انجام اولین حفاری در عمق مریخ

(DLR)مرکز هوافضای آلمان ابزاری را طراحی کرد این ابزار با خصوصیات فیزیکی و جریان حرارت که به طور خلاصه HP3 نامیده می‌شود شبیه یک روبو-مول کار می‌کند و از یک چکش بزرگ استفاده می‌کند. این ابزار اگر به هیچ سنگ بزرگی برخورد نکند، موفق می شود به عمق ۳ تا ۵ متری مریخ نفوذ کند.

ناسا در اعلام کرد که عملیات حفاری کاوشگر اینسایت با موانع زیادی روبرو شده است. بعد از حدود دو هفته توقف غیرقابل انتظار عملیات حفاری، کاوشگر اینسایت کارش را ادامه خواهد داد. این کاوشگر به گونه‌ای طراحی شده که بتواند گرمای خروجی مریخ را مورد اندازه‌گیری قرار دهد. این اطلاعات می تواند به دانشمندان کمک کند تا ساختار و شکل‌گیری این سیاره را به شکل بهتری درک نمایند.

تیلمان اسپوهن، محقق و کارشناس ارشد HP3 در مرکز هوافضای آلمان در یک پست نوشت: «تیم محققان در حال حاضر تصمیم گرفته است تا عملیات حفاری را متوقف سازد تا شرایط حاکم را به دقت مورد تحلیل قرار داده و راهبردهای مناسبی برای غلبه بر مانع ارائه بدهد.»
انگونه که پیداست ابزار حفاری نصب شده بر روی کاوشگر اینسایت با چند سنگ برخورد کرده این ابزار سوراخی به میزان ۱۸ تا ۵۰ سانتی‌متر ایجاد کرده، ولی هنوز با عمق مد نظر دانشمندان فاصله دارد. ابزار مته که قسمتی از دستگاه بررسی حرارت است، به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند عمق ۳ تا ۵ متری مریخ را کاوش کند و گرمای درون سیاره سرخ را اندازه بگیرد. این اقدام این ابزار حفاری آلمانی در روز ۲۸ فوریه به ثبت رسید. نهایتا پس از گذشت ۳٫۵ ساعت، مته تقریبا ۱۵ درجه چرخش داشت. در این شرایط احتمال می رود سنگی مانع تداوم حفاری شده باشد.

F.largeدر حال حاضر، تیم بر آن است تا آزمایش‌های گرمایشی بیشتری را در دستور کارش قرار دهد تا ببیند سطح بالایی مریخ چگونه گرما را هدایت می کند. محققان اعلام کردند که می خواهند با استفاده از رادیومترِ نصب شده بر روی کاوشگر اینسایت، تغییرات دمایی را هم اندازه بگیرند. 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش