تصویر منتشر شده از ناپدید شدن کلاهک یخی قطب شمال

دانشمندان مدت هاست دریافته اند با آغاز تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین، اثرات آن در قطب شمال از همه جا بارزتر است. این امر دلایل زیادی دارد، اما بازخوردهای آب و هوایی یکی از کلیدهای  ماجراست. با گرم شدن قطب شمال، یخ و برف ذوب می شود و سطح آنها به جای منعکس کردن انرژی خورشید به فضا، مقدار بیشتری از آن را جذب می کند. این باعث می شود هوا گرم تر از قبل شود که به نوبه خود باعث ذوب شدن بیشتر برف و یخ می شود و... به همین ترتیب ادامه پیدا می کند.
داستان واقعا مخوفی است: کوچک شدن کلاهک های یخی و یخچال ها  در آلاسکا و ذوب شدن پرمافراست شاهدی است بر اثرات گرمایش زمین.

اما برای بسیاری از مردم، قطب شمال جای خیلی دوری به نظر می رسد و به نظرشان داستان های مربوط به اتفاقی که آنجا در حال رخ دادن است هیچ ارتباطی با زندگی روزمره آنها ندارد.  برای کسی که دربرف و یخبندان گذشته روزها لرزیده، پذیرش این که جهان در حال گرم تر شدن است می تواند دشوار باشد.

امروز چنین به نظر می رسد که هر چه می گذرد، بیشتر احتمال دارد آنچه که در قطب درحال رخ دادن است در سراسر جهان  بازتاب پیدا کند. گرمایش قطب همین حالا نیز ممکن است بر الگوهای آب و هوایی در عرض های جغرافیایی میانی اثر گذاشته باشد. ذوب صفحه یخی گرینلند در حال گذاشتن اثرات فزاینده بر افزایش سطح دریاهاست. بعلاوه اینکه ذوب شدن پرمافراست می تواند باعث شروع آزاد شدن دی اکسید کربن و متان به جو زمین شود که باز هم باعث گرمای بیشتر آب و هوا می شود.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

اینجا در خصوص ژورنال توضیح میدین؟
2 ماه پیش

#ژورنال شناسی 
در خصوص ژورنال های مهندسی نرم افزار  کسی ژورنال خوب سراغ داره؟
2 ماه پیش