بررسی اعتبار مجله در پایگاه وب اوساینس(Wos) و نحوه تشخیص مقاله ISI


بررسی اعتبار مجله در پایگاه وب علوم و نحوه تشخیص مقاله ISI آی اس آی مخفف موسسه اطلاعات علمی آمریکا( Institute for Scientific Information) است که توسط شرکت تامسون خریداری شد و از سال 2008 نیز با نام تامسون رویترز شناخته شده است. از سال 2017 مالکیت این پایگاه به شرکت مستقلی با نام Clarivate Analytics واگذار شده است.

از محصولات اصلی این شرکت، پایگاه دانش(Web of Knowledge) است که خدمات و بانک های مختلفی را در بر میگیرد. یکی از این خدمات، شبکه علم( Web of Science) است که ویژگی اصلی آن نمایه های استنادی معتبر آن است.

وب آوساینس، پلت فرمی متشکل از چندین بانک اطلاعاتی مانند BIOSIS Citation Index ،Medline و Zoological Record است. لذا مجلاتی که فقط در نمایه های موجود در کورکالکشن ایندکس شوند آی اس آی محسوب می شوند.

 
 http://clarivate.libguides.com شکل برگرفته

 
  باید توجه داشت که این شرکت یک لیست مادر( Master Journal List) دارد که حاوی همه مجلات شبکه دانش است و لزوما همه مجلات آن، آی اس آی  محسوب نمی شوند. لذا مجلاتی آی اس آی هستند که در بانک شبکه علم( Wos) نمایه شوند.

برای مثال مجله ای که در مسترلیست سرچ شود و در هیچ یک از نمایه های اصلی کورکالکشن وجود نداشته باشد آی اس آی محسوب نمی شود ولو اینکه در مسترلیست موجود باشد. برای مثال مجلاتی که در Zoologica Record نمایه می شوند آی اس آی محسوب نمی شوند .
 
با توجه به اینکه معیار امتیازدهی دانشگاه امیرکبیر به مقالات علمی خارجی بر اساس اعتبار مجلات نمایه شده در پایگاه وب علوم (WOS) است، دانشجویان گرامی می توانند اطلاعات مربوط به اعتبار مجلات را به روش زیر از JCR (گزارش استنادی مجلات در وب آوساینس ) استخراج نمایند.

برای جستجوی یک مجله در وب آوساینس میتوان مجله را در Master List جستجو کرد. گفتنی است که همه مجلات موجود در مسترلیست ،آی اس آی نیستند و تنها مجلاتی که در نمایه های مجموعه هسته وب علوم وجود داشته باشند، آی اس آی محسوب می شوند. در شکل زیر، نام نمایه های اصلی وب آوساینس ذکر شده است. مجلاتی که در هر یک از 10 نمایه اصلی زیر نمایه شوند ،آی اس آی محسوب می شوند.

👈 نکته مهم این است فقط مجلاتی که در دو نمایه استنادی علوم( SCIE) و نمایه استنادی علوم اجتماعی( SSCI) نمایه شوند (دو نمایه اول در جدول) دارای ضریب تاثیر( IF) و کیو( Q) هستند.
Web of Science Core Collection 

 

Collection     
  
Edition Full Name
WOS
1) Science Citation Index Expanded
WOS
2) Social Sciences Citation Index
WOS
3) Arts & Humanities Citation Index
WOS
4) Conference Proceedings Citation Index - Science
WOS
5) Conference Proceedings Citation Index - Social Sciences
WOS
6) Index Chemicus
WOS
7) Current Chemical Reactions
WOS
8) Book Citation Index - Science
WOS
9) Book Citation Index - Social Sciences and Humanities
WOS
10) Emerging Sources Citation Index


برای مثال شکل زیر مربوط به اطلاعات مجله BIOIMPACTS با 5652-2228 :ISSN در مسترلیست پایگاه وب آوساینس است: 

همانطور که در قسمت Coverage مشاهده میشود این مجله در ESCI نمایه می شود. گفتنی است این نمایه جزو نمایه های اصلی وب علوم هست (نمایه شماره 10 در جدول بالا) و آی اس آی محسوب میشود اما هنوز در JCR وارد نشده است و ضریب تاثیر( IF) و کیو( Q) به آن اختصاص داده نشده است، بنابراین نمی توان در مورد کیفیت آنها در وب آوساینس نظر داد.

مجله دیگر تحت عنوان SCIENTOMETRICS:
 

این مجله چون در نمایه های SCIE و SSCI نمایه شده است، آی اس آی هست و ضریب تاثیر و کیو هم دارند. برای اطمینان و مشاهده اطلاعات مجله، میتوان به JCR مراجعه کرد (دسترسی پولی است.)

 


با جستجو در گزارش استنادی مجلات در پایگاه وب علوم مشخص شد که مجله Scientometrics جزو مقالات آی اس آی با ضریب تاثیر 084/2 و Q1 است. شایان ذکر است که برخی از این مجلات ممکن است از لیست موجود در JCR خارج شده باشند از اینرو مهم است که به تاریخ ایندکس شدن مجلات توجه شود.

🔻 پیشنهاد میشود دانشجویان گرامی مجلاتی را برای انتشار مقاله خود انتخاب کنند که در یکی از دو نمایه زیر ایندکس میشوند:
 
Science Citation Index Expanded (SCIE): نمایه استنادی علوم
Social Science Citation Index (SSCI): نمایه استنادی علوم اجتماعی

 

 👇همچنین برای اطمینان از اعتبار مجله مورد نظر میتوانند به این آدرس مراجعه کنید:  
https://www.wikigeram.com/issnsearch 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

در اینصورت مشکلی نیست.
مدارک مورد نظرتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید. از همون طریق می تونیم با هم در ارتباط باشیم.

4 هفته پیش

#مهاجرت

خانم بانی، دانشگاه مقصد موافقت کرده که فعلا ترجمه غیررسمی ریزنمرات و گواهی موقت رو براشون ارسال کنم. و نهایتا ۴ روز دیگه وقت دارم. میتونید کمک کنید؟ میشه یه شماره تماس به من بدین؟

4 هفته پیش

سلام دوست عزیز
ترجمه رسمی مدارک باید حتما توسط مترجم های رسمی انجام بشه و نه مترجم های عادی. با توجه به فوریتی که دارید برای مدارک رسمی باید بگم متاسفانه در هیچ دارالترجمه ای در زمان فعلی این امکان براتون وجود نخواهد داشت اما در مورد توصیه نامه و انگیزه نامه می تونیم در خدمتتون باشیم.

4 هفته پیش

#مهاجرت

سلام. کسی کار ترجمه آلمانی دانشنامه و ریزنمرات ارشد رو میتونه قبول کنه؟ کارم فوریه یکی دو روزه میخوام. و همینطور برای تهیه توصیه نامه و انگیزه نامه...؟

4 هفته پیش

#مهاجرت 

دوست عزیز اولا که قبل از سوالتون باید هشتک مناسب رو انتخاب می کردید که اینجا هشت مهاجرت مناسب این سوالتون بود
نکته بعدی اینه که رزومه شما بسیار خوب هست و حتما می تونید از بورس های تحصیلی بر مبنای رزومه و علایقتون استفاده کنید. 
پیشنهاد من این است که از قسمت بورس نامه یعنی لینک زیر بورس های تحصیلی مورد نظرتون رو پیگیری کنید و یا با روش پیدا کردن استاد راهنمای مناسب سعی کنید استاد راهمایی 
پیدا کنید که بورس داشته باشه و بتونه بهتون کمک کنه


موفق باشید

4 هفته پیش

سلام

R.. M:
هجدهمین دوره جشنواره خوارزمی رتبه سوم رو کسب کردم و در سال ۹۶ از سمت وزارت علوم و وزارت اموزش و پرورش به عنوان پژوهشگر برتر ایران شناخته شدم و همچنین امسال هم پژوهشگربرتر ایران انتخاب شدم و دوگواهینامه ملی تجاری سازی محصولات دانش بنیان دارم و یک گواهینامه بین المللی تولیدات دانش بنیان محصولات روز کشاورزی وچند اختراع در زمینه پزشکی و دندان پزشکی و کشاورزی دارم وعضو بنیاد ملی نخبگان هستم و دیپلم تجربی دارم و ۱۸ سالمه
میتونم بورسیه بگیرم،کسی میتونه راهنماییم کنه

4 هفته پیش