پرتاب موفقیت آمیز کپسول دراگون به فضا

بعد از سالها وقفه، برای نخستین بار ناسا و اسپیس ایکس برای راه‌اندازی آزمایشی نخستین سفینه فضایی که وظیفۀ آن ارسال فضانوردان به مدار زمین است با هم همکاری کردند. این کپسول که به منظور انتقال فضانوردان طراحی و ساخته شده، برایاولین بار و به صورت آزمایشی به سوی ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد.

SpaceXCrewDragonFirstLaunch این ماموریت آزمایشی که دمو- ۱(Demo-1) نام دارد دیروز از مرکز فضایی کندی واقع در کیپ کاناورال فلوریدا انجام شد. تمامی مراحل پرتاب از جمله جداسازی مرحله اول موشک، روشن شدن موتور دوم و فرود بوستر روی شناور با موفقیت به انجام رسید. این سی و پنجمین فرود صحیح موشک فالکون ۹ بود. هدف از راه‌اندازی این ماموریت ثابت کردن این است که Crew Dragon یا Dragon V2 – فضاپیمای جدید ایلان ماسک که برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی برای ناسا طراحی شده‌ است، از امنیت کافی برخوردار است.


Crew Dragon DM Falcon B rollout SpaceX widedemo launch cvgاین فضاپیمای آزمایشی هیچ سرنشینی را حمل نمیکرد، ولی یک مانکن که لباس فضانوردی پوشیده و محموله‌هایی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار را انتقال داده است. در صورتی که دراگون تا روز بعد از پرتاپ با موفقیت به ایستگاه فضایی برسد، بعد از ۵ روز توقف دوباره به سمت زمین برمیگردد و در اقیانوس اطلس فرود خواهد آمد.
اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز به اتمام برسد، اسپیس ایکس ممکن است اولین فضانوردان خود را بزودی یعنی در ماه جولای ۲۰۱۹ به فضا بفرستد. کرک شیمن، که برنامۀ ایستگاه فضایی را در مرکز فضایی جانسون ناسا مدیریت می کند، می گوید:  گرچه دمو-۱ یک نمونه آزمایشی است، ولی ما آن را بعنوان یک ماموریت واقعی و یک آزمایش بسیار حیاتی مشاهده مد نظر داریم. 


دمو-۱ بخشی از برنامۀ ۸ میلیارد دلاری ناساست که برنامه سامانه‌های تجاری نامیده می شود و، هدفش افزایش توانایی ناسا در ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. زیرا از زمان باز نشسته شدن شاتل فضایی در ژوئیه ۲۰۱۱  این سازمان تاکنون نتوانسته خودش فضانوردان را به فضا ارسال کند.  پس امروز نخستین سفینه فضایی آمریکایی پس از مدتها راه‌اندازی شد.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش