ویدئویی از برخورد سهمگین دو ستاره نوترونی

ستاره‌های نوترونی كوچكترین گونه ستاره‌ها در جهان هستند، این ستاره‌ها باقیمانده ابرنواخترها هستند كه از تراكم به شدت بالایی برخوردارند درحدی كه جرم آنها بیش از خورشید است. یک قاشق از جرم این ستاره‌ها چند میلیون تن وزن دارد.
به بیانی دیگر این ستاره‌ها را باید خورشیدی در نظر گرفت كه به اندازه یك شهر بزرگ متراكم شده‌باشد، و اكنون دو ستاره با چنین وضعیتی با یكدیگر برخوردی خشونت‌آمیز داشته‌اند. از این رو انرژی آزاد‌شده ناشی از این برخورد از كل انرژی كه خورشید در تمامی دوران زندگی‌اش ایجاد كرده بیشتر بوده‌است، با این تفاوت كه این انرژی هنگفت در كسری از ثانیه متصاعد شده‌است.

چنین رویدادهای عظیم کیهانی باعث انتشار امواج گرانشی می‌شوند که هرچه در مسیرش باشد را به طور نامحسوسی تاب می‌دهد (فشرده می کند و کش می آورد)، البته طول این تغییر شكل کمتر از قطر یک اتم است.
ردیابی امواج گرانشی ناشی از برخورد دو ستاره نوترونی به 70 تلسکوپ زمینی امکان داد از این رویداد عکس بگیرند. این تصاویر برخوردی موسوم به کیلونووا که هزار بار قوی تر از انفجار یک ستاره عظیم یا همان ابرنواختر است را نشان می دهد.

این برخورد‌ها عامل شكل‌گیری نیمی از عناصر سنگینی هستند كه در جهان وجود دارند. این عناصر سنگین در گازهای كهكشانی پراكنده می‌شوند، و بعد ته‌نشین شده و متراكم می‌شوند تا ستاره‌ها و دیسك‌های اطراف آنها را ایجاد كنند و پس از آن سیاره‌ها را تشكیل می‌دهند و سیاره‌ها نیز حاوی طلا و دیگر عناصر سنگین هستند،‌ همان‌هایی كه در زمین آنها را استخراج می‌كنیم.

ویدئویی از برخورد سهمگین دو ستاره نوترونی
👇👇

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش