زوم خارق‌العاده تلسکوپ فضایی هابل بر روی کهکشان مارپیچی M66

یک کهکشان مارپیچی (spiral galaxy)یک گونه از سه گونه اصلی کهکشان‌ها می باشد که نخستین بار توسط ادوین هابل و در سال ۱۹۳۶ رده‌بندی شد.
کهکشان‌های مارپیچی چند بخش اصلی دارند: یک دیسک چرخان که از چند بازو تشکیل شده‌است و ستارگان غالباً در آن  قرار دارند، مرکز آن که یک برآمدگی کره مانند است و غالباً از ستارگان پیر تشکیل شده‌است، هاله کهکشانی که خوشه‌های ستاره‌ای کروی زیادی در آن قرار دارند و سیاه‌چاله ابرپرجرم که در مرکز آن قرار دارد.

کهکشان مارپیچی M66 صد هزار سال نوری گستردگی داشته و در فاصله‌ی 35 میلیون سال نوری از ما قرار دارد. این کهکشان بزرگترین کهکشان در گروه موسوم به سه گانه‌ی اسد (شیر) می باشد. 
مثل بیشتر کهکشان‌های مارپیچی، اینجا هم خطوط درهم و برهم و طولانی غبار با ستارگان روشن و سحابی‌ها درهم پیچیده شده‌اند و بازوهای کهکشان را مشخص ساخته‌اند. 

زوم خارق‌العاده تلسکوپ فضایی هابل بر روی کهکشان مارپیچی M66   
👇👇
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش