زنان دانشمند عرصه علوم کیهانی

خانم کتی بومن و هارد درایوهای محتوی اطلاعات تصویر سیاهچاله. الگوریتم CHIRP که او نوشت برای ترکیب تصویر رادیوتلسکوپهای مختلف و بدست  آوردن تصویر نهایی استفاده شد.
ثبت نخستین  تصویر از یک سیاه‌چاله روز چهارشنبه، ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) خبری بود که به سرعت در رسانه‌ها منتشر شد و روزی بزرگ و تاریخی را در عرصه علوم کیهانی و البته برای زنان دانشمند رقم زد.

اما شاید کمتر کسی اطلاع دارد که این کشف تا چه حد مدیون کتی بومن است؛ پژوهشگری که با طراحی یک الگوریتم، کمک بزرگی به ثبت نخستین تصور از یک سیاه‌چاله کرد.
این زن جوان و دانش‌آموخته ام‌آی‌تی با ابداع الگوریتمی ویژه برای پروژه «تلسکوپ افق رویداد» (Event Horizon Telescope)، ثبت نخستین سیا‌ه‌چاله را ممکن ساخت. این پروژه  تحقیقاتی شامل شبکه ای جهانی از ۸ تلسکوپ‌های مختلف در نقاط مختلف کره زمین است.

مارگارت همیلتون ( Margaret Hamilton) دانشمند رایانه و مهندس سامانه آمریکایی است.
همیلتون در طول مدتی که در ناسا مشغول به کار بود در حوزه‌های بسیاری کسب تجربه کرد، حوزه‌هایی مثل :طراحی سیستم و توسعه نرم‌افزار، مدل‌سازی داده، الگوی توسعه، به حداقل رساندن خطای نرم‌افزاری، تجزیه و تحلیل دامنه، تضمین کیفیت، سیستم‌های رابط انسان و ماشین، سیستم‌عامل.
در نهایت تمامی تلاش‌های همیلتون و تیمش به سرانجام رسید و آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، ساعت ۲۰:۱۸ جهانی بر کرهٔ ماه فرود آمد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

در اینصورت مشکلی نیست.
مدارک مورد نظرتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید. از همون طریق می تونیم با هم در ارتباط باشیم.
4 هفته پیش

#مهاجرت
خانم بانی، دانشگاه مقصد موافقت کرده که فعلا ترجمه غیررسمی ریزنمرات و گواهی موقت رو براشون ارسال کنم. و نهایتا ۴ روز دیگه وقت دارم. میتونید کمک کنید؟ میشه یه شماره تماس به من بدین؟
4 هفته پیش

سلام دوست عزیز
ترجمه رسمی مدارک باید حتما توسط مترجم های رسمی انجام بشه و نه مترجم های عادی. با توجه به فوریتی که دارید برای مدارک رسمی باید بگم متاسفانه در هیچ دارالترجمه ای در زمان فعلی این امکان براتون وجود نخواهد داشت اما در مورد توصیه نامه و انگیزه نامه می تونیم در خدمتتون باشیم.
4 هفته پیش