مرز میان ما و فضا کجاست؟

مطابق تعریف سازمان بین‌المللی هوانوردی، مرز فضا همان خط کارمن (Karman line) است که خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح دریاهای آزاد است. این ارتفاع معیاری برای مرز میان اتمسفر زمین و شروع فضای بیرونی در نظر گرفته می‌شود.

برای نخستین بار تئودوره فون کارمن مهندس و فیزیکدان مجارستانی ـ آمریکایی از روش محاسبه به این نتیجه رسیده بود که در چنین ارتفاعی جو زمین برای پرواز و هوانوردی، بیش از حد نازک می‌شود و یک وسیله هوایی در چنین ارتفاعی مجبور است که سریعتر از سرعت مداری پرواز کند تا بتواند به اندازهٔ کافی نیروی برا برای نگهداری خود تولید کند. افزایش ناگهانی دما و تابش پرتوهای خورشیدی درست در زیر این خط قرار دارد که خود خط را در درون ترموسفر قرار می‌دهد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش