زنان دانشمند عرصه علوم کیهانی

خانم کتی بومن و هارد درایوهای محتوی اطلاعات تصویر سیاهچاله. الگوریتم CHIRP که او نوشت برای ترکیب تصویر رادیوتلسکوپهای مختلف و بدست  آوردن تصویر نهایی استفاده شد.
ثبت نخستین  تصویر از یک سیاه‌چاله روز چهارشنبه، ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) خبری بود که به سرعت در رسانه‌ها منتشر شد و روزی بزرگ و تاریخی را در عرصه علوم کیهانی و البته برای زنان دانشمند رقم زد.

اما شاید کمتر کسی اطلاع دارد که این کشف تا چه حد مدیون کتی بومن است؛ پژوهشگری که با طراحی یک الگوریتم، کمک بزرگی به ثبت نخستین تصور از یک سیاه‌چاله کرد.
این زن جوان و دانش‌آموخته ام‌آی‌تی با ابداع الگوریتمی ویژه برای پروژه «تلسکوپ افق رویداد» (Event Horizon Telescope)، ثبت نخستین سیا‌ه‌چاله را ممکن ساخت. این پروژه  تحقیقاتی شامل شبکه ای جهانی از ۸ تلسکوپ‌های مختلف در نقاط مختلف کره زمین است.

مارگارت همیلتون ( Margaret Hamilton) دانشمند رایانه و مهندس سامانه آمریکایی است.
همیلتون در طول مدتی که در ناسا مشغول به کار بود در حوزه‌های بسیاری کسب تجربه کرد، حوزه‌هایی مثل :طراحی سیستم و توسعه نرم‌افزار، مدل‌سازی داده، الگوی توسعه، به حداقل رساندن خطای نرم‌افزاری، تجزیه و تحلیل دامنه، تضمین کیفیت، سیستم‌های رابط انسان و ماشین، سیستم‌عامل.
در نهایت تمامی تلاش‌های همیلتون و تیمش به سرانجام رسید و آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، ساعت ۲۰:۱۸ جهانی بر کرهٔ ماه فرود آمد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش