پیشنهاد جداشدن سنجش از پذیرش دانشجو/ حمایت از دانشجویان دکتری

منصور کبگانیان در حاشیه یکصدمین جلسه ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور گفت: در این جلسه، عملکرد ستاد در سه حوزه تدوین اسنادملی و سیاست اجرایی سازی سند و پایش و رصد شاخص های علم و فناوری گزارشی ارائه شد.

وی ادامه داد: وزیر علوم، به ماموریت معاونت های این وزارت خانه برای ارزیابی پیشرفت سند نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد،  به نظر می رسد ارتباط ستاد با وزارت علوم در این دوره در حال فعال تر شدن است.

دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور با اشاره به گزارش دبیر هیات عالی جذب اساتید در این جلسه اضافه کرد: استخدام اعضای هیات علمی تسریع یافته است. همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گزارشی از روند اقدامات در ستادهای این معاونت ارائه داد.

وی گفت: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم ضرورت تدوین روش شناسی ارزیابی نقشه جامع علمی کشور را به صورت علمی خواستار شد تا عدد و رقم به جامعه اعلام کنیم.

کبگانیان به تدوین سند روابط علمی بین الملل جمهوری اسلامی ایران در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد و افزود: تمام بندهای این نقشه در حضور رییس جمهوری طرح و آخرین بند در جلسه هفته آینده عنوان می شود که این نقشه به چالش های موجود در علم و فناوری، پرداخته است.

وی ادامه داد: این سند روابط کشور ما را با خارج تسهیل می کند. دستگاه های علمی، امنیتی و وزارت خارجه در شکل گیری آن کمک می کنند و آخرین ماده جلسه آینده خواهد بود.

کبگانیان به موضوع اشتغال دانش آموختگان اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلات هماهنگی بین مرکز آمار و سایردستگاه‌ها، نمی توان آمار دقیقی از این موضوع ارائه داد.

وی تاکید کرد: ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو نیز از وظایف ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور است؛ پیشنهاد ما جدا شدن سنجش از پذیرش است از ۴ سال قبل روی آن کار کارشناسی کرده ایم و باید در جلسه روسای ستاد سه قوه طرح و قبل از آن در جلسه های ستاد نهایی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به گزارش آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت گزارش رسمی مربوطه دراین خصوص را ارائه داده و وزیر علوم نیز اعلام کرد که به زودی گزارش وزارت علوم دراین خصوص را ارائه خواهد داد.

وی با ابراز نگرانی در مورد دانشجویان دکتری تاکید کرد: بار دیگر در این مورد نگرانی خود را به وزیر علوم منتقل کردیم و وزیر علوم نیز قول مساعدت داد.

کبگانیان افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با هماهنگی دستگاه های مختلف از جمله سازمان مدیریت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری این مشکل را حل کند؛ مهم تدوین آیین نامه و چگونگی حمایت از این دانشجویان است.

کبگانیان گفت: موضوع مالکیت فکری را هم شروع کرده ایم ولی هنوز به نتیجه نرسیده، به مشارکت بیشتر دولت و قوه قضاییه نیاز است.

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش