یوری گاگارین بلندآوازه‌ترین شهروند شوروی

۲۷ مارس ۱۹۶۸: ۵۱ سال پیش در چنین روزی یوری گاگارین (yuri Gagarin) در نُوُسیلیوا درگذشت.
در روستای کلوشینو در غرب روسیه زاده شد. پدرش نجار و مادرش کشاورز بود و نخست دوره ریخته‌گری دید و با قلمداد کردن پدرش به عنوان جنگ‌زده توانست به دانشگاه راه یابد و دستیار فنی ریخته‌گری شود.

از آنجا که کودکی‌اش در زمان اشغال آلمانی‌ها و رهایی از چنگ آنان توسط ارتش سرخ گذشت، همیشه خاطره هواپیماهای شکاری در ذهنش بود.
۲۱ ساله بود که به مدرسه نظام راه یافت و خلبان هواپیماهای جنگی شد و ۲۳ ساله بود که درجه سرگردی گرفت و در همان سال ازدواج کرد.

۲۴ ساله بود که شوروی‌ها در رقابت با آمریکایی‌ها برای نمایش نیروی نظامی، نخستین ماهواره مصنوعی را به فضا فرستادند و برای ادامه قدرت‌نمایی، برنامه فرستادن نخستین انسان به فضا را ریختند. گاگارین از میان ۳۰۰۰ خلبان جنگی برگزیده شد که «برای یک مأموریت بسیار بزرگ» آماده شود. او خود تا دم آخر نمی‌دانست به کجا می‌رود.

در روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ گاگارین ۲۷ ساله به فضا پرید و در مدت ۱۰۸ دقیقه یک دور به دور زمین چرخید و از آنجا زمین را سیاره آبی نامید و پیام داد: «پرواز عادی است. حالم خوب است. حالت بی‌وزنی را خوب تحمل می‌کنم. چه سیاره کوچکی داریم. در یک ساعت و نیم می‌شود گرد آن گشت. باید مراقبش باشیم.»

از آن پس او بلندآوازه‌ترین شهروند اتحاد شوروی شناخته شد و در ۴۰ کشور، میهمان سیاستمداران و بلندپایگان علمی و فرهنگی بود.
۲۸ ساله بود که زندگی نامه اش «به سوی فضا» منتشر شد.
۳۴ ساله بود که با یک هواپیمای جنگی میگ ۱۵ به همراه یک آموزگار خلبانی یک پرواز تمرینی انجام داد و به علت نامعلومی سقوط کرد.
اتحاد شوروی در مرگ او عزای ملی اعلام کرد که تا آن روز تنها ویژه رهبران درگذشته آن کشور بود. گمانه‌زنی‌ها درباره چرایی مرگ او تا امروز ادامه دارند. یوری گاگارین در ۳۴ سالگی در غربی‌ترین نقطه روسیه درگذشت.

 

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش