزش رایگانم تو سایت اقدامی کنم لطفا راهنماییم کنید
  • مسعود
   1397-04-20 16:21:01
   ببنید فاطمه جان مطابق مصوبه جدید وزارت شما ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارید مدرک مقطعی که فارغ التحصیل شدید را آزاد کنید. به اولین پیام دوستان در همین تاپیک مراجعه کنید.
 • سینا
  1397-04-22 01:05:12
  سلام بنده ۵ ماه پیش خدمت سربازیم تموم شد و بلافاصله دکتری قبول شدم. بعد از اتمام خدمتم درخواست کار در کاریابی دادم برای ازاد شدن مدرکم. با توجه به اینکه یک ترم از تحصیل در دکتری میگذره اگر الان از دکتری انصراف بدم با نامه عدم کار از کاریابی میتونم مدرکمو ازاد کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  • مسعود
   1397-04-22 02:38:18
   سلام مطابق مصوبه جدید وزارت شما حداکثر ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی یا اتمام خدمت فرصت دارید مدرک مقطعی که فارغ التحصیل شدید را آزاد کنید. به اولین پیام در همین تاپیک مراجعه کنید.
 • سینا
  1397-04-25 00:33:52
  ممنون از پاسختون. درسته من بعد از یکماه از ترخیصم از سربازی درخواست کار دادم دفتر کاریابی.تاریخ ترخیصم ۱/۱۱/۹۶ بود و من ۱/۱۲/۹۶ درخواست کار دادم.و از تاریخ ۱۲/۱۲/۹۶مشغول تحصیل دکتری شدم. سوال اصلیم اینه که با توجه به اینکه درخواست کار دادم و بعد از درخواستم مشغول تحصیل در دکتری شدم ایا الان که میخام انصراف بدم نمیگن که تو دکتری خوندی و این مدت شاغل بودی؟
  • مسعود
   1397-04-26 19:36:43
   مقطع دکتری شغل محسوب نمی‌گردد.
 • پویا
  1397-04-30 16:43:41
  سلام من ورودی کارشناسی ۹۱ هستم (دانشگاه دولتی) و شهریور ۹۵ فارغ التحصیل شدم پارسال ارشد دولتی قبول شدم و مهر ۹۷ دانشگاه رفتم و در حال حاضر دانشجوی ارشدم با توجه به شرایطم و قوانین جدید میتونم برای ازادسازی لیسانسم از طریق کاریابی اقدام کنم ؟ ممنون
  • مسعود
   1397-04-30 20:14:04
   سلام مطابق بخشنامه سال گذشته وزارت علوم تنها ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی و یا ۶ ماه پس از اتمام سربازی در هر مقطع امکان آزاد سازی آن از طریق کاریابی وجود دارد با این حال خرید ان در هر زمانی پس از اتمام تحصیل ممکن است.
 • کاروان
  1397-04-31 01:41:31
  سلام ببخشید یه سوال من در یک ساختمان مشغول به کارم که بیمه برام رد نمیشه ولی بیمه حوادث ساختمان برام رد میشه و کارم مرتبط با شغلم نیست آیا میتوانم مدرکمو آزاد کنم؟ ینی این بیمه مشکلی پیش نمیاره
  • مسعود
   1397-04-31 17:44:30
   سلام کارون جان منظور بیمه همان بیمه‌ای است که اداره کار و امور اجتماعی برای کارفرمایان و شاغلین تعیین نموده است.
 • فرهانه
  1397-05-02 18:14:08
  با سلام من تاریخ (14/4/95) از مقطع ارشد مهندسی برق فارغ التحصیل شدم. از تاریخ (1/6/95) تا تاریخ (1/2/96) یعنی به مدت هفت ماه در یک شرکت خصوصی بدون بیمه مشغول بکار بودم. سوال من اینه که میتونم از این هفت ماه که بدون بیمه بوده استفاده کنم برای آزاد کردن مدرکم و جزیی از تعهدم به حساب میاد یا نه ؟ (دوره تعهدم برای ارشد دو سال است) و سوال بعدی من اینه که با توجه به اینکه بیشتر از شش ماه از فارغ التحصیلی من از ارشد و همچنین کارشناسی گذشته با توجه به قانون جدیدکه من نمیتوانم از طریق کاریابی مدرکم رو آزاد کنم ، چطور میتوانم برای ازادسازی مدرکم اقدام کنم ؟ (دوره کارشناسی ورودی 88 و فارغ التحصیل 92 هستم و دو سال تعهد خدمت دارم برای کارشناسی )
  • مسعود
   1397-05-03 22:06:49
   سلام ببیند فرهانه جان متاسفانه تا انجاک ه ما اطلاع داریم آخرین موضوع در این مورد همان قانون مضحکی هست که اشاره شد (حداکثر ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی می‌توان مدر کدوره قبل را از طریق کاریابی آزاد نمود). برای وزارت علوم اثبات این که شما کار کرده‌اید رد شدن بیمه شما می‌باشد در غیر این صورت چطور می‌توان اثبات کرد که شما واقعا در جایی مشغول به کار بوده‌اید؟
 • محمود قربانی
  1397-05-04 12:02:22
  با سلام من کارشناسی ارشد هستم یکبار برای ازاد شازی مدرک کارشناسی اقدام کردم و حتی نامه اداره کار استان رو برای دانشگاه گرفتم، اما نامه رو تحویل ندادم صبر کردم سال بعد رفتم که نامه ازاد سازی مدرک ارشد رو بگیرم ولی بهم گفتن ما فقط یکبار نامه می دیم، دیگه نمی تونیم نامه بدیم، آیا همچین قانونی وجود داره؟ ممنون میشم اگه جواب رو به ایمیلم ارسال کنید با تشکر
  • مسعود
   1397-05-06 19:50:10
   سلام محمود جان بنده از قوانین اداره کار اطلاعی ندارم. ولی اصولا با شما دشمنی ندارند که بخواهند از روی لج نامه ندهند.
 • مرجان
  1397-05-05 18:35:41
  سلام. من سال 92 لیسانسمو از دانشگاه دولتی دوره روزانه گرفتم و بلافاصله ارشد قبول شدم در دانشگاه دولتی ولی شبانه. 94 مدرک فوقمو گرفتم و تا الآن کار پیدا نکردم و به کاریابی ها هم مراجعه نکردم. ممکنه بگید چطور باید مدرکمو آزاد کنم ؟
  • مسعود
   1397-05-06 19:51:35
   سلام مرجان جان با توجه با قانونی که در اولین کامنت هم در موردش صبحت شده شما حداکثر تا ۶ ماه پس از فراغت از تحصیل می‌توانید با استفاده از قانون کاریابی مدرک خودتان را آزاد کنید در غیر این صورت یا بایستی تعهد خدمت خود را به انجام برسانید و یا این که مدرک مورد نظر را خریداری نمایید. موفق باشید.
 • مهرداد
  1397-05-11 18:16:18
  سلام دوست عزیز . من بخشنامه رو به صورت کامل خوندم . نوشته دانش آموختگان از تاریخ دانش آموختگی تنها 6 ماه فرصت دارند تا در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند . بعدش نوشته : فرصت مذکور برای دانش آموختگان در صورتی که بلافاصله در مقطع تحصیلی بالاتر دوره روزانه قبول شوند بعد از فراغت از تحصیل در مقطع بالاتر محاسبه می شود . تشکر از سایت خوبتون
 • محمد رضا
  1397-05-12 00:33:00
  با سلام میگم من راهنمایی خیلی ضروری داشتم می خواستم ببینم هزینه آزاد سازی مدرک من چقدر میشه .من سربازی رفتم ولی به علت کسری یک ماه به دانشگاه بدهکار شدم و باید هزینه اش رو بپردازم. الان هزینه هر ترم من سال ۹۱ حدود نهصدو خورده ای بوده.و هزینه هر واحد هم ۸۰ تومن بوده . اون وقت دانشگاه برام یه ترمی رو که ۱۷ واحد داشتم بدهکارم کرده و میگه ۱۲۰۰۰۰۰باید به حساب وزارت علوم بدم.حالا اون جمله که میگه درصورتی که دانشجو در هر نمیسال بیش از حد نصاب نیز واحد اخد نموده باشد همان هزینه نیمسال تحصیلی به حساب بدهی وی منظور میشود یعنی چی!؟ خواهشا کمکم کنید
 • محمد رضا
  1397-05-12 00:33:37
  با سلام میگم من راهنمایی خیلی ضروری داشتم می خواستم ببینم هزینه آزاد سازی مدرک من چقدر میشه .من سربازی رفتم ولی به علت کسری یک ماه به دانشگاه بدهکار شدم و باید هزینه اش رو بپردازم. الان هزینه هر ترم من سال ۹۱ حدود نهصدو خورده ای بوده.و هزینه هر واحد هم ۸۰ تومن بوده . اون وقت دانشگاه برام یه ترمی رو که ۱۷ واحد داشتم بدهکارم کرده و میگه ۱۲۰۰۰۰۰باید به حساب وزارت علوم بدم.حالا اون جمله که میگه درصورتی که دانشجو در هر نمیسال بیش از حد نصاب نیز واحد اخد نموده باشد همان هزینه نیمسال تحصیلی به حساب بدهی وی منظور میشود یعنی چی!؟ خواهشا کمکم کنید
 • سیما
  1397-05-14 08:57:43
  با سلام. جسارتا اول تاپیک عکس گذاشتین برای انجام تعهد خدمت نیازی به ارائه سوابق بیمه نیست، ولی بین سوال جوابا به چند نفر گفته بودین بدون بیمه سابقه کار محسوب نمیشه، بنده الان توی ی شرکت معتبر با داشتن اساسنامه و روزنامه رسمی و مهر معتبر و پروانه کسب مشغول به کار بودم... تمامی اینا سندی دال بر اشتغال کار و انجام تعهد خدمت بنده محسوب نمیشه؟
 • شاهین
  1397-05-15 18:18:01
  با سلام. برای آزاد کردن مدرک کارشناسی از دانشگاه غیرانتفاعی باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟ آیا هیچ راهی برای دور زدن این قانون و دریافت موقتی اصل مدرک برای ترجمه و سپس برگردندن اون به دانشگاه وجود نداره؟
 • احمد
  1397-05-16 13:20:48
  سلام آیا ممکنه مقطع کارشناسی را با مجموع سابقه بیمه و پرداخت هزینه آزاد کرد و مدرک بالاتر رو با نامه عدم کاریابی؟
 • m.n
  1397-05-17 14:52:21
  سلام دوستان برا من یه مشکلی پیش اومده لطفا راهنمایم کنید، من مهر97 فارغ‌التحصیل شدم دی ماه مدارکمو گذاشتم تو اداره کار (چون شهرستانمون کاریابی نداره) بهم گفتن اسمم تو سیستمشون ثبت شده دیگه من به این امید تا شش ماه بعدش صبر کردم حالا رفتم دنبال کاراش میگن گویا یه فرمی رو به صورت آنلاین باید پر میکردن که نکردن اون موقع حتی به یکی از کارمنداشوت من گفتم جهت آزاد سازی مدارکم اینا گفتن همچین موردی برا ما پیش نیومده و گفتن ما بهت نامه میدیدم حالا که دارم پیگیری میکنم میگن کاری از دست ما بر نمیاد به نظر شما من چیکار کنم. من تو دوران کارشناسی هم حین تحصیل تو یه کاریابی ثبت نام کرده بودم آیا از طریق اون میشه کاری کرد، لطفا هر کی میتونه راهنماییم کنه (ایدی تلگرام Again@)
 • زهره
  1397-05-24 02:59:30
  این چه قانون ظالمانه ایه که تصویب کردن! ملت به دیوان عدالت اداری شکایت کنید!!! اینا فقط دنبال چاپیدن بقیه هستن. من فارغ التحصیل 89 هستم زمان ما قانون این بود که هر زمان که اراده کنید به کاریابی مراجعه کنید و 6 ماه کار پیدا نشود، بعد از آن می توان لغو تعهد کرد. قانون جدید که " تنها تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت مراجعه به کاریابی ها هست" و سال 96 تصویب شده برای منی که سالها قبل فارغ التحصیل شده ام که نمی تونه معنی پیدا کنه. من که نمیتونم به گذشته برگردم. ملت زیر بار پول دادن نرید. به این قانون شکایت کنید. من هم در حال تنظیم دادخواست به این قانون نابرابر و ظالمانه هستم. اگر همه پیگیر بشن قطعا وزارت علوم رویه اش را تغییر خواهد داد.
 • آذرشب
  1397-05-27 23:30:48
  سوال موضوع:تعهد در آموزش و پرورش داستان 25 سال تعهد برای 6 سال درس در آموزش و پرورش؟؟؟؟؟ 1- بنده سال 81-83 کاردانی تربیت معلم خوندم که تعهد آن می شود 2/5 برابر یعنی 5 سال تا 88/7/1 2- با شروع کارشناسی در سال 86، قبل از اتمام تعهد کاردانی یعنی قبل از 88/7/1، دوباره 5 سال تعهد ریز نمرات گرفتند 3- برای ارشد هم همینطور 10 سال تعهد گرفتند 5 سال هم ضمن خدمت و...
 • نفس
  1397-05-28 05:02:22
  با سلام ممنون از مطلبتون: من یک ترم دیگه در رشته پرستاری فارغ التحصیل میشم، شما مطمئنید که ثبت درخواست کاریابی برای رشته های پرستاری نیست؟ میشه لطف کنید لینک این آیین نامه رو برام بفرستید لطفا
 • سیدعلیرضا
  1397-05-30 14:27:04
  به نام خدا. با سلام. ورودی 90 بودم و شهریور 94 مدرک گواهی موقت ار گرفتم.برج 6 سال 95 سربازی رفتم و برج 1 سال 97 تموم کردم.الان باید به کاریابی مراجعه کنم؟ باتشکر.
  • سلام شما بعد از انجام خدمتتون ۶ ماه فرصت دارید به کاریابی مراجعه کنید و در صورت تاخیر فرصتون میسوزه.
 • امیر حسین
  1397-05-30 22:55:08
  سلام ببخشید معیار برای این 6 ماه که گفته شده تاریخ فارغ‌التحصیل هستش یا تاریخ صدور مدرک موقت؟
 • رویا
  1397-06-02 10:42:58
  من دو سال سابق کار دارم میتونم مدرک ارشدمو ازاد کنم, ایا لیسانسمم آزاد میشه وقتی مدرک بالاتر رو ازاد کردیم؟
 • احمدرضا
  1397-06-03 10:45:16
  سلام.من سال ۹۵فارغ التحصیل شدم الان هم خدمتم تمام شد برای آزاد کردن مدرک باید پول بدم؟باید چیکار کنم؟ دانشگاه غیر انتفاعی بودم
 • شیدا
  1397-06-03 17:06:17
  سلام واقعا این چه قانون ظالمانه ایه ما از کجا میدونستیم فقط شش ماه وقت داریم واقعا زیر بار این پول نرید فقط برای چاپیدن مردمه رفتم یه اداره کار میگه فلان تومن بده به من ، من برات آزادش میکنم دقیقا الان ینی چی؟چون میدونن ما کارمون گیره باید رشوه بدیم بهشون
 • مهدی
  1397-06-05 09:30:28
  سلام و احترام من 2 سوال داشتم از حضورتون 1- من فارغ التحصیل 23 بهمن 96 ارشد هستم، متوجه نشدم حداکثر تا 6 ماه بعد مدرکم میتونم از طریق کاریابی اقدام کنم یا تا یکسال فرصت هست؟ 2- حین تحصیل در دکتری روزانه میتونم مدرک ارشدمو از طریق کاریابی ازاد کنم؟
 • مهدی حسینی
  1397-06-05 12:46:41
  باسلام آیا بعد از لغو تعهد به خدمت(از طریق اداره ی کاریابی) در صورت یافتن کار امکان شاغل شدن هست؟
 • مهدی حسینی
  1397-06-05 12:52:48
  با سلام اگه در خواست کار دادیم و از شانس بد کار پیدا شد چی؟
 • مریم سلیمانی
  1397-06-06 12:11:49
  سلام و عرض ادب من 22 سال پیش دانشجوی مقطع کاردانی بودم وسپس کارشناسی ناپیوسته قبول شدم و در حال حاضر کارشناس ارشد هستم، می خوام اقدام کنم دانشنامه هام رو یکی یکی بگیرم، برای دانشنامه کاردانی نیاز به گواهی موقت پایان دوره هست که من ندارم، ایا امکانش هست این گواهی در دانشگاه مقطع بعد من یعنی کارشناسی باشه؟ راهنمایی بفرمایید چیکار کنم؟ سپاسگزارم
 • مریم
  1397-06-08 05:34:17
  با سلام میخواستم بدونم وقتی ب اداره ی کاریابی مراجعه میکنیم ارائه ی مدرک موقت الزامیه؟ چون من تا مورک موقتمو از دانشگاه بگیرم شش ماه فرصتی ک بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارم تموم میشهااما الآن ک تو این فرصت شش ماه هستم میتونم در یک اداره ی کاریابی ثبت نام کنم و بعد مدرکمو بگیرم یا نه؟
 • بهناز
  1397-06-10 10:27:31
  سلام من دانشجوی ارشد شبانه هستم. می خواستم بدونم امکان آزادسازی مدرک با سابقه کار در صورت شبانه بودن دوره ارشد وجود داره یا نه؟
 • بیتا
  1397-06-12 09:50:12
  سلام خسته نباشین خواهش میکنم ب سوالم جواب بدین واقعا سردرگمم من این ترم کارشناسی علوم آزمایشگاهیم از دانشگاه آزاد تموم میشه میخوام برای خارج اقدام کنم برای ارشد طرحم مونده دانشگاه برام ریزنمره و مدرکمو میده که بتونم اقدام کنم؟همچین قانونی هس؟
 • بنیامین
  1397-06-19 09:56:45
  سلام ببخشید من شدیدا نیاز به کمک دارم من ۱۹ سالمه، معاف ازخدمتم از دانشکده فنی حرفه ای امام خمینی علی اباد در مقطع کاردانی رشته معماری فارغ التحصیل شدم میخاستم بپرسم اگه بخام مدرکمو از طریق خرید آزاد کنم باید دوبرابر مدت تحصیلم بدم؟
 • علیرضا خاتمی
  1397-06-23 18:04:08
  با سلام و خسته نباشید مقطع کارشناسی من از سال 88 تا 92 بود. مقطع کارشناسی ارشد هم از سال 93 تا 95 بود. به موازات مقطع کارشناسی ارشد از سال 93 تا 95 کار کردم و بیمه برام ردشده است. پس از مقطع ارشد نیز در سال 96 به مدت 8 ماه در شرکت دیگری برام سابقه بیمه رد شده است. مجموع کل سابقه بیمه 3 سال است. اما تمام این سوابق بیمه قبل از اعزام به خدمت سربازی بوده. و تاریخ اتمام سربازی شهریور 97 می باشد. با شرایط موجود آیا بیمه من مورد قبول هست و نمی توانم از کاریابی استفاده نمایم و یا اینکه امور دانشجویان کار به موازات تحصیل و قبل از اعزام را بهمراه سابقه بیمه حساب نمی کند و من می توان از طریق موسسه کاریابی جهت آزاد کردن مدارکم استفاده کنم ؟ با تشکر فراوان.
 • مینو
  1397-07-05 09:28:40
  سلام من دانشجوی دکتری هستم ورودی ۹۴، کارشناسی ورودی ۸۲ بودم و ارشد ورودی ۸۶ در مجموع ۱۱ سال تعهد خدمت دارم، الان میخوام بدونم با توجه به اینکه دانشجوی دکتری هستم میتونم با خرید سنوات مدرکمو آزاد کنم؟
 • سحر
  1397-07-06 14:02:34
  سلام من میخوام مدرک لیسانسمو با پرداخت هزینه آزاد کنم. در راهنمای سامانه سجاد خوندم که باید اطلاعات هر نیم سال تحصیلیو(واحدهای گذرانده) دقیق وارد کنیم. یعنی باید برم دانشگاه و ازشون پرینت واحدهای گذراندرو بگیرم؟ فکر میکردم با وارد کردن شماره دانشجویی در سیستم خود سیستم تمام اطلاعاتو بیاره
 • کیمیا استیری
  1397-07-08 08:26:59
  سلام من میخام مدرک لیسانسم رو آزاد کنم فارغ التحصیل 91 هستم بعد از دوره لیسانس به مدت 18 ماه توی یک شرکت کار کردم و سابقه بیمه هم دارم بعد ک به دلایلی از شرکت اومدم بیرون درخواست بیمه بیکاری دادم و به مدت یکسال هم بیمه بیکاری برام رد شده...حالا میخوام ببینم با وجود این بیمه بیکاری میتونم نامه به عدم کاریابی ک اداره کار میده برسم و ازین راه برای آزادسازی مدرکم استفاده کنم؟؟؟البته دوره بیمه بیکاری مربوط به سال 92 و 93 هست..و بنده از مهر 94 هم دوباره مشغول خوندن ارشد بودم تا بهمن 96 ک البته ارشدم چون شبانه بود مشکلی ندارم ولی الان گیر مدرک لیسانس هستم...هم پولشو ندارم بخرم هم اینکه گواهی موقتم تاریخ اعتبارش تموم شده و توی آزمونی قبول شدم ک اون سازمان میگه اعتبار مدرکت تموم شده و قبول نمیکنه گواهی موقت رو!!!
 • فرزانه
  1397-07-14 07:06:17
  سلام وقت بخیر. من نزدیک یک ماه دیگه میتونم برم مدرکمو آزاد کنم فقط سوالی که داشتم اینه که من زمانی که دانشجو بودم مبلغی رو وام گرفتم که فعلا تسویه کامل نکردم آیا برای آزاد کردن مدرک باید تسویه وام بطور کامل انجام بشه؟
 • فرزانه
  1397-07-14 07:09:46
  سلام وقت بخیر. من انشالله یک ماه دیگه میتونم برم مدرکمو آزاد کنم، من که زمانی که دانشجو بودم مبلغی رو وام گرفتم که فعلا بطور کامل تسویه نکردم فقط سوالی که داشتم اینه که آیا برای آزاد کردن مدرکباید وام بطور کامل تسویه بشه؟
 • سامان سیناوند
  1397-07-30 10:40:27
  سلام، من سال 92 از دانشگاه روزانه فارغ التحصیل شدم، امسال یعنی سال 97 دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم، و برای ثبت نام اصل مدرک موقت رو دادم، الان برای انصراف گفتن باید هزینه ترم + خسارت که حدود 7 تومن میشه بدم، میتونم برم اصل مدرک م رو از کارشناسی بگیرم و بیخیال مدرک موقت بشم؟ اینم بگم دیگه قصد تحصیل ندارم و اگه گفتن مدرک موقت بگم گم شده و اینا .... اگه راهی هست ممنون میشم با کمترین هزینه به مدرک لیسانسم برسم
 • پریسا زارع
  1397-08-06 07:31:09
  سلام من سال 95 ارشدم رو تموم کردم. در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم. ولی میخوام مدرک ارشد رو آزاد کنم. در روند آزاد سازی مشکلی پیش نمی آید با توجه به اینکه در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل هستم؟
 • آرزو میم
  1397-08-18 00:19:12
  سلام. من مدرک لیسانسم رو از دانشگاه آزاد گرفتم و برای آزاد کردن اون مسئله ای ندارم. الان جایی شاغل هستم که هیچ ارتباطی به مدرکم نداره و میخواد که منو بیمه کنه. من برام سواله که اگر امسال که برای ارشد کنکور میدم دانشگاه سراسری قبول بشم، به خاطر بیمه ای که الان از طرف کارم برام رد میشه، دیگه نمیتونم از طریق روش کاریابی برای آزاد کردن مدرک ارشدم استفاده کنم؟
 • پرديس موسوي
  1397-08-24 15:12:26
  سلام من مشكل دارم سال ٨٩-٩١ كارداني سراسري بودم بعدش كارشناسي غير انتقائي و الان ترم اخر ارشد ازاد هستم براي خارج از كشور اقدام كردم اصل مدرك كارشناسيم درگير اصل مدرك كاردانيم شده من بايد چه كار كنم؟
 • ناشناس
  1397-08-28 14:46:04
  سلام وقت به خیر من 26.6.92 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شدم. اما صدور گواهینامه موقت 17.7.97 میباشد. برای آزاد سازی مدرک تاریخ فارغ التحصیلی مهم یا تاریخ صدور؟
 • زهرا
  1397-09-16 07:06:42
  سلام دوستان-من دی ماه نود 96 در مقطع ارشد دفاع کردم و حدودا بهار 97 بود که دنبال کارای فارغ التحصیلیم رفتم ولی هنوزم به طور کامل انجام ندادم . و مدرک موقتمو نگرفتم برای ارشد .بهار 97 برای کاریابی هم اقدام کردم.الان میخواستم ببینم من فارغ التحصیل محسوب شدم یا خیر؟؟؟ چون هنوز به طور کامل کارای اداریمو انجام ندادم و مدرک موقتمو هم نگرفتم.و الان من چند ماهه سرکار میرم برام سه ماه بیمه رد کردن.از اونجایی که میگن سابقه کار قبل فارغ التحصیلی ملاک نیست میخواستم بدونم امیدی هست وقتی این سه ماه بیمه تموم شه برای عدم کاریابی اقدام کنم؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید
 • ملیحه
  1397-09-20 18:51:07
  سلام من ورودی ۹۲ لیسانس دانشگاه دولتی هستم و ورودی ۹۶ ارشد دولتی از هشت ترم لیسانس سه ترمشو تهران مهمان بودم و پول دادم، اگه بخوام مدرک لیسانسمو آزاد کنم باید پول پنج ترم باقیمونده رو بدم یا دوباره کل هشت ترم رو؟
 • ابوالفضل
  1397-09-22 06:48:29
  سلام وقت بخیر من 96/05/29 فارغ التحصیل شدم و کارت معافیتم 97/02/16 صادر شده. یعنی قبل از تصویب و ابلاغ این بخشنامه مبهم! با این حساب 6 ماه بیشتر از روی کارتم گذشته. الان من میتونم اقدام کنم یا نه؟؟؟ ممنونم
 • شهراز
  1397-09-26 11:25:24
  سلام وقتتون بخیر، من ترم آخر مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم در یک دانشگاه دولتی.میخواستم بدون که اگر من بخوام مدرکمو آزاد کنم، فقط پول ترم های گذرونده شده مقطع فعلیم(کارشناسی) رو باید بدم یا برای کاردانی هم باید هزینه ای پرداخت کنم؟
 • mohammad
  1397-10-05 13:43:23
  سلام. من 20/4/96 فارغ التحصیل شدم و کارت پایان خدمتم 5/10/96 صادر شد و 7/7/97 گواهی موقتم رو به اداره کاریابی بردم( یعنی تقریبا 9 ماه بعد از تاریخ پایان خدمت و تقریبا یک سال بعد از فارغ التحصیلی) اما اداره کاربابی ایرادی نگرفت و گفت مشکلی پیش نمیاد اما ظاهرا طبق بخشنامه جدید به مشکل میخورم. لطفا راهنمایی کنید
 • محیا
  1397-10-05 14:54:04
  سلام ببخشید چرا بعضی مسئولین میگن که تاریخ فارغ التحصیلی درج شده در مدرک موقت مهمه نه تاریخ صدور کارت موقت. اما با عکسی ک شما گذاشتید حرف اونها اشتباس درسته؟؟
 • هاتف
  1397-10-16 15:02:05
  با سلام و خسته نباشید من قبل از دوره کارشناسی دو سال خدمت سربازی را طی کرده ام. آیا این دوره رو با توجه به اینکه قبل از کارشناسی سپری کرده ام برای ازاد کردن مدرکم محاسبه میکنند یا نه؟ ممنون
 • فائزه
  1397-10-22 06:56:20
  با سلام من 4 سال سابقه بیمه دارم، اما دو سالش حین تحصیل ارشد بوده، اما از طرفی ارشد من روزانه نبوده و دانشگاه غیرانتفاعی خوندم، میخواستم ببینم میتونم با سابقه کارم مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم؟
 • صبا
  1397-10-23 18:47:23
  سلام وقت بخیر. من ورودی ۹۲ کارشناسی روزانه هستم. شهریور ۹۷ درسم تموم شد و مهر ۹۷ ارشد روزانه رو شروع کردم. با توجه به این ایین نامه من میتونم مدرک کارشناسیم رو ازاد کنم ؟
 • Narges
  1397-11-04 13:09:18
  سلام و خسته نباشید,من کارشناسی خوندم و الانم دو سال از فارغ التحصیلیمو بیکاریم میگذره.و کاریابیم ثبت نام کردم.اگه الان بتونم مدرک کارشناییمو آزاد کنم,و بعد از آزاد کردنش ارشد رو بخونم,من باید مدرک آزاد کرده امو تسلیم دانشگاه ارشدم بکنم یا نه,منظورم اینه که اگه زمانی بخوام برم کشورای همجوار و مجبور شم مدرک ببرم اونموقع من دوباره باید ارشدمو آزاد کنم یا همون مدرک آزاد شده کارشناسی دستم هست؟؟؟
 • مهری
  1397-11-06 08:50:57
  سلام. وقت بخیر در صورتی که من با رتبه کنکور منطقه دو به دانشگاه رفته باشم ولی بتوانم ثابت کنم که با رتبه منطقه یک هم میتوانستم همین رشته را در دانشگاه بخوانم. آیا میزان سوابق کاری برای آزادسازی مدرک تغییر میکند؟ و از هشت سال به چهار سال تقلیل پیدا میکند؟ سپاس فراوان
 • نيلوفر
  1397-11-07 10:00:23
  سلام من بهمن 93در مقطع كارشناسي رشته آماروكاربردها وارد دانشگاه شدم و ترم هفت به دليل سه ترم مشروطي درخواست مدرك كارداني دادم كه بهمن ماه 97به من گواهي نامه موقت كارداني دادند خواستم بدونم اگر بخوام كارداني به كارشناسيم رو توي دانشگاه آزاد در رشته ي ديگري بگيرم بايد هزينه اي غير از شهريه دانشگاه پرداخت كنم؟
 • انتظار
  1397-11-07 13:07:39
  باسلام.فراموش کردن کد رهگیری لغوتعهدسامانه سجاد
 • Pinar
  1397-12-10 17:55:51
  سلام، دوستان با توجه به بخش دوم بخشنامه، اگه کسی به محض فارغ التحصیلی اقدام کنه، مدرکش 6 ماه طول میکشه تا ازاد بشه یا یه سال؟!
 • سارا سهرابی
  1397-12-11 11:43:38
  سلام ، من۶ مرداد مدرکم صادر شده اما بدلیل اشتباهی که شرکت کاریابی کرده تاریخ شروع رو از ۲ مرداد ثبت سیستم شده، نامه عدم کاریابی ای رو که از شرکت کاریابی گرفتم (مدت زمانش ۶ ماه و ۱۵ روز بعد )رو بردم اداره کار و تعاون اجتماعی، اونجا گفتن به مشکل ممکنه بخوری و مدرکتو آزاد نکنن، به من گفتن برو باهاتون تماس میگیریم . از یه ماه کمتره اما تماس نگرفتن من چیکار کنم؟ به نظرتون به مشکل برمیخورم؟؟؟؟؟؟؟؟ مدرکم آزاد نمیشه؟؟؟؟؟
 • کریمی
  1397-12-17 09:53:37
  سلام من کاردانی و کارشناسی رو دانشگاه آزاد درس خوندم و اصل مدارک رو هم دارم.ولی ارشد رو دانشگاه علوم پزشکی ایران(وزارت بهداشت) درخوندنم..مدت 6 ترم ارشد مت طول کشید..وروردی سال 93 هستم و فارغالتحصیل 96.. هنوز مدرک موقت هم نگرفتم ..واسه آزاد سازی مدرکم باید چیکار کنم؟ با تشکر
 • رستگار
  1397-12-21 09:26:07
  سلام من برای ازاد سازی مدرک اقدام کردم ،ولی دانشگاه الزهرا لحظه تحویل دادن دانشنامه برای دانشنامه ۲۰۰۰۰ تومن وبرای ریزنمرات ۲۰۰۰۰تومن گرفت میخواستم ببینم این هزینه ها که گرفتن قانونیه؟!و همه دانشگاه ها میگیرن؟
 • احمد
  1397-12-25 15:22:33
  سلام. من دانشجوی ترم 4 دکترا هستم. می خوام انصراف بدم و برای ادامه تحصیل به خارج برم. مدارک کارشناسی و ارشد من آزاد نیستن. برای آزادسازی این مدارک چه کاری باید انجام بدم؟ نامه اداره رفاه رو برای مقاطع لیسانس و ارشد گرفتم. هزینه این 4 ترم دکترا رو باید پرداخت کنم؟ اگه نتونم از نامه اداره رفاه استفاده کنم، امکانش هست با پرداخت هزینه کارشناسی و ارشد رو آزاد و ترجمه کنم و هزینه انصراف از دکترا رو پرداخت نکنم؟ با تشکر
 • نیوشا
  1398-01-17 09:49:42
  با سلام من 1 سال و دو ماه سابقه بیمه دارم مدرک کارشناسی هم آزاد شده است هزینه آزاد کردن مدرک ارشد(ورودی 93) بابت این سابقه بیمه کم خواهد شد؟چقدر؟
 • فروغ
  1398-01-18 16:04:40
  با سلام. بنده دانشجوی کاردانی(بهمن 85 تا اردیبهشت 88) و کارشناسی ناپیوسته (بهمن 89 تا بهمن 91) زیرگروه هنر بودم. در هر مقطع تعهد 2سال خدمت ذکر شده. به مدت 4سال و 10 ماه سابقه بیمه و کار (در 2 شرکت) را دارم. برای آزادکردن مدارک کاردانی و کارشناسی باید چه اقداماتی انجام بدم؟ و اینکه فاصله کاردانی و کارشناسی بنده 1.5سال بوده و در این فاصله برای موسسه کاریابی اقدامی انجام نشده بود آیا برای مقطع کاردانی مشکلی ایجاد می شود؟(ورودی رشته بنده تنها در 1 نیمسال و آن هم در بهمن ماه انجام می گرفت)
 • Shahab
  1398-02-23 02:42:36
  سلام من الان دانشجو دکتری دولتی هستم ولی میخوام مدارک ارشد و کاردانیمو با پرداخت هزینه ازاد کنم. این امکان برام هست؟ گواهی موقت های مقاطع قبلی رو در اختیار دارم بخاطر اینکه الان دانشجوام بهم میدن اصل مدارکو؟
  • سمانه بانی
   1398-02-23 12:37:44
   سلام دوست عزیز بله امکانش هست باید به قسمت دانش آموختگان دانشگاهتون مراجعه کنید.
 • بهشتی
  1398-02-25 13:40:25
  سلام من هم ارشد و هم کارشناسی دولتی بوده و دوسال سابقه بیمه دارم باتوجه به این که اول باید کارشناسی آزاد کنم بعد ارشدم رو میتونم کارشناسی با پرداخت هزینه ازاد کنم و ارشد را از طریق سابقه بیمه ازاد کنم ؟
 • کاوه
  1398-02-25 19:45:36
  سلام من به تازگی فارغ التحصیل شدن در مقطع ارشد .سابقه بیمه اگر بعد از فراغت از تحصیل در مقطع ارشد داشته باشیم مانع ازاد سازی از طریق کاریابی میشه ؟ یا کلا سابقه بیمه از دوره های قبل از شروع تحصیل در مقطع ارشد نباید داشته باشیم؟کلا نباید از بدو تولد سابقه کاری داشته باشیم یعنی ؟!!!!
 • رویا
  1398-02-27 23:08:42
  سلام,من فارغ التحصیل پرستاری دیماه 97 دانشگاه ازادم , یک ماه از شروع طرحم گذشته ولی نمیخوام ادامه ش بدم میخوام یه کار جدید شرو کنم و از پرستاری متنفرم,راهی میشناسین ک بدون اتمام طرح بتونم لیسانس پرستاری رو بگیرم و خلاص شم؟ لاقل چار سال درس خوندنم ب فنا نره...میشه بگید راه خریدی چیزی هس؟؟
 • مهسا خ
  1398-03-02 12:17:04
  سلام، من سال 90 فارغ التحصیل کارشناسی شدم و سال 93 هم ارشد فارغ التحصیل شدم و چهار سال هم سابقه کار دارم از 93 تا الان می خواستم ببینم آیا من میتونم مدرک کارشناسی را با پرداخت هزینه آزاد کنم و بعد مدرک ارشدم را با سابقه کار آزاد کنم؟ ممنون
  • سلام زمان آزادسازی مدرک آخرین مقطع تحصیلیتون میتونید سابقه کارتون را اعلام کنید و مدارک بیمتون را نشون بدید تا براتون محاسبه بشه.
 • فاطمه
  1398-03-08 13:56:56
  سلام بعد از گرفتن نامه از کاریابی چه مدت طول میکشه تا در اداره کار نامه ایی که باید به دانشگاه بدمو بهم بدن؟؟؟
  • سلام روند آزاد سازی مدرک بعد از اداره کار شامل ارسال نامه اداره کار به وزارت علوم (سامانه آنلاین) و جواب اونا و مجددا زدن مهر تایید حدودا کمتر از یکماه میکشه.
 • سعید نصرتی
  1398-03-19 21:44:20
  سلام. من فارغ التحصیل مدیریت اجرایی مقطع کارشناسی ارشد هستم و الان هم در حال انجام خدمت سربازی به عنوان سرباز نخبه. خواستم بدونم بدون اینکه خدمتمو تموم کنم و کارت پایان خدمت داشته باشم میتونم مدرکمو آزاد کنم؟
 • حجت
  1398-03-22 00:52:01
  سلام من فارغ التحصیل ۹۴دمهندسی دانشگاه دولتی روزا نه ام سال۹۷کنکور تجربی دادم و پرستاری قبول شدم الان برای ثبت نامم میگن اصل دیپلم و اصل مدرک پیش دانشگاهی رو باید بیاری ولی دانشگاه اولی اینارو نمیده و میگه یا باید ۸سال تعهد خدمات رو انجام بدید یا پولشو بدی ....کسی راهکاری داره ک من بتونم بدون هزینه مدارکم رو بگیرم ؟؟
 • محمدی
  1398-04-14 12:52:33
  با سلام.بنده مهر 92 مشغول تحصیل در مقطع ارشد شدم.در ترم 1 بیمه کاری برام رد شد.سال 94 تحصیلم تمام شد.داشگاه اون ی ترم بیمه رو چون هم زمان با تحصیل بوده را قبول نمیکنه و بعد از اتمام تحصیل حدود 8 ماه بیمه نداشتم.می توانم از نامه کاریابی مهر 94 استفاده کنم؟با توجه به اینکه 6ماه بعدش بیمه نداشتم.
 • علی
  1398-04-25 18:58:51
  سلام من لیسانسم نوبت دوم بود و با دانشگاه کاملا تسویه کردم. سال 90 ارشد روزانه قبول شدم و بنا به دلایلی سال 92 انصراف دادم و بلافاصله در یک شرکت خصوصی مشغول کار شدم و پنج سال بیمه رد شده. الان دوباره میخوام کنکور ارشد بدم میگن باید هزینه آموزش رایگان دو سال ارشدت رو پرداخت کنی تا مدرک لیسانس رو بهت بدیم. در واقع مدرک لیسانسم رو بلوکه کردن نمیدن در حالی که لیسانسم پولی بود و تسویه شده. با سابقه کار میشه کاری کرد که هزینه آموزش رایگان ارشد انصرافی رو نداد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-27 15:07:55
   سلام دوست عزیز. بله متاسفانه شما باید کاملا از دانشگاه انصراف داده باشید و این انصراف باید هزینه هایی پرداخت کنید. چون انصراف شما به طور قطع انجام نشده شما به وزارت علوم بدهکارید و تا تسوره کامل مدارکتون رو بهتون نمیدن. موفق باشید
 • مهلا
  1398-05-07 21:40:46
  سلام. وقت شما بخیر. من دانشجوی دوره دکتری روزانه هستم. دوره ارشد هم همین دانشگاهی که الان هستم دوره ی روزانه بودم و بلافاصله بدون کنکور و از طریق استعداد درخشان وارد دکتری شدم. مدرک ارشدم در گرو دانشگاه هست. آیا باید صبر کنم تا فارغ التحصیل بشم و بعد مدرکم آزاد بشه ؟ اگر انصراف بدم آیا باعث آزاد سازی مدرکم میشه ؟ یا اینکه اصلا می تونم بخرمش در حالیکه دانشجوی دکترا هستم؟ به نظر شما هزینه انصراف بیشتره یا خرید مدرک ؟ چون هیچ اطلاعی از هزینه ها ندارم. خواهش می کنم جواب بدید واقعا برام حیاتی هست جواب این سوال. ممنون
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-27 15:05:23
   سلام دوست عزیز . وقتی شما مدرک دکتری خودتونو ازاد کنید به طبع اون تمامی مدارک شما آزاد میشن. موفق باشید
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-27 15:05:24
   سلام دوست عزیز . وقتی شما مدرک دکتری خودتونو ازاد کنید به طبع اون تمامی مدارک شما آزاد میشن. موفق باشید
 • پیمان
  1398-05-14 21:49:33
  کارت پایان خدمت من 10 ماه بعد از پایان خدمتم صادر شده. این چه قانونی هستش که معیارش صدور کارت هستش نه پایان خدمت!؟
 • مهرنوش
  1398-05-22 11:19:27
  سلام وقتتون بخیر. من بهمن پارسال از رساله دکتریم دفاع کردم و الان به آزادسازی مدرکم احتیاج دارم. می خواستم بدونم در صورتی که بیمه برام رد بشه دفاتر کاریابی بیمه رو چک می کنن و بعد نامه لغو تعهد میدن؟چون من شاغل هستم در حال حاضر اما میخوام تعهدم رو از این طریق لغو کنم.
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-27 15:04:13
   سلام دوست عزیز. بله چک میکنن وبیمه بودن شما نشونه اشتغال شماست و شما نمیتونید از گذینه عدم کاریابی برای مدرکتون استفاده کنید. موفق باشید
 • هانی
  1398-05-26 14:22:26
  سلام من سال 93 ارشدم تموم شد مدرک کارشناسی آزاد کردم برای آزاد کردن مدرک ارشد سال 97 تو اداره کاریابی ثبت نام کردم با توجه به بخشنامه آیا میتونم نامه اداره کاریابی بگیرم یا تاریخ ثبت نام اداره کاریابی باید 6ماه بعد از تاریخ مدرکم میبود لطف میکنید راهنمایی کنید
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-27 15:02:37
   سلام . دوست عزیز زمان مراجعه شما به اداره کاریابی باید حداکثر بعد از 6 ماه از فارغ التحصیلیتون باشه . در غیر این صورت شما نمیتونید از این ایتم برای ازاد سازی مدارکتون اقدام کنید. موفق باشید
 • سارا
  1398-05-27 12:50:14
  سلام وققتون بخیر من برای ازاد سازی مدرکم بلافاصله بعد از صدور گواهی موقتم به کاریابی رجوع کردم و ثبت نام کردم و بیشتر از 6ماه از روی تاریخ ثبت نامم گذشته اما حالا سازمان امور دانشجویی مدرک منو قبول نمیکنه و اعلام کرده که تاريخ نامه عدم کاريابي بايد حداکثر 6 ماه بعد از فارغ التحصيلي از بالاترين مقطع تحصيلي روزانه باشد که نامه شما داراي اين شرط نيست الان مشکل کجاست و من چطوری میتونم حل کنم این قضیرو ؟ چون طبق نامه بالا اگر تا 6 ماه در کاریابی ثبت نام نکنیم شامل این قانون نمیشیم ولی من ثبت نام کردم ولی از 6 ما بیشتر شد از تاریخ ثبت نامم
 • افسانه
  1398-06-26 11:07:36
  سلام. وقت بخیر. در خصوص آزاد سازی مدارک ابتدا بایدمدرک فوق لیسانس رو آزاد کرد بعد لیسانس یا برعکس؟ آیا میتوانم هر دو مدرک را با سابقه کار ازاد کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-27 14:58:30
   سلام دوست عزیز . شما هر وقت مدرک کارشناسی ارشد خودتونو ازاد کنید به طبع اون بقیه مدارک قبلی شما هم ازاد میشن. بله شما با سابقه میتونید مدارکتونو ازاد کنید. موفق باشید
 • مجید
  1398-06-27 13:36:15
  سلام یک سوال امکانش هست در حین تحصیل دکتری مدارک مقاطع کارشناسی و ارشد رو آزاد کرد ؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-30 12:20:04
   سلام دوست عزیز. بله این امکان هست ولی شما بعد از فارغ التحصیلی اگر مدرک دکتری خودتون رو آزاد کنید به طبع اون بقیه مدارک شما هم آزاد میشن. موفق باشید
 • tannaz
  1398-06-28 18:19:10
  با سلام و درود من به مشکلی جدی برخوردم. من کارشناسی سال ۹۰ بودم و ارشد سال ۹۴ قبول شدم و در بهمن ۹۶ دفاع کردم ولی کار فارغ التحصیلی انجام ندادم و تسویه نکردم در شهریور ۹۸ تسویه کردم آیا میتوانم از طریق کاریابی اقدام کنم؟ با توجه به اینکه ن هنوز مدرک موقت ارشد نگرفتم روی مدرک موقت چه تاریخ درج می شود؟ من ۶ ماهم گذشته راه دیگری نیست؟ خواهشا اگر کسی میشناسد لطفن معرفی کند توان پرداخت دو مدرک را ندارم.
  • سحر اسفندیاری
   1398-06-30 12:22:26
   سلام دوست عزیز. خیر شما از طریق کاریابی نمیتونید مدرکتونو آزاد کنید. موفق باشید
 • حسین تفریشی
  1398-07-07 19:13:31
  سلام. ببخشید میشه این سوال منو جواب بدین؟ خیلی ضروریه ملاک آزادسازی با کاریابی، نگذشتن 6 ماه از کدوم تاریخه؟! از تاریخ صدور گواهی موقت یا تاریخ دفاع؟؟؟!!!
  • سحر اسفندیاری
   1398-07-08 12:58:45
   سلام دوست عزیز . تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی شما مهلت مراجعه به اداره کاریابی رو داره که این مهلت در مقاطع تکمیلی تا 6 ماه بعد از تاریخ دفاع پایان نامست. جون بعد از دفاع شما فارغ التحصیل محسوب میشید. تاریخ صدور گواهی موقت ملاک نیست. موفق باشید
 • مهدي
  1398-07-08 13:18:28
  با سلام كسي كه مدرك دوره كارشناسي رو داره (مدركش آزاده) براي آزاد كردن ارشد و دكتري چه كار كنه كه مدركش رو آزاد كنه - متشكرم
  • سحر اسفندیاری
   1398-07-09 13:58:27
   سلام دوست عزیز. ازاد بودن مدرک کارشناسی شما ربطی با مدارک بالاتر نداره . شما اگر مدرک دکتری خودتون رو ازاد کنید به طبع اون بقیه مدارک شما هم ازاد میشن. اگر هنوز 6 ماه از فارغ التحصیلی دوره دکتری شما نگذشته از طریق نامه های عدم کاریابی میتونید مدارکتون رو ازاد کنید. من شرایط دقیق شما رو نمیدونم که راهنمایتون کنم. موفق باشید
 • جلال
  1398-07-08 21:41:35
  سلام. من در مقطع کارشناسی دوره شبانه با سهمیه منطقه 2 بودم و مقطع ارشد رو هم روزانه (با سهمیه آزاد). یک سال بعد از اتمام دوره ارشدم هم به خدمت اعزام شدم و الان تازه 2 ماه هست که خدمتم رو تموم کردم. میخواستم بدونم که الان آیا دو سال سابقه خدمتم برای دوره کارشناسیم منظور میشه یا برای دوره ارشد منظور میشه؟ و اگه برای کارشناسی بخوان منظورش کنن آیا الان میتونم از طریق کاریابی شش ماه بعد هر دو مدرکم رو بدون پرداخت هزینه آزاد کنم یا خیر؟ در ضمن من رشتم فیزیک بوده، آیا این تفاوتی ایجاد میکنه؟
 • ناشناس
  1398-07-10 15:14:46
  سلام من فارغ‌التحصیل ارشد هستم ولی بلافاصله پس از کارشناسی در این دانشگاه مشغول تحصیل نشدم؛ چون دو بار از ارشد انصراف دادم. برای آزادسازی مدرک از کدام مقطع باید اقدام کنم؟
 • mohammad
  1398-07-10 18:43:55
  سلام من قبل از ارشد به خدمت رفتم و فقط ارشدم روزانه هست برای آزاد سازی مدرک ارشدم که دو سال طول کشیده مدت زمان خدمتم حساب میشه که بتونم مدرکمو آزاد کنم
 • محمود
  1398-07-14 13:53:51
  سلام. من میخام مدرک کارشناسیمو ازاد کنم، اما تا این ازاد بشه من تقریبا تو ماه دوم ارشد خوندن هستم چون برای سال بعد میخام برم ارشد ولی دوره شبانه، تو دوره شبانه ارشد میشه مدرک روزانه کارشناسی رو ازاد کرد؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-07-18 16:32:18
   سلام . بله دوست عزیز میتونید. ولی شما اگه بعد مقطع ارشد مدرک کارشناسی ارشدتون رو ازاد کنید به طبع اون مدرک کارشناسی شما هم ازاد میشه. موفق باشید
 • بهار
  1398-07-16 22:14:24
  سلام من بهمن سال گذشته در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدم و اول مرداد ماه مدرکم رو گذاشتم اداره کاریابی. اما چند روز پیش یه شغل مناسب همراه با بیمه بهم پیشنهاد شد (از طریق دوستان، نه از طریق اداره کاریابی)، بهم گفتن که اگر مدرکت اداره کاریابی باشه و شغل پیدا کرده باشی، هزینه آزادسازی مدرکت بالاتر از حالتی هست که مدرکت هنوز دست دانشگاه باشه. میخواستم بدونم این حرف درسته؟ و اینکه اگر سال آینده بخوام مدرکم رو آزاد کنم، کم هزینه ترین حالت آزاد سازی برای من چه راهیه؟ مدرکم رو از اداره کاریابی بگیرم یا فرقی توی هزینه ها نداره؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-07-18 16:30:17
   سلام . ازاد سازی مدرک از طریق کاریابی یعنی شما طبق تعهدی که دادین به مدت چند سال برای دولت کار کنید. وقتی شما این چند سال رو بگذرونید مدرک شما ازاد میشه. اگه شما سر کار برید و برای شما بیمه رد بشه نامه عدم کاریابی شما دیگه مورد قبول نیست . حتی اگه کار شما از طرف اداره کاریابی نباشه. موفق باشید
 • سارا
  1398-07-17 17:12:49
  سلام ببخشید من میخواستم مدرک کارشناسیم را از طریق کاریابی ازاد کنم اما دانشگاه جواب داده ک چون زمان ثبت نام شما در کاریابی در حین ارشد بوده قابل قبول نیست و نمیشود مدرک کارشناسی رو ازاد کرد و درخواست لغو تعهد و رد کرده، ب نظرتون مدرک کارشناسی ربطی به ارشد دارد من فقط میخوام ریز نمرات کارشناسی را بگیرم ولی دانشگاه گفته چون تاریخ ثبت نام کاریابی در حین ارشد بود و لیسانس رو ازاد نمیکنیم ممنون میشم راهنمایی کنید
 • سارا
  1398-07-17 17:12:49
  سلام ببخشید من میخواستم مدرک کارشناسیم را از طریق کاریابی ازاد کنم اما دانشگاه جواب داده ک چون زمان ثبت نام شما در کاریابی در حین ارشد بوده قابل قبول نیست و نمیشود مدرک کارشناسی رو ازاد کرد و درخواست لغو تعهد و رد کرده، ب نظرتون مدرک کارشناسی ربطی به ارشد دارد من فقط میخوام ریز نمرات کارشناسی را بگیرم ولی دانشگاه گفته چون تاریخ ثبت نام کاریابی در حین ارشد بود و لیسانس رو ازاد نمیکنیم ممنون میشم راهنمایی کنید
 • سارا
  1398-07-17 17:16:41
  سلام وقت بخیر من برای ازاد کردن مدرک کارشناسی از طریق کاریابی اقدام کردم و از طریق سامانه سجاد حالا دانشگاه جواب داده ک به دلیل اینکه ثبت نام شما در کاریابی در حین ارشد بود قابل قبول نیست و مدرک لیسانس شما ازاد نمیشود، من فقط میخوام مدرک کارشناسی رو ازاد کنم و خیلی وقته از کارشناسیم گذشته سال ۹۱ فارغ التحصیل شدم اما ارشد ۹۶ . حالا چکار کنم ک ریزنمرات کارشناسی رو بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید
  • سحر اسفندیاری
   1398-07-18 16:26:52
   سلام دوست عزیز. شما هر وقت در مقطع ارشد فارغ التحصیل شدید صریعا برای ازاد سازی مدرکتون اقدام کنید . وقتی مدرک ارشد شما ازاد بشه به طبع اون مدرک کارشناسی شما هم ازاد میشه. موفق باشید
 • نارگل
  1398-07-30 03:40:54
  سلام خسته نباشید من شهریور 97 فارغ التحصیل شدم ولی مدرکم روخرداد 98 گرفتم، با توجه به اینکه ی سال از تاریخ فارغ التحصیلیم میگذره میتونم ی نامه از کاریابی بگیرم و مدرکم رو ازاد کنم یا اینکه به تاریخ صدور مدرک موقت دقت میکنند؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-08-04 11:37:59
   سلام . برای ازاد سازی از طریق کاریابی ، باید 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی شما یعنی همون شهریور 97 گذشته باشه. تاریخ صدور گواهی موقت ملاک نیست. موفق باشید
 • فتاحی
  1398-08-02 17:18:06
  سلام وقتتون بخیر ، من فارغ التحصیل سال 96 با مدرک کارشناسی دوره روزانه از وزارت علوم هستم و الانم دانشجوی پرستاری دوره روزانم. میخواستم بپرسم اگه واسه آزاد کردن مدرک لیسانسم با نامه عدم کاریابی اقدام کنم مشکلی پیش نمیاد چون که از اون ور دارم پرستاری میخونم؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-08-04 11:36:08
   سلام دوست عزیز. اگر زمانبندی های ذکر شده رعایت بشه، خیر مشکلی پیش نمیاد . موفق باشید
 • جمال الدین
  1398-08-02 22:46:14
  با سلام و عرض خسته نباشید. یک سوال داشتم. وقتی بلافاصله پس از صدور کارت پایان خدمت در کاریابی ثبت نام کردیم حتما باید یک سال از صدور کارت پایان خدمت گذشته باشه تا مدارک آزاد بشه؟ هیچ راهی نیست که بشه زودتر مدارک رو آزاد کرد؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-08-04 11:39:28
   سلام . بله دوست عزیز این زمان باید سپری بشه. موفق باشید.
 • قائم
  1398-08-12 16:11:30
  سلام من دانشجوی سال آخر دکتری هستم. برای مصاحبه حضوری لاتاری نیاز به ترجمه مدارک تحصیلیم دارم. 1. برای آزاد شدن مدرک لیسانس و ارشد باید انصراف بدم؟ یا حین تحصیل دکتری میشه اقدام کرد. 2. برای آغاز آزاد سازی، باید کل وام های دوره دکتری رو هم تسویه کنم؟ حدود 17 18 میلیون بدهی دارم 3. 3سال سابقه بیمه حین تحصیل دکتری دارم. آیا از اون میتونم استفاده کنم یا قبول نیست؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-08-13 12:55:31
   سلام دوست عزیز . شما نمیتونید در حین تحصیل مدارک مقاطع پایین تر رو ازاد کنید. برای ازاد کردن مدرک ارشد و کارشناسی تون باید از دکتری انصراف بدین. درمورد سوال بعدی برای انصراف از مقطع دکتری شما باید بدهی خودتون رو بعلاوه جریمه انصراف رو تسویه کنید. بله بیمه شما در روند ازاد سازی مدرکتون تاثیر داره . موفق باشید.
 • Mahsa
  1398-08-19 00:35:04
  برای بچه های پزشکی پردیس خودگردان نیاز به گذراندن طرح هست؟ مدرک قبل از گذراندن طرح امکان ازاد سازی دارد؟ ایا باید هزینه ای پرداخت شود با توجه به اینکه هزینه تحصیل 7 سال در طول تحصیل پرداخت شده است؟
 • سپیده
  1398-08-23 14:22:50
  سلام. من دوماهه دکترا دفاع کردم و یک هفته س مدرکم رو گذاشتم اداره کاریابی. سوالم اینه: آیا با آزاد شدن مدرک دکترا مقاطع پایین تر (کارشناسی و ارشد) بدون هزینه (هزینه تحصیل رایگان) آزاد میشن یا باید پول اونهارو جدا پرداخت کنیم؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-09-10 11:37:33
   سلام . بله با ازاد شدن مدرک دکتری به طبع اون مدارک مقاطع پایین تر هم ازاد میشه . اگه بدهی نداشته باشید بله ازاد شدن مدارکتون رایگانه. موفق باشید
 • احمدی فرد
  1398-09-03 09:47:49
  درود. وقتتون بخیر. من سال 95 با مدرک کارشناسی از وزارت علوم فارغ التحصیل شدم، بعد بلافاصله ارشد از وزارت بهداشت قبول شدم و چند ماهی هست که فارغ التحصیل شدم. برای آزاد کردن مدرک لیسانسم توی موسسه کاریابی هم یک ماهه که اقدام کردم. میخواستم بدونم که برای مدرک ارشد هم میتونم با کاریابی اقدام کنم؟!
  • سحر اسفندیاری
   1398-09-10 11:40:01
   سلام . دوست عزیز اگه شما مدرک ارشدتون رو ازاد کنید مدرک کارشناسیتون هم ازاد میشه . نکته دیگه اینکه تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی شما فرصت دارید مدرک خودتون رو به اداره کاریابی ارائه بدید. بله شما میتونید مدرک ارشدتون هم از طریق عدم کاریابی ازاد کنید. موفق باشید
 • آرتین
  1398-09-05 16:48:40
  سلام.من به تازگی در رشته تخصص پزشکی فارغ التتصیل شدم و هنوز طرح تخصص رو نگذروندم..جهت ازادسازی مدارک دوره همومی و تخصص اطلاعاتی دارین؟ راهی برای نرفتن به طرح وجود داره؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-09-10 11:47:11
   سلام. دوست عزیز برای ازاد سازی مدرک پزشکی باید دوره تعهد خدمت رو بگذرونید. در غیر این صورت با شرایط یا ضوابط خاص این دوره رو بخرید و هزینه پرداخت کنید. موفق باشید
 • مهتاب
  1398-09-07 15:53:57
  سلام و خسته نباشید. من برای لغو تعهد در سامانه سجاد درخواستم رو ثبت کردم، فعلا فقط کارشناسی رو درخواست دادم. و دانشگاه تایید کرده و منتظر تایید امور دانشجویان هستم. اونطور که شنیدم 2 هفته ای طول میکشه. میخواستم ببینم امکانش نیست که همزمان توی سامانه برای ارشد هم درخواست بدم؟ یک موردی هم که توش کمی شک داشتم این هست که نامه لغو تعهد اداره کار یک ماه بیشتر انقضاء نداره. اما اگر هر مرحله (کارشناسی و کارشناسی ارشد) 20 روز طول بکشه حدودا میشه 40 روز، این که طول مراحل از مدت تاریخ نامه بیشتر هست که احیانا مشکلی ایجاد نمیکنه؟ فکر میکنم تاریخ نامه برای ثبت درخواست هست و دیگه به طول مراحل بستگی نداره، درسته؟
 • مهدی
  1398-09-16 15:39:00
  سلام با توجه به اینکه برای آزاد کردن مدرک ارشد ابتدا باید مدرک لیسانس رو آزاد کرد، آیا میشه مدرک لیسانس رو با پرداخت هزینه آزاد کرد و برای آزاد کردن مدرک ارشد از سابقه بیمه و خدمت سربازی استفاده کرد؟ یا اینکه تا زمانی که فرد سابقه‌ی بیمه‌ی استفاده نشده داره، امکان آزاد کردن با پرداخت هزینه وجود نداره. ممنون
  • سحر اسفندیاری
   1398-09-17 11:54:02
   سلام . دوست عزیز بله شما با پرداخت هزینه میتونید مدرک کارشناسی تون رو ازاد کنید. نکته اینکه اگر شما مدرک ارشدتون رو بر طبق نامه های عدم کاریابی ازاد کنید به طبع اون مدرک کارشناسی شما هم ازاد میشه . سوابق بیمه میتونه در ازاد کردن مدرک ارشدتون موثر باشه ولی سوابق بیمه سربازی جز این سوابق محسوب نمیشه. موفق باشید
 • مهدی
  1398-09-19 12:21:39
  سلام مجدد خانم اسفندیاری. پیام دادم بگم که بر خلاف گفته‌ی شما تا جایی که من میدونم سربازی هم جزو سابقه‌ی کار حساب میشه. در واقع به تعداد ماه‌های سربازی از تعهد آموزش رایگان کم میشه. اتفاقا توی متن بالا هم به این موضوع اشاره شده.
 • مهرداد
  1398-09-22 14:37:18
  سلام. وقت بخیر. من ورودی سال92 کارشناسی هستم و در حال حاضر در مقطع ارشد مشغول به تحصیل هستم. میخواستم بپرسم ببینم میشه حین تحصیل ارشد، مدرک کارشناسیمو با پول ازاد کنم؟
 • سامان
  1398-09-22 20:17:15
  سلام وقتتون بخیر، یه سوالی داشتم خدمتتون بنده ۲۵ شهریور ۹۸ در مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم و برای سربازی هم درخواست معافیت پزشکی دادم. در همین حین سریعا کار پیدا کردم اما به علت بی اطلاعی از روند ازاد کردن مدرک، به شرکت مورد نظر گفتم که فعلا برای من بیمه رد کنید تا موقعی که کارت معافت پزشکی خودم رو بگیرم و بعد دریافت کارت میخوام بیمه رد نشه تا از طریق کاریابی بتونم مدرکمو ازاد کنم. اما به تازگی فهمیدم که برای آزاد کردن کار از طریق کاریابی کلا نباید سابقه بیمه داشته باشیم( حتی اگر در زمان درخواست در کاریابی فاقد بیمه باشم) میخواستم بپرسم که آیا این امر واقعا درسته؟ حتی وجود سابقه بیمه هم مشکل درست میکنه توی آزاد کردن مدرک؟ من الان از طریق سایت تامین اجتماعی که چک میکنم برای ماه مهر و آبان بیمه رد شده! چیکار میتونم کنم که مدرکو آزاد کنم؟ کار از کار گذشته؟
 • مینا
  1398-10-03 10:56:34
  سلام وقتتون بخیر من مدرک کاردانی دارم برای آزاد کردن اصل مدرکم میتونم از لغو تهد رایگان اداره کار یابی استفاده کنم
 • کنعان
  1398-10-13 12:29:57
  سلام وقتتون بخیر من سال 88 مدرک کاردانی ناپیوسته گرفتم و سال 91 مدرک کارشناسی ناپوسته و سال 97 قبول شدم برای ارشد حالا میخوام مدرک کاردانی و کارشناسی را ازاد کنم سابقه کار من از سال 92 تا الان هستش ولی توی مدرک کاردانی گفته شده دو سال نیم تعهد خدمت و در مدرک کارشناسی گفته 4 سال تعهد خدمت حالا نمیدونم اول دفعه مدرک کاردانی را ازاد کنم بعد کارشناسی را اصلا با این سابقکارمی توانم هم مدارک کاردانی و هم کارشناسی را ازاد کنم
  • سحر اسفندیاری
   1398-10-13 15:37:44
   سلام . دوست عزیز اگه شا بتونید مدرک کارشناسیتونو ازاد کنید به طبع اون مدرک کاردانی شما هم ازاد میشه . شما ازاد کردن مدرک کارشناسیتونو در اولویت قرار بدید. با این سابقه کار خیر شما نمیتونید مدرک کارشناسیتونو ازاد کنید. موفق باشید
 • Mohamad
  1398-10-14 13:09:37
  سلام بر شما و همکاران تون. ممنون وقت میذارید. بنده کارشناسی و کارشناسی ارشد رو روزانه خوندم و تاریخ صدور کارت پایان خدمتم 28-4-1398 هستش. بلافاصله بعد این تاریخ در کاریابی ثبت نام کردم و بعد از شش ماه کاریابی نامه داد و در کل این نامه بازی ها منتهی شد به دو نامه عدم کاریابی خطاب به دانشگاهای محل تحصیلم. حالا با توجه به اینکه من باید یکسال از تاریخ صدور کارت پایان خدمتم بگذره (28-4-99) برای آزاد سازی، توی این شش ماه باقی مونده اگر من جایی شاغل بشم (شرکت خصوصی) که خودم پیدا کردم کار رو نه کاریابی! و برام بیمه رد بشه، آیا این رد شدن بیمه مانع آزادسازی مدرک هام میشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. یه جورایی کل مسیر پیش روم به پاسخ این سوال مربوطه
  • سحر اسفندیاری
   1398-10-15 15:41:02
   سلام دوست عزیز - با توجه به این بند (عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت ۶ ماه پس از تاریخ ثبت نام) برای شما مشکلی پیش نمیاد چون نامه عدم کاریابی شما برای دانشگاه صادر شده. ولی با توجه به اینکه توی نظام اداری ما کلی تبصره و پی نوشت هست برای اطمینان بیشتر با دانشگاه محل تحصیلتون در ارتباط باشید.
 • الهام
  1398-10-23 23:22:31
  سلام.من فارغ التحصیل مهر 96 هستم.ابان 96 اقدام کردم برای کاریابی.میدونستم که باید یک سال بگزره از تاریخ فارغ التحصیلیم تا بتونم مدرکمو ازاد کنم.ولی بعدش دیگه درگیر زندگی شدم.و الان سال 98 میخام برم برای گرفتن نامه کاریابی و ازدسازی مدارکم. میخاستم ببینم این زمانش که 2 سال شده که مشکلی پیش نمیاره برام؟چون خودشون گفتن حداقل یک سال.پس حالا که 2 سال شده نباید مشکلی باشه؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-10-24 17:17:08
   سلام دوست عزیز . خیر مشکلی نیست شما میتونید برای ازاد سازی مدرکتون اقدام کنید. موفق باشید
 • علی
  1398-10-24 20:17:47
  با سلام.من بهمن 95 از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و مهر 97 وارد مقطع ارشد شدم. خودم به شخصه به سازمان امور دانشجویی میدان فردوسی رفتم و با کارشناس لغو تعهد تحصیل رایگاه صحبت کردم. ایشون گفتند قانونی که سال 96 تصویب شده شامل حال کسانی که قبل اون تاریخ فارغ التحصیل شدن و بعدش ادامه تحصیل دادن نمیشه منتها با این شرط که بعد از اتمام تحصیل مقطع جدید مهلت 6 ماهه را از دست ندهند. برای مثال من خودم که مقطع ارشدم تابستون 99 تمام میشه اگر بوسیله کاریابی اقدام کنم میتونم با نامه همون کاریابی هم مدرک لیسانس وهم ارشدم را آزاد کنم.
 • سارا
  1398-10-26 20:40:36
  سلام من ورودی سال ۹۱ رشته پزشکی هستم و شهریور ۹۸ درسم تموم شد البته هنوز دفاع نکردم. بعد اینکه دفاع کردم و طرحم رو گذروندم (حدود ۲۱ ماه) مدرکم رو میتونم با پرداخت هزینه آزاد کنم؟ فایلی که گذاشتین هزینه ها به ریال هست یا تومن؟ و این قیمت برای چه از زمانی تا چه زمانی صدق میکنه؟
 • لیلا
  1398-10-29 22:58:45
  من سال 98از دانشگاه روزانه انصراف دادم میخواستم بدونم میتونم با مدرک موقت کاردانی و بدون پرداخت هزینه لغو تعهد کنکور کاردانی به کارشناسی بدم؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-10-30 21:39:34
   سلام دوست عزیز . بله شما میتونید شرکت کنید . ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیازی به آزاد سازی مدرک نداره. موفق باشید
 • جواد
  1398-11-08 21:23:32
  سلام من ارشد روزانه فيزيك هستم،،تقريبا ٧ ماه بعد از تاريخ صدور كارت پايان خدمتم رفتم كاريابى درخواست دادم،،مسئولش اول گفت نبايد ميزاشتى بيشتر از ٦ ماه بگذره ولى بعدش گفت ايرادى نداره و درخواستمو قبول كرد،،همين روزا ميخوام برم و نامه عدم كاريابيمو بگيرم،،يعنى نامه عدم كاريابى بهم نميدن؟؟؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-11-13 14:36:38
   سلام دوست عزیز . احتمالا براتون نامه صادر بشه و مشکلی پیش نیاد . موفق باشید
 • عباس
  1398-11-09 22:19:45
  من قصدداشتم برای آزاد کردن مدرک با پرداخت هزینه اقدام کنم ولی توی سایت https://portal.saorg.ir دیگه گزینه ی "لغو تعهد رایگان" دیده نمیشه!!! چرا نیست و من باید چه کار کنم؟
 • سمیه
  1398-11-11 22:36:24
  با سلام من سال ۸۷ فارع التحصیل دوره روزانه شدم به مدت ۹ سال در دفتر پیشخوان که خصوصی هست مشعول به کار بودم و بیمه هم نبودم ایا با این سابقه میتونم مدرکمو ازاد کنم ؟ به چه صورت ؟؟ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون
  • سحر اسفندیاری
   1398-11-13 14:35:50
   سلام دوست عزیز . باید سوابق بیمه داشته باشین . موفق باشین
 • لیلا اردستانی
  1398-11-12 19:55:15
  سلام وقتتون بخیر من سال ۹۰ مدرک کاردانیمو گرفتم که روزانه بود ولی ارشدم رو شبانه خوندم که شامل تعهد خدمت نمیشه ولی مدرکمو به خاطر اون دو سال کاردانی نمیدن و میگن باید کاردانی رو آزاد کنید اگر مدرک موقت ارشدم رو بذارم اداره کاریابی بعد ۶ ماه مدرک اصلی رو میدن ؟ یعنی کاردانیم آزاد میشه؟ و اینکه من ۱۱ ماه بیمه دارم شما میدانید هزینه آزاد کردن کاردانی حدودا چقدر میشه؟
  • سحر اسفندیاری
   1398-11-23 16:00:23
   سلام دوست عزیز. الان برای ازاد کردن مدرکتون از طریق کاریابی دیره. برای ازاد سازی مدرکتون و هزینه اون به دانشگاهتون مراجعه کنید. جون قیمت ها با توجه به رشته های مختلف متفاوته. موفق باشید
 • ياسر
  1398-11-19 19:20:47
  سلام من دانشجو پرستارى هستم و الان بهم گفتن كه برم تو سايت و ثبت نام كنم براى طرح من نميخوام برم طرح شما ميدونيد چجورى ميتونم مدركمو بدون طرح بگيرم ؟
 • پويان
  1398-12-05 01:02:10
  سلام وقتتان بخير من ٢٣ شهريور ٩٨ دفاع كردم در مقطع دكتر ولي چون استادم اجازه فارغ تحصيلي نمي داد كار فارغ التحصيلي من تا اسفند طول كشيده و هنوز مدرك به دست من نرسيده با اين حساب أيا من فرصتي براي ارائه مدركم به كاريابي دارم خيلي متشكرم
  • سحر اسفندیاری
   1398-12-07 18:20:27
   سلام دوست عزیز . این موضوع رو حتما با دانشگاهتون در میون بگذارید مطمنا به شما کمک میکنند. با این شرایط مستقیما به اداره کاریابی مراجعه کنید به مشکل برمیخورید. موفق باشید
 • ناهید
  1399-01-09 17:45:14
  سلام، من خیلی وقت پیش از وزارت علوم سال ‌‌1375 فارغ التحصیل شدم قبولی از منطقه سه اون موقع الان شده منطقه دو ولی شهری که قبول شدم دانشگاه تبریز بود، سال بعدش دانشگاه تهران کارشناسی ارشد در وزارت بهداشت قبول شدم دوره کارشناسی آرشیوم سه سال طول کشید و سال 1379 از دانشگاه علوم پزشكي تهران فارغ‌التحصیل شدم دو سال طـرح خدمت گذراندم با اینکه طرح برای رشته من اجباری نبود بعد از اتمام طرح دو سال بعد یعنی سال 1384 دکتری دانشگاه تهران علوم پزشکی وزارت بهداشت قبول شدم و دوره دکتری شش سال طول کشید در 1390 فارغ‌التحصیل شدم یک سال و نیم دوره پسادکتری گذراندم و بعد از یکی از دانشگاههای آمریکا پذیرش پسا دکتری گرفتم از اونجایی که مدرک دکتری در دستم نبود و حتی دوره پسا دکتری داخل ایران بیمه هم نداشتم فکر نکنم جزو سوابق کاری من محسوب بشه البته هنوز مطمئن نیستم، موقع موقع اومدن به آمریکا دانشگاه یک نامه از طرف استاد راهنمای من را به عنوان مدرک تحصیلی قبول کردند و من توانستم وارد دانشگاه آمریکا به عنوان پست دکتری که همان پسا دکتری منظور هست بشم الان بعد از پنج سال از دانشگاه آمریکا باید بیام بیرون برم دنبال کار ولی همه مدارکم داخل ایران گیره نمیدونم از کجا شروع کنم، آزاد سازی مدرک دکتری که اصلا آسان نیست یعنی به گذراندن تعهد بسیار سختگیر هستند ولی برای آزاد سازی لیسانس و فوق‌لیسانس چه کنم با توجه به اینکه الان خارج از ایران هم هستم و امکان برگشت نیست، تازه لیسانس من وزارت علوم و فوق من وزارت بهداشت، میدونم باید وکالت بدم یکی از داخل ایران کارهای منو دنبال کنه، آیا برای آزاد سازی فوق ليسانس حتما باید لیسانس من هم آزاد بشه؟ فعلا بی خیال دکتری هستم چون پول بسیار زیادی هم باید پرداخت کنم تازه اگر فبول کنند و در قبال پرداخت پول تعهداتم انجام بشه چون هفت سال پیش که ایران بودم‌ وزارت بهداشت به هیچ وجه خرید تعهد را فبول نمی‌کرد
 • همتی
  1399-01-15 13:18:39
  سلام من کارشناس پرستاری از دانشگاه آزاد هستم قصد ندارم که طرح برم و چند ماه دیگه بخاطر کار همسرم مهاجرت میکنم و میخوام ک اونجا کار کنم حالا برای مدرکم باید چقدر وثیقه بزارم؟
 • سارا
  1399-01-23 13:40:35
  سلام خسته نباشد من واسم ابهام ایجاد شده ؟ من تاریخ خرداد 97 دفاع کردم و فارغ التحصیل شدم و چون انموقع میگفتن 6 ماه نباید از تاریخ فارغ التحصیلی بگذره من آبان ماه 97 ثبت نام کردم در اداره کاریابی . ولی مدرک موقت برج 10 /97 به دستم رسید و تاریخ ثبت نامم در کاریابی 3 ماه زودتر از مدرک موقت است. حالا براساس این بخشنامه که تاریخ ثبت نامم در کاریابی زودتر از مدرکه بهم گیر میدن ؟ نمیتونم تو سیستم ثبت نام کنم برای ازاد سازی مدرک ؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-01-24 16:50:41
   سلام دوست عزیز . مهلت مراجعه شما 6 ماه بعد از تاریخ دفاعتون هست و کاری به تاریخ صدور مدرکتون نداره. موفق باشید.
 • عسل
  1399-01-26 00:49:50
  سلام من در تاریخ شهریور ۹۷ دفاع کردم، دانشگاه آزاد مشهد هستم الان دانشنامم رو لازم دارم ولی کارای فارغالتحصیلیم و تازه دارم انجام میدم هنوز در مرحله تایید مدارک برای دریافت گواهی موقت هستم میشه بهم بگید حدودا چقدر طول میکشه دانشنامم دستم برسه؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-01-26 19:06:29
   سلام معمولا بعد از 6 ماه حاضر میشه اما قبلش با دانشگاه تماس بگیرید که از اماده بودن دانشنامه تون مطمن بشید. موفق باشید
 • ناشناس
  1399-01-27 15:04:36
  سلام. من لیسانس و ارشدم شبانه بودم و دانشنامه هم دارم در هر دو مقطع. اما دکترا روزانه بودم آیا برای آزاد سازی مدرک دکترا نیاز مدارک قبلی(لیسانس و ارشد) هم در کاریابی همراه با مدرک موقت دکترا گذاشته بشه؟ و اینکه آیا من باید برای ترجمه دانشنامه رسمی لیسانس و ارشد من باید این مدارک رو در سامانه سجاد بارگذاری کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-11 21:47:33
   سلام دوست عزیز . فقط مدرک دکتری شما کافیه . بارگزاری مدارک قبلیتون بعد از گرفتن نامه عدم کاریابیه. موفق باشید
 • مهدي
  1399-02-09 15:25:46
  سلام خسته نباشيد اين تاريخ ٦ماهي كه نبايد بگذره براي آزاد سازي مدارك از طريق عدم كاريابي. از تاريخ فارغ التحصيلي است يا تاريخي كه روي گواهي موقت است؟ كدوم تاريخ مبني براي اين ٦ماهه
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-11 21:45:34
   سلام . این تاریخ از زمان دفاع شما محاسبه میشه یعنی زمان فارغ التحصیلی شما. موفق باشید
 • عاطفه
  1399-02-09 15:34:03
  . شرایط دریافت ریز نمرات 8 ترم پرستاری و مدرک لیسانس بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه آزاد چیه ؟ میشه قبل رفتن به طرح مدرک و ریز نمرات رو آزاد کرد تو مسیر اپلای به ریزنمراتم نیاز دارم ممنون میشم اگر اطلاع دارین پاسخ بدین? #پرستاری
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-20 21:26:57
   سلام دوست عزیز. در همین سایت مطلب آزاد سازی مدارک وزارت بهداشت رو مطالعه کنید.
 • محسن
  1399-02-19 11:12:25
  سلام- من ترم ۲ ارشد هستم، یک درسم را قصد دارم حذف کنم. منتهی مسئول آموزشمون گفت که در صورتی که در نیمسال سوم و چهارم ارشد به جز سمینار و پایان نامه واحد آموزشی دیگه ای بگیرید، نیم سال به تهعد خدمت آموزش رایگانتون اضافه می‌شود، حس میکنم اشتباه میکنن آیا درسته این قضیه؟ یعنی من اگر برای نیم سال سوم واحد درسی بردارم باید هزینه بیشتری برای آزاد سازی مدرک بدم؟ در ضمن من میخام مدرکمو بخرم در ضمن مطلب فوق ربطی به مسائل کرونا ندارد
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-20 21:28:13
   سلام دوست عزیز. بله این موضوع صحت داره. شایدقوانین بخاطر کرونا مورد تبصره قرار بگیره.
 • آزاده
  1399-02-21 14:39:15
  سلام خسته نباشید آذر ماه 1398 دیوان عدالت اداری، محدودیت 6 ماهه مراجعه به کاریابی رو لغو کرده، شما در این خصوص اطلاعی دارید؟ https://www.isna.ir/news/98091813428/%D9%85%D8%B5%D9%88%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%84%D8%AA-%DB%B6-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D8%B9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9 من به همین علت به کاریابی مراجعه نکردم و تاریخ دفاعم هم آخر شهریور 98 هست.
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-21 21:06:19
   سلام دوست عزیز . گویا این اتفاق افتاده ولی تا به تصویب نهایی برسه پروسه داره. من اطلاع کاملی ندارم . به اداره کاریابی مراجعه کنید و بررسی کنید. موفق باشید
 • طیارزاده
  1399-02-23 22:04:53
  ببخشید من سال ۸۸ لیسانس گرفتم از دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان میانه و مدرک موقت گرفتم تا الانم نرفتم دنبال مدرکم الان بخوام کجا باید برم
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-23 22:39:53
   سلام دوست عزیز. به دانشگاه تون مراجعه کنین . مدارک دانشگاه ازاد نیازی به فرایند ازاد سازی ندارند.
 • من
  1399-02-26 13:26:57
  سلام و خسته نباشید توی متن گفتین که امکان آزادسازی مدرک با استفاده از سابقه کار و بدون بیمه هم هست، میشه بفرمایید چه مدارکی لازم هست؟
 • هانیه
  1399-02-27 17:30:55
  سلام خسته نباشیدببخشیدمن فارق التحصیل 31شهریور 98ازدانشکده دولتی ام متاسفانه من اطلاع نداشتم که فقط 6ماه برای ازادسازی مدرکم وقت دارم وامروز اقدام کردم واداره کاریابی گف که امکانش نیست چون 8ماه گذشته من بایدچکارکنم واقعاراه دیگه ای نداره ؟چون اینجوری برای گرفتن مدرک لیسانس هم به مشکل برمیخورم
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-27 22:22:13
   سلام دوست عزیز. گویا قراره این قانون 6 ماه رو بردارن هنوز به طور رسمی ابلاغ نشده. متاسفانه باید از راه های دیگه برای ازاد کردن مدرکتون اقدام کنین.
 • شادی
  1399-02-27 18:42:08
  سلام. وقتتون بخیر. دو تا سوال داشتم یکی اینکه من سهمیه قبولی م برای منطقه ۲ بوده. توی سامانه پرسیده که آیا در خواست تغییر به منطقه ۱ را دارید ؟ این دقیقا منظورش چیه ؟ البته الان ساکن تهران هستم آیا باید این گزینه رو انتخاب کنم؟ و سوال دوم در مورد تسویه صندوق رفاه دانشجویی هست ممنون میشم در موردش توضیح بدید
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-27 22:23:44
   سلام دوست عزیز. درمورد سوال اولتون اطلاعی ندارم. در مورد تصویه شما باید تمامی وام های دانشجویی و اجاره بهای خابگاه رو با صندوق رفاه تصویه کنین.
 • mohammad74
  1399-02-30 18:14:25
  سلام ممنون میشم پاسخ سوال منو بدین میخواستم بدونم تعهد خدمت برای کارشناسی ارشد چند سال هست؟ کارشناسی ارشد رو در 2 سال گرفتم یعنی 4ترم اما من با سهمیه جانبازی 25 درصدی پدرم وارد شدم از کجا باید بفهمم جز کدوم منطقه هستم و مدت تعهد خدمتم چقدر هست در ضمن سال 94 معاف از خدمت شدم
 • مهدی
  1399-02-30 19:33:18
  سلام و خسته نباشید. بنده فارغالتحصیل ارشدم و طبق قوانین مدرکم رو گذاشتم کاریابی و قراره از این نامه استفاده کنم واسه آزاد سازی مدرکم. تاریخ گرفتن نامه از کاریابی99/3/7 میباشد. کارشناسیم شبانه بوده و ارشدم روزانه. سوال اول بنده اینه که شرایط آزاد سازی تحت چه شرایطی است. ایا اول باید کارشناسیم آزاد بشه؟ با اینکه شبانه بودم در این مقطع و هزینه ای بابت آزاد سازی قرار نیست بدهم، هنوز مبهمه نحوه آزاد سازی این مقطع واسم. دوم اینکه آزاد سازی مقطع ارشدم که روزانه است چه شرایطی داره. ایا در خواست همزمان وجود داره واسه هر دو مدرک؟ سپاسگذار خواهم بود اگر اولویت بندی کنید و ترتیب اقدام را برای بنده ذکر کنید، تا از این سردرگمی دربیام.
  • سحر اسفندیاری
   1399-02-30 21:47:50
   سلام دوست عزیز. ازاد سازی مدرک کارشناسیتون احتیاج به مراحل خاص و پرداخت هزینه ای نداره شما تا صدور نامه عدم کاریابیتون مدرک کارشناسیتون رو ازاد کنید. مدرک ارشدتون هم بعد از گرفتن نامه عدم کاریابی طبق همین مطلب ازاد کنید.
 • مهدی
  1399-02-31 21:38:55
  ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم. بنده دوره ارشدم وام داشتم وهنوز تسویه انجام ندادم. چون ارشدم تهران بود الانم شهرستانم امکان تسویه حضوری نیست. و از طرفی هم از طریق سامانه رفاه دانشجویی امکان بازپرداخت نیست. با در نظر گرفتن این شرایط ایا امکان ثبت نام در سامانه سجاد خواهد بود تا بعد از مراجعه به دانشگاه مذکور تسویه حساب انجام شود؟
 • ناشناس
  1399-02-31 21:45:52
  سلام. بنده یه سوال دیگه هم داشتم. موقع ارشدم وام دانشجویی داشتم و هنوز تسویه انجام نداده ام. امکان مراجعه حضوری به خاطر دوری راه نیست. از طریق پرتال امور دانشجویی هم نمیتوانم تسویه ام رو انجام دهم (یعنی لینکی داخل سامانه واسه تسویه نمیبینم) . ایا با این شرایط امکان در خواست از طریق سامانه سجاد وجود دارد تا بعد از مراجعه به دانشگاه تسویه حساب انجام گردد؟
 • ناشناس
  1399-02-31 21:48:15
  سلام. بنده یه سوال دیگه هم داشتم. موقع ارشدم وام دانشجویی داشتم و هنوز تسویه انجام نداده ام. امکان مراجعه حضوری به خاطر دوری راه نیست. از طریق پرتال امور دانشجویی هم نمیتوانم تسویه ام رو انجام دهم (یعنی لینکی داخل سامانه واسه تسویه نمیبینم) . ایا با این شرایط امکان در خواست از طریق سامانه سجاد وجود دارد تا بعد از مراجعه به دانشگاه تسویه حساب انجام گردد؟
 • مهدی
  1399-02-31 21:55:41
  سلام. بنده یه سوال دیگه هم داشتم. موقع ارشدم وام دانشجویی داشتم و هنوز تسویه انجام نداده ام. امکان مراجعه حضوری به خاطر دوری راه نیست. از طریق پرتال امور دانشجویی هم نمیتوانم تسویه ام رو انجام دهم (یعنی لینکی داخل سامانه واسه تسویه نمیبینم) . ایا با این شرایط امکان در خواست از طریق سامانه سجاد وجود دارد تا بعد از مراجعه به دانشگاه تسویه حساب انجام گردد؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-01 22:51:52
   سلام دوست عزیز. شما باید کاملا تمامی وامها - اجاره بها خوابگاه رو پرداخت کنید . نباید به دانشگاه هم بدهی داشته باشید. در پورتال صندوق رفاه شما باید برای تسویه حساب لینکی باشه. دقیق تر بررسی کنید.
 • ناشناس
  1399-03-01 00:32:11
  با سلام در پر کردن اطلاعات فرم درخواست لغو تعهد آموزش رایگان سامانه سجاد، در قسمت تعداد واحدهای اخذ شده منظور همان تعداد واحدهای گذرانده شده است؟ برای واحدهایی که حذف پزشکی شدن یا تمدید پایان نامه داشتیم چطور محاسبه می شود؟ با تشکر
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-01 22:49:47
   سلام دوست عزیز. شما تمام واحد هایی رو که پاس کردین رو انجا بنویسید.
 • mahan 2222
  1399-03-01 14:17:08
  سلام ازاد سازی مدرک با بیمه سوابق رو از بین میبره؟ سال 95 فارغ التحصیل شدم 3 سال سابقه بیمه دارم امکان داره که 2 سال از سوابقم کم بشه بخاطر آزاد سازی یا ربطی نداره به این موضوع؟ ممکنه بعد بگن تو از سوابقت استفاده کردی.
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-01 22:48:19
   سلام دوست عزیز. بله باید به تعداد سالهای تعهد خدمتتون سابقه بیمه داشته باشین. خیر اینطور نیست که سوابق بیمه رو از تعهد خدمت کم کنن. اما با داشتن سابقه کار شما نمیتونید از طریق عدم کاریابی مدرکتون رو ازاد کنید.
 • فرناز
  1399-03-03 10:45:16
  سلام برای گرفتن مدرک لیسانس ورودی ۱۳۷۰ که در حال حاضرخارج از ایران می باشد چطور میشود اقدام کرد؟
 • فرناز
  1399-03-03 10:45:16
  سلام برای گرفتن مدرک لیسانس ورودی ۱۳۷۰ که در حال حاضرخارج از ایران می باشد چطور میشود اقدام کرد؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-03 21:43:59
   سلام دوست عزیز. با پرداخت پول میتونید مدرکتون رو آزاد کنید. به دانشگاه تون مراجعه کنید و بقیه مراحل رو که دانشگاه میگه طی کنید.
 • mahan 2222
  1399-03-03 13:27:50
  سلام خانم اسفندیاری ممنون بابت پاسخ گویی بله نامه عدم کاریابی دیگ از ما گذشت فقط نگران سابقه بیمه م بودم که از بین نره که فرمودین آزادسازی مدرک سابقه بیمه رو از بین نمیبره میخواستم از شما و سایت خوبی که دارین تشکر کنم
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-03 21:42:58
   سلام دوست عزیز. خواهش میکنم وظیفه ماست. تا جایی که بتونیم پاسخگوی دوستان هستیم.
 • جابر
  1399-03-12 01:19:19
  سلام.من مدرک موقتم دو سه هفته دیگه میاد و میخوام مدرکو آزاد کنم و ظاهرا سریعترین راه پرداخت هزینه س.تا برج6 هم معافیت تحصیلی دارم.خواستم بپرسم که آیا برای آزادسازی مدرک باید وضعیت نظام وظیفه مشخص باشه؟ چون از دانشگاه پرسیدم ظاهرا تو یه بخشنامه نوشته بود باید کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشت.آیا واقعا همینطوره یا ن من الان با این وضعیت خودم میتونم مدرکمو آزاد کنم.مرسی
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-12 22:45:08
   سلام دوست عزیز. بله باید وضعیت خدمت شما مشخص شده باشه و کارت پایان خدمت داشته باشین.
 • عاطفه ک
  1399-03-12 08:25:58
  سلام. من تیر 98 دفاع کردم و از اون موقع هیچ موسسه کاریابی ثبت نام نکردم. میخواستم بدونم الان میتونم ثبت نام کنم و از قانون شش ماهه کاریابی استفاده کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-03-12 22:43:41
   سلام دوست عزیز. گویا قانون مهلت 6 ماهه رو برداشتن. در اردارات کاریابی مختلفه . شما مراجعه کنید ببینید چه جوابی میدن.
 • مریم
  1399-03-12 10:07:28
  سلام من در تاریخ 1397/8/1 فارغ التحصیل شدم معدلم 13/98 شده است آیا امکان دارد معدلم 16 شود الان چند واحد اختیاری و ارائه به استاد که دارم را بردارم تا معدلم بیشتر شود
 • نسترن
  1399-03-12 21:04:08
  سلام روز بخیر. ببخشید من حدود 20 روز پیش درخواست لغو تعهد دادم. بعد در کارتابل به من پیام دادند که نیمسال های تحصیلی رو باید ویرایش کنم چون که یک نیمسال کم وارد شده. اما من هرچی گزینه‌ها رو نگاه می‌کنم جایی برای ویرایش پیدا نمی‌کنم. شما می‌دونین که از کجا باید برای ویرایش نمیسال‌ها اقدام کنم؟ با تشکر
 • شهراد
  1399-04-03 11:01:40
  با سلام من کارشناسي ارشد روانشانسي باليني از علوم تحقيقات دارم. الان نياز به دانشنامه دارم. رفتم دانشگاه و کارهاش رو انجام دادم. الان بهم گفتن که بايد 700 هزار تومان براي مدرکتون پرداخت کنيد. خيلي تعجب کردم. مي خواستم ببينم که واقعا همچين چيزي درسته؟ يا کارشناس از خودش درآورده؟ ممنون ميشم اگر پاسخ بديد
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-03 22:32:17
   سلام دوست عزیز. این موضوع رو از قوانین ازاد سازی مدارک دانشگاهتون پیگیر باشین. هر دانشگاهی قانون خودشو داره
 • مهدیان
  1399-04-04 08:22:05
  سلام خسته نباشید من دانشنامه مدرک کارشناسیم را قبل از راه ندازی سامانه سجاد آزاد کردم و الان میخوام مدرک ارشدم را به ارائه سابقه کار آزاد کنم آیا باید مدرک کارشناسیم رو دورباره در سامانه ثبت و درخواست لغو تعهد بزنم یا خیر؟
 • مهدیان
  1399-04-04 08:28:41
  سلام خسته نباشید من با مدرک کارشناسیم سال 95 بعد از فارغ التحصیلی از دوره ارشدم در کاریابی ثبت نام کردم و مدرک کارشناسیم رو آزاد کردم اما مدرک ارشدم را هنوز آزاد نکردم آیا باید اول مدرک کارشناسیم را در سامانه سجاد ثبت کنم یا خیر؟ و آیا می توان از همان نامه کاریابی برای آزادسازی مدرک ارشدم استفاده کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-09 22:42:41
   سلام دوست عزیز . اول مدرک کارشناسیتون باید ازاد باشه. خیر نمیتونید از اون نامه برای ارشدتون هم استفاده کنید.
 • مانا
  1399-04-06 23:48:42
  سلام خسته نباشید من میخوام برای لغو تعهدم اقدام کنم من دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم اما از همون ترم اول مهمان شدم به دانشگاه دیگه ای و دانشجوی شبانه محسوب میشدم و هزینه پرداخت میکردم میخواستم بدونم الان برای ازاد سازی مدرک باید هزینه بپردازم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-09 22:41:45
   سلام دوست عزیز. خیر دیگه شما مشمول هزینه نمی شید.
 • رضا لطفی
  1399-04-10 13:05:34
  سلام من هنوز خدمت نرفتم و دانشگاه آزاد میگه تا وقتی وضیعت تحصیلت مشخص نشه بهت مدرک لیسانس رو نمیدیم میخواستم بدونماگه برای ارشد ثبت نام کنم میتونم مدرک لیسانس رو بگیرم
 • Safoura
  1399-04-10 17:54:01
  سلام ببخشید من میخوام مدرک کارشناسی ارشدم رو با پرداخت هزینه آزاد کنم .سوالم اینه که داخل مدرک موقت و سامانه گلستان مدت زمان تعهد خدمت من رو ۲ سال زدن . هزینه ی پرداختی رو هم داخل سامانه گلستان ۹ میلیون نوشتن.حالا میخواستم ببینم با توجه به اینکه من منطقه دو هستم این مبلغ برای من دوبرابر میشه.ویا اینکه من رو سهمیه آزاد حساب کردن و مدت زمان و مبلغ پرداختی همین چیزی هست که نوشته شده.
 • مهرناز
  1399-04-12 01:31:55
  سلام، من بلافاصله بعد از کارشناسی وارد مقطع کارشناسی ارشد شدم و مدرک کارشناسی رو آزاد نکردم، الان نامه عدم کاریابی برای مقطع کارشناسی ارشد گرفتم، حالا از همین نامه میتونم برای لغو تعهد هر دو مقطع استفاده کنم در سامانه؟ و برای هر دو همین نامه رو باید آپلود کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-22 22:32:35
   سلام دوست عزیز. خیر برای هر مقطع به طور جدا باید نامه عدم کاریابی بگیرید
 • مونا
  1399-04-13 11:45:50
  سلام من می خوام مدرکم رو بخرم و الان بر اساس تعداد سالهای تعهد کاری که داشتم بصورت قراردادی عضو هیت علمی دانشگاه هستم. می خواستم بدونم اگر مدرکم رو بخرم قرارداد من با دانشگاه لغو نمیشه؟
 • صاحبکار
  1399-04-16 00:38:34
  سلام. خسته نباشید. من ورودی 92 رشته ی پزشکی دانشگاه دولتی هستم و پاییز امسال درسم تموم میشه و بعد از اون قصد دارم 2 سال طرح بگذرونم. بعد ازپایان دو سال طرحم قصد مهاجرت دارم. از اونجایی که سهمیه منطقه 1 بودم باید برابر با سال های تحصیلم خدمت کنم امکانش هست که این دوره 7 ساله ی خدمت رو هزینشو بپردازم و مدرکم رو آزاد کنم؟ این که هزینه هر ترم چقدر هست الان؟ و اینکه آیا این 2 سال طرحی که می گذرونم از اون 7 سال خدمت کم میشه یانه؟ ممنون
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-22 22:31:25
   سلام دوست عزیز. بله شما با پرداخت هزینه میتونید مدرکتون رو ازاد کنید.
 • نگار
  1399-04-18 23:22:08
  سلام من سال 92 از مقطع ارشد - روزانه فارغ التحصیل شدم. در کاریابی ثبت نام نکردم، چون خانه دار بودم. آیا با گذشت 6 سال از زمان فارغ التحصیلی من، خود به خود مشمول سپری شدن مدت تعهد میشوم؟ مراحل آزادسازی اصل مدرک ارشدم به چه صورته؟ ممنونم
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-22 22:30:37
   سلام دوست عزیز. خیر چنین چیزی نیست شما در صورتی مشمول سپری شدن تعهد میشید که شاغل باشید.
 • شهراد
  1399-04-24 09:45:40
  سلام من سال 92 ليسانسم رو گرفتم و حدود دو سال بعدش با پرداخت مقداري از هزينه​ (با احتساب سابقه کاري که داشتم) مدرک دانشنامه ليسانسم رو آزاد کردم و الان دانشنامه دستم هستش. الان مي خوام توي سامانه سجاد برم و مدرک ليسانسم رو براي ترجمه رسمي کارهاش رو انجام بدم، ولي تصوير لغو تعهد آموزش رايگان را مي خواهد که من ندارمش. چه کار بايد بکنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-24 22:46:34
   سلام دوست عزیز. با دانشگاه تون تماس بگیرید و این موضوع رو پیگیری کنید.
 • سارا
  1399-04-25 16:53:09
  سلام من ورودی 92 روزانه منطقه سه هستم. و در طی 9 ترم فارغ التحصیل شدم. اما نمی دونم باید از کجا بفهمم الان باید چقدر هزینه پرداخت کنم برای آزاد سازی مدارک؟ من دو سال از زمان فارغ التحصیلیم میگذره برای اداره کاریابی شانسی ندارم؟؟ من طی این دو سال کار کردم اما برام بیمه رد نشده، حتما باید بیمه داشته باشم تا از هزینه کسر بشه؟ آیا نمیشه با نامه ای از کارفرما این موضوع رو اثبات کنم؟ آخه داخل سجاد قسمت ورود بیمه نامه * که حتما این فیلد اجباری نخورده بود.
 • سارا
  1399-04-25 20:14:10
  اون قسمت که نوشتید برای کار، سابقه بیمه لازم نیست صحبح؟؟؟ در همه سایت ها خوندم که بیمه لازم و ضروری
 • هما
  1399-05-01 09:30:32
  سلام. وقت بخیر من 31 تیر ماه 91 کارشناسیمو تموم کردم. و الان 8 سال تعهد خدمتم تموم شده. چطوری برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم. در پورتال وزارت علوم ثبت نام کردم ولی نمیدونم از چه قسمتی باید این کارو انجام بدم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
 • رضا
  1399-05-02 14:56:34
  سلام وقت شما به خیر و پیشاپیش ممنون بابت پاسخ هایتان من یک نکته ای را متوجه نمی شوم. فرموده اید "حداکثر 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی یا 6 ماه بعد از گرفتن کارت پایان خدمت امکان آزادسازی مدرک از طریق کاریابی وجود دارد". منظور این است که حداکثر طی شش ماه درخواست کار به کاریابی ها داده باشیم یا اینکه حداکثر بعد از 6 ماه مشغول به کار شده باشیم؟ بعبارتی اگر شخصی مدارج تحصیلی خود را پشت سر هم طی کرده باشد امکان آزادسازی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را از طریق سابقه بیمه ندارد؟
 • غزل
  1399-05-07 19:09:34
  سلام سال 93 در مقطع پیش دانشگاهی سه واحد درسم مونده و من بدون اطلاع الان که برا کارای فارغ تحصیلی کارشناسی اقدام کردم ] به دلیل نداشتن تاییدیه تحصیلی از پیش دانشگاهی ومغایرت تاریخ فارغ تحصیلی میتواند منجر به لغو مدرک کارشناسی دانشگاه ازاد شود یا نه ممنون میشم پاسخ بدین
 • هانیه
  1399-05-08 02:42:30
  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من میخواستم بدونم اگر بیشتر از 1 سال از فارغ التحصیلیت گذشته باشه و مدرک ارشد و کارشناسیت رو آزاد کرده باشی، اگر بعدش دکترا قبول بشی باز ارشد و کارشناسی هم دارای تعهد میشه ؟ یا دیگه با ارشد و کارشناسی کار ندارن؟
 • نگار
  1399-05-08 11:58:33
  سلام من تا حالا برای دریافت دانشنامه ارشدم اقدام نکردم. سال 92 فارغ التحصیل شدم. گواهی موقتمو گرفتم. کاریابی هم ثبت نام نکردم چون خانه دار هستم و اصلا نمیخواستم شاغل باشم. میخواستم بدونم اصولا آزاد کردن مدرک چه لزومی داره؟ یعنی اگه اصل مدرکمو نگیرم مشکلی پیش میاد؟ یعنی ممکنه کلا تحصیلاتم در این مقطع بی اعتبار بشه؟ ممنونم
 • حامد
  1399-05-09 19:20:52
  سلام فرقی بین آزاد کردن مدرک کارشناسی(شبانه یا روزانه) هست؟
 • مهتاب
  1399-05-16 16:17:44
  سلام من کاارشناسی روزانه ورودی سال 90 بودم و ارشد را شبانه خوندم.الان پذیرش دکتری گرفتم و کارشناسیم باید ازاد بشه.دو سوال دارم اول اینکه با توجه به اینکه 5سال از فارغ التحصیلی کارشناسی ام گدشته ایا نامه کاریابی رو قبول میکنند....دوم اینکه با نامه پذیرش دکتری میشه برم وزارت علوم مدرک کارشناسیم رو ازاد کنم ممنون
 • امین
  1399-05-17 15:20:52
  درود برشما.در سفارت با مدرک موقت نمیشه لیسانس رو ارایه داد؟حتما اصل مدرک لازم هست؟تشکر
 • عباس
  1399-05-19 01:58:05
  سلام من بعد لیسانس سربازی رفتم و تازه کارت پایان خدمت اومده،الان درخواست به کاریابی باید بدم یا باید یکسال که گذشت بعد درخواست بدم؟
 • نگار
  1399-05-20 17:09:05
  به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دیوان عدالت اداری مصوبه وزارت علوم درباره مهلت ۶ ماهه فارغ‌التحصیلان برای مراجعه به دفاتر کاریابی جهت آزادسازی مدارک تحصیلی را ابطال کرد. در گردش کاراین پرونده آمده که شاکی به موجب دادخواستی ابطال بند ۱ تصمیم شماره ۱۷۶۶۴۴/۳/۴۱-۱/۳/۱۳۹۶ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را از تاریخ تصویب خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که طرف شکایت پیرو نامه شماره ۱۰۲۵۶-۲۷/۱/۱۳۹۶ اداره کل وزارت کار و رفاه اجتماعی مبنی بر رفع ابهام از برخی موارد مبهم در آیین نامه اجرایی قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی اقدام به صدور تصمیم کرده و تعیین مهلت شش ماه موجب ایجاد مشکلاتی شده اساست .چرا وزارت علوم انجام نمیده
 • مریم
  1399-05-24 00:01:19
  سلام من کارشناس پرستاری هستم ۵ ماه از طرحم رو گذراندم ولی به دلیل مشکلاتی توقف طرح زدم آیا راهی هست که بقیه طرح رو نگذرانم و مدرکم رو آزاد کنم؟ آیا میتونم بقیه طرح رو بخرم ؟ دانشگاه آزاد تحصیل کردم
 • نرگس
  1399-05-28 18:27:34
  سلام. مرسی بابت توضیحات کامل. من سابقه بیمه دارم ولی نامه سوابقی که گرفتم از سامانه بیمه مهر و امضا نداره. دانشگاه قبول نمیکنه بدون مهر و امضا. آیا راهی هست واسه گرفتن سوابق بیمه قابل تایید برای دانشگاه؟ من ایران نیستم در حال حاضر.. ممنون
 • سهیل
  1399-05-31 12:13:34
  با سلام من به تازگی، بعد از دو ترم، از مقطع کارشناسی ارشد روزانه دانشگاه دولتی انصراف دادم. ظاهراً برای صدور معافیت تحصیلی و آزاد کردن مدرک مقطع کارشناسی، باید هزینه تعهد آموزش رایگان برای دو ترم ارشد را پرداخت کنم. میخواستم بدونم این کار را باید از طریق سامانه سجاد انجام بدم؟ با تشکر
  • سحر اسفندیاری
   1399-06-01 22:49:17
   سلام . این تسویه حساب را باید در دانشگاه انجام دهید کا انصرافی شما ثبت بشه.
 • نیما
  1399-06-02 17:47:10
  سلام من سال 96 کارشناسیم تموم شد و بعدش رفتم سربازی بعد از سربازی اقدام به آزاد سازی مدرک کارشناسی کردم و بعد از آن سال 98 وارد دانشگاه ارشد (دولتی) شدم و الان که در حین تحصیل ارشد هستم نامه کاریابی من برای آزاد سازی مدرک کارشناسی آماده اس و بعد مراجعه به اداره کار گفتند که چون الان دانشجوی ارشد هستید میتونید بذارید ارشد رو آزاد کنید که باعث میشه کارشناسی هم ازاد بشه.خواستم بدون اگر من مدرک کارشناسی رو آزاد نکنم و بذارم کارشناسی ارشد رو آزادکنم دیگه نیازی نیست برای کارشناسی اقدامی کنم؟ ممنون
 • سما
  1399-06-11 07:52:36
  سلام من فارغ التحصیل کارشناسی سال 93هستم و می‌خوام مدرکمو از طریق عدم کاریابی آزاد کنم ولی تو شرایطش ذکر کردید که فقط 6ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارید از طریق کاریابی اقدام کنید. الان که 6سال گذشته من میتونم اقدام کنم؟
 • محمد
  1399-06-14 12:14:29
  سلام. من یک سال پیش برای آزاد کردن مدرک از طریق اداره کار اقدام کردم و الان باید پیگیر مراحل آزاد سازی شم. مشکلی که منو نگران کرده اینه: من امسال کنکور دکتری دادم و رتبه خوبی آوردم و احتمال قبولی من هست. اما میخوام مدرکمم رو حتما آزاد کنم. آیا قبولی توی مقطع دکتری محدودیتی بوجود میاره؟ ممنون میشم کسی اطلاع داره منو راهنمایی کنه
 • علی خیّر
  1399-06-22 12:51:07
  سلام دوستان. طبق مصوبه جدید آیا کسی تونسته بعد از گذشتن از بیشتر از 6 ماه مدرکش روآزاد کنه؟؟
 • alikh137
  1399-06-22 12:51:41
  سلام دوستان. طبق مصوبه جدید آیا کسی تونسته بعد از گذشتن از بیشتر از 6 ماه مدرکش روآزاد کنه؟؟
 • samera
  1399-07-01 11:18:05
  با سلام من سال 86 در مقطع لیسانس پرستاری فارغ التحصیل شدم. دو سال طرح رو هم گذروندم. برای آزاد سازی مدرک ارشدم می تونم از این دو سال به عنوان سابقه بیمه استفاده کنم؟ با تشکر
 • Mahsa
  1399-07-05 13:55:15
  سلام، من سال 96 مقطع کارشناسی م رو لغو تعهد کردم، الان میخوام ارشد رو لغو تعهد کنم. نامه لغو تعهد مقطع قبلی م رو از کجا باید بگیرم؟
 • م
  1399-07-05 17:24:04
  متسفانه هیچگونه نظارتی روی دانشگاه علمی کاربردی نیست من خودام دانشجوی علمی کاربردی یک گچساران بودام هرکارمندی نیاز به مدرک داشت اونجامینوشت واگر استادی نمره نمیدا د اخراج میشدچرا بایددرکشور ما اینجین دانشگاهایی باشه
 • مح
  1399-07-05 17:46:08
  من دانشجوی علمی کاربردی یک گچساران درمقطع کاردانی درسال95 بودام یکی ازدرسها به نام اصول فقه نیومدام روی جلسه وغیبت بوددانشگاه خودش بهم دوازده داد هنوز بعداز چهارسال دچار عذاب وجدان هستم
 • مح
  1399-07-05 17:46:08
  من دانشجوی علمی کاربردی یک گچساران درمقطع کاردانی درسال95 بودام یکی ازدرسها به نام اصول فقه نیومدام روی جلسه وغیبت بوددانشگاه خودش بهم دوازده داد هنوز بعداز چهارسال دچار عذاب وجدان هستم
 • مزدک شاوردی
  1399-07-06 15:48:07
  سلام، وقتتون بخیر. می خواستم بدونم که داشتن غیبت قبل از اعزام به خدمت سربازی، مشکلی توی روند آزاد سازی مدرک از طریق نامه عدم کاریابی ایجاد میکنه یا نه؟ تشکر
  • سحر اسفندیاری
   1399-07-10 23:09:50
   سلام . برای ازاد کردن مدرک از طریق عدم کاریابی باید پایان خدمت داشت باشین
 • امید
  1399-07-08 23:22:43
  سلام ببخشید من نامه کاریابی برای مدرک لیسانسم گرفتم و امتحان ارشد هم دادم و جواب نهایی 10 روز دیگه میاد میخواستم ببینم شما اطلاعی دارین اگه الان برا ثبت تو سامانه سجاد اقدام کنم ممکنه تداخل ایجاد بشه و بعد بگن دانشجو ارشد هستی ومدرک لیسانست ازاد نمیکنم ؟؟خیلی ضروریه ممنون میشم سریع جوابمو بدید
  • سحر اسفندیاری
   1399-07-10 23:08:55
   سلام . نتایج ارشد اواخر مهر اعلام میشه. ممکنه بتونید تو این مدت مدرکتون رو ازاد کنید
 • پری
  1399-07-09 14:43:58
  با عرض سلام. تاریخ دفاع از مقطع دکتری بنده: 14/04/96 است. تاریخ صدور مدرک موقت: 02/02/97 است. در تاریخ 20/06/97 در موسسه کاریابی ثبت نام نمودم. پس از گذشت 6 ماه نامه عدم کاریابی صادر شد. اما به دلیل تصویب قانون "محدودیت ۶ ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک بعد فارغ التحصیلی"، با درخواست آزادسازی مدرک بنده موافقت نشد. در حال حاضر، با درنظر گرفتن مصوبه جدید دیوان عالی (حذف محدودیت ۶ ماهه کاریابی برای آزاد کردن مدرک بعد فارغ التحصیلی)، امکان اقدام مجدد بنده وجود دارد؟ چگونه می توانیم پیگیری کینم؟ با سپاس
  • سحر اسفندیاری
   1399-07-10 23:07:50
   سلام . این قانون تصویب شده اما به طور کامل در همه جا اجرا نمیشه. به اداره کاریابی محل زندگیتون دوباره مراجعه کنید.
 • نوید
  1399-07-12 12:05:59
  من در کنکور سهمیه منطقه 2 بودم ولی تراز کنکورم بهتر از هم دانشگاهیای منطقه 1 هست. الان برای آزاد کردن مدرک میخواستم سهمیه‌م رو معادل منطقه 1 کنم تا هزینه کمتری پرداخت کنم. آیا این قانون هنوز وجود داره؟ اگه وجود داره چجوری باید این درخواست رو بدم و مراحلش چیه؟ ممنون از وقت شما
 • فرزانه
  1399-07-13 21:50:01
  با سلام و احترام. سال 89 مقطع دکتری را به پایان رساندم. از آنجایی که بورسیه بودم،برای دریافت دانشنامه نیازمند نامه لغو تعهد بورسیه هستم. از جه مسیری اقدام کنم؟
 • سارا
  1399-07-14 21:05:10
  سلام وقت بخیر موسسه کاریابی حتنا باید دولتی باشه یا غیر دولتی هم اوکیه؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-07-20 22:36:42
   سلام . اداره کاریابی محل سکونتتون باید مراجعه کنید
 • مریم
  1399-07-20 19:00:32
  سلام یعنی الان ما از دانشگاه آزاد کارشناسیمونو بگیریم طرحمونو هم بگذرونیم برای گرفتن مدرک باز باید پول بدیم یا دوره تعهد نمیدونم چی چی بریم؟؟؟! ?توروخدا بگید که شوخیه
  • سحر اسفندیاری
   1399-07-20 22:36:19
   سلام . خیر برای دانشگاه ازاد نیازی به پرداخت هزینه و تعهد خدمت نیست
 • hamed
  1399-07-21 14:34:57
  با سلام. من کاردانی پیوسته کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته خوندم. خدمت سربازی هم 21 ماه خدمت کردم. سابقه بیمه و کار ندارم. تاریخ فارغ التحصیلی مدرک ارشد من 1396/10/30 هستش. من تاریخ 1397/11/10 رفتم کاریابی. نامه عدم کاریابی رو 6 ماه بعد یعنی شهریور 1398 گرفتم. الان موسسه مقطع کاردانی من میگه چون یک سال از فارغ التحصیلی شما گذشته و بعد اقدام کردی برای اداره کار، وزارت علوم نامه لغو تعهد وزارت کار رو قبولش نداره و باید برای آزاد سازی مدارک بصورت آزاد هزینه پرداخت کنی. الان با این اوصاف اینهمه وقتم هدر رفته برای آزاد سازی باید کل مقاطع رو هزینه بپردازم یا خیر؟؟؟ این نامه الان ارزش نداره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
 • محمود
  1399-07-23 12:01:23
  باسلام و احترام سایت بسیار خوبی دارید. تبریک میگم. ولی در بخش ازادسازی مدرک پاسخ های درستی ارائه نشده است. چجور میتونم کمکتون کنم و پاس ها رو بدم؟
 • بهرامی
  1399-07-23 14:30:50
  من فارغ التحصیل دانشگاه خارج بودم (سال 90) ولی از طرف وزرات علوم به مدت 4 سال بورسیه بودم الان تعهد من تمام شده چطوری مدرک آزاد کنم برای دوره های کارشناسی و ارشد در سامانه سجاد هم ثبت کردم و نامه لغو تعهد را گرفتم حال برای دوره دکتری چکار کنم چون لغو تعهد برای دانشجوی داخلی است.
 • فاطمه
  1399-07-23 17:18:16
  سلام خواهش میکنم منو راهنمایی کنید. من اسفند 98 فارغ التحصیل شدم و سال 1400 ارشد میخوام برم. یعنی یکسال پشت کنکور موندم برای ارشد. اگه بعد از ارشد قبل از اینکه شیش ماه از فارغ التحصیلیم بگذره میتونم اقدام کنم و مدرک ارشدم رو ازاد کنم؟؟اگه ارشد رو با عدم کاریابی ازاد کنم مدرک کارشناسیم هم ازاد میشه؟؟یا باید برای کارشناسیم جداگانه پول پرداخت کنم؟؟
 • ارش
  1399-07-27 09:24:41
  سلام وقت بخیر من ارشدم روزانه بوده و ۳ سال طول کشیده به این صورت که ترم ۱ و ۲، فقط واحد درسی ترم ۳، واحد سمینار ۱ و پایان نامه ترم ۴، واحد سمینار ۲ و پایان نامه ترم ۵ و ۶ فقط پایان نامه میخواستم بدونم الان برای آزادسازی مدرک باید پول چند ترم رو بدم؟ اخه گفتید پایان نامه یک بار حساب میشه، ولی شک دارم بین ۴ یا ۵ یا ۶ ترم
 • علی
  1399-07-27 09:27:09
  سلام تا اونجایی که میدونم باید اول مدرک کارشناسی آزاد بشه، من ۳ سال سابقه بیمه دارم توی یک شرکت که ۲ سالش رو برای ازاد سازی ارشد میخوام، میشه توی فرایند ازاد سازی مدرک کارشناسی ام یک سال این بیمه رو استفاده کنم و دو سالش رو بذارم برای ارشد؟
 • امير ناصر
  1399-07-27 18:47:39
  سلام من مهر ماه 98 دفاع کردم و بعد از یک سال اقدام به گرفتن مدرک موقتمو کرده ام. خواستم بدونم الان هم می تونم بعد از گرفتن مدرک موقت اسممو تو کار یابی ها بنویسم و بعد از 6 ماه با گرفتن نامه از کار یابی برای اخذ مدرک اصلی اقدام کنم یا نه؟
 • امیر
  1399-07-28 10:43:49
  با سلام، بنده می خواهم برای آزاد سازی مدرکم از طریق پرداخت هزینه اقدام کنم. می توانید کمی مراحل آن را بیشتر شرح دهید؟ من در کنکور کارشناسی ارشد 99 قبول شدم با این حال پذیرشی هم از خارج از کشور دارم. چند سوال داشتم: 1) اینکه آیا اجازه می دهند با وجود اینکه اینجا ارشد قبول می شوم مدرک کارشناسی ام را آزاد کنم؟ 2) آیا نیاز دارم برای آزاد سازی دانشنامه ام نامه ی پذیرشم را ارائه کنم؟ 3) اگر می شود به طور کل در مورد مراحل آزاد سازی دانشنامه از طریق پرداخت هزینه توضیح دهید.
 • amir
  1399-07-28 12:16:53
  سلام برای استفاده از سابقه کار باید حتما تاریخش مربوط باشه ب بعد از فارغ التحصیلی؟ مثلا نمیشه از سابقه کار که برای قبل از ورود ب کارشناسی ارشد(که انصراف دادم) داشتم استفاده کنم؟
 • نازنین فاطمه
  1399-07-28 20:59:49
  سلام. لطفا راهنماییم کنید. من بهمن ۹۷ کاردانی کامپیوتر گرفتم. الان که سال ۹۹ شده میخوام برم اداره کار. چون من تازه الان فهمیدم اداره کار خیلی مهمه و اگه درستش نکنیم باید ۷ ۸ میلیون هزینه کنیم. اما من دیگه نمیخوام اون رشته رو بخونم و دارم برای یک رشته دیگه ثبت نام میکنم. رشته انسانی که اصلا ربطی به کامپیوتر نداره. الان جریان من چی میشه؟؟
 • لیلی
  1399-07-30 00:16:06
  سلام .شرایط آزادسازی مدرک دامپزشکی به چه صورته؟ آخه میگن زیر نظر وزارت جهاده؟ درسته؟ اونوقت راهی هست بدون پرداخت پول مدرک و آزاد کرد؟ ممنون
 • رضا
  1399-08-01 20:49:14
  با سلام و خسته نباشید. من دوره کارشناسی رو سال 88 شروع کردم و 93 فارغ التحصیل شدم. سال 94 وارد کارشناسی ارشد شدم و ارشدم رو 10 ترمه (5 سال) تموم کردم. در دوره ارشد شاغل بودم و 25 ماه بیمه دارم. برای آزاد کردن مدارک تحصیلی آیا سابقه کاریم تاثیر داره؟ برای آزاد کردن مدرک از کدوم روش باید استفاده کنم؟ و اینکه آیا دوره سربازی هم تاثیری داره یا خیر؟ و سوال آخر اینکه آیا ترم های سنواتی که بابت اونها هزینه پرداخت کردم هم جزو تحصیل رایگان محسوب میشه؟ ممنون میشم اگر پاسخ من رو بدید.
 • حمید
  1399-08-12 13:50:22
  سلام و عرض ادب وقت بخیر، بنده دی ماه ۹۸ فارغ التحصیل شدم (در مقطع ارشد) و قصد دارم مدارکمو از طریق خریدن آزاد کنم برای تحصیل در دانشگاهای خارج کشور، دو ماه فرصت دارم تا اینکه سرباز نشم. با این وجود ک مشمول هستم، الان میتونم مدرکمو بخرم و آزاد کنم؟ لطفا راهنمایی کنید، ممنون
 • پریسا زمانی
  1399-08-14 09:12:13
  با سلام من چهار سال و نیم بیمه ی شرکتی دارم تامین اجتماعی که نامه هم آماده ی آپلود کردم و ولی یک سال و نیم هم بیمه ی بیکاری دارم . آیا بیماری بیکاریم محاسبه نمیشه از هزینه اش کم شه؟
 • بهاره
  1399-08-14 15:35:55
  با سلام من سال ۹۵ فارغ التحصیل شدم الان دانشجو ارشد هستم خواستم ببینم برای اینکه مدرک کارشناسی ام آزادسازی کنم از طریق لغو تعهد کاربایی بدون پرداخت هزینه به دانشگاه میتونم اقدام کنم ؟ ممنون میشم پاسخ بدید
 • مینا
  1399-08-15 12:10:40
  سلام وقتتون بخیر، اگه مدت سابقه کار مربوط به قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باشه و بیمه نداشته باشه، میشه از اون محل کار نامه ببریم و مدرک ارشد رو آزاد کنیم؟
 • احمد
  1399-08-21 00:50:46
  با سلام و احترام من بهمن ۹۷ در دوره روزانه مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شدم و آبان ۹۸ هم کارت پایان خدمت گرفتم. در حال حاضر مقطع ارشد رو در دانشگاه غیر انتفاعی میگذرونم. آیا الان میتونم برای آزادسازی مدرک لیسانس، به اداره کاریابی درخواست بدم یا باید حتما صبر کنم ارشدم تموم شه؟ با سپاس از لطفتون.
 • حسین تفریشی
  1399-08-21 13:37:37
  سلام. من نامه عدم کاریابی رو از کاریابی گرفتم و بردم اداره کار. اداره کار گفتن که چرا 20 روز بعد از گرفتن نامه اینو آوردیش؟! فقط 30 روز وقت داشتی بیاری! من گفتم نمیدونستم قانون چیه! (واقعاً هم نمیدونستم.) کارهامو جلو بردن و قراره باهام تماس بگیرن برای ارائه فرم مربوطه. سوالم اینه که بعد از این مرحله باید نامشونو در همین چند روز باقیمانده (یعنی قبل از طی 30 روز از ارائه شدن نامه کاریابی) در سامانه سجاد بارگذاری کنم؟ یا باید اول در گلستان دانشگاهمون بارگذاری کنم؟! اصلاً قانون چیه؟؟؟!!!!
 • محدثه
  1399-08-23 19:17:23
  سلام من بهمن 97 از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم ولی مدرکم رو آزاد نکردم. مهر 98 وارد مقطع ارشد شدم و دانشجو هستم. درصورتی که بخواد بعد از فارغ التحصیلی مقطع ارشد با مراجعه به اداره کار مدرکم رو آزاد کنم مدرک کارشناسی هم آزاد میشه؟؟
 • سهیلا
  1399-08-26 13:43:34
  با سلام و عرض ادب و احترام وقت بخیر عذر میخوام بنده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو از طریق نامه ی عدم کاریابی در سال 93 آزاد کردم و الان دانشجوی دکتری روزانه در یک دانشگاه دولتی هستم. الان سه سوال برام مطرحه که خیلی ممنونم میشم اگر پاسخ بدین: 1. اگر من بخوام مدرک دکتری رو پس از فارغ التحصیلی و از طریق همین نامه ی عدم کاریابی آزاد کنم، آیا امکان پذیره و یا چون مدارک قبلی از همین طریق آزاد شدن، دیگه امکان استفاده از این امتیاز رو ندارم؟ 2. آیا با توجه به اینکه من میخوام برای یک دکتری دیگه خارج از کشور اپلای کنم و نمیخوام مدت زمانی که برای آزادسازی مدرکم (یعنی گذشت یک سال از فارغ التحصیلی و 6 ماه در اداره ی کار)، لازمه، رو صرف کنم، آیا این کار معقول تره که هزینه ی انصراف از تحصیل رو همین الان پرداخت کنم و کارهای اپلای رو ادامه بدم یا اینکه صبر کنم و بعد از دفاع، مدرک دکتریم رو با پول آزاد کنم؟ 3. در نهایت اینکه بنده اسکن دانشنامه ی کارشناسی و کارشناسی ارشد و اسکن اصل ریزنمرات هر دو مقطع رو دارم، آیا برای دارالترجمه و اقدام برای اپلای، اسکن ها کافیه و یا حتما نیاز به اصل مدارک هست؟ (این سوال رو ازین جهت میپرسم که اصل مدارکم فعلا نزد دانشگاه مقطع دکتریمه). معذرت می خوام ازینکه طولانی شد و سپاس و احترام فراوان بابت پاسخگویی.
 • سهیلا
  1399-08-26 13:43:54
  با سلام و عرض ادب و احترام وقت بخیر عذر میخوام بنده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو از طریق نامه ی عدم کاریابی در سال 93 آزاد کردم و الان دانشجوی دکتری روزانه در یک دانشگاه دولتی هستم. الان سه سوال برام مطرحه که خیلی ممنونم میشم اگر پاسخ بدین: 1. اگر من بخوام مدرک دکتری رو پس از فارغ التحصیلی و از طریق همین نامه ی عدم کاریابی آزاد کنم، آیا امکان پذیره و یا چون مدارک قبلی از همین طریق آزاد شدن، دیگه امکان استفاده از این امتیاز رو ندارم؟ 2. آیا با توجه به اینکه من میخوام برای یک دکتری دیگه خارج از کشور اپلای کنم و نمیخوام مدت زمانی که برای آزادسازی مدرکم (یعنی گذشت یک سال از فارغ التحصیلی و 6 ماه در اداره ی کار)، لازمه، رو صرف کنم، آیا این کار معقول تره که هزینه ی انصراف از تحصیل رو همین الان پرداخت کنم و کارهای اپلای رو ادامه بدم یا اینکه صبر کنم و بعد از دفاع، مدرک دکتریم رو با پول آزاد کنم؟ 3. در نهایت اینکه بنده اسکن دانشنامه ی کارشناسی و کارشناسی ارشد و اسکن اصل ریزنمرات هر دو مقطع رو دارم، آیا برای دارالترجمه و اقدام برای اپلای، اسکن ها کافیه و یا حتما نیاز به اصل مدارک هست؟ (این سوال رو ازین جهت میپرسم که اصل مدارکم فعلا نزد دانشگاه مقطع دکتریمه). معذرت می خوام ازینکه طولانی شد و سپاس و احترام فراوان بابت پاسخگویی.
 • سحر
  1399-09-01 13:26:18
  سلام من همه مراحل کاریابی تینا رو انجام دادم نامه رو هم گرفتم ولی دانشگاه بهم گف که باید وایستی تا دانشنامه و ریزنمرات بیاد بعد توی سجاد ثبت نام کنی درست میگه؟؟یا من ثبت نام کنم؟؟
 • محمد
  1399-09-03 09:28:02
  سلام. ممنون بابت سایت خوبتون سوال من اینکه من اگر وضعیت سربازیم مشخص نباشه میتونم پول بدم مدرکم رو آزاد کنم؟؟؟ یا حتما باید در دانشگاه مقطع بالا پذیرش گرفته باشم؟؟؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-09-16 22:09:23
   سلام برای ازاد کردن مدرکتون باید خدمتتون تعیین تکلیف شده باشه . اگه هم مقطع بالا شرکت کنید باز هم مدرکتون رو چون در حال تحصیل هستید ازاد نمیکنن
 • محمد
  1399-09-04 00:29:21
  سلام من 1مرداد 99 کارت پایان خدمتم صادر شده و در موسسه کاریابی ثبت نام کردم میخواستم بدونم 6 ماه دیگر که گواهی عدم کاریابی رو بگیرم میتونم درخواست آزاد سازی بدم یا باید یک سال از زمان صدور کارت پایان خدمتم باید بگذره ؟
 • عرفان
  1399-09-05 14:45:49
  اگر phd علوم پزشکی هم خونده باشیم، زیر نظروزارت بهداشت که حقوق رزیدنتی داشتیم،میشه با نامه عدم کار لغوش کرد؟؟؟
 • زهرا عزیزی
  1399-09-05 20:38:57
  بنده میخوام مدارکمو آزاد کنم ولی خیلی وقته از فارغ التحصیلیم میگذره و حتی شماره دانشجویی و اینا یادم رفته. توسایت ثبت نام کردم تا طبق دو سال سابقه کار لغو تعهد خدمت بزنم...ولی اطلاعاتی خواست که اصلا یادم نیست و امکان دسترسی به مثلا شماره دانشجویی مقطع کاردانی که سال 85 بوده ندارم و یه سری اطلاعات تحصیلی که تو مدارک معمولا اینا قید نمی شوند. چیکار باید کرد؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-09-16 22:07:39
   سلام . این اطلاعات رو فقط باید از دانشگاه تون بگیرید.
 • Narges
  1399-09-11 13:44:40
  سلام من امسال پزشکی تعهدی قبول شدم می خواستم ببینم برای هفت سال دیگه می تونم مدرکم رو آزادکنم ویرایش ادامه تحصیل برم حاج از کشور که تخصص بگیرم؟
 • شهلا احمدی
  1399-09-15 12:52:05
  با سلام من مقطع کاردانی در دانشگاه دولتی درس خواندم،و میخواهم از طریق سابقه بیمه برای آزادسازی مدرکم اقدام نمایم. از کجا باید شروع کنم؟ با تشکر
 • نیلوفر
  1399-09-17 12:58:40
  سلام، مبالغی که توی فایل پیوست اومده برای خرید مدرک به ریال هست یا تومن؟!
 • محمد
  1399-09-19 15:01:33
  با سلام ازادسازی مدرک انجام میشود در کاریابی کرج- ثبت نام به صورت حضوری و غیر حضوری کسی از دوستان خواست در خدمتیم
 • سارا جدیدی
  1399-09-22 21:31:30
  با سلام و خسته نباشید. من سال 1396 مقطع کارشناسی را تموم کردم و بلافاصله از مهر وارد مقطع ارشد شدم. الان که هنوز 6 ماه از فارغ التحصیلی من در مقطع ارشد نگذشته به اداره کاریابی مراجعه کردم تا بتونم از این طریق مدارکم رو آزاد کنم. میخواستم بپرسم از اونجاییکه بین اتمام لیسانس و شروع ارشد من فاصله ای نبوده حالا اگه من در سامانه سجاد مقطع مورد نظر برای آزاد سازی رو ارشد انتخاب کنم آیا مدرک لیسانسم هم باهاش آزاد میشه؟ یا اینکه باید برای مقطع لیسانسم دوباره یه درخواست برای کاریابی بدم و دوباره در سامانه سجاد برای آزادسازی مدرک لیسانسم هم اقدام کنم؟
 • محمد
  1399-09-22 23:00:10
  سلام من 11 ماه و 24 روز سابقه بیمه دارم.برای ازاد کردن مدرک ارشدم که 4 ترم بوده چقد از هزینه کم میشه؟منظور من این هست که آیا برای هر 6 ماه یک ترم کم می کنند و کمتر از 6 ماه باشه کسر نمیشه؟
 • علی
  1399-09-23 10:54:27
  با سلام و عرض احترام. خواستم بپرسم دانشجویان کارشناسی ارشد دوره شبانه پس از اتمام دوره خدمت سربازی می توانند سریع دانشنامه و مدرک تحصیلی شان را آزاد کنند؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-10-09 22:39:20
   سلام . بله دانشجویان شهریه پرداز مدارکشون راحت تر ازاد میشه
 • علی
  1399-09-26 20:32:47
  با سلام من مدرک کارشناسی روزانه دولتی و ارشد شبانه دولتی گرفتم از منطقه 2، در حال حاضر من 3.5 سال سابقه کار دارم و شاغلم و قصد دارم مدرکمو برای ویزای استرالیا آزاد کنم. از ارگان مربوطه پرسیده ام و گفته اند که باید برای کسر شدن از مبلغ آن، حداقل 4 سال سابقه داشته باشی تا نصفشو کم کنیم و از طرفی باید از کارت استعفا بدهی تا بتونی از حق بیمه ت استفاده کنی و مدرکتو آزاد کنی. آیا این صحت دارد؟ برای مدرک ارشد شبانه هم باید پولی پرداخت کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-10-09 22:38:51
   سلام . برای ارشدتون خیر چون شهریه پرداز بودین. اما برای کارشناسی بله 4 سال سابقه بیمه اما اینکه استفا بدین صحت نداره
 • arad
  1399-10-01 11:50:15
  سلام و عرض ادب. من سال 95 کارشناسیم تموم شده و سال 96 ارشد قبول شدم و سال98 فارغ التحصیل شدم و بعد هم نامه کاریابی برای ارشد گرفتم. حالا کارشناسیمم با ارشدم آزاد میشه ؟؟ اگر میشه در سامانه سجاد باید دوتا درخواست بدم یکی کارشناسی و یکی ارشد؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-10-09 22:37:41
   سلام . اول برای ازاد سازی ارشدتون اقدام کنید به طبع اون مدرک کارشناسی تون هم ازاد میشه. بله باید دو درخواست در سامانه سجاد ثبت بشه
 • پریسا م
  1399-10-07 15:10:55
  سلام. من کاریابی ثبت نام کردم و الان بعد از گذشت بیشتر از 6 ماه کاریابی به من میگه که معرفی نامه نمیده و این روال کارشون نیست. ممنون میشم راهنمایی کنید که من از چه طریقی می تونم برای دریافت معرفی نامه اقدام کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-10-09 22:36:34
   سلام . برای ازاد سازی مدرک از طریق عدم کاریابی فقط باید به کاریابی مراجعه کنید. جوابتون رو چی میدن؟
 • farshid
  1399-10-09 13:26:48
  باسلام. بنده بعداز تحصیلم چندسال برای هلال احمر کار کردم. ولی هلال اخمر برای ابنکه تعهدی برای خودشون ایجاد نکنن قرارداد پیماکاری نظارت با من بستن و تحت اون قرارداد نمیتونستم بیمه برای خودم رد کنم. الان یکسال هست که بیکارم و بالاجبار تصمیم به مهاحرت گرفتم.خواستم بدونم الان چه راهکاری هست که بتونم مدرکم رو بگیرم و هزینه پرداخت نکنم؟آخه یکی نیست بهشون بگه اصلا کار به من بدن تا اصلا همینجا بمونم!!!واقعا دیگه خسته شدم
  • سحر اسفندیاری
   1399-10-09 22:35:35
   سلام . متاسفانه راهی ندارید جز پرداخت هزینه
 • mojtaba
  1399-10-12 16:35:30
  سلام وقت بخیر و خسته نباشید به دوستان عزیز برای آزادسازی مدرک، حتما باید 1 سال از صدور کارت پایان خدمت و صدور مدرک موقت گذشته باشه یا اینکه بعداز 6ماه ثبت نام در کاریابی و عدم کار، میتونیم فرایند آزادسازی، ثبت نام در سامانه سجاد و ... رو شروع کنیم؟ (تاریخ صدور کارت پایان خدمتم و مدرک موقتم و ثبت نامم در کاریابی پشت سرهم و به فاصله 10 روز هست.)
 • Puya
  1399-10-17 03:06:43
  سلام . من دانشجوی ورودی ۹۹ ارشد هستم . و مدرک موقت پایان تحصیل کارشناسیم رو برای دانشگاه ارشد فرستادم. و الان برای استخدام به اون مدرک موقت نیاز دارم. خواستم بدونم چیکار باید بکنم؟ آیا میتونم از دانشگاه ارشدم بگیرم اون مدرک موقت کارشناسیم رو؟
 • مهسا
  1399-10-17 11:40:58
  سلام ممنون از سایت خوبتون. من ورودی 90 کارشناسی و ورودی 94 ارشد هستم و بعد از ارشد بلافاصله کار کردم و الان سه سال سابقه کار دارم. میتونم بخشی از این سابقه کار رو برای ازاد کردن مدرک کارشناسی بذارم و بقیه رو برای ازاد کردن کامل مدرک ارشد؟
 • Arad
  1399-10-20 10:59:51
  سلام. من نامه کاریابی گرفتم برای ازادسازی مدارک کارشناسی و ارشدم و در درجه اول باید در سامانه سجاد درخواست برای کارشناسی میدادم و دو هفته س هنوز در دست برسی سازمان امور دانشجویان هستش.حالاسوالم اینه که باتوجه بااینکه اداره کار بمن گفت نامه ده روز انقضا داره و الان باتوجه با دیربرسی شدن درخواستم انقضای نامه من گذشته و برای مدرک ارشدم که احتیاج به نامه لغو تعهد مقطع قبلی دارم باید چکارکنم؟ ممکنه زمانیکه مقطع قبلیم تاییدشد و بخوام برای ارشد درخواست بدم درخواستم ردبشه؟چون نامه اداره کار منقضی شده. ممنون میشم پاسخ بدید.
 • بشیری
  1399-10-24 14:06:36
  سلام وقت به خیر بنده مدرک کارشناسی رو یک سال پیش گرفتم با توجه به قسمت اول شرایط لغو تعهد (سپری شدن حداقل یک سال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی مندرج در گواهی موقت) می خواستم بدونم می تونم برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم ؟ درحال حاضر دانشجوی ارشد هستم باتشکر
 • سعید یاری
  1399-10-25 18:07:23
  با سلام بنده دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم قصد دارم انصراف از تحصیل بدم و سال آینده کارشناسیم رو از طریق دانشگاه غیر انتفاعی اقدام کنم و بگیرم. آیا همزمان با تحصیل تو دانشگاه غیر انتفاعی، کار کنم می تونم بعد دو سال مدرک کاردانیم رو ازاد کنم؟ آیا هنگام آزاد کردن مدرک کاردانی اصل مدرک دیپلم رو هم ارائه می کنند؟ ممنون
 • amin
  1399-10-27 16:02:38
  سلام وقت بخير مدرك بعد از سپري شدن 8 سال تعهد خدمت خود به خود آزاد ميشه يا باز نياز به طي كردن اين مراحل داره؟ ممنون
 • محمد عرفان
  1399-11-11 19:43:51
  سلام وقت بخیر یه سوال داشتم برای گرفتن مدرک لیسانس. من الان ارشدم رو شبانه ی دانشگاه تهران میخونم. میخواستم سوال کنم که الان من بخوام درخواست مدرک لیسانسم رو بدم، میتونم ببرم اداره کاریابی؟ لیسانسم سال ۹۸ از دانشگاه شهیدبهشتی تموم شده. الان مشکلم اینه که نمیدونم دانشجوهایی که شبانه ی دانشگاه دولتی میخونن، وقت دارن که بعد از تموم شدن ارشدشون درخواست بدن یا نه؟ منظورم اینه که فارغ التحصیلی شون بعد از لیسانس حساب میشه یا بعد از ارشد که بخان از روش عدم کاریابی برای آزاد کردن مدرکشون استفاده کنند؟
 • مریم
  1399-11-18 16:33:17
  سلام. وقت بخیر من سال آخر پرستاری هستم و برای کنکور مجدد دارم میخونم. میخواستم بپرسم اگر بلافاصله بعد از اتمام کارشناسی برای تحصیل در رشته دیگری به دانشگاه برم چطوری باید مدرک پرستاری رو آزاد کنم؟
 • بهناز
  1399-11-27 12:27:47
  سلام من کارشناسی روزانه (ورودی 91) و ارشد شبانه (ورودی 95) دانشگاه دولتی خواندم. می خواستم برای ادامه تحصیل در خارج مدرک کارشناسیم رو با پرداخت و سابقه بیمه آزاد کنم. اما من ترم چهارم ارشد (بهمن 96) شروع به کار کردم و سابقه بیمه برام رد شده و اسفند 97 دفاع ارشد کردم. می خواستم بدونم سابقه کارم رو کامل حساب می کنند یا با کسر دوره ارشد محاسبه می کنند؟
 • شهاب الدین زارعی
  1399-11-28 16:43:43
  با سلام، من گواهی موقت نظام وظیفه دارم. تو شرایط آزادسازی دانشنامه نوشته گواهی موقت در زمان اعتبار امکانپذیر هست ولی در سامانه مردود میشه و وقتی زنگ زدم میگن فقط نیاز به بارگذاری کارت نظام وظیفه هست! آیا منبع موثقی هست برای استناد؟ تشکر
  • سحر اسفندیاری
   1399-11-29 20:48:36
   سلام . برای اپلود مدارک در سامانه باید مدارک اصلی باشه و معمولا موقت رو قبول نمیکنن
 • فاطمه
  1399-11-29 21:16:34
  با سلام من در رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تحصیل کردم و امسال مهرماه فارغ التحصیل شدم. بعد از اون دکتری فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران قبول شدم و طرح نرفتم. میخواستم بدونم برای آزادسازی مدرک باید به دانشگاه اصفهان مراجعه کنم یا دانشنامه من تحویل دانشگاه تهران داده شده و باید هزینه بیشتری برای ازادسازی بپردازم؟ از اونجایی که سال دیگه قصد خروج از کشور به منظور ادامه تحصیل را دارم و ترجیحم این هست که مرخصی بگیرم به جای اینکه انصراف بدهم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
 • امیررضا خامنه
  1399-11-30 00:47:18
  سلام ،من چنانچه بنا بر پرداخت هزینه آزادسازی مدرک باشد با توجه به تحصیل در گروه فنی و مهندسی دانشگاه علم و صنعت امکان برآورد هزینه را دارید ؟ورودی ۱۳۹۶هستم و سوال دوم بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی چنانچه در کاریابی اقدام کنم پس از شش ماه در صورت نبودن شارژی ای من پس امکان آزاد سازی مدرکم می‌فرمایید وجود داره ؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
 • امیررضا خامنه
  1399-11-30 15:25:14
  سلام .من ورودی ۹۷دانشگاه دولتی در رشته مهندسی مکانیک هستم امکانش هست لطف کنید حدود هزینه آزادسازی مدرک من را بفرمایید ؟ممنون میشم
 • فرشته
  1399-12-12 14:23:58
  سلام دوستان. من مقطع کارشناسیم رو سال 95 تموم کردم. یکسال وقفه افتاد و مهر 96 ارشدم رو شروع کردم. بهمن 98 دفاع کردم و بعد یکی دوماه مدرکم رو گذاشتم کاریابی. و الان یکسال از تاریخ دفاعم و 6 ماه از تایم کاریابی میگذره. اما رفتم اونجا و میگن باید یکی دوماه دیگه صبر کنی. ابلاغیه اومده که 6 ماه تا یکسال. 6 ماه واسه صبرکردن کمه به نظرتون اینجوری گفتن که من پولی چیزی بهشون بدم؟؟؟؟ بعد اینکه این نامه رو فقط میتونم برای آزادسازی مقطع ارشد استفاده کنم؟ کارشناسی رو هم نمیشه باهاش آزاد کرد؟
 • پریسا حنفی
  1399-12-14 12:55:49
  سلام ببخشید من فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستم و ۸ سال تعهد دارم که ۵ سالش گذشته الان میخام برای رشته دندون پزشکی با مدرک دیپلم پذیرش روسیه بگیرم ولی اصل مدارک دیپلمم دست دانشگاهه آیا میتونم بگیرم ؟ مانعی نداره؟
 • شیما
  1399-12-20 21:11:59
  سلام خسته نباشید من تیر ماه سال98 از مقطع کارشناسی دوره روزانه فارغ التحصل شدم و بلافاصله ارشد دوره روزانه قبول شدم الان میتونم مدرک کارشناسی با نامه کاریابی آزاد کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-12-22 21:44:57
   سلام . اگه الان دانشجو هستید خیر نمیتونید . بعد از فارغ التحصیلی در مقطع ارشد میتونید اقدام کنید. با ازاد شدن مدرک ارشدتون مدرک کارشناسی شما هم ازاد میشه
 • بنفشه
  1399-12-21 03:35:44
  سلام وقت بخیر. من الان (اسفند ۹۹) دانشجوی ترم ۶ کارشناسی هستم و بهار ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم، اگر سریعا برای کاریابی اقدام کنم یعنی مدرکم پاییز ۱۴۰۱ ازاد میشه؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-12-22 21:43:44
   سلام . اگر سریعا بعد از اخذ مدرک موقتتون اقدام کنید ماه مدرکتون باید در کاریابی باشه و بعد از اون هم یه چند ماهی طول میکشه تا روند اداری ازاد سازی مدرتون طی بشه.
 • عرفان
  1399-12-22 23:26:07
  سلام وقت بخیر یه سوال داشتم برای گرفتن مدرک لیسانس. من الان ارشدم رو شبانه ی دانشگاه تهران میخونم. میخواستم سوال کنم که الان من بخوام درخواست مدرک لیسانسم رو بدم، میتونم ببرم اداره کاریابی؟ لیسانسم سال ۹۸ از دانشگاه شهیدبهشتی تموم شده. الان مشکلم اینه که نمیدونم دانشجوهایی که شبانه ی دانشگاه دولتی میخونن، وقت دارن که بعد از تموم شدن ارشدشون درخواست بدن یا نه؟ منظورم اینه که فارغ التحصیلی شون بعد از لیسانس حساب میشه یا بعد از ارشد که بخان از روش عدم کاریابی برای آزاد کردن مدرکشون استفاده کنند؟
 • Asma
  1400-01-03 01:28:44
  با سلام و تبریک سال جدید اگر من در حاضر در مقطع دکتری روزانه در حال تحصیل باشم (سنواتی) و شاغل آیا امکان آزادسازی برای مدارک ارشد و لیسانس با عدم کاریابی (چون همزمان در حال تحصیل و شاغل) برایم وجود ندارد؟ با تشکر
 • ایمان قنبری
  1400-01-06 03:06:10
  سلام فارغ التحصیل کارشناسی سال82 و ارشد سال 84هستم که در مدرک ارشد بیان شده که جمعا 5.5سال از آموزش رایگان(3.5سال کارشناسی و 2سال ارشد) بهره برده و تعهد خدمت 9ساله دارید. از سال 91تا 97 هم مشغول به تحصیل در مقطع دکتری بوده ام و در گواهی موقت دکتری بیان شده که 6سال از آموزش رایگان استفاده کرده و 6سال تعهد خدمت دارید. از طرفی از سال 86 تا به حال عضو هیات علمی دانشگاه آزاد می باشم. آیا در حال حاضر امکان آزادسازی مدارک همه مقاطع را دارم؟ سپاسگزار خواهم بود در صورت راهنمایی
 • سمیه
  1400-01-08 13:52:34
  سلام، وقتتون بخیر. من در دیماه 1398 از رساله دکتری ام دفاع کردم و در اواخر شهریور 99 مدرک موقت گرفتم که بلافاصله به کاریابی مراجعه کردم. الان بعد از شش ماه به کاریابی مراجعه کردم. کاریابی مربوطه ادعا میکند که برای من کار پیدا کرده بودند و در این مدت دوبار با من تماس گرفته اند که گوشی بنده آنتن نداده. به همین خاطر درخواست چند میلیون پول دارند تا نامه عدم کاریابی بدهند. ضمنا ادعا میکنن که چون در سال 98 دفاع کرده ام ولی مدرکم را در سال 99 و بعد از گذشت 8 ماه دریافت کرده ام و به کاریابی مراجعه کرده ام، شاید دانشگاه نامه کاریابی را قبول نکند. و میخواهند که من تعهد و امضا دهم که اگر نامه ای که کاریابی میدهد مورد تایید نبود، ادعایی در مورد این چند میلیون پولی که به ایشان پرداخت کرده ام نداشته باشم. آیا امکان دارد به دلیل تاخیر هشت ماهه در دریافت مدرک موقت، مراجعه به کاریابی و گرفتن نامه بی فایده بوده باشد؟ و آیا میتوانند از من این مقدار پول بگیرند؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. خیلی ممنون
 • آرش721849
  1400-01-20 03:15:57
  با سلام من الان دانشجوی ارشد هستم ولی شبانه..برای لغو تعهد لیسانسم از طریق پرداخت مبلغ ایا مشکلی هست؟ یا حتما باید فارغ التحصیل بشم با وجود شبانه بودن؟ بی نهایت ممنون و متشکر
  • سحر اسفندیاری
   1400-02-09 21:58:32
   سلام . در حین تحصیل نمیتونید مدرک قبلی تون رو آزاد کنید
 • بنیامین
  1400-01-20 23:46:29
  سلام من در حال حاظر دانشجو دوره کارشناسی نا پیوسته هستم. و دوره کاردانیم سال ۹۷ تموم شده روزانه. الان در حین تحصیل میتونم مدرک کاردانیمو بخرم و ازاد کنم؟ یا حتما باید درسمو ترک کنم؟ و سوال دیگه اینه که من خدمت نرفتم. با توجه به اینکه خدمت نرفتم ایا بعد از خرید و ازاد سازی مدارک اصل مدارکو به خودم میدن؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-02-09 21:57:46
   سلام . در حین تحصیل نمیتونید مدرکتون رو آزاد کنید. بعد اون هم باید سربازیتون تعیین تکلیف شده باشه بعد برای ازاد سازی مدرکتون اقدام کنید
 • محدثه
  1400-02-06 23:50:55
  سلام،من در حال حاضر دانشجوی دوره ی ارشد هستم پس از کارشناسی بلافاصله ارشد قبول شدم،اگر پس از اتمام تحصیلم برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم فقط میتونم مدرک ارشدم رو آزاد کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-02-09 21:56:32
   سلام. شمت پس از تحصیلتون مدرک ارشدتون رو ازاد کنید به طبع اون مدرک کارشناسی تون هم ازاد میشه
 • رضا
  1400-02-07 08:57:39
  با سلام و خسته نباشید. ببخشید من طبق قانون قبل از پایان ماه 6 از خدمتم به کاریابی مراجعه کردم. بعد از 6 ماه هم از کاریابی نامه عدم کار دریافت کردم. ولی وقتی به اداره کار مراجعه کردم متاسفانه اداره کار گفت که ثبت نام شما با نامه معرفی به خدمت انجام شده نه مدرک موقت تحصیلی. الان هم بهم میگن از اول برم ثبت نام بکنم. اما اگه من مجددا ثبت نام بکنم دیگه این 6 ماه مهلت قانونی برام تموم شده و حتما به مشکل میخورم. این که کاریابی اشتباه کرده چوبش رو من باید بخورم!! اگه کسی میتونه راهنماییم بکنه ازش ممنون میشم.
 • گل محمدی
  1400-03-20 09:32:06
  سلام وقتتون بخیر من کارشناسی رو در دانشگاه امیبیر گذروندم و بعد از 2 ماه از فارغ التحصیلیم مدرک موقت رو به کاریابی بردم در عین حال کنکور ارشد 99 رو هم در خود امیرکبیر قبول شدم . برای آزاد سازی مدرک کارشناسی از طریق عدم کاریابی می تونم بعد از انصراف از ارشد اقدام کنم یا باید مدرکو بخرم؟ ممنون
 • Mojgan Asadollahi
  1400-03-31 11:08:09
  سلام وقتتون بخیر من در حال حاضر دانشجوی دکترا روزانه هستم. برای آزاد سازی مدرک لیسانس و فوق لیسانسم اقدام کردم برای رفع تعهد پولی اما پیامی که دادند اینه که باید ایتدا از آخرین نیم سال تحصیلی رفع تعهد بشه! آیا به این منظور هست که باید ابتدا دوره ی دکترا تمام بشه بعد مدارکمو آزاد کنم؟
 • سبا
  1400-04-03 15:48:14
  با سلام و وقت بخیر با توجه به اینکه اگر کسی در دوره روزانه در هر مقطعی تحصیل کرده باشه برای دفعه دوم تحصیل در همون مقطع نمیتونه دوباره به صورت روزانه (رایگان) تحصیل کنه، اگر مدرکشو آزاد کرده باشه میتونه؟ سپاس
  • سحر اسفندیاری
   1400-04-03 22:46:18
   سلام . خیر فقط در هر مقطع یکبار میتونید از تحصیل رایگان استفاده کنید.
 • سپیده
  1400-04-05 12:03:30
  سلام وقتتون بخیر من سال ۹۹ دفاع کردم در کارشناسی ارشد اما به دلیل شیوع کرونا نتونستم کارای فارغ التحصیلیم رو انجام بدم الان هم از ۶ ماه گذشته میخواستم بپرسم با توجه به ابلاغیه من کار فارغ التحصیلیم رو انجام بدم و گواهی موقت بگیرم بعد از یکسال میتونم بدون هزینه مدرکمو ازاد کنم
 • علی کریم زاده
  1400-04-14 15:34:26
  سلام. من چند سوال دارم: اول اینکه مدت زمان تعهد از تاریخ فارغ‌التحصیلی قید شده در مدرک موقت حساب میشه یا تاریخی که مدرک موقت صادر شده؟ چون ۳ ماه بین این ۲ اختلافه برای من. و در صورتی که بخواهیم مدرک را بخریم٬ آیا اگر کمتر از ۶ ماه از تاریخ انتهای تعهد مانده باشد٬ قیمت آن کمتر می‌شود؟ دوم اینکه من کارشناسی روزانه منطقه ۱ بودم. ۳ سال پیش وقتی دانشجوی ارشد شبانه شدم دنبال آزادسازی از طریق کاریابی رفتم و نامه‌ی نهایی اداره کل تعاون وزارت کار خطاب به دانشگاه رو گرفتم منتها چون از اولویت‌هایم خارج شده بود٬ در ثبت آن در سامانه سجاد تعلل و نهایتا پیگیری‌اش را فراموش کردم. حالا که با همان نامه‌ی قدیمی در سامانه درخواست داده‌ام٬ کارشناس دانشگاه آن را قبول نمی‌کند. با اداره کل تعاون وزارت کار تماس گرفتم ولی می‌گویند که ما فقط ۱ بار برای شما نامه می‌زنیم و این دیگر به ما مربوط نیست! چه راهی وجود دارد که من بتوانم نامه‌ام را تجدید کنم جز شروع پروسه در کاریابی از اول؟
 • محبوبه
  1400-04-16 10:30:52
  درود و عرض ادب چندین سال پیش مدرک لیسانسم رو ازاد کردم و الان میخوام تاییدیه بگیرم که ببرم ترجمه، حالا سامانه سجاد میگه فرم لغو تعهد رو که انجام دادی بارگزاری کن، منم چنین فرمی ندارم. باید چیکار کنم؟ ممنونم
 • اکرم امیدی
  1400-04-19 10:53:58
  با سلام و وقت بخیر. عذرخواهی میکنم در مورد آزاد سازی مدرک سوال داشتم. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد دارم. آیا امکانش هست با پرداخت هزینه مدرک کارشناسی را آزاد کرد و از سابقه بیمه کاری برای آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد استفاده کنم؟
 • زهرا
  1400-05-06 18:50:35
  ببخشيد من سه سال از فارغ التحصيلي ام گذشته و دو سال سابقه بيمه زنان خانه دار دارم، ميتونم از اين استفاده كنم براي ازاد سازي مدرك دكتري؟آيا ميشه فقط مدرك دكتري رو آزاد كرد، بدون آزاد سازي مقاطع قبلي؟
 • Yosra Fathi
  1400-05-07 12:05:06
  سلام من هم کارشناسی هم ارشدم رو یک رشته خوندم.ارشدم تا چند ماه دیگه تموم میشه و میخوام از کاریابی مدرکم رو ازاد کنم. اما لیسانسم رو ازاد نکردم، آیا با آزاد کردن ارشدم از طریق کاریابی، مدرک لیسانس هم آزاد میشه؟
 • علی
  1400-05-08 23:41:30
  سلام. من سال ۹۵ فارغ التحصیل شدم ولی از سال ۹۴ سرکار میرم تا به الان. حالا برای ازاد کردن مدرکم باتوجه به اینکه بیمه از بعد فارغ التحصیلی حساب میشه. من میتونم از پنج سالش استفاده کنم یااینکه از هیچیش نمیتونم استفاده کنم؟
 • حسن
  1400-05-14 19:43:06
  عرض سلام بنده در دوره ارشد دو ترم اول رو فقط 6 واحد درسی برداشتم و به گفته اموزش دانشگاه ترم حساب نمیشوند. میخواستم بدونم ایا در محاسبه مبلغ موردنیاز برای ازادسازی مدرک ارشدم، این دو ترم محاسبه میشوند یا نیازی به پرداخت پول بابت این ترم ها نیست؟
 • رهبر
  1400-05-24 12:49:31
  سلام من در حال حاضر دانشجوی دکتری روزانه هستم. امکان اینکه مدرک کارشناسی ارشدم رو لغو تعهد پولی انجام بدم .جود داره؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-05-24 22:09:56
   سلام. تا زمانی که دانشجو هستید ازاد کردن مدارک قبلی ممکن نیست
 • Fatima
  1400-05-26 21:32:56
  با سلام و تشکر، من در سال 85 از دوره روزانه کارشناسی شیمی فارغ التحصیل شدم و از سال 89 مقطع ارشد رو شروع کرده و در سال 91 این دوره رو به پایان رساندم و تا اکنون مقطع دکتری روزانه رو هم سپری کردم و در دوره پست دکتری مشغول هستم. قصد داشتم که مجددا برای دوره دکتری اقدام و اپلای کنم، ممنون میشم که برام توضیح بدین بهترین راه آزادسازی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد برای این منظور چی هست؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-05-26 21:47:03
   سلام متاسفانه اگر بیمه ندارید و جایی کار نکردید راهی جز پرداخت هزینه ندارید.
 • Fatima
  1400-05-27 15:07:50
  با سلام و تشکر فراوان از پاسخگویی شما، من از سال 97 به صورت قراردادی به عنوان محقق پست دکتری مشغول به کار هستم، اما چون مدت قرارداد یک ساله هست و هر سال تمدید میشه بیمه ای برای من رد نمیکنن، آیا با همین مقدار سابقه کاری میشود مدارک کارشناسی و ارشد رو آزاد کرد؟ یا از طریق ثبت نام در مراکز کاریابی؟ بسیار ممنون میشوم اگر که امکانش هست بفرمایین حدودا هزینه آزادسازی مدارک این دو مقطع چقدر میشود.
 • زهرا
  1400-05-30 15:35:34
  سلام خسته نباشید،من بهمن ۹۱ از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم ولی از تیر ۹۱ تا ۹۳ بیمه برام رد شده،الان میخوام مدرکمو با سابقه بیمه و پرداخت هزینه آزاد کنم، سوالی دارم اینه که چون تقریبا ۸ ماه از بیمه من در حین تحصیله آیا فقط این ۸ ماه اعمال نمیشه یا کل سابقه بیمه من بعد از فارغ التحصیلی که تقریبا ۱۶ ماه هست هم حساب نمیشه؟! ممنون میشم پاسخ بدید
  • سحر اسفندیاری
   1400-05-30 22:56:59
   سلام. مقدار بیمه ای که در حین تحصیل داشتید حساب نمیشه.
 • مصطفی
  1400-06-02 13:00:29
  سلام/ من بورسیه وزارت علوم بودم در مقطع دکتری اما لغو بورسیه شده‌ام و با هزینه شخصی ادامه تحصیل دادم. آیا باز تعهد خدمت دارم؟
 • پیام
  1400-06-09 22:28:36
  درود من سال 96 دکتری دفاع کردم و 4.5 تعهد دارم. به وقت الان حدود 8 ماه از تعهد من باقی مانده است. من حدود 15 سال سابقه کار دارم که 8 سالش برای لیسانس رفت و ارشد تعهد نداشتم چون دلنشگاه آزاد بودم. سوال من این است که : آیا می توان سابقه کاری سال های قبل از اخذ مدرک دکتری را برای تعهد دوره دکتری محاسبه کرد؟ سپاس
 • سیاوش
  1400-06-13 14:17:16
  سلام و خسته نباشید.در زمان مراحل تایید توسط اداره کار کل استان و مراحل باقیمانده توسط دانشگاه ایا از ما هزینه ای دریافت میشه یا تمامی مراحل رایگان است؟باتشکر
  • سحر اسفندیاری
   1400-06-13 18:29:07
   سلام. هزینه هایی برای انجام فرایند اداری از شما گرفته میشه.
 • مهدا
  1400-06-14 00:10:34
  سلام خسته نباشد این درسته که فقط ۶ ماه بعد از تاریخ فارغ التحصیل شدن و گرفتن مدرک موقت میشه برا آزاد سازی مدرک از روش درخواست کاریابی اقدام کرد؟ یعنی اگه بیشتر از ۶ ماه بگذره قبول نمیکنن؟؟ خیلی ضروریه ممنون میشم پاسخ بدین
 • فهیمه
  1400-06-14 15:44:39
  سلام و خسته نباشید من الان دانشجوی دکتری هستم و قصد دارم مدرک ارشد و لیسانسم رو آزاد کنم به نظر شما راهی وجود داره؟کارشناسی سال ۹۱ فارغ التحصیل شدم،ارشد ۹۳ و شروع دکتری هم ۹۶ بوده. قصد دارم برای دکتری اپلای کنم ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید
 • سیاوش
  1400-06-16 18:10:29
  سلام.من فارغ التحصیل شهریور 97 در مقطع کارشناسی ارشد هستم.تاریخ 99/11/20 خدمت رو تمام کردم و تاریخ 1400/05/12 کارت پایان خدمت من صادر شده.1400/6/6 هم در کاریابی ثبت نام کردم.نامه 6 ماهه عدم کاریابی در تاریخ 1400/12/7 برای من صادر میشه.حالا من باید منتظر بمونم تا یکسال کامل از تاریخ صدور کارت پایان خدمتم بگذره تا برای ازاد سازی مدرک برم اداره کار یا نیازی نیست یک سال کامل باشه؟این یکسال دقیقا از صدور کارت محاسبه میشه یا تاریخ اتمام سربازی؟با تشکر
 • ناشناس
  1400-07-07 14:20:37
  با سلام. من لیسانس پرستاری دارم و در حال حاضر دانشجوی دکترای علوم پایه پزشکی دوره ی روزانه هستم .با توجه به اینکه من تعهد خدمت دوره لیسانس(رشته پرستاری) رو نگدرانده ام و طرحم اجباری هست سوالم این بود که چه جوری میتونم مدرک لیسانسم را ازاد کنم بدون اینکه تعهد خدمتم را بگذرانم. برای اپلای برای دوره ی پست دکترا نیاز به ازاد کردن دوره ی لیسانسم هستم تو رو خدا راهنمایی بفرمایید
  • سحر اسفندیاری
   1400-07-07 21:07:36
   سلام. باید هزینه بپردازید. در سایت مطلبی راجب ازاد سازی مدراک علوم پزشکی داریم بخونید کمکتون میکنه.
 • سمانه علی نژاد
  1400-07-25 13:17:39
  با سلام می بخشید گفته شد دوره تعهدات به شرطی قبول هست که در دوره دانشجویی نباشد. من ۳ سال بعد از دوره کارشناسی ، ارشد قبول شدم و در تمام این مدت مشغول کار بودم...( استخدام پیمانی)، حالا سوال من اینه که دورانی که در مقطع ارشد دانشجو بودم و همزمان کار هم می کردم ، جز تعهدات مورد قبول برای مقطع لیسانس نیست؟؟؟ به هر حال من در اون دوران کار می کردم و در ضمن بعد از اتمام دوره لیسانس بوده. ممنونم اگر پاسخ بدید.
  • سحر اسفندیاری
   1400-07-26 18:32:18
   سلام. خیر متاسفانه چون شما دانشجو بودید برای لغو تعهد به حساب نمیاد.
 • پرستو
  1400-07-26 17:44:40
  سلام..من مدرک کاردانیم روزانه و مدرک کارشناسیم شبانه بوده..برای ازاد سازی مدرک کاردانیم باید به دانشگاه قبلی مراجعه کنم؟؟ و اینکه لغو تعهد برای دوره ی دوساله ی کاردانی تقریبا چند ساله ؟؟
 • Neda
  1400-07-30 15:46:48
  سلام من سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم متاسفانه کسی نبود ک برام توضیح بده دانشگاهم چیزی نگف در مورد ازادسازی مدرکم من الانم ارشد کنکور دادم و قبول شدم میخوام برای دکتری بورسیه بگیرم و متاسفانه کاری متناسب رشتم پیدا نکردم .البته داخل سایت کاریابی هم ثبت نام نکردم.الان باید چکار کنم؟ برا کاریابی ثبت نام کنم یا سامانه سجاد؟ ایا الان ک ارشد میخونم کارشناسیو میتونم آزاد کنم یا نه لطفا راهنماییم کنین اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم
  • سحر اسفندیاری
   1400-08-01 19:37:13
   سلام. در حین تحصیل نمیتونید مدرکتون رو ازاد کنید. بعد از ارشد برای ازاد سازی از طریق کاریابی اقدام کنید
 • مریم
  1400-08-04 23:07:39
  من سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.الان ارشد قبول شدم. میخواستم بدونم برای تحصیل در ارشد نیازی به ازادسازی مدرک هست؟ یا اینکه فقط برای خروج از کشور باید مدرک رو ازاد کرد.چون من تا به حال هر جا کار کردم با همین مدرک موقت انجام شده.
 • مریم
  1400-08-04 23:15:28
  من سال ۸۸ فارق التحصیل شدم و از سال ۸۹ تو اموزشگاه های مختلف کار کردم اما هیچ کدوم منو بیمه نکردن الان سابقه بیمه ندارم با این که حدود هشت سال در ایران کار کردم .ایا راهی هست که از محل کار نامه ای به عنوان شاغل بودن ارائه بدم؟
 • فرهاد
  1400-08-22 16:42:43
  سلام وقتتون بخیر من ورودی 86-90 کارشناسی خوندم، و 91-95 کارشناسی ارشد و از سال 91 تا الان سابقه بیمه دارم، امکان داره اول ارشدم رو آزاد کنم و هرچی موند از سابقم باهاش کارشناسیم رو آزاد کنم؟ یا ترتیب آزاد کردن مهمه؟ و نوشته شده همه جا که سابقه بیمه باید بعد از اتمام درس باشه، حتی برای آزاد کردن کارشناسی، سابقه باید بعد از اتمام ارشد باشه؟ 3-4 سال سابقه آخه در حین ارشدم خوندن دارم
  • سحر اسفندیاری
   1400-08-29 20:41:28
   سلام. بله شما باید اول مدرک ارشدتون روازاد کنید. به طبع اون بقیه مدارکتون ازاد میشه
 • شادی
  1400-08-27 08:40:58
  سلام و درود اگر وثیقه بذاریم حدودا چقدر طول میکشه مدرک ازادشه ؟؟ اگر بهر دلیلی برنامه مهاجرتمون کنسل شد ایا امکان داره که وثیقه رو پس بگیریم و طرح رو شروع کنیم؟
 • بی نام
  1400-09-05 11:00:12
  بادرود، اطلاعات من ثبت شد و کد پیگیری گرفتم ولی کد پیگیری را کجا وارد کنم جایی نداره که بشه کد رو زد و پیگیری کرد کدوم قسمتش بزنم؟
 • فاطمه
  1400-09-15 08:38:35
  سلام... میشه این سوال منو جواب بدیدن من به هر کاریابی هم که گفتم نتونست جواب منو بده. من تیرماه1399 فارغ اتحصیل شدم مهر1400 مدرک موقتم رو از دانشگاه گرفتم. الان برای ازادسازی مدرک مراجعه کردم. فقط من از مهر 99 تا الان سرکار هستم و واسم بیمه رد میشه. کاریابی میگه نمیشه ازادسازی مدرکت رو ثبت نام کنیم چون بیمه داره واست رد میشه. خواستم ببینم من باید چیکار کنم؟ میشه مثلا یک سال یا دو سال دیگه که سرکار نرفتم اون موقع برم سراغ آزادسازی؟ کلا باید چیکار کنم؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-09-16 20:23:29
   سلام. بیمه دارید نمیتونید از طریق عدم کاریابی ازاد کنید. باید هزینه پرداخت کنید یا منتظر بمونید بیمه تون به سال های تحصیلی تون برسه
 • فاطمه
  1400-10-05 12:56:05
  سلام میشه لطفا پاسخ من هم بدهید خیلی فوری هست من لیسانس و ارشدم و دکترام پشت هم بوده ، حالا سال دوم دکترام ، و انصراف دادم ، از طریق کاریابی میتونم ارشد و لیسانس رو ازاد کنم؟
 • الهه
  1400-10-07 01:46:52
  سلام من سال ۹۵ مقطع دکتری رو تمام کردم و شبانه خوندم و شهریه دادم. الان برای گرفتن دانشنامه با اینکه وام دانشگاه رو پرداخت کردم آیا باید اول مدارک ارشد و کارشناسی رو آزاد بکنم؟ چون کارشناسی و ارشد رو روزانه خوندم
  • سحر اسفندیاری
   1400-10-09 21:37:32
   سلام. اگر بین مقاطع تحصیلی شما فاصله زیادی نبوده مدرک دکتری رو که ازاد کنید به طبع اون دو مدرک دیگه شما هم ازاد میشه

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش