9 فروردین نخستین راهپیمایی یک تیم زنان فضا نورد ناسا در فضا

دو فضانورد زن از ناسا  همراه با یک متصدی پرواز نخستین راهپیمایی یک تیم زنان فضانورد را انجام می دهند.
در ۲۶ ژوئیه ۱۹۸۴ سوتلانا ساویتسکایا، اولین فضانورد زنی بود که در فضا راهپیمایی کرد. سویتلانا فضانوردی از اتحاد جماهیر شوروی بود او در ماموریتهای فضایی سایوز تی-۷، سایوز تی-۵ و سایوز تی-۱۲ شرکت داشت. اکنون که ۳۵ سال از راهپیمایی فضایی خانم سویتلانا می‌گذرد ناسا نخستین راهپیمایی تمام زنانه در فضا را برای ۲۹ مارس / ۹ فروردین برنامه ریزی کرده است.

آن مک کلین و کریستینا کوخ این راهپیمایی را به عنوان بخشی از «مأموریت فضایی ۵۹» انجام می‌دهند. ماموریت فضایی ۵۹، پنجاه و نهمین ماموریت فضایی ایستگاه بین‌المللی فضایی است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۹ و همزمان با ورود سفینه فضایی سایوز‌ام اس-۱۲ به ایستگاه فضایی بین المللی آغاز می‌شود.

در این راهپیمایی فضایی زنانه خانم کریستین فکسیول تکنسین پرواز آژانس فضایی کانادا از اتاق فرمان مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون فضانوردان را همراهی می‌کند.
خانم‌ها مک کلین و کوخ ۲۰۱۳ به عنوان فضا نورد ناسا انتخاب شدند. آن مک کلین در حال حاضر از خدمه ماموریت فضایی ۵۸ به شمار می‌رود که با ماموریت فضایی ۵۹ نیز همکاری می‌کند.
کریستینا کوخ، به عنوان مهندس پرواز در ماموریت‌های فضایی ۵۹ و ۶۰ خدمت خواهد کرد.

راهپیمایی فضایی چنانچه ناسا آن را توصیف می‌کند، به فضانوردان اجازه می‌دهد تا خارج از سفینه زمانی که در فضا هستند به کار، فعالیتهای علمی، جمع آوری داده و آزمایش یا تعمیر تجهیزات بپردازند. راهپیمایی‌های فضایی معمولا بین ۵ تا ۸ ساعت طول می‌کشد ولی در حال حاضر روشن نیست که راهپیمایی فضانوردان زن در ۲۹ مارس چند ساعت طول خواهد کشید.

این نخسستین باری است که مک کلین به فضا می‌رود و همچنین نخستین پرواز فضایی کوخ خواهد بود.
پیش از راهپیمایی فضایی تیم زنان قرار است یک راهپیمایی فضایی دیگر نیز صورت گیرد. این راهپیمایی فضایی ۲۲ مارس برنامه ریزی شده و در آن آن مک کلین به همراه تایلر هیگ دیگر فضا نورد ناسا حضور دارند.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش