انفجار کم‌سابقه یک شهاب‌سنگ بزرگ بر بالای دریا

ناسا، اعلام کرده است که در ماه دسامبر یک شهاب‌سنگ بعد از ورود به جو زمین متلاشی شده است.
انفجار این شهاب‌سنگ دومین انفجار بزرگ از این گونه در سی سال گذشته و بزرگ‌ترین انفجار از زمان متلاشی شدن شهاب‌سنگی دیگر در آسمان روسیه در حدود شش سال پیش بود.
انفجار این شهاب‌سنگ تا الان توجه چندانی جلب نکرده بود چون روی دریای برینگ در شبه‌جزیره کامچاتکا در روسیه منفجر شده بود.
ظهر روز ۱۸ دسامبر این شهاب‌سنگ با سرعت ۳۲ کیلومتر بر ثانیه و با زاویه تند هفت درجه وارد جو زمین شد. این شهاب در فاصله ۲۵.۶ کیلومتری سطح زمین و با انرژی معادل ۱۷۳ کیلوتن منفجر می‌شود.

کلی فست، مدیر برنامه‌ رصد اجرام نزدیک به زمین در ناسا می‌گوید: "این معادل ۴۰ درصد انرژی آزادشده در انفجار شهاب‌سنگ چلیابینسک بود. اما چون بر فراز دریا منفجر شد همان تاثیر را نداشت و بازتاب رسانه‌ای مشابهی پیدا نکرد." انفجار این شهاب‌سنگ را ماهواره‌های نظامی رصد کردند و ناسا از طریق نیروی هوایی آمریکا متوجه این حادثه شد. جانسون می‌گوید این شهاب‌سنگ نورانی در نزدیکی منطقه‌ای وارد جو شده که از مسیر حرکت پروازهای تجاری بین آمریکای شمالی و آسیا چندان دور نیست.

اهمیت این حادثه چیست؟
در سال ۲۰۰۵ میلادی کنگره آمریکا ناسا را موظف به شناسایی ۹۰ درصد از اجرام آسمانی نزدیک به زمین با ابعاد ۱۴۰ متر یا بیشتر کرد. شهاب‌سنگ‌هایی با این اندازه با عنوان "دردسرهای بدون گذرنامه" شناخته می‌شوند چون در صورت برخورد با زمین ممکن است تاثیرات فاجعه‌باری داشته باشند.
اما دانشمندان برآورد می‌کنند که سی سال دیگر تا رسیدن به هدفی که کنگره تعیین کرده زمان لازم دارند.
ناسا تا کنون موفقیت قابل توجهی در محاسبه محل برخورد اجرام آسمانی در حال ورود به جزمین داشته است.
در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ یک شهاب‌سنگ کوچک سه متری هشت ساعت قبل از برخورد، توسط یک رصدخانه در ایالات آریزونا شناسایی شد.

در آن زمان مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین در ناسا مدار دقیق این شهاب‌سنگ را تشخیص داد و بر اساس آن محل احتمالی برخورد را محاسبه کرد. همان طور که محاسبه آنها قبل از برخورد شهاب‌سنگ نشان داد، دوربین‌های مدار بسته در مزرعه‌ای در بوتسوانا انفجار یک شهاب‌سنگ را ضبط کردند و تکه‌هایی از آن در اطراف همان منطقه پیدا شد.
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش